Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Reporty

Dark Side Of Moravia VI.

Dark Side Of Moravia VI.

EBOLA JOY, EXPRETUS (Ger), ALVARÉZ PERÉZ, RHODIAN, NO NAME DESIRE
02.10.04
Fléda, Brno

Tak tu máme konečně podzim, moje nejoblíbenější roční období. Nejenže se v tuto dobu dají podnikat neuvěřitelně nádherné výlety do přírody, ale po festivalovém létě je tu zase nespočet možností k návštěvě klubových akcí a koncertů. Druhý říjnový večer jsem si to proto namířila do prostor brněnské Flédy, kde se konal již šestý ročník "festivalu na odvrácené straně kultury" Dark Side Of Moravia. Začátek byl avizován na šestou hodinu večerní, ovšem v tuto dobu ještě zely prostory Flédy prázdnotou a na pódiu se teprve chystala aparatura. První fanoušci temné muziky (oblečeni, jak jinak než v černých barvách) začali proplouvat branami s téměř hodinovým zpožděním a ačkoliv sál a přilehlou hospodu nezaplnili do posledního místečka, sešel se jich nakonec velmi slušný počet.

Před osmou hodinou už všichni čekali na první kapelu, pražské NO NAME DESIRE, jež zahájili celou akci velice svižným pojetím klasické electro body music. Jejich sestavu, již od roku 2001, tvoří tři členové s podivnými přezdívkami, klávesista VeNa, Neural I za el. bicími a Were se svým podivně deformovaným vokálem. Ve svém setu se trio muzikantů soustředilo převážně na skladby z debutového alba "Wastelands" (jež zde mělo projít obřadem křtu, avšak nic takového se nakonec nekonalo) a musím říct, že předvedený materiál nikterak nenudil a díky rychlým rytmům a vypracovaným melodiím navodil tu správnou gotickou atmosféru, k níž navíc ještě přispěla zajímavá a poměrně "psycho" videoprojekce.

Druhá v pořadí vystoupila brněnská kapela RHODIAN, jež svoji hudbu definuje jakožto jistý prvek Mendělejevovy periodické soustavy, s hodnotou protonového čísla 45, tedy měnící se polokov Rhodium. Čtveřice muzikantů, v čele se zpěvačkou Martinou Abramovou, kterážto svým zpěvem, ale i výbušnou pódiovou show, zcela určitě přitahovala nejen sluchy, ale i zraky všech přítomných, především pak návštěvníků mužského pohlaví, má už sice nějaký ten pátek hudební činnosti za sebou, ale když předvedla skladby, v nichž najdeme velice zajímavě skloubené prvky thrashe s elektro-industrialem a cyber metalem, rozproudilo mi to pořádně krev v žilách.

Než se na pódiu nachystali Brňáci ALVARÉZ PERÉZ (kteří, mimochodem, celou akci pravidelně pořádají) stihla jsem si projít i doprovodné "atrakce", jimiž byly výstava gotických obrazů Davida Spáčila, věštírna Zuzany Antares a taky underground obchůdek Nosferatu. ALVARÉZ PERÉZ patří mezi kultovní dark rockové spolky, s více jak desetiletou působností na naší scéně a ani tentokráte svoje fanoušky nezklamali. Zpěvačka Ellen má nádherný hlas a když se tento spojil s uměním ostatních členů kapely, vznikla pohodová muzika, příjemně hřející u srdce. V mnohých pasážích už pak jen stačilo zavřít oči a ponořit se do tajemného fantasy světa a především pak do samotného Holdstockova Lesu Mytág, jenž se pro kapelu nepochybně stal největší inspirací.

Ze snění mě vyvedla až následující kapela, němečtí EXPRETUS, o jejichž tvorbě jsem doposud neměla ani potuchy, a taky jsem na ně byla patřičně zvědavá. Ničeho převratného jsem se však nedočkala, chlapci s uhlazenými tvářičkami ve stylu finských HIM se sice činili, seč jim síly stačily, ale po hudební stránce, ať jsem se sebevíc snažila, mě nikterak neoslnili.

Narozdíl od nich se to ale nadmíru povedlo klukům z EBOLA JOY, kteří celý minifest uzavírali. Nebudu nijak tajit, že poslední počin "Sitra Achra" mě doslova posadil na prdel a že tato nadějná kapelka rozhodně patří mezi moje domácí favority. Ani dnes mě trio Al, York a Tudy nezklamalo a odvedlo skvělou práci. Skladby hrané na živo vyznívají snad ještě lépe a temněji, než ze studia, především pak musím vyzdvihnout Alův nezaměnitelně charismatický vokál, z nějž se mi místy podlamovala kolena. Kapela hrála skladby převážně z CD "Sitra Achra" ("Dying World", "You Have No Choice", "Touch of Death", "Anonymous Face", "Stay", "Your Life In Death") ale dostalo se i na starší věci ("Feel Me", "Leaving Me") a taky na novinku "At Night Time", jež zazněla jako přídavek. EBOLA JOY se údajně chystá k nahrávání dalšího studiového počinu, takže mi nezbývá, než držet všechny čtyři palce, aby jim to se sháněním seriózního vydavatele konečně klaplo. Jak tedy nakonec zhodnotit celou akci? Vzhledem ke kvalitě vystupujících spolků a výborné atmosféře se nejeví jiná možnost, než spokojeně uznat, že "šestka" se nadmíru vydařila a těšit se, až se temnota podívá na Moravu po sedmé.

Diskuze

Žádný komentář. Buďte první...!

Top články

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube