Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Reporty

PARADISE LOST, ORPHANED LAND, SOCIETY 1, SAD HARMONY

PARADISE LOST, ORPHANED LAND, SOCIETY 1, SAD HARMONY

22.05.05
Praha, Abaton

Ani bych nedoufal, že v této době uvidím na živo izraelské hudební vizionáře ORPHANED LAND, jejichž loňské album "Mabool" řadím k tomu nejlepšímu, co metalový žánr přinesl. Právě tato skupina mě přesvědčila o únavné cestě do pražského Abatonu. Stejně tak gothic/doom metalové veterány PARADISE LOST jsem chtěl vždycky vidět na živo (minimálně od doby geniální desky "Draconian Times", nehynoucí ikoně melancholické odnože metalu). Ačkoliv tito sympatičtí Britové Českou republikou již několikrát křižovali, vždy jsem se s nimi minul. Před nedávnem měli předskakovat v Brně heavy metalové legendě JUDAS PRIEST, žel se tak nestalo. Takže pražský koncert, pořádaný tradičně agenturou Shindy Productions, se stal takovou satisfakcí.

Po menším hledání přicházíme do jakési průmyslově-administrativní zóny, kde se v podivných prostorách jakéhosi skladu nacházejí prostory zvané Abaton. Spíše než klub to připomínalo ponorku, všude nějaké schodiště, kovové trámy, výklenky a poněkud dusná industriální atmosféra. Na výšku měl klub více než na šířku a už z toho důvodu nemohl být zvuk díky nevhodné akustice naprosto dokonalý. Asi se muselo ušetřit na prostorách, aby se podařilo do Čech přivést taková hudební esa. Kdo nestál přímo u pódia (nejlépe uprostřed), musel se spokojit se zahuhlaným a občas přebasovaným zvukem. Navíc díky, pro hudební sál, netradiční architektuře, nebylo v klubu k hnutí. O nějaké ventilaci jsme si mohli nechat zdát.

Koncertní set otevírali našinci SAD HARMONY. Tyto rockové vitalisty jsem viděl před nedávnem na Redblack Days, takže jsem raději čas využil k vydatné večeři v jedné místní putyce. Nakonec přicházím v půli setu druhého předskokana SOCIETY 1. Ale abych byl upřímný, tito šílení Amíci se mi nelíbili ani trochu. Hudebně se jednalo o mix HC a takového toho líbivého tvrdšího metalu, co propaguje MTV. Ostatně sám o sobě hovoří fakt, že i samotný zpěvák Matt Zane si zřejmě uvědomil nevalnou kvalitu svého spolku, takže aby alespoň trochu zaujal, zmohl se nakonec jen na obscénní špulení prdele na diváky či hrabání si do rozkroku (ostatně co byste chtěli od bývalého pornoherce). Zazněly názory, že SOCIETY 1 jsou docela šoumeni, ale jako předkapela více než seriózních headlinerů poněkud nevhodné řešení.

Naštěstí krátce po skončení šílených Amíků přicházejí na scénu pro mnohé hvězdy večera ORPHANED LAND. Samozřejmě, že jsme nemohli čekat tak vychytaný zvuk jako z desky, navíc jsme museli oželet doprovodné nástroje a zpěvačku. Část těchto hudebních složek suploval playback, nicméně i tak byl hudební zážitek velice slušný. Mám-li vystoupení ORPHANED LAND něco vytknout, tak jen zastřenější zvuk. Ovšem na vině nebyl jen zvukař, ale celkově prostory klubu. Skladby jako "Birth Of The Three", "Ocean Land" či "Halo Dies" dostávali publikum pěkně do varu. Osobně jsem byl velmi zvědavý, jak si hlavně zpěvák Kobi Farhi poradí s hlasově náročnou "The Kiss Of Babylon". Nutno uznat, že skvěle. Sekané kytarové riffy, dominující této skladbě, ještě více drtily. Chyběla snad jen zpěvačka Shlomit Levi. Ovšem zase nemůžeme chtít vše, že. Izraelci zabrousili i k death metalové minulosti, konkrétně k albu "El Norra Alila".

Na PARADISE LOST jsem se velmi těšil, neboť se jedná o skupinu, která kdysi formovala mé hudební vnímání. Jejich nové album "Paradise Lost" se zdá být poměrně zdařilou evokací nejlepších časů těchto náladotvůrců, za něž považuji desky "Icon" a "Draconian Times". Na druhou stranu ovšem nepřináší tolik progrese jako předchozí "Symbol of Life". Jedná se o takový kompromis, jak se pohybovat v rockovém mainstreamu a zároveň se zavděčit i starému metalovému publiku.

Ani jsem nedoufal, že se na staré fláky dostane, přece jenom od té doby uplynulo více než deset let. Ovšem byl jsem velmi překvapen, když zazněla i vykopávka "As I Die" ze třetí desky "Shades of God" z '92. Nutno uznat, že zahraná v jemnějším podání bez zastřenějšího zpěvu. Nicméně popořádku. Nikoho nemohlo překvapit, že novince "Paradise Lost" bude patřit značná část vystoupení. Už při pohledu na image skupiny jsem byl příjemně překvapen, že se opět navrací do starých kolejí. Zpěváku Nicku Holmesovi a kytaristovi Gregoru Mackintoshovi za tu dobu pěkně vyrostla kštice a tvářili se poněkud drsněji, tedy přesný opak než kdysi v dobách poprockových časů "Host" či "Believe In Nothing". Celkově skupina působila trochu ospale a jakoby to už chtěla mít za sebou (není se co divit po tak náročném tour). Zato baskytarista Steve Edmondson se občas usmál a celkově působil nejpohodověji.

První blok patřil desce "Paradise Lost" ("Don't Belong", "Grey", "Erased", "Redshift", "Accept The Pain", "All You Leave Behind", "Shine") prošpikovaný minulým kotoučem "Symbol of Life" ("Erased", "Symbol Of Life", "No Celebration"). Překvapila mě absence mé oblíbené desky "Believe in Nothing" a taktéž z jejich popového alba "Host", s nímž chtěli PARADISE LOST prorazit mezi absolutní mainstream (těžko říci, zdali byl tento krok k dobru), zazněla jen úvodní "So Much is Lost". Zajímavé je, že tato skladba v originále obsahuje minimum kytar a hlavně tuny samplů, na živo se ale jednalo o pořádný rockový odvaz. Zřejmě se Anglánům stýskalo po tvrdém rocku, takže jejich popovější éra zůstala tentokrát upozaděna. Pořádný odvaz jsem však zažil až u klasických válů z desky "Draconian Times". Ani jsem nedoufal, že na skvosty jako "Hallowed Land" či "Forever After" dojde. Absolutní orgáč však přinesla až geniální "Enchantment" z téže desky. Metalovost a gotická melancholie PARADISE LOST sekne jako ulitá, mnohem lépe než popové manýry ala DEPECHE MODE. Závěr patřil stejnojmennému střípku z "One Second". Pak kvintet odchází. Ovšem po bouřlivém skandování publika se vrací, aby vystřelil tři přídavky "Forever After", "Over The Madness", a tradičně závěr patřil "Last Time" z "Draconian Times".

Koncert se jako celek velmi vydařil. Nakonec se právě PARADISE LOST stali mými nej, nutno uznat, že i tak trochu z nostalgie. Teď už jen zbývalo úmorné čekání do půl šesté ráno, kdy jel první spoj domů.

Diskuze

Žádný komentář. Buďte první...!

Top články

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube