Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Reporty

Metal Swamp No. 18

ANCIENT, ADULTERY, ABSTRACT, LUNATIC GODS, ELEDHEL, HEIDEN
23.04.05
KD Svatoboj, Brno

Osmnáctý Metal Swamp se nesl ve znamení black metalu, na vrub mu můžeme také připsat, že se tentokrát dočkali i milovníci jeho melodičtější a paganské odnože. Při pohledu na výčet kapel jsem se na koncert poměrně těšil, neboť všichni interpreti vypadali velmi slibně, hlavně tedy hvězdy večera Norsko/italské ANCIENT jsem si za poslední dobu velmi oblíbil. Nicméně ne vždy se nesporná kvalita studiových nahrávek podaří stejnou měrou přenést na pódium. Nepředbíhejme však, začněme pěkně od začátku.

Koncert byl avizován na 17. hod. Po předchozích zkušenostech, kdy jsem na akci přišel jen několik minut po určeném začátku a první skupina pomalu končila, jsem stál před divadlem Svatoboj na minutu přesně. Do sálu se však ještě nevpouštělo, brány se otevřely až něco před půl šestou a to teprve zvučila první skupina. Samotné vystoupení začalo až něco po 18. hod.

Na pódiu se objevili dva mladíci Varnag a Kverd, kteří si říkají HEIDEN. Tato brněnská skupina vznikla teprve roku 2003 a svůj styl označují jako pagan black metal. Bohužel jejich vystoupení mě moc nenadchlo. Pod pojmem pagan black metal si představuji něco jiného, než nesmírně přímočarý black bez jediného zajímavého kytarového riffu a s primitivním bicím automatem. Čekal jsem něco jako plzeňské TROLLECH, ale vystoupení po hudební stránce spíše inklinovalo k dnes již neexistujícím OGMIAS. K dobru mohu přičíst snad jen textovou náplň HEIDEN, kde se to hemží zasněženými lesy, ledovými pláněmi a vyjícími vlky. Sice nic nového pod sluncem, ale na druhou stranu oslava přírody nikoho neurazí, právě naopak.

Druzí Pražáci ELEDHEL přišli s více invenční hudbou. Při pohledu na jejich webovky (www.eledhel.com) se nemohu zbavit jistou fascinací Norských THE KOVENANT. A ono tak tomu skutečně bylo, neboť jejich produkce a image ponejvíce připomínala desku "Nexus Polaris" tehdy ještě od COVENANT. Skupina má na kontě zatím jen tři dema z let 2001-03 ("Křídla dávných tvorů", "Tajemství zapomenutých sil", "Vize Chaosu"), takže jejich set vycházel z nich. Rytmiku opět suploval automat, ale oproti HEIDEN působilo trio ELEDHEL více sehranějším dojmem a jejich hudba mnohem více zaujala. Hlavně klávesista Gildur občas překvapil působivým sympho nádechem, a rovněž kytarista přihodil nejeden hutný sekaný riff.

Slováky LUNATIC GODS jsem měl tu čest spatřit na živo po velmi dlouhé době. Na jejich alba jsem slyšel pět samou chválu, takže o to více jsem se na jejich vystoupení těšil. Bohužel jsem byl velmi zklamán. Zvuk se vůbec nepovedl, zpěv nebyl téměř vůbec slyšet, nástroje se ztrácely ve zvukové kouli a hlavně jsem očekával, že dojede i klávesistka Lu a ono nic. Křehká dívčina se asi bála, že by turné nezvládla, nicméně ani jsem nezaregistroval, že by klávesy byly pouštěny alespoň z playbacku. LUNATIC GODS mám zafixované jako death/thrash metalové experimentátory, ale na živo se prezentovali jako tuctový nářezový deathík. Sice kluci jeli na plno, až se pódiové osvětlení otřásalo, ale stejně to nic nebylo platné, neboť zvukař jaksi zaspal. Bohužel zvuk byl horší po celý večer, ale při vystoupení LUNATIC GODS obzvlášť.

Následoval další black metal s přívlastkem slavonic folklore, jinak havířovští ADULTERY. Tato skupina se do povědomí fanoušků zapsala svým častým koncertováním, na kontě má zatím jen jedno CD s názvem "Age of Winter Kings", ale z vystoupení bylo znát, že deset let působení na scéně se musí pozitivně projevit. Kapela hraje tvrdý a rychlý black metal s výpady do thrashe či deathu. Na závěr došlo i na jakousi lidovou halekačku a úplnou tečkou za jejich vystoupením byl velmi povedený cover od legendy českého BM MASTER'S HAMMER.

Jasnou hvězdou večera se stali slovenští ABSTRACT. Ti měli úkol nelehký, neboť se jednalo o jedinou skupinu večera, nezapadající do škatulky black metal. Navíc jako jediní hráli čistě instrumentální a velmi technickou hudbu. Sice nechápu proč se ABSTRACT objevili na koncertě spíše extrémního ražení, ale diváci skupinu přijali s povděkem, takže proč ne. Kluci si zřejmě byli vědomi své pozice poslední předkapely, takže bez nějaké dlouhé zvukovky rozbalili karty a rovnou to rozjeli pěkně od podlahy. Jejich vystoupení si, co do tvrdosti, nic nezadalo s ostatními skupinami. Možná trochu na úkor techničnosti, jakou máte možnost slyšet na jejich CD "Symmetry", avšak nikoliv na úkor hráčských výkonů. ABSTRACT patří do kategorie hudby pro gurmány. Bál jsem se, že po black metalovém infernu bude jejich čistě instrumentální set zívačka, ale nestalo se tak. Kytarista stále hecoval ospalé publikum k pařbě a skoro každou chvíli cosi křičel do mikrofonu. Nutno uznat, že po celou dobu koncertu (nikoliv jen při setu ABSTRACT) se publikum jevilo jako hodně statické. Době šíleného kotle před pódiem asi odzvonilo. Na závět ABSTRACT tradičně přihodili cover "The Wanderer" od EMPEROR a jako vždy mě nadchl.

Čas hodně pokročil a něco po půl jedenácté se na pódiu zjevili Aphazel a spol. ANCIENT bedlivě sleduji již od dob "Mad Grandiose Bloodfiends" a mohu prohlásit, že se jedná o mou oblíbenou skupinu. Jaké však nastalo překvapení, když mi některé skladby z jejich živého vystoupení dělalo problémy vůbec poznat. Zvuk byl velmi špatný, ale to bych ještě překousl, nejvíce mi vadila absence kláves, bez níž se současní ANCIENT neobejdou. Slyšel jsem nějaké náznaky syntetizátorů, pouštěné z playbacku (pouze intro z "The Cainian Chronicle" znělo dobře, ale co se dá zkazit puštěním nějakého CD), ale přes zvukovou kouli kytar a příliš vytáhlých bicích se tyto melodické linky prakticky ztrácely. Je až s podivem, jaký může být rozdíl oproti studiové nahrávce, ze kterých jsem mnohdy doslova unesen, oproti až amatérské živé prezentaci. Ať mi skupina promine, ale na živo zněla stejně nebo možná ještě hůře než jejich služebně i věkově mladší předskokani. Silné skladby jako "Night Visit" či "Horroble" tak působily naprosto trapně. Snad jedině Aphazelův typický havraní skřehot nešel přeslechnout, ovšem čekal jsem mnohem více. Nepomohl ani návrat ke kořenům v podobě skladby "Eerily Howling Winds" z debutu "Svartalvheim". Vystoupení ANCIENT se tak stalo jedním z mých největších koncertních zklamání (možná úplně největší). Buď ANCIENT či zvukař neměli svůj den nebo si je holt skupina jistá v kramflecích pouze v klidném prostředí nahrávacího studia. Ostatně nepamatuji, že bych byl někdy z vystoupení hlavních aktérů večera natolik znechucen, abych odešel ještě před koncem.

Diskuze

Žádný komentář. Buďte první...!

Top články

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube