Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Reporty

BRUTAL ASSAULT - vol. 11

BRUTAL ASSAULT - vol. 11

10. - 12.08.06
Svojšice u Přelouče

Již jedenáctý ročník festivalu BRUTAL ASSAULT letos dostál svého jména vrchovatě, neboť z valné části se na něm sešli muzikanti toho nejextrémnějšího zrna, proto rozhodně nemohli být zklamáni milovníci brutal death metalu a grind coru. Už dlouho se nestalo, aby snad všechny kapely na tomto festivalu využívaly deathový growling a kromě GALADRIEL a TLOR nebyla na podiu vidět zpívat osoba něžného pohlaví. Na druhou stranu melodičtější a hlavně stravitelnější část produkce tvořily tělesa takového kalibru, že to nemá v dlouholeté historii festivalu obdoby. Kvůli takovým veličinám jako DIMMU BORGIR, FEAR FACTORY, ORPHANED LAND, AMORPHIS, MAYHEM, GOREFEST či MORBID ANGEL jen málokdo váhal vydat se směr Svojšice u Přelouče. Na návštěvnosti festivalu to bylo zatraceně znát (někdo hovořil až o 8 tisících), neboť areál doslova praskal ve švech.

Pro různě šťouraly předem upozorňuji, že jsem tuto reportáž koncipoval čistě jako sepsání celkových dojmů z tohoto třídenního festivalu. Kdo očekává explicitní elaborát ke každému z účinkujících interpretů, ať raději tuto reportáž přeskočí. Rovněž ortodoxní brutal deathery a grindery také moc nepotěším, neboť jsem většinu z toho bezhlavého rámusu mile rád prospal.

Čtvrtek 10.08.

Již po příjezdu do Pardubic se opakoval stejný problém z loňska a to dlouhé čekací doby na kyvadlovou dopravu do Svojšic. Letos se očekával větší nárůst návštěvníků, ale počet nasazených autobusů tomuto náporu nedostačoval. Myslím si, že minimálně čtyři autobusy, místo dvou, by eliminovaly nepříjemné tlačenice u vchodu. Úmorné čekací doby na spoj dozajista způsobilo i nesmyslné vybírání jízdného, jehož cena mohla být započítána buď do ceny vstupenky (kdo by využil vlastní dopravu, koupil by si vstupenku bez jízdného) nebo mělo být vybíráno předem už v Pardubicích na nádraží (či v opačném případě při odchodu z areálu po skončení festu). Proto není divu, že mnozí, včetně mě, využili raději služeb místní předražené taxislužby.

Po příjezdu do Svojšic něco kolem 17. hodiny opět nastal mírný šok. To, že se letos na BRUTAL ASSAULT vydá hojnější počet lidí než vloni, jsem očekával, ale mé odhady předčily všechna očekávání (a zřejmě i tušení samotných pořadatelů). U dvou vchodů do areálu se po celý čtvrteční den tvořily více než hodinové fronty a kdo si vystál frontu až ke kýženému propouštěcímu pásku, musel absolvovat další, neméně dlouhou, na nápojové a jídelní žetony. A pak ještě další na pivo či jídlo. Docela deprimující atmosféra. Rovněž najít vhodné místo ke stanování byl taktéž oříšek. V zadním kempu byla hlava na hlavě a na vrchním poli zase díky posečené kukuřici hrozilo protrhnutí stanu. Asi po hodině jsme nakonec rozbili stan na horním poli a modlili se, že nás eventuální déšť nevyplaví bůh ví kam. Časem se stonky od kukuřice udusaly a markantnější déšť naštěstí nepřišel. Každopádně pokud Shindy příští rok pozve stejné či více populární spolky, rozhodně bych pouvažoval o přesunutí místa konání festivalu do větší lokace.

S odřenýma ušima stíháme až švédské grindery BIRDFLESH. Na této skupině byly originální snad jen crazy převlečky, připomínající tuzemskou squadru YBCA. Nicméně publikum se skvěle bavilo a to je hlavní.

"Myslíme to upřímně!", mohli by si do štítu vytesat veselí grindeři ze Švédska. A jelikož se jejich upřímnost snoubí s přiznanou rozvernou přiblblostí, nemuseli by se za takový slogan ani stydět. Interakce s diváky potěšila a jejich set publikum rozdováděl podobně jako loňské vystoupení letos absentujících PIGSTY. (pozn. Viktor Palák)

Zajímavý mix brutální a současné melodické muziky předvedli francouzští mladíci GOJIRA. Nicméně netrpělivě jsem očekával až Izraelské bohy ORPHANED LAND. Jejich poslední CD "Mabool" řadím k tomu nejlepšímu, co se zrodilo na metalové scéně. Srovnám-li jejich set s koncertem v pražském Abatonu, tak na BRUTAL ASSAULTu předvedli neméně skvělý výkon. Škoda, že řady skupiny opustil klávesista Eden Rabin, takže jeho party suploval playback. Publikum si skladby ORPHANED LAND za ty roky skvěle osvojilo a řekl bych, že pro mnohé se již jednalo o kultovní kapelu, svědčily o tom i vlající izraelské vlajky v popředí kotle. Jsem rád, že skupina zabrousila i do death/doomové historie k deskám "El Norra Alila" a "Sahara". Přesto se mými favority staly hitovky z poslední řadovky, především "halekačka" "The Kiss Of Babylon (The Sins)".

Ani bych nevěřil, že vrcholem festivalu se stanou právě Američané FEAR FACTORY. Tuto skupinu jsem nikdy nijak zvlášť nesledoval a až jejich set mě donutil věnovat se její rozsáhle diskografii naplno. Svým debutem "Soul of a New Machine" se skupina etablovala mezi velmi nadějné spolky (zazněla z něho např. skladba "Martyr") a hlavně následujícím počinem "Demanufacture" (skladbu "Replica" zná dozajista každý) rovnou vystoupala na piedestal nekonvenčního death metalu, říznutého industriálem a v pozdějších etapách vývoje i nu-metalem. Hrálo se především z předposlední desky "Archetype", jejíž úvodní pecka "Slave Labour" nenechala nikoho chladným. Zpěvák Burton C. Bell sice trochu znejistěl v melodických vokálních polohách, nicméně o to více přesvědčily výkony zbylých členů, především výkon bubeníka Raymond Herrera doslova drtil. Výtečný set, po kterém mi ještě dlouho zněly melodie FEAR FACTORY v palici.

Z pivního stanu v dáli jen probleskují deathoví SEVERE TORTURE a poté následují doomoví MOURNING BELOVETH. Na tyto Iry jsem se poměrně těšil, ovšem nakonec se z nich vyklubala pouze slabší kopie MY DYING BRIDE. Následující namyšlence SOLFERNUS jsem pozoroval spíše s úsměvem. Za zmínku stojí snad jen nekompromisní Cornovy bicí. Je pravda, že ve svém black metalovém žánru patří SOLFERNUS v tuzemsku ke špičce, ovšem za to může skutečnost, že prakticky neexistuje stylově spřízněný konkurent. NASA grindcore v podání NEGLIGENT COLLATERAL COLLAPSE raději vynechávám.

Další z grindových kapel, která bere svůj žánr s nadhledem. Během jejich vystoupení se pod pódiem rozpoutala vřava, jejíž intenzitu nepřekonal ani bouřící mosh pit během SICK OF IT ALL .

Do stanu se později line jakýsi ruský progresivní black metal ILLIDIANCE. Už samo toto slovní spojení působí více než podezřele. Za progresivní black z Ruska se označuje kapela, která uzavírala první večer. Jedno z přízvisek však nesedí - a je jím nikoliv překvapivě slovo "progresivní". "Konformní" by se hodilo více. (pozn. Viktor Palák)

Pátek 11.08.

V pátek vstáváme poněkud později. Nakonec ani nevstupujeme do areálu a vydáváme se hledat nějakou útulnou hospůdku, kde bychom se alespoň trochu kultivovaně najedli, naše hledání se však prodloužilo v menší výlet. Svojšická krčma byla beznadějně plná, takže naše kroky vedly do nedalekých Stojic. Tam však naprosto chcípl pes. Hospoda zamčená a proslulý komunistický obchod pro jistotu zrušili. Jali jsme se proto hledat štěstí do další vesnice Ledec. Potěšeni místní infomapou, na níž se nacházela značka pro restauraci, jsme nakonec onen objekt našli, samozřejmě opět beznadějně zavřený. Když jsme se místního domorodce slušně zeptali, zdali v oné restauraci vaří a kdy bude otevřena, nekompromisně nás poslal někam se slovy, že je zavřená a že by nás tam stejně nepustili. Bolševik jeden! (ale pomsta byla sladká...) Hladoví a unavení jsme se dopotáceli zpět do areálu a nezbývalo nic jiného než absolvovat oběd v podobě čínských nudlí, smažáku či gyrosu v pitě. Z interpretů stíháme až pány lesů TROLLECH.

Co říci k této již etablované black metalové skupině? Letos Plzeňáci vydali nové CD "Skryti v mlze", takže se hrálo především z něho a potěšila i účast živého bicmena. Jinak hudebně starý dobrý standard. Následující HC/grind spolky vynechávám a přicházím až na nadějné pagan metalové Lotyše SKYFORGER. Již z vikinské image skupiny musí být každému jasné o co go. Celkově mě jejich set potěšil, čišela z něho nefalšovaná upřímnost. Kombinace metalu s folkovými prvky působí velmi interesantně. Rozhodně velmi příjemná vzpruha po tom brutal death metalovém nářezu. Přestože následující Finové ROTTEN SOUND produkují masakr hodný jejich názvu, ocenil jsem suverénní hráčské výkony a křišťálovou produkci. Naopak avantgardní Francouzi CARNIVAL IN COAL mě poměrně zklamali, ačkoliv na CD zní jejich tvorba o poznání lépe, bohužel na živo působí jako psi, utržení z řetězu. Tato skupina mixuje možné i nemožné a myslím si, že by jí trocha soudnosti neškodila. Jejich produkce zněla hodně překombinovaně, navíc zvuk nebyl nic extra. Nicméně někteří fanoušci ulítávali blahem a ve skladbě "Yes! We Have No Bananas" dokonce lítaly banány, ovšem mě zaujal snad jen docela povedený cover "Maniac".

HC od Newyorčanů SICK OF IT ALL moc nemusím, ale následující Finy AMORPHIS si rozhodně nenechávám uniknout. Hodně jsem byl zvědavý jak se se svou rolí vypořádá nový zpěvák Tomi Joutsen, jenž nahradil výtečného Pasi Koskinena. Tomi, s dready dlouhými skoro až na zem, vypadal jako nějaký hipiesák, ale je vidět, že do role frontmana se etabloval celkem rychle. Jeho vokální projev na jednu stranu hodně evokoval starého dobrého Pasiho, ovšem v melodickém vokálu si nebyl tak jistý v kramflecích, proto AMORPHIS hráli převážně skladby s převahujícím death metalovým growlingem, tudíž se dostalo na první, dnes již kultovní CD, "The Karelian Isthmus" a "Tales From the Thousand Lakes" (škoda, že nezazněla klipovka "Black Winter Day"). Nejvíce mě však chytly fláky z "Elegy" a to "Against Widows" či "My Kantele", kdy to skupina skutečně rozjela naplno. Samozřejmě nemohla chybět i poslední řadovka "Eclipse", kde se spolek vrací ke svému tradičnímu soundu starších počinů. Závěr setu ukončila nádherná "House of Sleep", pro mě se jednalo jednoznačně o vrchol jejich vystoupení. Škoda, že AMORPHIS nedostali více hracího času, tudíž nedošlo na přídavky. Asi se již musel uvolnit prostor pro norské hvězdy DIMMU BORGIR.

DIMMU BORGIR si se svou zvukovkou rozhodně dávali na čas. Hlavně Hellhammerovy bicí se zvučily neúnosně dlouho. Nicméně jakmile to Norové rozbalili, stalo se menší fiasko, neboť Shagrathovi v první skladbě odešel mikrofon. Byl to docela trapas, když bedňák při takto vypjatém setu pobíhal na pódiu a zkoušel jeden mikrofon za druhým. Naštěstí se do druhé půle skladby technické problémy vyřešily a mohli jsme si naplno vychutnat majestátní melodický black metal největší jakosti. Vidět na živo Hellhammera byl opravdu zážitek, ten bicmen snad ani není člověk. DIMMU BORGIR se hodně soustředili na stará dřevní alba, tudíž došlo i na stařičkou "Raabjörn Speiler Draugheimens Skodde" z debutu "Foll All Tid" či na hitovku "Strormblast" ze stejnojmenného druhého alba. Následovala pomalejší "In Death's Embrace" z přelomového opusu "Enthrone Darkness Triumphant". Překvapivě jsem skladby poznával až jejich značná část odehrála, neboť naživo zní skupina o poznání jinak než na CD. zdali byl na vině horší zvuk či celkově rozladěná nálada skupiny z technické závady v úvodu setu si netroufám říci. Jsem rád, že DIMMU zabrousili i k mému oblíbenému CD "Spiritual Black Dimensions" z něhož zazněl vál "Blazing Monoliths Of Defiance". Z nejnovější tvorby zazněly skladby z "Puritanical Euphoric Misanthropia" a to "Kings Of Carnival Creation" a "Indoctrination" a z poslední řadovky, "Death Cult Armageddon", "Progenies Of Great Apocalypse". Každopádně stále něco scházelo do výsledného puzzle. Ano, absolutní hit "Mourning Palace". To už to v kotli pořádně vřelo a lidé pařili jako o život. To však byla úplná tečka za jinak velmi povedeným vystoupením. Únava si žádá svou daň, takže předávám slovo kolegovi Viktorovi.

DEPRESY - Nejpříjemnější překvapení z česko-slovenských kapel, které se na Brutalu představily. Svěží, instrumentálně pestrý a bravurně odehraný set okořeněný příjemným vystupováním kapely.

ADOR DORATH - Poté, co loni "Adoři" zklamali některé své příznivce tím, že hráli z tehdy ještě neznámé novinky "Symbols", vynahradili si vše setem, který byl rovnoměrně složen z písní ze zmiňované desky a oslnivého debutu "Adon Nin Edeleth Ador Dorath". Prostor pod pódiem byl na to, že se blížila čtvrtá hodina ranní, zcela zaplněn a odezvu slyšeli i obyvatelé stanů ve vzdálenějším z kempů. (pozn. Viktor Palák)

Sobota 12.08.

Poslední sobotní den se nesl ve znamení opravdu extrémních smeček a mnozí z festivalu "uprchli" už po DIMMU BORGIR. My jsme šli k pódiu až na set Brňáků TISÍC LET OD RÁJE. Tuto smíšenou squadru jsem viděl snad tisíckrát, ale jejich letošní vystoupení na Assaultu mi doslova vyrazilo dech. TLOR hráli hodně nového materiálu, což však vůbec nevadilo, neboť se nesl ve velmi svěžím duchu. Překvapily mě black metalově znějící kytary a celkově rychlá našlapaná rytmika. Na pódiu sice chyběl šoumen Křeček, ovšem Dáša svým vytříbeným blackovým ječákem vokální party zvládla na výtečnou. Rovněž za klapkami chyběla Helenka (dala raději přednost dovolené ve Španělsku), naštěstí ji více něž skvěle nahradila dívčina Žluva, která s kapelou před lety též spolupracovala.

Taktéž Lotyše NEGLECTED FIELDS si nemůžu nechat ujít. Tato skupina v ČR koncertuje snad každý měsíc, takže ji rozhodně není potřeba obšírně představovat. Jejich poslední řadovka "Splenetic" se velmi vydařila, takže se hrálo hlavně z ní. NEGLECTED FIELDS hrají technický mix death metalu s kořením thrashe a blacku. Na závěr nemohl chybět cover "Breath" od PRODIGY. Ačkoliv se nejednalo o headlinery, pro mě se stali jedním z vrcholů sobotního dne.

ROOT už po tolika letech působí poněkud vyčpěle a i když z CD mám jejich hudbu velmi rád, živě jim už jejich produkci nebaštím. Navíc BigBoss působil jako by to chtěl mít co nejdříve z krku a v poslední skladbě doslova utekl z pódia, kde zbytek kapely ještě hrál.

Velice mě překvapili Holanďané GOREFEST. Jejich death'n'roll působil svěže a je vidět, že skupina svůj styl bere velice s nadhledem (na rozdíl od většiny brutal spolků). Hrálo se převážně z poslední desky "La Muerte" a "Chapter 13". GOREFEST nestaví primárně jen na death metalu, ale nešetří techničtějšími postupy a nezřídka zabrousí až do doom metalové rozvláčnosti.

Následující thrasheři DESTRUCTION už jsou na mě příliš silný šálek kávy, trochu jsem nepochopil proč byli zařazeni do dramaturgie sobotního, spíše death metalového programu.

MORBID ANGEL - Tradiční prezentace kapely, která se řadí k těm, které určovaly metalovou historii a spíše než progresivní kroky činí drobné úkroky jen mírně variující styl, kterému jsou oddáni. Právě při koncertech takových kapel ale vynikne rozdíl mezi jejich kompozicemi a tím, co hrají jejich méně nápadití imitátoři. Příznivci kapely nadšeně křepčili v kotli, podstatná většina ostatních uznale pokyvovala hlavou.

MAYHEM - Umělohmotné torzo lidského těla na kovovém kříži a hysterické skřeky zpěváka Attily Csihára, které více než kterékoliv jiné zvuky, které na Brutalu zazněly, musely nutně pocházet ze záhrobí, dominovaly chladnému a nedlouhému setu kapely, který byl ukončen prostým odchodem z pódia bez náznaku přídavku či poděkování. Lze sice pochybovat o tom, že členové kapely mívají klidné spaní, jejich set však nepostrádal i pro někoho zcela neposkvrněného severským black metalem jedinečnou náladu. A ti, kteří jsou blackem postiženi o poznání více, vyřvávali "Mayhem! Mayhem!" ještě v době, kdy už na pódiu ladili EPHEL DUATH.

EPHEL DUATH - Vysoká návštěva letošního Brutalu byla poznatelná i během setů kapel, které začínaly hrát až okolo třetí hodiny ranní. Vzhledem k tomu, že mnozí festival opustili jak po vystoupení DIMMU BORGIR, tak po MAYHEM, přihlíželo setu jedinečných Italů sympatických několik stovek metalových fajnšmekrů. EPHEL DUATH naprosto oslnili - předvedli, že jejich precizně komponované desky (hrálo se z "Pain Necessary to Know" a "Painter's Palette") lze předvést i naživo. Zpěvák nekontrolovatelně řádil a na závěr se nechal na rukou nést publikem, zatímco instrumentální sekce se zarputilým výrazem na tváři preludovala. Radost z ohlasu publika však dali najevo všichni z muzikantů, jejichž decentní image patří na metalové scéně k nejojedinělejším. Kostkované kravaty Green Day jsou oproti gentlemanským úborům Ephel Duath směšně lacinou imitací punku. (Viktor Palák)

Čtvrtek 10.08.

BIRDFLESH

ORPHANED LAND

FEAR FACTORY

SOLFERNUS

No comment!

Kuba a Viktor (ABYSS)

Pátek 11.08.

TROLLECH

SKYFORGER

CARNIVAL IN COAL

SICK OF IT ALL

AMORPHIS

DIMMU BORGIR

Sobota 12.08.

NEGLECTED FIELDS

ROOT

GOREFEST

DESTRUCTION

MORBID ANGEL

foto: Eliška Podmelová

Diskuze

Cekem příspěvků: 1

Tomáš Kouřil...23.12.08 | 14:32:58

Související články

Brutal Assault 2015 - sobota
21.08.15

Brutal Assault 2015 - pátek
20.08.15


Brutal Assault 2015 - čtvrtek
17.08.15

Brutal Assault 2015 - středa
12.08.15


Brutal Assault 2015 - fans
11.08.15

Brutal Assault - vol. 19
16.08.14


Brutal Assault - vol. 18
17.08.13

Brutal Assault - vol. 18 - II. část
16.08.13


Brutal Assault - vol. 18 - I. část
15.08.13

Brutal Assault - vol. 17 - fans
21.08.12


Brutal Assault - vol. 17 - sobota 11.08.
20.08.12

Brutal Assault - vol. 17 - pátek 10.08.
17.08.12


Brutal Assault - vol. 17 - čtvrtek 09.08.
16.08.12

Brutal Assault - vol. 17 - Warm-up party
15.08.12


BRUTAL ASSAULT - vol. 16 - fans
23.08.11

BRUTAL ASSAULT - vol. 16 - shrnutí
23.08.11


BRUTAL ASSAULT - vol. 16 - sobota 13.08.
20.08.11

BRUTAL ASSAULT - vol. 16 - pátek 12.08.
18.08.11


BRUTAL ASSAULT - vol. 16 - čtvrtek 11.08.
16.08.11

BRUTAL ASSAULT - vol. 16 - Warm-up party
15.08.11


BRUTAL ASSAULT - vol. 16 - Original Fire Show
15.08.11

JESU, KYLESA, CALLISTO
25.08.10


BRUTAL ASSAULT - vol. 15 - sobota 14.08.
22.08.10

BRUTAL ASSAULT - vol. 15 - pátek 13.08.
19.08.10


BRUTAL ASSAULT - vol. 15 - čtvrtek 12.08.
18.08.10

BRUTAL ASSAULT - vol. 15
18.08.10


Brutálně se zasnít
19.01.10

BRUTAL ASSAULT - vol. 14
10.08.09


BRUTAL ASSAULT - vol. 13 - sobota 16.08.
22.08.08

BRUTAL ASSAULT - vol. 13 - pátek 15.08.
21.08.08


BRUTAL ASSAULT - vol. 13 - čtvrtek 14.08.
19.08.08

BRUTAL ASSAULT - vol. 12 - sobota 11.08.
17.08.07


BRUTAL ASSAULT - vol. 12 - pátek 10.08.
16.08.07

BRUTAL ASSAULT - vol. 12 - čtvrtek 09.08.
16.08.07


BRUTAL ASSAULT vol. 11
27.11.06

BRUTAL ASSAULT - vol. 10
13.08.05


BRUTAL ASSAULT - vol. 8
24.08.03

BRUTAL ASSAULT - vol. 7
27.08.02


Zobrazit více

Zobrazit méně

Top články

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube