Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Reporty

MARILLION - Somewhere Else Tour

MARILLION - Somewhere Else Tour

19.05.07
Praha, Retro Music Hall

V příjemných jarních dnech se v sobotu 19. května uskutečnil ve vinohradském klubu Retro Music Hall jeden z nejzajímavějších koncertů, které byly doposud na území ČR letos k vidění. Těm z Vás, kteří již mají s britskou art-rockovou stálicí nějakou pozitivní zkušenost, musí být jasné, že ten večer bylo na co koukat a hlavně co poslouchat.

Příští rok to bude dvacet let, co na svět přišla první deska s názvem "Script For a Jester's Tear", tehdy ještě s původním zpěvákem FISHem. Od té doby se v kapele změnilo snad úplně vše. V roce 1989 byl z kapely vyhozen již zmiňovaný kontroverzní zpěvák FISH a byl nahrazen neméně kontroverzním Stevenem Hogarthem. Došlo samozřejmě k obměně hudebního stylu, jenž má v současnosti s tím původním pramálo společného, a samozřejmě i k obměně fanouškovské základny. To, jak jsou pro kapelu fanoušci důležití, a jak jsou jí oddaní, se ukázalo v roce 2001, kdy kapela lišácky vyřešila těžkou finanční krizi geniálním marketingovým tahem. Na oficiálních webových stránkách si každý zájemce novou desku předplatil za cenu nákladů nezbytných k jejímu úspěšnému natočení a po jejím vydání obdržel luxusní balení i s děkováním. To, jak byl tento tah dokonalý, se ukázalo o několik let později, kdy kapela založila svůj vlastní label "Intact", na němž od té doby vyšly dvě prozatím poslední a nejrespektovanější desky, "Marbles" a aktuální "Somewhere Else".

O koncertních kvalitách těchto již padesátiletých Britů jsme se mohli přesvědčit už podruhé. Poprvé tomu bylo před dvěma roky v pražské Lucerně. Na tento koncert samotní členové MARILLION nevzpomínají v dobrém. Na zmiňovaném koncertu se totiž kvůli přemrštěné ceně vstupného objevili snad pouze členové fanclubu a pár zasvěcených jedinců. Ve finále kapela za koncert nedostala ani zaplaceno a nezbylo než doufat, že se podobný trapas nebude opakovat.

Dveře Retro klubu se tentokrát jako vždy otevřely v sedm hodin a první stovce nedočkavců se podařilo zabrat všechny strategické pozice. Jak důležitou roli měl včasný příchod se přesvědčili všichni ti, kteří došli krátce před koncertem. Vskutku příjemný klub byl totiž natřískán od první řady až po bar, toalety i balkony.

Vše mělo vypuknout v osm hodin a tak se i stalo. Krátce po dvacáté večerní se v klubu setmělo a nad podiem se na projekčním plátně zjevil dalekohled z obalu nové desky a předznamenával, že se bude na co dívat. Začátek koncertu obstarala skladba "Splintering Heart" z desky "Holidays in Eden". Po prvních klávesových tónech se na podiu objevila ústřední postava celé kapely Steve Hogarth a okamžitě na sebe, stejně jako po zbytek koncertu, strhnul pozornost všech přítomných, kteří se s otevřenými ústy snažili pochopit, oč tu vlastně jde. Jde totiž o to, že Hogarth na podiu působí opravdu jako zjevení. V slušivém principálském sáčku ukazuje v úvodních pěveckých partech jak třpytivé zlato se v jeho hrdle skrývá, a tak je tomu i po zbytek koncertu. Při svém projevu využívá v plném rozsahu všech hlasových poloh a emočních zabarvení, které mu byly matkou přírodou přiděleny. Po úvodní písni, vzpomínce na dva roky starý koncert, a přivítání všech přítomných zní první ochutnávka z čerstvé desky "The Other Half". Nové písně jsou střídány s těmi, které se staly stěžejními pro tři roky starý opus jménem "Marbles". Postupně zazní "You're Gone", "Ocean Cloud", "Fantastic Place" a v přídavku extrémně emotivní záležitost "Neverland". Z nové desky již zmiňovaná "The Other Half", "Thank You Whoever You Are", titulní "Somewhere Else" a lidem odkázaným na humanitární pomoc a pomoc druhých věnovaná "A Voice From the Past" před níž dojde i na krátkou promluvu do duše všem, v jejichž silách je jakkoliv těmto lidem pomoci. Po tomto krátkém proslovu se "Voice From the Past" pro anglicky rozumivší obecenstvo musela stát rozhodně nejintimnější písní celého večera. Základní set byl ukončen klasickou bigbítovou vypalovačkou z desky "Anoraknophobia" "Between You And Me".

Publikum během dvouhodinového koncertu nespustilo oči z podia a vše, co MARILLION ten večer nabídli, hltalo jak hladový pes. Když bylo lahodnou porcí muziky nasyceno, žádalo si ještě nějaké to sousto navíc a dostalo se mu nášupu v podobě skladeb "King", "Estonia" a procítěné desetiminutovky "Neverland". Po tak výživné a lahodné večeři je samozřejmě potřeba i nějaký dezert a ten byl obstarán vskutku luxusně. Kytarista Steve Rothery si vzal do ruky španělku a spustil překrásnou stařičkou píseň s desky "Seasons End" "Easter", jež nebyla tentokrát odzpívána Steven Hogarthem, ale ze dvou třetin českým a z jedné třetiny anglickým publikem. Tomu říkám sladká tečka na závěr!

Na všech přítomných a i na muzikantech samotných byla po koncertě vidět spokojenost a v sále snad nebylo člověka, kterému by se nálada nezměnila k lepšímu. Nemá cenu zde vyzdvihovat umění jednotlivých členů kapely, protože MARILLION působí a hrají jako celek, kde do sebe jednotlivé nástroje a z nich plynoucí atmosféra, nálada, emoce vyvstávají a zase do sebe zapadají plynule jak vlnky na večerním moři. Teprve na tomto koncertu jsem si uvědomil, v čem spočívá opravdová hudební profesionalita skloubená s hudební genialitou. Hudba a emoce, kterými vás MARILLION během svého koncertu opíjejí, jsou totiž natolik silné, že ani nepostřehnete, jak složité a náročné na produkci jsou. Máte jen bezprostřední příjemný pocit ze všeho, co je kolem Vás, z hudby jako takové, z publika a ze samotných členů kapely, kteří najednou nejsou těmi, co dělají show, ale těmi, kteří dohromady dávají extrémně návykový trip jménem MARILLION.

setlist:

Splintering Heart | The Other Half | You're Gone | Thank You Whoever You Are | Ocean Cloud | Afraid of Sunlight | A Voice From the Past | Fantastic Place | Somewhere Else | Between You and Me | King | Estonia | Neverland | Easter

foto z koncertu:

http://www.artrock.cz/foto/marillion.html
http://www.ix99.com/werk/?view=./marillion2007/
http://www.retropraha.cz/fotky.php?id_fotogalerie=82

Diskuze

Žádný komentář. Buďte první...!

Top články

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube