Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Reporty

XIII. STOLETÍ

XIII. STOLETÍ

17.06.03
Praha, Futurum

Jihlavský gothic rockový ansámbl XIII. STOLETÍ můžeme jako jeden z mála označit za vpravdě kultovní. Pro mnohé temné duše znamenal jejich exodus do vlčích slují v únoru 2002 bolestný rekviem. Po více než roce tvůrčího a koncertního půstu se rozhodlo bratrstvo vlkodlaka prolomit brány Royale Carpathia a do noci opět zažehl magický plamen temného pentagramu, ožilo tělo na kříži, rozkvetly květy zla, povstal kníže temnoty... Ave Nosferatus, viva Dragonis. Tento bizardní banket jsme měli možnost navštívit ve dvoudenním koncertním maratonu 17. a 18.6. a nostalgicky zavzpomínat na dobu, kdy světu vládly bytosti z XIII. století.

Osobně jsem velice rád, že se skupina rozhodla alespoň prostřednictvím tohoto koncertu upozornit, že dny Nosferatovy ještě nejsou sečteny. Hlubokými hvozdy do mlhy ponořené Transylvánie kolují zkazky, že děti noci disponují novým materiálem. Lze tedy jejich vystoupení ve Futuru považovat za novou drakulomanii. Doufám, že Petr Štěpán a spol. znovu lační po panenské krvi sličné Justiny a že nehodlají svůj amulet navždy ponechat kmotřičce Smrti.

Štěpán Šimek

A Země se zachvěla předtuchou temnou
Gotika vrátí se jak noc černých vran
když Kníže temnoty odhalí svou tvář

Pět set a jednu noc

hledáš smíření 
moc a síla draků 
tě vede na tvých cestách 
nespatříš nikdy nový světadíl

Pak Nosferatu povstal z hrobu zpět

krev i víra tvá je černá
světu zase vládnou stvůry necronomiconu! 
Bytosti z třináctého století 
zpět přicházejí k nám

Nosferatu is back

Slyšte. Slyšte, jak nám děti noci hrají...

Když "Třináctka" 2.2.2002 oznámila ukončení své hudební karéry, leckteré oko utrousilo slzu, ale našli se i takoví, kdož z tváře své úsměv vyloudili. Avšak stačilo pověsit pouhých sto dnů na každý z prstů jedné ruky, aby tento opět zmizel.

"Nosferatu is back" znělo od úst k ústům, až se skoro až neskutečné stalo realitou. A po jednom menším přeložení termínu nastal onen osudný den, kdy se otevřely brány pekelné. Synové a dcery noci opět mířili na temný sabbat.

Ze všech stran se dala tušit očekávání, kam se za poslední necelé 2 roky hudebně kapela posunula. Něco moho naznačit poslední album "Metropolis", kde se syntezátorové aranže vyskytovaly v množství větším než malém. Přestupem na "elektrárnu" by však pravděpodobně XIII. ztratila spoustu ze svých obdivovatelů, převážně z metalových řad, kde má IMHO dnes větší základnu než-li mezi pravověrnými gotiky. Ovšem nepředbíhejme...

Klub Futurum na Smíchově nepatří k tomu největšímu, kde se dají koncerty pořádat. Nestandardní řešení "reunionu" XIII. STOLETÍ v podobě dvou po sobě jdoucích koncertů se zrodilo z temnot a podcenění zájmu fanoušků. I tak byl úvodní koncert nacpaný k prasknutí. Příště bych spíš doporučil si na koncert uzurpovat menší hokejovou halu, při trošce propagace se dozajista naplní. Ale abych jen nehaněl, na menší koncerty, řekněme třeba MARDUKu, jej považuju za dobrou volbu.

První, zatím jen malé překvapení nastává hned při nástupu čtveřice - 2x Štěpán + Soukup + Ryšavá - namísto intra z "Metropolis" zazní zase "Gotika", která volně přechází do "Kníže temnoty", vůbec staré věci zdá se jsou u XIII. STOLETÍ znovu v kurzu - nejvíc válů se vedle "Metropolis" hrálo z "Amuletu" a hned během první části koncertu došlo i na "Karneval". Na druhé straně - V Karpatech jsme se ztratili pouze jedinkrát s "Elizabeth" a "Transylvánského Werewolfa" nepotkali pro jistotu vůbec, zvláště absence titulovky z "Werewolfa" pro mne znamenala jedinou skvrnku na jinak vydařené akci.

Po hudební stránce se asi nejnapjatěji čekalo na slibovanou pětici nových skladeb. Tak nebudu napínat. Až na jedinou výjimku šlo o skladby - pozor změna - v jazyce Shakespearově!!! Avšak naprosto uchvacující byla jediná z novinek, stále prezentovaná v mateřštině. Šlo o rychlou vypalovačku s názvem "Shelley" věnovanou romantickému básníku Percy Bysche Shellymu. Ostatní měly sice spíš střední, místy i pomalejší tempo, ale určitě mají blíže ke starší kytarové tvorbě, než k "Metropolis". Nezbývá než čekat, jestli se na podzim/jaře objeví nové album. Na opětovné setkání s Shelleym se opravdu těším. Novinky pak asi v polovině koncertu doplnila nová cover verze. To se Petr Š. na chvíli vytratil do zákulisí, aby se po několika vteřinách objevil v červeném triku s hákn-kreutzem! "Co to má být?" si říkali všichni. Snad se nám nedal na "pravou" cestu? Vše snad vysvětloval nápis "No Future Destroy" a písnička od punkové legengy SEX PISTOLS.

Celý koncert skončil něco po jedenácté po trojnásobném přídavku, přičemž nakonec se objevil už jen Petr a "Ten starý dům se rozpadá" odzpíval spolu s plným sálem na half-playback.

Ivo Kříž

Diskuze

Žádný komentář. Buďte první...!

Nezávislý | 26.06.03

Související články

Zobrazit více

Zobrazit méně

Top články

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube