Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Reporty

Xichty.cz HC Minifest

Xichty.cz HC Minifest

FILTHY MINDS, BETHRAYER, X-CORE, DEAF99
24.03.07
Brno, KD Svatoboj

Ještě nikdy jsem neměl tu čest navštívit brněnský Svatoboj, kde se odehrává nemálo místních koncertů, a i proto jsem se na sobotní událost velmi těšil. O to víc, že ten večer zde vystupovaly dvě kapely, které jsem dříve naživo neviděl a dvě další, které jsem viděl už dávno a jejich vystoupení se mi tehdy velmi zamlouvala.

Z původního plánu sešlo a místo hromady lidí jsme nakonec vyrazili ve třech. Podobně se plány museli zhroutit i všem ostatním návštěvníkům, jelikož před začátkem se v sále pohybovalo lidí jako šafránu, což bylo první zklamání večera. Co je to potom za hardcorový koncert, když si člověk nemůže zařádit v pořádném kotli?

Jako první hráli brněnští FILTHY MINDS. Právě jedno z těch uskupení, o kterých jsem zatím věděl jen z doslechu. Hudebně jde o přímočarý hardcore, inspirovaný kapelami jako THROWDOWN či HATEBREED, což jasně dokládala i trika, do kterých se borci oblékli. S ničím a nikým se nepářou a drhnou si svou představu o HC. Kapela má podle mě jeden velký problém: myslím, že by nebylo na škodu čas od času zvolnit či použít nějaké v hardcoru nevšední postupy. Kluci až moc tlačí na pilu, snaží se hrát rychle a tvrdě a to tak urputně, že výsledek je právě opačný, jelikož jejich písně potom postrádají potřebné "koule". První dvě písničky mě snad i bavily, ale s postupem času mi všechny jejich skladby zněly jedna jako druhá, k čemuž rozhodně přispěl i zvuk. To bylo totiž největší zklamání večera: z toho, co pan zvukař vytvářel, jsem měl ještě pár dnů noční můry.

Místo původně avizovaných Italů AGABUS nakonec dorazili čeští BETHRAYER, v pořadí druhá kapela. Zvukově na tom byli o něco lépe, ovšem ve výsledku jim zvukař ublížil mnohem víc. Co naplat, že kytarista měl efektů víc než bubeník bubnů, když ho zvukař utopil. To samé se dá říct i o zpěvákovi, který se pokoušel i o čistý zpěv, což je určitě dost problém, když sami sebe na pódiu skoro neslyšíte a pochybuji, že ho potěší, že ani my jsme ho v publiku takřka neslyšeli. Hudba AGABUS zněla o něco zajímavěji než ta od FILTHY MINDS. Nemohu se ovšem ubránit pocitu, že se kapela až v některých pasážích až příliš inspiruje staršími KORN. Je fajn se nechat inspirovat a rozvíjet něčí myšlenky, ovšem produkce BETHRAYER už trochu zaváněla vykrádáním. Navíc to vypadalo, jakoby se kapela na pódiu nudila. Moc se jim nedivím, když hráli pouze pro pár upocených emo děcek, na což asi už nejsou BETHRAYER zvyklí. Na druhou stranu i těch pár lidí za vystoupení zaplatilo a tak zkušená kapela by neměla mít problém podat stoprocentní výkon i v těchto podmínkách. Ti, co přišli, by si to určitě zasloužili. Malým zadostiučiněním byla poslední skladba, kdy se hudebníci na pódiu opravdu rozhýbali a konečně vystoupení dodali to, co mu celou dobu chybělo. To už ovšem bylo celkem pozdě.

Tím pro mě skončily nové tváře a už jsem se těšil, která z mně známých kapel vyběhne na pódium jako první. Nejvíc zvědavý jsem byl na X - CORE, jelikož ty už jsem živě neviděl několik let. Navíc se pánové mezitím vrhli do trochu jiných hudebních vod a vezou se na vlně dnes tak populární formy metalcoru. X-CORE mě nakonec nenechali čekat a na pódiu stanuli jako třetí. I diváků notně přibylo, a tak už sál nevypadal tak tragicky prázdně, i když pořád to bylo hodně málo a o zvuku už ani nemá cenu se zmiňovat. I přesto se kapela ukázala jako opravdu profesionální a od začátku hrála s plným nasazením. Nemůžu si však pomoct, ale přijde mi, že nová poloha jí vůbec nesedí. Nové písně mě ani naživo zvlášť nezasáhly a právě naopak tomu bylo, když kapela hrála i něco ze staršího repertoáru. Bojím se, že X-CORE měli jen lepší nos než ostatní kapely a chytli se zavčas vlny, která je vynesla mnohem výš, než kam by došli, pokud by zůstali u své staré tvorby. I jejich pódiový přednes na mě působil jako jedna velká póza. Jasně, gesta a pózy k vystoupení kapely určitě patří, ovšem když kytaristi zvedají nad hlavu nástroje (tak to přece dělají slavné metalcorové kapely) každých deset vteřin, člověku už to přijde spíše směšné.

Jedinou kapelou, která mě nezklamala (ovšem ani výrazně nepotěšila) byli ostravští DEAF99. Od doby, kdy jsem je viděl naposledy, se toho moc nezměnilo. Možná až na můj hudební vkus, takže už jsem z jejich vystoupení nebyl tolik nadšený jako kdysi. Jinak by tomu určitě bylo s dvěma stovkami pařících lidí a lepším zvukem. Jejich agresivní hardcore (jak jej sami nazývají) potom vyzněl asi polovičně, než jsem u nich zvyklý. Za to ovšem kapela nemůže a pro "publikum" opravdu udělali maximum. Od začátku do konce z nich bylo cítit opravdové odhodlání a velká energie. A co je hlavní, celé to bylo milé a upřímné a ani na chvíli jsem nepochyboval, že tahle hudba jde přímo ze srdcí těch lidí na pódiu, na rozdíl od X-CORE. A právě asi díky tomu mi kapela nakonec přece jen spravila náladu z nevydařeného koncertu a poprvé ten večer jsem se díky nim opravdu bavil.

Diskuze

Žádný komentář. Buďte první...!

Top články

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube