Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Reporty

No Mercy Festival

No Mercy Festival

MOONSPELL, NAPALM DEATH, SUFFOCATION, DEW-SCENTED, ROOT, BEHEMOTH
02.04.07
Praha, Abaton

V mimořádně silné sestavě zavítalo do Prahy turné pod hlavičkou "No Mercy". Jedinečná byla nejen jména dvou headlinerů a speciálních hostů pražské zastávky, ale i plnohodnotná účast české kapely - první v dějinách festivalu. Pominu-li nepříjemné, ale zvladatelné tlačenice v útrobách klubu, byla pražská štace No Mercy letos prozatím nejlepší metalovou akcí u nás. Čím jednotlivé kapely (ne)přesvědčily?

Už první píseň dala přítomným jasně najevo, že Abaton ovládly především síly temna. ROOT načali svůj set ódou na tři šestky, BigBoss ve svém typickém černém hábitu, s černě nalakovanými nehty a obličejovým malováním, se sice zatím prořídlému publiku omlouval, že je "nachlazenej jako piča" a sváděl to na "nedostatek alkoholu", ale na zpěvu, s nímž mu navíc notně vypomáhal basák Igor, to znát nebylo. Zazněly dvě úderné skladby z desky "Daemon Viam Invenient", které byla v době konání festivalu před vydáním, dva kousky z desky předcházející ("Endowment" a Blackieho hitovka "Talking Bones"). Poté nechali ROOT vymřít národ Kärgeräs a v posledním, sedmém kousku si zapěli obligátní "Píseň pro Satana", při níž se fanoušci stali BigBossovým druhým hlasem. Po krátkém představení kapely se BigBoss rozloučil tradičním Shemhamforash. Mírně nevyrovnaný zvuk s "garážovým" odstínem bicích předznamenal práci zvukařů, kteří se ne vždy úspěšně prali s atypickým prostorem klubu.

Němečtí thrash/deatheři DEW-SCENTED si pro svůj rovněž sedmipísňový set zvolili přímočařejší, spíše old-school thrashové skladby, ale ty byly publikem přijaty jednoznačně kladně. Výsledkem nekompromisního thrashe, zahraného se zjevným zaujetím (vrtule dělali Němci opravdu parádní), bylo to, že jen málokdo si alespoň nedupal nohou do rytmu. Opravdu povedený set, a vzhledem k odehranému stylu příjemné překvapení večera. Během vystoupení DEW-SCENTED už se plocha před pódiem i galerie zaplnily do žalostné průchodnosti a nadcházející vystoupení hlavních hvězd vzbuzovala mírný děs co se kapacity klubu týče.

Zvukovka Američanů SUFFOCATION naplnila i zbylá místečka a cesta od baru na (vyplavenou) pánskou toaletu či kamkoliv jinam se stala přechodně nemožnou. Pro nemalou část fans bylo vystoupení této kapely důvodem, proč do Abatonu zajít. Po prvních skladbách bylo jasné, že nálepku jednoho z nejlepších protagonistů brutálního US deathu nenosí SUFFOCATION nadarmo. Zcela naplněný sál si při třetím songu spontánně zaskandoval a při dalším se osmělili i první skokani. Kapela si vystoupení zjevně užívala a jejich výkon byl vskutku bezchybným. Docela mě zaujalo i složení kapely - černý (pardon - Afroameričan) bubeník Mike, který zejména v páté a v osmé skladbě hrál na dvojšlapák tak rychle, že dávka ze samopalu by zněla jako ze zpomaleného filmu, zřejmě míšenec Terrance, který si zase v rychlosti kytarových sól nezadal s Ashokem z ROOT, blonďatý basák Derek držící svou basu proklatě nízko, druhý kytarista Guy oplývající tmavou hřívou, zpěvák s vizáží Vina Diesela Frank pro změnu neoplývající hřívou žádnou, ale disponující parádním hlasem. Jeho growling a energické vystupování bylo dalším skvěle zapadajícím kolečkem (asi tím nejpodstatnějším) do tohoto amerického brutálně našlapaného deathového stroje.

BEHEMOTH navázali na temné odstíny načrtnutné před pár hodinami temnými kreslíři ROOT. Poláci nastoupili s nezbytným warpaintem i dostatečnou energií, ale jejich nabušený black/death zněl naživo celkem monotónně a ke konci už tento devítipísničkový set mírně nudil. Po třetí skladbě, na kterou si publikum opět pořádně zaskandovalo, si zpěvák neopomněl rýpnout do katolíků, posléze do křesťanů - a když se k jeho zklamání nepřihlásil žádný katolík, zahráli nejtvrdší skladbu svého vystoupení. Z kapely bych nejvíce vyzdvihl výkon bubeníka, který se s dvojšlapákem taky vůbec nemazlil a v ultrarychlém tempu si evidentně liboval.

Po intru ("Weltschmerz" z aktuálního CD "Smear Campaign") už patřil Abaton grindové legendě NAPALM DEATH. Jejich vystoupení bylo poznamenáno špatným zvukem, ale ani tato věc nemohla ovlivnit to, že i bez pořádného zvuku jsou koncerty NAPALM DEATH opravdovým zážitkem pro labužníky. Je fakt, že tak hrozný zvuk jsem na žádném jejich koncertu neslyšel a doufám, že už ani neuslyším. Ale koncerty ND jsou vždy o něčem víc… Celkem jsem napočítal 20 songů, včetně několikavteřinovky "You Suffer" (celý text písně: "you suffer - but why"). Mimo jiné zaznělo "Suffer the Children" z kultovního CD "Harmony Corruption" (1990) (s tím rozdílem, že byl zahrán tak třikrát rychleji než na CD), "Hung", "Faithless" ("Kde je bůh? Ukažte mi ho! Není žádný bůh!", hřímal Barney), "The Code Is Red, Long Live the Code", předělávka skladby od DEAD KENNEDYS z roku 1981 - "Nazi Punks Fuck Off", kterou Barney řádně okomentoval… Dále bylo publikum oblaženo "When All Is Said and Done", klipovou "Silence Is Deafening", "In Deference" či "Continuing War on Stupidity"... V březnu tohoto roku vyšlo v reedici CD "Scum" - první "dlouhohrající" počin NAPALM DEATH - od vydání uplynulo 20 let! Po připomenutí tohoto vskutku historického okamžiku zahráli ND ze "Scumu" tři songy: "Scum", "Life?" a "Kill".

Kapela ale narozdíl od předchozích koncertů zařadila víc techničtějších a "pomalejších" skladeb, překvapením bylo zařazení kompozic z CD "Fear, Emptiness, Despair" (1994) a "Inside the Torn Apart" (1997). Poslední skladbou emotivního setu byla "Smear Campaign", v níž si Barney zazpíval i čistým hlasem. Techničtější songy nic z dynamiky vystoupení neubraly - naopak ukázaly, že NAPALM DEATH není jen o "sypačkách". Vystoupení jasně potvrdilo, že kapela rozhodně nepatří do starého železa. Jejich poslední dvě CD z let 2005 a 2006 ("The Code Is Red, Long Live the Code" a "Smear Campaign") jsou jasným důkazem toho, že nápadů mají birminghamští na rozdávání, a v těchto tvrdých hudebních vodách jsou jasnými kapitány, které nezlomila ani nedávná smrt jejich bývalého kytaristy Jesseho Pintady († 27.8.2006).

Vzhledem k náladě alba "Memorial" (2006) a sestavě festivalu se dalo očekávat, že MOONSPELL nezahalí rozdováděné diváky melancholií za úplňku. Takovéto očekávání se ukázalo být zcela platným, neboť MOONSPELL dávkovali do žil publika infuze temné a divoké portugalské krve. Po úvodní "From Lowering Skies", během níž goth divoženka v prvních řadách několika dobře mířenými kopy zpacifikovala jetého hipíka, který poléval nadšené fanoušky pivem, představili MOONSPELL aktuální album (klipová "Finisterra", "Memento Mori" a "Blood Tells") a následně se vrátili do let, kdy oslnivým způsobem formovali svůj nezaměnitelný výraz. Zaznělo nezbytné "Opium" a gradující "Awake", která výtečně reprezentovala celý set kapely. Rozjímavé a bolestivě procítěné pasáže protkané Ribeirovými deklamacemi a vzdechy střídal jeho katarzní řev podporovaný hřmotnými nástupy kytar i rytmické sekce.

Fernando Ribeiro před hřbitovní dekorací podmanivě kázal své hloubavé, ale sdílné texty a "Everything Invaded" uvedl coby niternou skladbu, kterou mu je ctí sdílet s publikem. Nejen procítěná gesta symbolizující mnohdy absorbování energie diváků, ale i upřímné promluvy mezi některými písněmi a účelné nasvícení Ribeirovy démonické tváře podpořily sugestivní zážitek, jehož jádro spočívá ve frontmanově interakci s publikem, jemuž je sice podmanivým kazatelem, ale i partnerem a tím, kdo s ním sdílí bolesti i osvobozující erupce emocí.

Největší překvapení setu MOONSPELL - živé provedení pekelné instrumentálky "Proliferation", jejíž temně ambientní tóny doplňoval bubeník s kytaristou - znamenalo překlenutí do druhé poloviny koncertu. "Nocturna" (jediná skladba zastupující desku "Darkness and Hope") byla následována "Vampiriou", jíž Fernando dedikoval BigBossovi. Nezbytná "Alma Mater" probudila i tu část publika, které se jalo více rozjímat než se hýbat a "Full Moon Madness" dokonala započaté dílo vampyrismu, sdílení emocí a dokonalého atmosférického metalu. Kdo neodešel předčasně, byl doražen "Mephistem". Fanoušci kapely nemohli opouštět klub neuspokojeni, "tvrdé" jádro publika nemohlo být nezasaženo nekompromisními drápy portugalské bestie zuřící i trápící se pod svitem měsíce. Abych parafrázoval text jedné ze skladeb: "It was so real, so full of light, when MOONSPELL stole the night."

set MOONSPELL: From Lowering Skies, Finisterra, Memento Mori, Blood Tells, Opium, Awake, Ruin and Misery, Proliferation, Upon the Blood of Men, Everything Invaded, Nocturna, Vampiria, Alma Mater, Full Moon Madness + Mephisto

foto: Juano Cedro Scaramanga
redakce článku a reportáž MOONSPELL: Viktor Palák
Tom

Diskuze

Žádný komentář. Buďte první...!

Nezávislý | 04.04.07

Top články

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube