Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Reporty

NAPALM DEATH, BORN FROM PAIN, MENDEED

NAPALM DEATH, BORN FROM PAIN, MENDEED

29.10.06
Matrix, Praha

Tak na tento koncert jsem se fakt hodně těšil, a nejen proto, že před rokem jsem ve stejném klubu na Napalmech byl (tehdy tour k CD "The code is red, long live the code"). Teď k nám NAPALM DEATH zavítal v rámci svého turné k novému CD "Smear campaign". I přesto, že CD už spatřilo světlo světa a já na něj četl super recenze, jsem se zakoupením čekal právě na tento koncert. Na stránkách kapely www.napalmdeath.org je v sekci videoklipů fajn čtyřminutová ukázka ze studia z natáčení tohoto CD (Smear compaign studio), v MP3 ještě song "When all is said and done". Vzhledem k tomu, že na koncertech svoje CD prodávali za 350,- Kč, dobře že jsem počkal.

Stejně jak před rokem jsem vyrazil společně s kámošem Zdeňkem. Trochu mě zarazil zmatek kolem začátku koncertu. Na lístku od Ticketpro byl začátek avizován na 18.00 hod., na oficiálním plakátu ve 20.00 hod., a aby to nebylo málo, tak na stránkách Matrixu byl uveden začátek v 19.00 hod.! Návštěva Prahy začala vskutku impozantně - v jednom z vedlejších podchodů u hl. nádraží si dva týpci celkem vklidu píchali do žíly cosi hnědého (asi sračky :-) - fuckt skvělej pohled! V 15:00 jsme před Matrixem pozdravili Barneyho, kterej si šel lehnout do ND autobusu. Na otázku, kdy začne koncert, nám zazněla z klubu krásná odpověď se znatelným pražským dialektem: "večer". Až když jsme řekli, že sme lonťáci z Brna, dozvěděli jsme se čas otevření klubu - 19:30 hod. Tak jsme podnikli prohlídku Prahy z oken žižkovských a přilehlých hospůdek.

A teď už konečně k věci - v 19:30 se klub otevřel. Už podle počtu čekajících lidí bylo jasné, že návštěvnost bude daleko větší než před rokem. V klubu bylo fakt narváno, pivo za 23 bylo celkem gut. Z velkého počtu lidí byl zjevně nejvíc nervózní anglánskej prodavač "suvenýrů", u kterého jsme celkem snadno utratili své poctivě vydělané peníze.

MENDEED (Skotsko, www.mendeed.co.uk) - zahráli 5 songů, čas 20:30 až 21:00. Na netu jsem k nim zjistil, že MENDEED je novým "koněm" stáje Nuclear Blast Records. Tato skotská formace popisuje svojí tvorbu jako metal core, nicméně je označována za kapelu, která v rámci tohoto stylu dělá něco nového. MENDEED uspokojí fanoušky stylů metalcore, melodic death, thrash a hardcore. Aktuální album "This War Will Last Forever" vyšlo v červenci 2006, které propagují i v Praze. Na jejich stránkách jsem poslouchal čtyři jejich songy z uvedeného alba, a vyhodnotil jsem to jako chvílemi tvrdší heavy metal s thrashovým i čistým zpěvem, vynikajícími bicími, heavy vyhrávkami i sólíčky. Ve svém setu odehráli svoje daleko tvrdší fláky, a už od první písničky bylo jasný, že jsme udělali dobře, že jsme si tyto mladíčky ze Skotska nenechali ujít. Nejvíc mě dostal bubeník - na krátko (vlastně jako skoro všichni v kapele) ostříhanej hošík, typoval bych mu tak 18 let, ale hrál prostě super. Vlastně celá kapela odehrála výborně, po výkonech kytaristy jsem si říkal, že asi s hraním přestanu. Některé pasáže mi připomínaly HAPPY DEATH z období CD "Altering the Technology", akorát místo jazzových vsuvek skotíci hráli pěkně rychlý sypačky. Nezbylo, než si jejich album zakoupit, protože podporovat mladé je prostě potřeba.

BORN FROM PAIN (Holandsko, Nizozemí, Nizozemsko - kdo ví, jak to ve skutečnosti vlastně je :-) www.bornfrompain.com) - kolik songů zahráli nevím (u tohoto druhu hudby je to ale celkem jedno), čas 21:15 až 22:00.

Z netu: Skupina BORN FROM PAIN vznikla v roce 1997 na troskách rozpadlé skupiny FEEDING THE FIRE. Ještě v tomto roce kapela začala poctivě hrát po celé Evropě a velice brzy si získala patřičný respekt. BORN FROM PAIN absolvují na podzim 2006 velké světové turné na podporu posledního alba "In Love With The End" a v rámci tohoto turné se představují v Matrixu v Praze.

Rovněž i u této grupy jsem si vyslechl na jejich stránkách dva songy, a je fakt, že označení metal/HC k nim sedí (možná bych tam vložil teď velmi populární předponu "nu"). Nějak mě ale nezaujali. Jejich vystoupení bohužel taky ne. Vydržel jsem symfonické intro, dvě klasické nu-metalové zasekávačky, při třetí jsem už musel odejít na vzduch - prostě to nebyl můj šálek čaje, navíc byli zvukově horší než první kapela. Podle reakcí fans však byli přijati celkem dobře - hold jsme na tyhle nu-novinky asi už starej. V klubu už začal vzduch houstnout tak, že by se dal skoro krájet (to by se líbilo Rákosníčkovi), ale dívky ještě nepochopily slovo emancipace, a na rozdíl od boys zůstávaly zcela oděné. Celkem v pohodě jsme se Zdenálem obsadili místa v prvních řadách a čekali na NAPALM DEATH.

NAPALM DEATH (www.napalmdeath.org) - čas 22:15 až 23:15 - když jsem sledoval tourdata na jejich stránce, nedokázal jsem pochopit, kdy skládali nový písničky. Taky jejich šňůra k novému CD je docela brutální. Jen evropská část turné začala 18.10. v Newcastle (neplést s Novými zámky na Slovensku) a končí 19.11. v Londýně, kapela hraje každý den! Před Prahou hráli v Lipsku, z Prahy frčí do Budapešti.

Úvod koncertu obstarala Mitchova instrumentálka "Welt Schmerz", která taky otevírá nové CD. Potom zazněly dva klasicky rychlé ND songy, při kterých jsem se přesvědčil o tom, že brejlatí to nemají na světě lehký. Zvukař osolil volume na maximum, takže při nejlepší vůli nejsem schopen určit, který songy to byly, ale dle názoru odborníků to byly "písničky" z nového CD. Při třetí už si ušní boltce zvykly - dvakrát rychlejší verze "Suffer the children" z "Harmony Corruption" prostě na žádném koncertu Napalmů nechybí. Následoval song "Silence is deafening" - úvodní song z předposledního CD. Poté jsem se vnořil do hudby NAPALM DEATH a splynul s davem a dostal se tak do hudebního bezvědomí. Z toho mě probral nejdřív Mitch, který prokázal znalost češtiny a popřál komusi k narozeninám - je vidět, že jeho manželka Veronika má na Mitche dobrý vliv, a Česká republika se může pyšnit tím, že do tvorby NAPALM DEATH taky svým dílkem přispívá, neboť hlas Veroniky, navíc v rodném jazyce, prý na konci jedné ze skladeb kapely je. Podruhé mě probral Barney, který oznámil, že kapela hraje už 24 let - to už jsem tušil, že zazní "Scum" - a taky že jo. Po další pecce následoval hit "Kill", po kterém zcela propocená kapela ve 23:02 opustila pódium. Po oprávněném aplauzu přišla kapela na pódium a Barney poděkoval pořadatelům za skvělou teplotu v klubu. Pro dokreslení - ani jedna niť nezůstala suchá, včetně kvalitní riflové látky! Zvláště Barney vypadal, jako by se právě účastnil soutěže miss mokré hadry. Stěny v klubu byly nejen vlhké, ale kapky neurčité tekutiny (snad vody), vytvořily neopakovatelnou atmosféru finské sauny - je fakt, že Mitchův havraní vokál, který dostal jak na novém CD, tak na koncertu dostatek prostoru, by byl ozdobou nejedné finské blackmetalové grupy. NAPALM DEATH přidal dva songy - předělávku od DEAD KENNEDYS z roku 1981 - "Nazi Punks Fuck Off", kterou Barney náležitě okomentoval - z ohlasu v klubu bylo jasný, že v Matrixu si žádnej fašista ani neškrtne! Poslední skladbou tohoto skvělýho koncertu byla "Siege of power".

Ještě ke klubu Matrix - zvukově byl koncert dost dobrej, i když proti zvyklosti měla nejzřetelnější zvuk první kapela. Oproti minulému roku byla otevřená i šatna, což vzhledem k vedru bylo super. Na závěr mě pobavila krátká, asi patnáctiminutová epizoda, kdy "trochu" zhulenej šatnář nemohl najít bundu slovenského návštěvníka koncertu. Naštěstí byli šatnáři dva, neboť mezinárodní konflikt by klubu jistě neslušel. Pivko bylo dobrý, atmosféra rovněž - jediné, co se dalo vytknout, bylo nesnesitelné vedro, což se ale dá v suterenním klubu očekávat, ale pár větráků od našich vietnemských spoluobčanů by možná pomohlo.

Podivnou tečku za zájezdem do Prahy udělala jedna šílená společnost - bohužel státní - České dráhy. Na panelu byly jen dva spoje bez zpoždění. Zmatek kolem odjezdu našeho vlaku byl opravdu unikátní - zmatení lidé včetně několika cizinců, připojování vagonů zčásti směr Žilina, zčásti směr Bratislava, místo 00:52 odjezd v 01:35. Prostě cestování vlakem z hlavního města v pozdní noční hodinu není nic pro slabé nátury.

Na závěr jeden vzkaz rockerům vyrostlým na Metallice: vřele doporučuji navštívit stránky NAPALM DEATH a v sekci s videoklipama se podívat, jak zpěvák Barney pomáhá jakési "regionální" kapelce DREAM THEATER v roce 1995 zpívat song "Master" :-).

Tom

Diskuze

Cekem příspěvků: 2

moje postřehyvillain03.11.06 | 14:19:57
Nejpalm:) detCedro02.11.06 | 09:48:24

Nezávislý | 01.11.06

Top články

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube