Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Reporty

XIII. STOLETÍ

XIII. STOLETÍ

15.04.04
Brno, Semilasso

Bezesporu kultovní jihlavská gothic rocková formace XIII. STOLETÍ se po několikaletém pustu (nepočítám-li loňský dvoukoncert) rozhodla opět vkročit na koncertní pódia. A nejen to, 13. dubna u gigantu EMI vyšlo jejich sedmé řadové album "Vendetta" a právě na brněnské zastávce jsme jako vůbec poprvé mohli slyšet některé skladby z této desky. Nechme spekulací o tom, proč se Třinácky rozhodly opět koncertovat a nahrávat desky, když před dvěma roky ohlásily definitivní ukončení činnosti a raději buďme za ten reuion vděční, protože by byla opravdu velká škoda přijít o tak skvostný černý rubín.

XIII. STOLETÍ jsem viděl již poněkolikáté a stejně jako dříve opět v Semilasse. Ovšem tentokrát celá budova včetně sálu prošla kompletní rekonstrukcí, tudíž o to více jsem se na vystoupení těšil. Ačkoliv sál vypadal velmi moderně a vkusně, po zvukové stránce stál koncert, s prominutím, za hovno. Opravdu nejhorší zvuk, jaký kdy XIII. STOLETÍ v Brně měli. Naštěstí prioritním úkolem mé návštěvy nebyl ani tak aktivní poslech, ale nafocení koncertu. Takže k tomuto účelu jsem celý večer spolu s novou fotografkou strávil na balkoně, který skýtal nejlepší výhled na pódium, takže zde, nad PéÁčkama, stejně nikdy neuslyšíte takový hutný zvuk jako dole v sále. Přesto si nešlo nevšimnout, že oproti minulosti, zvuk nedosahoval kýžené hlasitosti ani hutnosti a nástroje nejenže mnohdy zněly přebasovaně, ale když to kytaristé pořádněji rozjeli, vznikala nepříjemná zpětná vazba a tudíž harmonické zkreslení a to určitě nemělo co dělat s akustikou sálu.

Mě osobně si však charismatický Petr Štěpán a spol. omotali kolem prstu, neboť pro tuto skupinu mám až sentimentální slabost. Nebudeme si nic namlouvat, každý víme, že XIII. STOLETÍ hrají primitivní muziku, ale právě díky tomu, že umí vykouzlit dokonalou temnou atmosféru jako asi málokdo u nás, jsme si je zamilovali. A věřte, že temné muziky není nikdy dost, zvlášť té zpívané naší mateřštinou. Právě propracované texty Petra Štěpána, vzývající dávné kulty černé magie, kouzlo transylvánských hvozdů, hororového expresionismu či De Sadovu dekadentnost, přebijí samotnou hudbu a jako hypnotizovaní se tak rádi necháváme ukájet jeho osudovým invokacím.

Každý správný fanoušek Třináctek, mezi kterého se čestně počítám, z fleku odzpívá většinu dnes již klasických slok. Hity jako "Kníže Temnoty", "Elizabeth", "Nevěsta Temnot", "Fatherland", "Justýna" či "Karneval" (cover od OLYMPIKu) ani netřeba představovat a dnes patři ke klasickému repertoáru skupiny. Osobně jsem si velmi oblíbil předposlední desku "Metropolis" a z ní skladbu "Absinth". Na živo ještě více vynikne její epický majestát. Ačkoliv na oficiálním webu kapely jsem si přečetl, že koncert bude mít 100 minut, tak mě překvapilo, že to temný ansámbl zabalil poněkud předčasně. Každopádně si z nás kabaretníci jen vystřelili, protože, co by to bylo za vystoupení XIII. STOLETÍ bez skladby "Nosferatu Is Dead" z dnes již klasického třetího alba "Nosferatu". Takže došlo na tři přídavky, po již zmiňované hitovce následovala další tutovka "Amulet" ze stejnojmenného debutu. No a úplně na konec jsme vyslechli jednu novinku z "Vendetty".

Pro mě osobně skvěle strávený večer v přítomnosti temných vizionářů,

Štěpán Šimek

Ač se to zdá být téměř neuvěřitelné, jedna z mých oblíbených domácích kapel, XIII. STOLETÍ, se po více jak dvou letech nečinnosti dala opět dohromady a pokračuje dál! Skupina, která oznámila ukončení činnosti na počátku léta Páně 2001, v dnešních dnech vyrukuje s novým, v pořadí již sedmým řadovým albem "Vendetta" a vrací se na koncertní pódia. Pro svůj první letošní koncert si toto středověké kvarteto vybralo nově zrekonstruované prostory kultovního Semilassa a já jsem si, vzhledem k faktu, že jsem kapelu ještě nikdy na živo hrát neviděla, tuto akci nemohla nechat ujít.

Do "Semálu" jsem dorazila o něco dříve, a tak mi zbylo i trochu času na omrknutí nových prostor. Musím přiznat, že zvenku se mi nová stavba zas tak moc nelíbí, ale nový dřevěný sál na mě celkem zapůsobil. Před samotným začátkem jsem se ještě stihla posilnit jedním pivkem a pokecat se známýma, ovšem něco po osmé hodině světla pohasla a koncert mohl začít.

Pódium zahalila hustá mlha a pak se objevil charismatický zpěvák a kytarista s černou duší Petr Štěpán, spolu s půvabnou kráskou Olie za klapkami, bubeníkem Pavlem Štěpánem a basákem Martinem Soukupem a vystoupení zahájili skladbou "Kníže Temnoty", z prvního alba "Amulet". Další zazněla první novinka "Shelley" podle níž lze usoudit, že nové album se nijak výrazně neodliší od předchozích počinů, každopádně každý milovník XIII. STOLETÍ se asi má na co těšit. Publikum dostala do varu následující "Elizabeth", při níž sborově pělo a ukázkově hrozilo. Po té nám kapela dala ochutnat další nové vály, jak v češtině, tak zpívané anglicky, jež se mi, díky Petrovým lingvistickým (spíše ne)schopnostem zas tak moc nezamlouvaly. Ovšem pak přišla moje oblíbená "Nevěsta Temnot" a "Fatherland", jež byl opět skvěle odzpíván přítomnými, téměř pěti sty fans, kteří vytvořili tento večer opravdu skvělou atmosféru.

Dobrá půlhodinka koncertu byla tedy za mnou a v sále se nedalo téměř dýchat, vedro jak na Sahaře, tudíž jsem musela nezbytně doplnit tekutiny a trošku se zchladit venku. Druhá půle koncertu už patřila samým známým věcem, tedy "Mystery Ana", "Justýna", "Absinth" či písni "Karneval", již nenalezneme na žádném řadovém albu a po které se členové kapely, pro mě překvapivě brzy, rozloučili a zmizeli z pódia.

Po tak krátkém vystoupení i po neutuchajícím řevu publika bylo téměř jasné, že musí přijít nějaký přídavek. Stal se jím "Amulet" a kultovní, některými už od začátku vyvolávaná "Nosferatu Is Dead". Následoval opět mohutný potlesk a odchod kapely z pódia. Lidem to ale stále nepřipadlo dost, a tak jsme mohli vyposlechnout ještě jednu, opravdu už poslední skladbu, rovněž z nového alba, a skupina se s posledními díky vytratila z pódia.

Na závěr bych se snad měla ještě zmínit o kvalitě zvuku, ten byl, i přes svoji mohutnost, celkem divný. Kdosi mi pár dní před koncertem říkal, že zvuk v novém Semilasse stojí za prd, teď jen těžko říct zda je to opravdu novým sálem nebo jestli spíš nenese vinu osůbka za mixážním pultem. I přes tento fakt ale musím říct, že se mi výkon kapely i diváků vskutku líbil a celý koncert považuji za velmi vydařený.

Eliška Podmelová

foto: Zlata

Diskuze

Žádný komentář. Buďte první...!

Související články

Zobrazit více

Zobrazit méně

Top články

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube