Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Reporty

XX. Metalmania 2006

XX. Metalmania 2006

04.03.06
Katowice, Polsko

Velmi subjektivní reportáž z hudebně nabitého festivalu určená i pro ty, kteří jej nenavštívili.

Většina reportů z hudebních festivalů je určena především těm, kteří se jich sami zúčastnili. Málokterému koncertnímu ohlasu se podaří přenést náladu akce do textu, který ji popisuje. Jednou z příčin může být obtížná přenositelnost hudebního zážitku do psané podoby, jinou příčinu lze spatřovat v jisté nudné šabloně, které reporty často podléhají. Následující ohlas na již dvacátý ročník katowické Metalmanie nechce ani tak vyjmenovat obsah setů jednotlivých kapel jako ryze subjektivně popsat zážitek řadového, ale metalu oddaného fanouška, který zaplatil za lístek dvanáct set, dostal za to nášup muziky a úměrně velké množství organizátorské buzerace.

Pro začátek si ujasněme, že Metalmania byla mým prvním koncertním zážitkem, za kterým jsem se vydal do Polska, a tudíž mohou některé mé postřehy zcestovalejším metalovým nadšencům přijít zcestné. Všechno se ale odehraje jednou poprvé, a tak se nedivte tomu, že se mým příběhem bude jako nit táhnout motiv piva. Piva, které se v Polsku na festivalech téměř nečepuje. Stejně jako si neumím představit BLACK SABBATH bez Ozzyho, MOTÖRHEAD bez Lemmyho a ROOT bez Big Bosse, neuměl jsem si představit ani metalový fest bez piva.

Nedávná návštěva Varšavy, kterou si pamatuji také proto, že se mi během ní nepodařilo v polském hlavním městě najít obyčejnou hospodu, mě nepoučila a do Katowic jsem spolu se spřízněnými metalovými hlavami dorazil ve čtyři hodiny ráno s vyhlídkou návštěvy nonstop baru. Dvě hodiny strávené ve smrduté nádražní kavárně (zlatá česká nádraží!) a hodinu strávenou u kávy pana McDonalda jsem hodlal zapomenout s prvním kelímkem piva v areálu haly Spodek. Když však fanoušci na ochozu haly popíjeli z průsvitných půllitrových kelímků tekutiny všemožných barev (včetně modré), začal jsem mít neblahé tušení. Pravda, některé z tekutin svou barvou připomínaly magický zrzavý mok - chyběla však obligátní pěna. Fakt, že v hale samotné se prostě pivo nečepuje, mi způsobil jen těžko popsatelný šok. Mé pocity nejlépe vystihoval název jisté písně DARK GAMBALLE, která pojednává o globální exkreci.

Ještě předtím, než na hlavní pódium nastoupila první kapela - polská VESANIA - mi však naději poskytla vzpomínka na plachtu s pivním logem, kterou jsem spatřil před halou. Vystoupení VESANIE, které naneštěstí mělo sestupnou tendenci, jsem tak sledoval s vidinou výzkumné výpravy do potenciálního pivního stanu. Poláci předvedli odevzdanou nápodobu hřmotného metalu á la DIMMU BORGIR, jejíchž vliv byl naneštěstí znatelný píseň od písně více a více. Kapela však v Polsku v popularitě údajně aspiruje na nástupce VADER. Když jsem se po konci jejich vystoupení ptal jedno z místních ochrankářů v bundě "Fosa Security" na možnost jít se opít, dostalo se mi dalšího udiveného výrazu: "Vy chcete ven? Až v poledne!". "Jest to normalne?", pokusil se o polštinu můj stejně žíznivý kolega. "Tak. To jest normalne.", dozvěděli jsme se. Před jedenáctou nastoupili na pódium CALIBAN - německá formace, jejíž jinak velmi vyrovnaný set kazil "výkon" jednoho ze zpěváků. Přesto pro mě precizně komponovaná (math-coreové prvky) a výtečně odsýpající muzika (především z desky The Opposite from Within) mladých metalcoreistů CALIBAN znamenala nejpříjemnější překvapení. Překvapení tak příjemné, že jsem na půl hodiny zapomněl, že mám chuť na pivo. CALIBANům se jako prvním podařilo rozpoutat pod pódiem pořádnou vřavu, která dosáhla svého vrcholu s vystoupením SOILWORK.

Před vystoupením oblíbených Švédů se však odehrály ještě dvě události, z nich jedna měla přímý vliv na tu druhou. Fakt, že byl otevřen pivní stan totiž způsobil lehce vypozorovatelný úbytek fanoušků pod pódiem. Na to nastoupili Moskvané HIERONYMUS BOSCH se svou unylou produkcí. Nepříjemně garážový zvuk a muzika bez charakteru vedla k tomu, že v kotli mávalo rukama jen pár lidí, a to ještě nebylo jasné - jak poznamenal další člen české výpravy - zda náhodou kapele nehrozí pěstmi za nepovedený výkon. HIERONYMUS BOSCH jakoby zapomněli zapnout zesilovač či přidat ještě jeden nástroj. Navzdory neuspokojení z jejich představení jsem je ale zhlédnul téměř celé. Když jsem se totiž dožadoval opuštění haly a náramku, který by mě opravňoval k opětovnému návratu, bylo mi řečeno, že propustku dostanu až za dvacet minut. Zdálo se, že pořadatelé začali na fanoušky praktikovat metodu "pivo nebo muzika". Za prosklenými ochozy katowické haly jsme si tak všichni začali o to více připadat jako Alenka v říši divů, Alenka v říši za zrcadlem... Tento dojem násobili i metalisté korzující po ochoze jako lázeňští hosté s hotdogy a kelímky coly.

Těžko říct, co vězelo za tím, že jedna z největších hvězd - SOILWORK - nastoupila ke svému energickému vystoupení už o půl jedné. Jejich metalová řežba ale každopádně znamenala navzdory brzké hodině tolik očekávané osvěžení. Pouhých čtyřicet minut intenzivně melodického nářezu, který korunovalo zřejmé nadšení samotných hudebníků, se i teď zdá zatraceně málo. A to přesto, že SOILWORK uspokojili fanoušky všemi svými hity (Rejection Role, As We Speak, to nejlepší z aktuální desky). Tolik lidí točících se v mlýnu pod pódiem se už jiné kapele nepodařilo rozhýbat. Když je pořadatel utnul v minutu přesně danou programem, zdálo se, že se Poláci budou chtít fandům zavděčit alespoň dochvilností.

Polští HUNTER, které si pamatuji díky tomu, že je doprovázel houslista (to, co hrál, už se mi ale tolik do paměti nevrylo) skončili jen s párminutovým skluzem. Zajímavostí budiž, že tato kapela je hostem na současném českém turné ARAKAIN. Přestože jsem v hudbě tolerantní a nevyužívám se v kategorických odsudcích, "blackoše" 1349 jsem si s radostí nechal ujít a konečně se odebral na sklenici magického nápoje do pochopitelně narvaného stanu. Další, s odstupem času už spíše úsměvný šok mi způsobila informace, že barva náramků pro ty, kteří opouštějí halu se změnila. Proč??? Osvěžen ledovými pivy, které jsem navzdory teplotě lačně zhltl, jsem se navrátil v čase, který měl znamenat nástup death-mistrů UNLEASHED. K mému překvapní, které záhy přerostlo ve znechucení, však pódium stále okupovali 1349 - ve své strojené serióznosti nesmírně komická smečka. U některých kapel (NINE INCH NAILS či RAMMSTEIN) je strojovost vystoupení a ignorace komunikace s publikem silnou devizou. Afektované pózy 1349 však vyvolávaly přinejmenším úšklebek. Černěkovová odnož metalu bezesporu chrlí mimořádné talenty - s jedněmi z nich (RED HARVEST) jeli 1349 společné turné. Zdalipak se fandové smáli i tam? Kdybych byl býval tušil, že se právě od setu 1349 potáhne zpoždění, které mi zamezí v dosledování ANATHEMY a spatření alespoň kousku THERION, něco bych po těch strašidýlkách hodil. Asi kelímek. S colou. Pokud by se mi ho do sálu podařilo vpašovat. U pódia se totiž nesmělo jíst, pít ani kouřit.

UNLEASHED oslovili svým setem více diváků než 1349, ne však tolik jako následující ACID DRINKERS - "polští Arakain", jejichž invenci dobře demonstruje úroveň předělávky "Ring of Fire" JOHNNYHO CASHE, s níž se rozloučili. ACID DRINKERS si dělají jméno hlavně seznamem kapel, před nimiž vystupovali (SLAYER i DEEP PURPLE), a přesně dojmem průměrné předkapely na mě ACID DRINKERS v té části jejich setu, kterou jsem viděl, zapůsobili.

Nástup EVERGREY znamenal začátek hvězdného večera. Nehorázně nejhorší zvuk ze všech kapel (kytary přebasované za fyzicky snesitelnou mez) vyhnal ze sálu nemálo lidí - podle ohlasů se však s polovinou setu zvuk upravil. Pokažený nástup však přebil dojem z kvalitních kompozic. To německý veterán U.D.O. některým trhal uši svým zvučným heavy metalovým hlasem deklamujícím klišovitě silácké texty. Upřímnost čišící z vystoupení zpěvákova i ostatních muzikantů ale vytvořila atmosféru pravé metalové radosti. Pod pódiem se řádilo, zpívaly se jednoduché, ale skočné refrény a vyřvávalo obligátní "hey - hey - hey". Pro Uda Dirkschneidera (ACCEPT) bylo očividně radostí hrát se svými doprovodnými muzikanty. Pro ty bylo zase vystoupení s Udem přímo ctí - ovšem bez zbytečné bázně.

Metalová radost dostala na frak s nástupem NEVERMORE - podle plakátových předpokladů jedné z největších hvězd. Neznám nic příjemnějšího než prolínání žánrů. Předlouhé kompozice seattleských muzikantů si ale pohrávaly s trpělivostí publika, které kapele poskytlo přijetí odpovídající předvedenému výkonu - nadšení se protentokrát z pódia do publika převést nepodařilo. Jistý dojem nadutosti této kapely podtrhl i fakt, že jejich příspěvku na kompilačním CD dominuje mluvená vsuvka pochopitelná maximálně tak na novinářském "preview" nosiči.

MOONSPELL, tradiční hosté polské Metalmanie, přišli s pečlivě sestaveným vystoupením, které nemohlo být neuspokojivým. Tři ukázky s desky "Memorial", která byla v době festivalu na spadnutí, osvědčené písně, kterým čas nic neubral z kvality ("Opium", "Awake", "Full Moon Madness") i překvapivě zařazené songy ("From Lowering Skies" zahraná bez svého dvojčete "In and Above Men") se spojily v nezapomenutelný zážitek. Set Portugalců zaimponoval i precizní strukturou. Ukázky z nové desky navíc vzbudily zdravá očekávání - zdá se, že kapela se vrátila k zemitější hudbě s menším počtem "kudrlinek" a větší měrou divokosti.

Na emocemi nabitou démonickou hudbu MOONSPELL navázala ANATHEMA, mimo fanouškovský okruh nesmírně nedoceněná kapela. Kapela demonstrující hudební kultivovanost britské scény, muzikantské i skladatelské nadání a hlavně neutuchající lásku k hudbě. Začátek jejich vystoupení se ale odehrál dvacet minut poté, co měl jejich set skončit. Pro katowickou zastávku si členové kapely přizvali i několikahlavý smyčcový ensemble - jeden z prvků, který měl jejich vystoupení učinit mimořádným. Na metalovém koncertě jsem zatím slzel dvakrát: smíchy, když ve Zlíně rozbalili své příšerky CRADLE OF FILTH, a dojetím, když ANATHEMA hrála v Katowicích "Fragile Dreams". ANATHEMA je kapelou, která ze všech nejlépe popírá metalové klišé "vyměkli = stojí za prd". Ačkoliv jsem jejich vystoupení musel s odporem a nenávistí k těm, kteří zapříčinili skluz, opustit, znamenalo těch třicet minut čirých emocí vrchol polského festivalu. Zmožen 40 hodinami na nohou beze spánku jsem si odpustil THERION - pro mnohé bez debat hlavní hvězdu festivalu. Webové hlasování o tom, kdo byl nejlepší, THERION v době vzniku tohoto reportu zařadilo na třetí místo (vyhrála ANATHEMA).

Polští pořadatelé se snažili nabídku rozšířit o převážně domácí muzikanty, které "šoupli" na B-pódium, které bylo zcela absurdně umístěno za jedno ze schodišť na ochozech. Tento fakt spolu s tím, že se kvůli časovému skluzu na hlavním pódiu kryla tamní vystoupení s těmi na "béčku", vedl k tomu, že jsem v dostatečné délce žádnou kapelu z "béčka" nezhlédl. A to jsem se tak těšil na francouzské dekadenty MISANTHROPE... Ještěže přijedou zakrátko do Brna. Do klubu, ve kterém budou zajisté čepovat pivo (v nejhorším alespoň Starobrno).

Těm, kteří dočetli až sem, děkuji. Vězte, že forma tohoto reportu je cílená a do jisté míry záměrně volající po konfrontaci. Jak jste Metalmanii viděli vy? A jak vidíte kapely, které jsem na předchozích řádcích rychlopalně hodnotil? Jo, a ta píseň od DARK GAMBALLE, která mi v Katowicích stále přicházela na mysl, je samozřejmě "Svět se posral".

procentuální hodnocení kapel aneb 100% čirá "dojmologie":

VESANIA - 60% (s gustem hraná muzika s příliš výrazným cejchem plagiátorství)
CALIBAN - 70% (kterak kompoziční mistrovství překoná slabinu živého vystoupení)
HIERONYMUS BOSCH - 40 % (vystoupení jako ze starého světa, které však nevyvolalo ani nostalgii)
SOILWORK - 90 % (úderná tvář metalu - řežba jak má být, radost z propoceného trika)
HUNTER - 50 %
1349 - 30 % (strašidýlka k posrání)
UNLEASHED - 60 %
ACID DRINKERS - 50 %
EVERGREY - 50 % (část, kterou jsem zhlédl, neblaze poznamenal žalostný zvuk)
U.D.O. - 80 % (heavy metal se všemi slabinami, ale především přednostmi - radost z hudby)
NEVERMORE - 40 % (kriticky chválená deska "This Godless Endavor" zní naživo nesmírně nabubřele)
MOONSPELL - 90 % (vystoupení podtrhující všechny přednosti portugalské legendy - především pak ujasněnost v tom, co dělají - full moon madness před půlnocí)
ANATHEMA - 100 % (něžná, ale trýznivá tvář metalu - maximální odevzdanost, maximální emoce)
THERION - nehodnoceno, poněvadž až do mého vlaku nebyli slyšet...

na "B stage" vystoupili
ARCHEON, THE NO-MADS, SHADOWS LAND, ANTIGAMA, TOTEM, CENTINEX, SUIDAKRA, BESEECH, CORRUPTION, THE OLD DEAD TREE, MISANTHROPE, BELPHEGOR

oficiální stránky festivalu:www.metalmind.com.pl/metalmania/


Diskuze

Cekem příspěvků: 1

hrůza....falkirk21.03.06 | 18:40:07

Související články

Top články

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube