Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Reporty

Ve Šlapanicích hořely ohně

Ve Šlapanicích hořely ohně

03.12.05
Šlapanice, Brno

Jistě si každý z Vás vzpomene, alespoň ti, co bydlí směrem na východ od Brna, co se dělo v sobotu 3. prosince nedaleko obce Tvarožná. Zablokovaná silnice směrem na Vyškov a z půli dálnice u Rohlenky uděláno obrovské parkoviště. Ano, bavím se o slavné bitvě Tří císařů, kterou letos pro přibližně 30 000 diváků uspořádalo něco kolem čtyř tisíc nadšenců v dobových uniformách z třiadvaceti zemí světa. Pokud jste tam byli, tak již nemusím nic dále psát a pokud ne, tak vaše smůla.

Nevím jak většina vojáků, ale něco asi kolem tisícovky se následně po bitvě dopravilo do Šlapanic, kde vedle gymnázia stojí nové atrium. Tam hořely ohně a tam měli tito nadšenci nocovat. A kde nejenom pro ně, ale i pro diváky, co se na ně přišli podívat, čekalo docela zajímavé překvapení. Velká Ohňová Show skupiny Lucius. Co je Velká Ohňová Show a kdo je Lucius? Tyto dvě otázky jsou zodpovězeny pouze nemnohým. A tak já, kronikář Lucia, jsem byl osloven, abych Vás, zvědavé čtenáře, lehce a stručně obeznámil s tím, kdo jsme a co děláme.

Jmenujeme se sice Lucius a přesto není oheň naší hlavní atrakcí. Jsou jí meče. Jsme vlastně stejní nadšenci historie jako ti, kteří se každoročně v prosinci prohánějí pod Santonem v dvou set let starých uniformách rakouské, ruské, popř. francouzské armády. Jediný rozdíl je v době, jež nás od sebe dělí a ten rozdíl dělá více jak 300 let.

Bavíme se historickým obdobím, které sice zaniklo před více jak půl tisícletím, ale ještě dodnes oslovuje tisíce lidí svou krásou. Vždyť kdo by neznal hrdinské příběhy o rytířích, kde vždy spravedlnost a čest hraje první roli a kde pouze bídák prohrává? Nebo krásu mohutných a vysokých staveb, které v té době lidé stavěli? A tak i my doposud neustále oslovováni touto dobou, jsme před více jak pěti lety založili skupinu historického šermu "Lucius", zabývající se obdobím gotiky.

Původně jsme byli opravdu pouze skupinka několika nadšenců a obdivovatelů oné nezapomenutelné epochy lidstva a nepomýšleli jsme na to, že bychom se jí zabývali nějak více, ale když jsme se seznámili s naším dnešním předsedou Miroslavem Kožou Zifčákem, tak se naše postoje změnily od základu. Byl to tenhle člověk, zabývající se aktivně šermem v té době již sedm let, který nás vzal na naše první šermířské akce, kam jsme již nejeli jen pouze jako diváci. Naše duše se pro šermování tak nadchly, že již po třech měsících, co jsme začali navštěvovat ony akce, došlo k založení naší skupiny. Stalo se to při cestě vlakem z Olomouce, kde jsme byli na rekonstrukci gotické bitvy, v neděli 4. června 2000. U zrodu Lucia, tedy nápadu realizace, o které jsme již všichni dlouhou dobu přemýšleli, stáli tři lidé, dnešní předseda Miroslav Koža Zifčák, současný místopředseda Milan Donny Houser a dnes již zesnulý Milan Janiga.

Sice jsme začali takhle fungovat a jezdit po akcích již před pěti lety, ale jako Občanské sdružení "Lucius" existujeme teprve od pondělka 17. února 2003. Až do této doby jsme byli pouze skupinka nadšenců, ale od teď jsme se již stali určitým právním subjektem s vlastní zodpovědností. S tím bylo svázáno i to, že jsme konečně za své námahy na vystoupeních mohli být odměňováni. V průběhu těch pěti let se událo mnohé, jak již to lidských osudech bývá. Původně nás bylo sedm, ale průběžně se náš počet dosti měnil. Párkrát jsme dělali vystoupení pouze ve čtyřech lidech a dokonce jednu dobu jsme byli tři, ale naštěstí, poslední tři roky se náš počet stále zvyšuje. Také máme dosti přátel i z ostatních skupin, zabývajících se šermem, takže případná výpomoc je velice reálná.

Loni, po čtyřech letech svého fungování, a v druhém roce své oficiální existence, jsme ke svému repertoáru přidali i vystupování s ohněm. Původně se jednalo pouze o plivání ohně, ale to nás mnoho neuspokojovalo, protože to dělá kde kdo. A tak protože nám neklid nedal spát, začali jsme naše ideje přivádět k životu. Lidé se učili bojovat s hořícími holemi a loučemi, holky začaly cvičit s ohnivými vějíři a dva naši kamarádi, Paťa a Donny, sedli a vytvořili vhodnou hudbu a show byla na světě. Teď již stačilo vymyslet choreografii a nářadí zapálit. Ohňovku jsme pak cvičili skoro měsíc a půl, když jsme pak s ní jeli vystupovat na hrad Veveří.

A tak vystupujeme s Ohňovou Show, trvající téměř půl hodiny, po celou dobu doprovázenou hudbou. Během celého vystoupení je pak na sto procent vytížena úplně celá skupina. Nejhezčím vystoupením je ale vystoupení našich šesti dívek s ohnivými vějíři, které patří jistě k těm nezapomenutelným. Divák si většinou všimne pouze těch, co jsou opravdu vidět, tedy těch, kteří se na "placu" s něčím předvádí. Ale každé vystoupení během show je doprovázeno světlem loučí, jejichž živým držákům (loučařům) patří opravdový dík, hudbou a světelnými efekty vytvářenými schopnými plivači ohně (taky dík kluci!). Samozřejmě nemohu zapomenout zmínit vydatnou pomoc naší technické podpory (poděkovat) během celé show, starající se o hladký průběh celé ohňovky.

Tak tohle měl být jen malé seznámení s naší skupinou a s tím co děláme, ale bohužel více jak pět let tvrdé práce nelze jen tak lehce napsat na pár stránek… Více o naší skupině a akcích které pořádáme, či se jich účastníme, můžete nalézt na naších webových stránkách www.lucius.its.cz.Za Občanské sdružení "Lucius" Tomáš Kalif Houser, kronikář | foto: Saxána

Diskuze

Žádný komentář. Buďte první...!

Nezávislý | 12.12.05

Top články

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube