Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Reporty

Svátek keltské kultury Beltine 2005

Svátek keltské kultury Beltine 2005

30.04. - 01.05.05
zámecký park, Náměšť nad Oslavou

Již tradiční putovní festival Beltine, pořádaný pod záštitou organizace Bratrstva Keltů, se tentokrát konal blízko mého bydliště, v malebném prostředí zámeckého parku v Náměšti nad Oslavou, takže jsem ani chvíli neváhal začít letošní festivalovou sezónu právě touto netradiční akcí. Ačkoliv letos se konal již jedenáctý ročník tohoto festivalu, pro mě se jednalo o premiéru. Abych byl upřímný, vůbec jsem netušil, co taková nemetalová akce obnáší a věřte, že jsem byl občas dost překvapen. Jak jste už zvyklí, ze začátku bych si odbyl nějaká ta negativa, ať to máme rychle z krku. Nejvíce mě konsternoval fakt, že pro více než dvoutisícový počet návštěvníků byly k dispozici pouze jeden stánek s občerstvením a jen dva!!! pivní. Vystát si dvouhodinovou!!! frontu pro jednu pitomou klobásu a pivo bylo opravdu zničující. Slyšel jsem, že podobné restrikce prý nařídila hygienická stanice nebo dokonce pořadatel, který si nepřál mít na festivalu více opilců než je zdrávo. Dobrá, to bych pochopil, festival by měl být především o hudbě a ne o chlastu (i když takový stánek se stylovou medovinkou by se šikl), ale proč proboha jen jeden stánek s jídlem! Jedlíci přece nikoho obtěžovat nemohou. Asi si pořadatel nepřál, aby se v historicky cenné lokalitě zámecké zahrady zbytečně povalovaly tácky a kelímky. Ostatně aby návštěvníci kelímky zbytečně nepohazovali na zem, tak pro jistotu za ně stánkaři vybírali tříkorunovou zálohu (to jsem ještě neviděl!!!) Pořadatel si pojistil opravdu vše. Nutno uznat, že po skončení festu jsem nikde neviděl skoro žádné kelímky (na metalových akcí něco nevídaného:-). ale musím podotknout, že toto byly pouze jediné pihy na kráse jinak pohodového festu.

Oproti metalovým akcím se tu sešla úplně odlišná sorta lidiček a nutno uznat, že rozdíly byly patrné na první pohled. Když už jsem v minulém odstavci zmiňoval ty pivní stánky, tak mě docela překvapilo, že před půlnocí u nich už nebyla ani noha (opět vzpomínám jak na metalových akcí čekám ve frontě na pivo i ve 4 hod. ráno:-). A celkově jsem viděl snad jen dva tři potácející se návštěvníky a jednoho!!! vytuhlého. Docela mě rozesmála hláška uvaděče, když upozorňoval jednoho alkoholem zmoženého návštěvníka, aby neležel na reproduktorech, že prý vibrace škodí mozku a dále se ptal, kdo že to nechal kelímek s pivem na pódiu. Sice nejsem nějaký alkoholik, ale na fesťáku se rád napiju. Celkově bujarou náladu letních nocí miluji. Ovšem takovou abstinenční náladu, jaká se konala na Beltinu, jsem ještě nezažil. Lidi se skoro ani nebavili. Buď netečně seděli na matračkách před pódiem nebo nehybně stáli. Někteří odvážlivci sice tancovali, ale to byly světlé výjimky. Ovšem šok na mě čekal někdy kolem půlnoci. V době kdy člověk očekává tu největší bujarou náladu a veselici prosáklou sexem či nějaký koncertní hřeb večera, tak místo toho všechny skupiny utichly a řada přišla na velmi explicitní přednášku s videoprojekcí o Keltech na jihozápadní Moravě. Jasně, klidně bych něco podobného kvitoval někdy po ránu, ale ne o půlnoci. Kdyby ta šílenost trvala jen několik minut, ale podržte se, ono to trvalo snad hodinu a věřte nebo ne, sešli se při ní snad všichni návštěvníci festivalu (alespoň, že ty pivní stánky už byly volné:-). Pochválit však musím skvělé podmínky ke stanování a prostory pro osobní potřebu a hygienu (ta zase na metalových akcí velmi pokulhává:-(.

Koho nebavila hudba nebo přednáška, mohl zavítat k různým stánkům, kde jste si mohli koupit nějakou tu tretku či podívat se na keltskou lidovou tvořivost. Nechyběly ani klasické zápasy s dřevěnými napodobeninami zbraní, přehlídka keltské a středověké módy, ani různé srazy fantasy nadšenců.

Mě osobně z letošního Beltinu nejvíce zaujala ohňová show Akáda. Ani to nemá cenu popisovat, raději mrkněte na fotky. Z hudební produkce měl asi největší ohlas spolek KUKULÍN s výtečným houslistou Janem Hrubým coby frontmanem. Tohoto bigbítového veterána asi netřeba představovat, jeho jméno se nachází na řadě alb (namátkou první Mišíkova sólová alba, nejlepší Prokopovy desky) patřících do zlatého fondu české rockové hudby. Ostatní skupiny rovněž předvedly kvalitní výkon, ale nejsem tak erudovaný v tomto hudebním žánru, abych se k nim nějak fundovaně vyjadřoval. Navíc se ani nejednalo o můj šálek kávy, takže spíše jsem vstřebával pohodovou atmosféru jako celek, než vyloženě vyčkával na určitou skupinu. Jen mě mrzelo, že skoro všechny se hudebně pohybovaly v jednotném monotónním duchu. Festivalu vládly především tóny bluegrassu a po čase mě to fidlování opravdu nudilo. Čekal jsem, že pořadatelé jednotlivé sety okoření nějakou tou rockovou (nejlépe folk/pagan metalovou:-) odrhovačkou. Nicméně ostatní návštěvníci byli nadmíru spokojeni, takže není co řešit.

Až na malé nedostatky se festival Beltine 2005 nadmíru povedl, zažil jsem zase jednu odlišnou akcičku a rozhodně této návštěvy nelituji.

foto: Eliška Podmelová

Diskuze

Žádný komentář. Buďte první...!

Související články

Top články

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube