Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Reporty

IRON MAIDEN - A Matter of Life and Death Tour

IRON MAIDEN - A Matter of Life and Death Tour

support: LAUREN HARRIS, GATE CRASHER
06.06.07
Ostrava, Bazaly

Editoři magazínu Spark ví, proč není roku, kdy by obálku jedno z čísel nezdobily tváře IRON MAIDEN či alespoň BRUCE DICKINSONA - nerezavějící "železná panna" totiž neuvěřitelně táhne. Posluchače, čtenáře, fan-klubaře, návštěvníky koncertů. Na ten ostravský tudíž mířily nejen autobusy ze všech koutů republiky i Polska (v nedalekých Katowicích to o den dříve rozbalili SLAYER a CELTIC FROST), ale po vlastní trase též jednotlivé skupinky fandů. "Pičo, tady jsi v Ostravě, musíš říkat 'Baník, pičo!'", odhadoval brněnský metalista na svinovském nádraží. "Tož jdem na šal***!", zavelel posléze. "Pičo, tramvaj!", nasměroval ho do spisovných kolejí kolega v džínové zbrani. Takových i jiných fandů se nakonec sešlo na osmadvacet tisíc.

Ti, kteří přišli na stadion Bazaly s předstihem (tedy ve chvíli, kdy se otevíraly brány), se nevyhnuli bouřce, které sice hrozily po celý večer, ale Slezské Ostravě se až na tuto výjimku záslužně vyhnuly. Fandové, kteří si na koncert koupili lístek do sektoru po pódiem, zaplatili za svou věrnost promočenými šaty, ti ostatní našli azyl v přístřeších v okolí stadionu. Jedním z nich byl i nedaleký diskont, jehož zásoby (zejména plechovkového) piva brzy vzaly za své a povážlivě se tenčily i zásoby slivovice a rumu. Zevnitř promazanému se dešti čelí lépe - a když ten přestane, co zbývá, než nakoupené zásoby dopít.

Avizované přísné osobní kontroly se nekonaly - náctiletí brigádníci kontrolovali (alespoň u mého vstupu) tak laxně, že jsem mohl na koncert pronést lahváče i digitální kameru, o diktafonu pro hezký bootleg nemluvě. Jakoby se najatá agentura spolehla na to, že fandy od přinesení fotoaparátu odradí už předchozí mediální prohlášení avizující přísné kontroly. Varování zůstala jen na papíře.

Areál vybavený adekvátním počtem toalet a značně podhodnoceným počtem výčepních i stánků s občerstvením se sympaticky zaplňoval a první předkapelu - vítěze soutěže iniciované rádiem Hey! a samotnými IRON MAIDEN - už vítal početný dav před pódiem. GATE CRASHER se ukázali v dobrém světle z hlediska schopnosti zahrát před početným publikem a na pódiu se neztráceli. Jejich repertoár ovšem není natolik silný, aby na něm postavili dechberoucí set, zážitek z něhož by si divák odnášel domů. Rozverný grunge, který hrají, a pro který si vysloužili i ironizující nálepku "NIRVANA revival", neurazil, ale v žádném případě ani neuchvátil. GATE CRASHER vytěžili z průměrného materiálu na jejich poměry zajisté nadprůměrné vystoupení a za to, s jakým přehledem se popasovali s jeho parametry, jim patří uznání. Prohlášení "jsme rádi, že konečně hrajeme na stadioně, kde se hraje nejlepší fotbal v republice" sice vedle vtipné dvojsmyslnosti zavánělo drobnou podlézavostí zvlášť podezřelou od brněnské kapely, avšak setkalo se s dobrou odezvou a hlavy směrem k pódiu stočili i žíznivci čekající v jednom z pivních stanů na nápoj, jehož cenu vytrvale kritizovali (40 korun na plzeňskou dvanáctku), ale který si prostě nemohli odpustit. Někteří posluchači pak kapelu na základě názvů některých skladeb ("Chocolate Rabbit") posílali hrát před KABÁTy. Tak špatní ale GATE CRASHER rozhodně nebyli…

Byli totiž (překvapivě?) lepší než druhá předskakující LAUREN HARRIS, pohledná dcera maidenovského baskytaristy a fanouška West Ham United Steva Harrise, která se se svou kapelou snažila rozpumpovat v tu chvíli již téměř kompletní publikum klasickými heavy vypalovačkami ozvláštněnými ženským zpěvem. Ostrava, jíž vyvolávala, však zůstala spíše vlažná a odezvy se Lauren dostalo takřka výhradně.z řad přímo pod pódiem. Ti, kteří z fronty na pivo u GATE CRASHER zvědavě vykukovali, se zase zařadili zpět, a když už vykoukli, tak spíše, aby si na jedné z dvou velkoplošných obrazovek prohlédli zpěvaččiny vnady.

Těsně před stměním pak pódium obsadila očekávaná hvězda navrátivší se k nám po dvou letech. A umístění jejich koncertu ostravské stále ještě fotbalové Bazaly se ukázala jako prozřetelné - jsou to přece jen právě open air koncerty, kde mají IRON MAIDEN největší údernost a atmosféra doslova sálá nejen z podia, ale i z hlediště a plochy (připomeňme "Rock in Rio"). I v Ostravě byla atmosféra opravdu dobrá, stadion vypadal v záři zapadajícího a postupně mizícího slunce magicky a pod umělým osvětlením a světly z podia získal přízračnou barvu.

Těsně před devátou hodinou okoupili IRON MAIDEN válečné jeviště a prvními třemi songy připomněli své čerstvé album "A Matter of Life and Death" (zazněly skladby "Different World", "These Colours Don't Run a "Brighter Than a Thousand Suns"). Tak jak je u koncertů této legendy již pravidlem, scéna byla naprosto senzační. Mne uchvátil design v podobě válečného zákopu včetně pytlů s pískem, bednění a dalších propriet nutných k maximálnímu dojmu autenticity. Žebříky nachystané k přímému vpádu do nepřátelských linií se promítají i do nejedné písně Iron Maiden a proto podobné tématické podium není překvapivé ani tak samotnou myšlenkou, jako naopak svým zpracováním. K tomu se na zadní stěně střídala plátna s různou vhodně stylizovanou podobou Eddieho, dnes již naprosto nepostradatelného souputníka Maidenů na jejich pouti hudebním světem.

Sama kapela se před koncertem vyjádřila v tom duchu, že se na něj velice těší a také, že jistě potěší své fandy zařazením starších, ale o to slavnějších písniček. A diváci se jich také dočkali. Po trojici z nové desky se dostalo na klasiky "Wrathchild", "The Trooper" (při které Bruce pobíhal před plátnem s útočícím Eddiem v červeném kabátě britských vojáků jako vystřiženém z Krymské války, o které song pojednává) a pro mne mírné překvapení "Children of the Damned" - naprostá virtuozita zpěvákova hlasu a vůbec zařazení písničky pro mne byly jedním z vrcholů večera.

Další dvojici tvořily nové kousky "The Reincarnation of Benjamin Breeg" a "For the Greater Good of God". Tato dvojice uzavřela výčet písní, které skupina zahrála z nové desky (mne trochu zamrzelo, že nezařadila skvělou "Out of the Shadow" - ta by v otevřeném prostoru zněla opravdu parádně). To, co následovalo dále bylo pro dlouholeté příznivce Iron Maiden skutečně procházkou rajskou zahradou. Naprosté klasiky: "The Number of the Beast", "Fear of the Dark", jehož refrén zpívaly snad celé Bazaly a byl jednoznačně nejsilnějším zážitkem pro většinu přítomných, "odrhovačka" "Run to the Hills", která snad nesmí chybět na žádném z koncertů největšího symbolu britského heavy metalu. Posledním kusem před očekávaným přídavkem byl song "Iron Maiden", jedna z prvních věcí, kterou kapela kdy vůbec nahrála. Po kratičké pauze a vytleskání následoval přídavek sestávající z "atomové" "2 Minutes to Midnight", opusu "The Evil That Men Do" (opět sborový zpěv celého stadionu) a konečně pro tyto účely nejlepší možným závěrem "Hallowed Be thy Name", jejíž téměř mluvený úvod v člověku vskutku vyvolává pocity odsouzence na smrt, o němž se v písni hovoří. A na podiu se objevil Eddie v uniformě se samopalem a dokonce i tank, takový, jaký známe z obalu poslední desky.

Ostravské vystoupení IRON MAIDEN kombinovalo "povinné" položky s hojně zastoupenými skladbami z aktuální desky, které u old-schoolových fanoušků skupiny nenacházely takovou odezvu, avšak činily vystoupení méně nostalgickým a více současným. IRON MAIDEN tak nepůsobili jako stroj zaseknuvší se na křižovatce 80. a 90. let, ale moderní a skvěle šlapající mašina, jejíž součástí sice je nejedna dvacet let stará součástka, ale ani jedna součástka přesluhující.

setlist:

Different World | These Colours Don't Run | Brighter That a Thousand Suns | Wrathchild | The Trooper | Children of the Damned | Reincarnation of Benjamin Breeg | For the Greater Good of God | Number of the Beast | Fear of the Dark | Run to the Hills | Iron Maiden | 2 Minutes to Midnight | The Evil That Men Do | Hallowed Be Thy Name

Falkirk (report IRON MAIDEN)
Viktor Palák (report předkapely, redakce článku)

Diskuze

Žádný komentář. Buďte první...!

Nezávislý | 15.06.07

Top články

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube