Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Reporty

EXODUS, BIOMECHANICAL, SHAARK

EXODUS, BIOMECHANICAL, SHAARK

26.11.06
Favál, Brno

My name is Fuck You!

Po deseti letech existence se rozpadnuvší a nadvakrát obnovená sanfranciská legenda s hřmotným newyorčanem Robem Dukesem za mikrofonem se bezmála po roce vrátila do jihomoravské metropole, aby se protentokrát předvedla jako hlavní hvězda turné (loni v prosinci byli headlinerem HYPOCRISY). Důstojným supportem (a nikoliv kapelou "horší než HELLOWEEN", jak jsem to zaslechl od nějakého chytráka na baru) jim byla perspektivní britská kovová úderka BIOMECHANICAL a čeští thrasheři SHAARK.

Umístit konání koncertu do klubu Favál (kde před jeho přejmenováním a rekonstrukcí ROOT natočili část svého klipu "In the Heart of Darkness") se ukázalo jako dobrý tah jak z hlediska zvukového, tak s ohledem na návštěvnost. Opticky byla plocha před pódiem zaplněna (takže kapely neměly pocit, že hrají pro parkety pod jevištěm), avšak nikoliv neúnosně, takže si koncert mohli naplno užít jak ti, kteří se jali kroužit v circle-pitu, tak ti, kteří preferují poklidný headbanging bez nechtěných úderů do různých částí těla.

Přející rozpoložení, v němž se publikum nacházelo, naznačilo už vlídné přijetí bzeneckých SHAARK, kteří si nic nedělali z omezeného prostoru na pódiu (jehož podstatnou část zabíralo připravené nářadíčko bubeníka EXODUS Paula Bostapha) ani časového limitu a bez rozpaků předvedli, co nejlépe umí. S výjimkou závěrečného přídavku se hrálo z novinky "Again with Hatred" a bylo zřejmé, že ač se kapela drží tradičních kompozičních schémat, nenechá se jimi svazovat a v rámci jistých dobrovolně nastavených mantinelů předvádí ráznou a nápaditou muziku. Ač si část publika říkala o přídavek, nedostalo se mu ho - stejně jako v případě následujícího účinkujícího.

Odhaduji, že počet diváků, kteří byli dopředu obeznámeni s tvorbou BIOMECHANICAL nepřesáhl počet strun jedné elektrické kytary. Kapela vydala svou stále ještě aktuální desku "The Empires of the Worlds" v roce 2005, v našich končinách však po nich až do chvíle, kdy byli ohlášeni jako support na turné EXODUS, nebylo ani vidu, ani slechu. A tak tito Britové stáli před úkolem rozproudit diváky něčím, co předtím slyšelo jen málo z nich. Pro pódiovou prezentaci zvolili energičtí Britové přímější skladby ze zmíněné desky - na progres, který albem také prostupuje, nebyla ta pravá chvíle. Zpěvák John K, průběžně osvěžovaný pivem z kelímku fanouška v první linii, zpíval co mu plíce stačily a zacházel do ještě extrémnějších výšek než na albu. Jeho technicky dokonalý ječák (jaký je většinou používán k patetickému zpěvu) dokresloval syrovost předvedených skladeb, které v přesvědčivém čtyřicetiminutovém setu zazněly. Ačkoliv svojsky kombinují nejtradičnější metalové žánry, nestydí se BIOMECHANICAL otevřeně přihlásit ke svým vzorům. A tak na závěr zazněla přitvrzená verze "Painkiller" od JUDAS PRIEST, z níž by měl Rob Halford určitě radost.

EXODUS naservírovali více než devadesát minut poctivého thrash metalu, který odehráli se samozřejmou bravurou a energií. "We've got a new record out. It's called "Shovel Headed Kill Machine". I know half of you cuntsuckers downloaded it for free.", burácel do davu Rob Dukes a nic mu nevadilo, že ona nová deska vyšla už před více než rokem. EXODUS berou vše od podlahy, ale přesto předvádějí nesmírně precizní živou show, z níž nejvíce vyčnívají party kytarového eskamotéra, výhradního skladatele a jediného pamětníka zakládající sestavy Garyho Holta. Ostatní však nezůstávají v pozadí, kytaristé si během koncertu mění místa, aby kromě vzájemné interakce byli v patřičném kontaktu s divákem, bubeník je k nezastavení… Staré písně ("War Is My Sheppard", "The Toxic Waltz") se prolínaly s novinkami ("Raze", "I Am Abdomination") a byť fanoušci halasněji reagovali na klasiky, nepustili by EXODUS z pódia i kdyby hráli dvakrát dokola novou desku. Jedinou chybou koncertu tak bylo Dukesovo mylné ohlášení písně ".44 Magnum Opus", která měla přijít na řadu až později. Rozprouděnému publiku v první linii to ale bylo stejně jedno jako mu bylo jedno, že se brodí ve stále větším počtu kelímků od Starobrna. Hudba vítězila.

EXODUS hráli stejně energicky jako na studiových nahrávkách a nedali nadšenému publiku spočnout. Celkové vyznění jejich brněnského vystoupení bylo nakonec ještě razantnější než jak ho známe z alb (a to je co říct!). Pokud si chcete náladu koncertu symbolicky evokovat, navrhuji pustit si videoklip k písni "Now Thy Death Day Come", plně si vžít do její říznosti a výsledný dojem znásobit sedmadvaceti (koncert rval zhruba dvacetkrát čtyři a půl minuty a byl ještě o třetinu intenzivnější). Americké legendy zase jednou předvedly, že jsou kapelou, kterou přes tragédii v podobě úmrtí zpěváka Paula Baloffa či neustálých změn v sestavě nebaví nic více než přetáhnout si popruh od kytary, hrábnout do strun, sednout za bicí či uvádět písně slovy: "Do you want something slow? No? Good, 'cause we don't have any of that shit!"

Přes svůj zasloužený status thrashmetalových legend to EXODUS nikdy nedotáhli do první (prodejní) ligy jako jejich kolegové ze západního pobřeží (METALLICA, SLAYER, MEGADETH). Těžko říct, zda by Gary Holt stál o publicitu, jaké se dostává především současné METALLICE (která jim v dávných dobách přetáhla kytaristu Kirka Hammetta). Když se ale člověk podívá na chuť, s jakou se svým typickým šibalským úsměvem řádí po pódiu malého klubu, není obtížné odhadnout, že mu jsou live záznamy jejich koncertů na MTV či turné s Bullet For My Valentine (kteří předskakovali METALLICE) u prdele. Mnohem milejší je mu, zdá se, pokoncertní fotografování s fanoušky, z nichž někteří jsou tak opilí (či rozklepaní ze setkání s Panem Kytaristou?), že na displeji jejich fotoaparátu se po zmáčknutí spouště objeví jen části hlav a podstatná část zdi. No a co, kurva? Vždyť jedna z těch uříznutých hlav patří Garymu Holtovi a tady nejsme na fotografické soutěži, ale thrashmetalovém koncertě.

hodnocení koncertu ve čtyřech větách:

SHAARK - 70% - Na malém prostoru a omezeni časem předvedli SHAARK, že jsou dostatečně výlučnou kapelou, než aby byli odmítnuti coby "zase jedni old-school metalisti".
BIOMECHANICAL - 80% - Uskupení, které si zaslouží pozornost každého fanouška klasického metalu, ale i toho, komu imponují hráčská vyzrálost a překračování žánrových hranic, představilo svou údernější tvář a byla to jízda plná požitků.
EXODUS - 100% - "I don't wanna talk shit, but for someone who wants more you seem to be a little tired.", chechtal se Rob Dukes publiku. Aby taky ne - EXODUS do diváků přes hodinu a půl neúnavně pumpovali energický thrash metal a jinak než vyčerpán odcházet nešlo.

foto: Henning

Diskuze

Cekem příspěvků: 3

brtnik12.12.06 | 19:09:25
Adam02.12.06 | 13:04:42
Viktor Palák04.12.06 | 17:54:29

Top články

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube