Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Reporty

IN FLAMES, SEPULTURA, DAGOBA

IN FLAMES, SEPULTURA, DAGOBA

17.04.06
Hala Folimanka, Praha

Tradičně trochu se zpožděním, ale přece přicházím s reportem na jeden z vrcholů letošní koncertní sezony. Dopředu dlouho avizovaný koncert populárních švédských melodiků IN FLAMES a brazilské legendy SEPULTURY umístěný do basketbalové haly Na Folimance přilákal dle mého odhadu zhruba tisíc metalových hlav různorodého věku i stylu. Toto, v kombinaci s opravdu velmi příjemným prostředím, kde se na pivo čekalo několik málo sekund, kde se dalo bez problémů posadit a kdekoliv slušně pohybovat, mělo za následek velice slušný kulturní zážitek umocněný velkým nasazením všech přítomných kapel.

Do role předskokanů byla celkem vhodně zvolená mladá francouzská nadějě jménem DAGOBA, která během přidělených 30-ti minut předvedla vcelku zajímavý mix thrashe a idustrialu. Slovo "naděje" bych považoval za dobře zvolené, protože nejzajímavějším momentem setu DAGOBY se ukázala pouze první píseň. Sekané riffy á la FEAR FACTORY se zpěvem připomínajícím METALLICU navnadila celkem dost přítomných. Ti se, ale postupem času odebrali na poslední procházku na čerstvý vzduch:-), nebo na pivo. Mladí Francouzi se začali mírně utápět jak zvukově, tak hudebně. Po úvodní písni se vytratila nezbytná energie a kapela nešlapala tak jak by měla, což mělo za následek, že celkový dojem jejich setu byl opravdu hodně průměrný. Půlhodina uběhla celkem rychle a už se vše začalo schylovat k prvnímu vrcholu večera.

Brazilská legenda SEPULTURA má oddané fanoušky na celém světě, jak mezi mladým obecenstvem, tak si udržuje kvalitními deskami starší fans. Celé vystoupení bylo ostartováno úvodní písní z novinkové desky "Dante XII" "Dark Wood Error". Hned druhá "Refuse/Resist", naznačila, kdo že tu hraje patnáct let a v jaké kapele hrají jedni z nejlepších hudebníků metalové scény. SEPULTURA pálila do všech přítomných svůj naprosto nezaměnitelný a charakteristický HC/thrash a publikum se za to odvděčilo dost slušnou party nejenom v kotli, ale i v zadních řadách haly. Setlist tvořily skladby jak novějšího, tak staršího data. Např. "Choke", "Burried words", ze starších pak "Troops of doom", "Schyzophrenia", "Dead embryonic cells" a na závěr samozřejmě nemohla chybět největší hitovka "Roots bloody roots".

Snad všem přítomným muselo v hlavě proběhnout srovnání se SOULFLY. Já jsem nebyl výjimkou a u mě jednoznačně vítězí SEPULTURA. Snad jen porovnání desek SOULFLY a "nové" SEPULTURY vyznívá zvukově lépe pro SOULFLY, ale to je tak vše. Měl jsem možnost vidět vystoupení obou kapel a tam hraje vše pro SEPULTURU. Výměna Maxe za Dericka SEPULTUŘE určitě prospěla. Zpěvák je to lepší, kytarista a frontman minimálně stejně dobrý. V případě Sepultury totiž hraje významnou roli jeden faktor, a to že má nesrovnatelně kvalitnější kapelu, která bude stejně dobrá i po případném Derickově odchodu (který nehrozí). Po SOULFLY bez Maxe by asi nikdo ani neštěk.

Celé vystoupení mělo na české poměry vskutku excelentní zvuk a celá kapela jela na sto procent. Igor Cavalera zastoupený Roye Katorgou, paradoxně ze SOULFLY, vůbec nechyběl a Andreasova zrychlená sóla by člověk od desky nepoznal. Proti obrovskému Derricku Greenovi nemohu říci ani slovo, zpěvák jako víno, frontman jako bič a bez rozpaků bych mu dal titul sympaťák roku. SEPULTURA strhla celé publikum do jednoho velkého varu a po hodince thrashového řádění jsem s napětím očekával nástup IN FLAMES.

Nevím jestli jsem zrovna kompetentní k tomu abych zde hodnotil výkon IN FLAMES, ale pokusím se o to, alespoň částečně objektivně. Z těch několika málo písní, které jsem vydržel poslouchat, mě ani při druhé návštěvě jejich koncertu nepřesvědčili o tom, co se píše na všech titulních stranách časopisů a internetových serverů. Samozřejmě musím uznat, že k určitému posunu v jejich tvorbě došlo, ale přesto se nemohu zbavit dojmu, že hrají už několik let pořád dokola jednu písničku s opravdu dobrou zvukovou obměnou.

První vroubek si IN FLAMES udělali po neskutečně protahovaném nástupu na podium. Toto by si nedovolili ani největší metal warriors MANOWAR:-) Byl bych schopen odpustit čekání, kdyby se poté spustila ona slibovaná show s tolik originálním zvukem, který prý dokážou vytvořit jen a pouze IN FLAMES, ale dnes tedy bohužel. Od první písně se linula halou obrovská zvuková změt. Ta se postupem času opravdu hodně těžko rozplétala, ale vykrystalizování onoho jedinečného zvuku jsem se nedočkal. Po několika písních jsem koncert opustil a ponechal si jedinečný zážitek z vystoupení SEPULTURY a těšením se na desku "Dagoby". Dle reakcí fanoušků v mém okolí se můj názor na věc asi nepatrně liší, ale to je naprosto v pořádku.

Poděkování patří především Shindymu, který vše zvládl s velkým přehledem a samozřejmě všem vystupujícím kapelám. Jen víc takových koncertů!

Diskuze

Žádný komentář. Buďte první...!

Top články

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube