Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Reporty

THE PANT, HELPNESS, MANIPUL

THE PANT, HELPNESS, MANIPUL

14.04.07
Hudební Bazar, Ostrava

Na tuto akci jsem se již delší dobu těšil. Hlavní důvod byli HELPNESS, které jsem po pár letech znovuobjevil, když mě překvapili svým posledním albem "A Certain Way" (profesionální zvuk, chytlavé motivy, precizní nástroje…).

Po příchodu do Hudebního Bazaru deset minut po plánovaném začátku koncertu jsem byl nemile překvapen. Třicet lidí včetně muzikantů a obsluhy baru je přece jen dost málo na vytvoření správné atmosféry (v nedalekém klubu Tančírna navíc otevírali své turné SAD HARMONY a DYING PASSION). Zatím jsem si ale nenechal zkazit náladu, protože to vypadalo ještě tak na dvacet minut do začátku. Dost času na to, aby dorazily posily. Dal jsem pivo a pozoroval THE PANT, kteří se začali připravovat. Předtím jsem o nich neslyšel, takže jsem se doma předem připravil - poslechem skladeb, které mají na svých webových stránkách.

Poté, co se bubeník dočkal svého piva, koncert konečně začal. I když hráli v poněkud skromné obsadě baskytara - kytara - bicí, vytvořili slušný rámus. Zpěvák a zároveň basák v jedné osobě působil přesvědčivě, samotná kytara byla technicky dobře zahraná, takže jsem ani nepostrádal případnou kytaru druhou. Úspěch měla obzvlášť píseň "Say What You Want", která mě zaujala už při domácím poslechu. Nevím proč, ale vzpomněl jsem si při ní na staré časy, kdy jsem dělal basáka v garážové kapele (ne snad, že bych hrál a zpíval tak dobře). THE PANT podali i před menším publikem profesionální výkon a určitě bych si jich užil více nebýt faktu, že jsem se již nemohl dočkat HELPNESS (kteří seděli u vedlejšího stolu a popíjeli - celkem odvaha - před vlastním vystoupením).

Během produkce THE PANT se zvýšilo obsazení klubu o víc jak 100%, jelikož dorazili další lidé, pravděpodobně taky na HELPNESS. Po krátké technické pauze, kterou jsem uvítal (pivo musí ven, aby dovnitř mohlo další), už bylo vše připraveno a mohlo se začít. HELPNESS v obsazení Pavel Herich (zpěv, kytara), Zdeněk Leščinský (kytara), Raďa Skupien (baskytara) a René Osmančík (bicí) nezklamali. Hned na začátku vybalili drsné věci z posledního alba "A Certain Way" ("Conscience", "The Year of Destruction", "H.F."). Následovala balada "Dreams" (mimochodem, videoklip vyhrál hitparádu Výtah na TV Óčko). Pokud si dobře pamatuji (ale taky se můžu mýlit) byli zahrány i další věci z desky "A Certain Way" (myslím, že tyto: "A Certain Way", "Monster", "New World", balada nejbaladovatější "Tears in Water", A Big Day", "The River of Soul", "The Artist"). Atmosféře velmi přidávalo rodinné prostředí klubu, kotlík před pódiem (cca pět skalních fanoušků) i bezprostřední kontakt s publikem (např. když Pavel Herich během mezihry schází mezi lidi, průpovídky mezi skladbami, přání k narozeninám…). Co se týče zvuku, chraplák Pavla Hericha byl drsnější, než jak ho znám ze studiové nahrávky, což ale nebylo na škodu. Vytkl bych snad jedině trochu utlumené kytary, které zanikaly v silných bicích a zpěvu. Ale takové drobnosti musí člověk na živém koncertě prominout. Hlavně, když se dobře baví. A to, že se dobře bavila i kapela, bylo znát. Po poslední skladbě následoval povinný přídavek. Překvapil manažer kapely, který vypomohl se zpěvem v převzaté skladbě "Territory" (SEPULTURA). HELPNESS zakončili vystoupení písní "View of History" (album "Gallery of Generations"), čímž mi udělali radost, protože je to taková moje srdeční záležitost. Celkově nemohu říct jinak, než "sehr gut und vielen glück" v klání o předkapelu na ostravský koncert IRON MAIDEN.

Po vydařené akci jsem se chtěl užuž zvednout, když jsem si všimnul, že na pódium se chystá další kapela?! Zvědavost mi nedala, tak jsem dal další pivo, přidal vodku a zaostřil na potetovanou zpěvačku. Jestli bude zpívat stejně jako vypadá, tak se mám na co těšit (a vypadala dobře). Kapela se představila jako MANIPUL a v obsazení dvě kytary, baskytara, bicí a ženský vokál předvedli perfektní výkon. Zpěvačka dokázala přesvědčit nejen svým dobře zabarveným a čistým hlasem, ale také působivými pohybovými kreacemi, které si budu ještě dlouho pamatovat. Po zvukové stránce se mi zdáli více vyváženější než HELPNESS a skvěle po nich dokázali převzít namlsané publikum a přidat ještě něco navíc. Snad HELPNESS prominou, ale musím říct, že vystoupení, který ten večer předvedli MANIPUL, bylo skutečnou třešničkou na dortu.

Mám-li tedy ohodnotit celý večer, nemohu jinak než ryze kladně. THE PANT předvedli dobrý výkon a dokázali vytvořit pohodovou atmosféru, která byla nadále stupňována skupinou HELPNESS. Ti nezklamali a jejich vystoupení by bylo perfektní nebýt drobných zvukových nevyvážeností a … kapely MANIPUL. Když porovnám tuto "rodinnou" akci s většími vystoupeními (nabitý kotel, řev stovek hrdel a podobně), musím souhlasit s tvrzením, že někdy méně je více.

-hendrek-

Diskuze

Žádný komentář. Buďte první...!

Nezávislý | 20.04.07

Související články

Top články

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube