Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Reporty

Eternal Hate Fest 2007

Eternal Hate Fest 2007

09.06.07
Starec u Kdyně

Protřel jsem si oči, pomalu se vyhrabal z postele, posadil se a chvíli čekal, až se mi zklidní tlak. Podíval jsem se na nástěnku plnou metalových plakátů, která visí proti mě. Eternal Hate Fest 2007. "Sakra zaspal jsem", řekl jsem si v duchu a vyběhl nahý do koupelny, opláchnul se studenou vodou, hodil na sebe černý triko a kalhoty, popadl svůj vak a vyběhl na nádraží. Jen tak tak jsem se stihl nasnídat v nádražním bufetu, naskočil do vlaku a hurá do země věčné nenávisti.

Kapelou, která celý festival započala, a to doslova ("Tak my teda začneme hrát") se stali plzeňští chlapci, v metalu s ne příliš obvyklým pojmenováním CHROCHTÁTOR. Kluci ve věkovém průměru osmnácti let předvedli celý svůj nynější repertoár. Death metal s chraplavě vyřvaným hlasem patří taktéž mezi méně používanou stylizaci této tvrdší odnože metalu, jinak se skupina drží death metalových kořenů, nějaký větší experiment jsem proto nezaslechl. Celé vystoupení bylo podtrženo zvukařovou rezignací zvuk nějak dopilovat do dokonalosti pro nás posluchače. Druhý growlingový vokál, který byl zpestřením v skladbě "Otevři oči", jsme museli téměř odezírat ze rtů. Tuhle nemilou a pro mě až bizardní zkušenost jsem už viděl na více koncertech, a přijde mi, že se z toho stává trend: jakoby předkapela sloužila jen k tomu, aby se návštěvníci pozdravili a dostali se přirozenou cestou (pivem) do lepší nálady… Během čtyřiceti minut, kdy skupina hrála, jsme mohli s trochou snahy slyšet písně textově parodující fanatický death metal. Velice se mi pak vryla do paměti experimentálně založená instrumentální skladba pojmenovaná jak jinak než "Instrumentářka".

Po pár slovech organizátora zjišťujeme, že se druhá kapela ještě nedostavila, tudíž na podium přichází další Plzeňáci a to SORATH podporující náš český black metal už čtrnáct let. Jestli si představujete true black metal jen s bílým obličejem a stahováky, z kterých čouhají třiceticentimetrové hřebíky, tak určitě nesdílíte myšlení skupiny, která odehrála své černěkovové skladby v oranžových tříčtrvťákách a plážových žabkách. Své skladby SORATH proplétají sólovou kytarou a přidávají tím materiálu nový rozměr a usnadňují cestu k nám posluchačům. Což potvrzuje i větší počet návštěvníků pod podiem, kteří si to za pomoci Chrochtátorů konečně pořádně užívají a začínají skupinu podporovat po svém, tedy pogováním. Bohužel v rámci humanity to byl poslední normální fanouškovský kotel, jaký jsme mohli na Eternalu vidět. Fakt, že kapela měla a pořád má co nabídnout potvrzuje i nejnovější počin: split s pagan metalovou formaci TROLLECH či předskakování MAYHEM. Jsem velmi potěšen, mé srdce je nabité novou energii a myšlenkou, že teď už bude všechno lepší a lepší.

Konečně dorazili CUTTERRED FLESH a započali obhospodařovat svůj časový úsek na festivalu. V grindu žádný velký boom asi neuslyšíme, a proto nás ohromí všelijaké odklony či nápady. Zdá se to býti ulehčením pro grindové spolky. Kapela bohužel nic nového nepřináší, hluboký murmur, řeznickou kytaru takřka bez nápadů, sem tam nás může pozvednout snad jen nějaký vysoký tón násilně vnořený do kytarové linky, který zní jako kus dřeva vražený do monotónně vrčící cirkulárky.

V plynulém přechodu přešla grindová hudba CUTTERRED FLESH na lehčí brutal death metal skupiny FATALITY. U této kapely už nás oslnila i technika a správně načasovaní kytar, zpěvu a bicích, které se u předchozí kapely "krásně" překrývaly. Také tempo mají FATALITY znatelně pomalejší, proto jsme mohli v klidu rozjímat a vstřebávat akordy, murmur a basový šlapák, jak nám naše ušní ústrojí dovolí. Jako bonus pak pro nás věrné posluchače této odnože metalu kapela zahrála písně od SIX FEET UNDER či KATAKLYSM. I když plocha před podiem znovu zela prázdnotou, tak si skupina určitě uznání zaslouží alespoň touhle cestou.

Nyní měl přít na řadu uklidňující black/gothic metal německých DARK FACES, kapela se ale nedostavila, a tak koncert pokračoval dál v zběsilém rytmu, i když znovu o něco mírnějším než u předchozí kapely. Na pódiu začali hrát LAWNMOVER. Hudbu bych přirovnal k lehčímu death metalu s vyřvaným hlasem, trochu se mi zdálo, že tenhle žánr Němci trochu znásilňuji či zkomerečňují. Což samozřejmě není na škodu a nejednomu posluchači to zvedlo náladu po brutálním nářezu, který mohli slyšet u předchozích kapel. U mě to vyvolalo pocity smíšené, ale více se přiklánějící k myšlence, že v Německu je teď "in" vypadat drsně a hrát hudbu nejvíce se přibližující té, která frčí, a nosit oblečení velmi tvrdých kapel jako BEHEMOTH. Úplně se mi vybavil obrázek Billa z TOKIO HOTEL v tričku VENOM…

Již šestou kapelou v pořadí se stali další němečtí občané, kteří přišli šířit svůj black metal pod jménem AGE OF CARNAGE. Byl jsem velmi zvědavý, jak svůj styl a hudbu představí nám posluchačům, první pohled vypadal velmi efektivně - dlouhé vlasy, tmavé oblečení, při bližším prohlednutí zpěvákovy kytary i nálepka DARKTHRONE. Ve velkých obavách jsem si stoupnul před podium a čekal na rozsudek. Šanghaj motel či black metal? Po první písničce jsem zářil jako nukleární sluníčko z nálepek na atomové elektrárně. Pod pódiem se to konečně začalo hýbat a kelímky, které se zde při předchozích kapelách líně válely, byly všechny zašlapány přesunem návštěvníků blíž k pódiu. Kapele se podařilo během celého koncertu lehce spojovat pomalejší pasáže ve stylu VENOM s úseky tvrdšího black metalu a la MAYHEM. I přestože jsem tuto kapelu poznal právě na tomto koncertě, zařadil bych ji v relativním známkování do velmi dobrého průměru.

Známku bych nezměnil ani u FLESHLESS, kteří se uvelebili na pódiu a začali filozofovat kvičícím growlingem a hutnými kytarami. O FLESHLESS se říká, že jsou jedni z nejuznávanějších českých tvrdě metalových velikánů. Tato slova se velmi ustálila jak na internetu, tak i v mluveném slově přívrženců tohoto žánru. Já jen můžu konstatovat, že tímto vystoupením jen znovu potvrdili všechno, co jsem nyní jmenoval. Důkazem místo slibu budiž i fakt, že kapelu můžeme vidět i vedle zvučných jmen jako ARCH ENEMY, NAPALM DEATH, BENECTION nebo GRAVEWORM.

Nyní přichází na scénu obhajovat své místo na tuzemské scéně skupina, která zasadila krvavá semínka celého festivalu, kapela která vydala nové CD a při této příležitosti ho i pokřtila. Nebe se přikrylo temnou peřinou noci a obloha ztemněla. Trochu mě vyvedlo z míry, že se teprve nyní zvukař snažil zvuk zdokonalit. Potlesk mu patři za to, že se mu to opravdu povedlo, ale myšlenka, proč tohle neudělal dříve zůstala viset ve vzduchu. Kapela hraje brutal death metal s velmi progresivní sólovou kytarou. Právě tento atribut se mi jevil jako velmi zajímavý, avšak po delším poslechu mi nasadil brouka do hlavy. Je tohle vůbec kladný atribut skupiny? Některé písně jsou těmito sóly protkané tak, že už vlastně ani nemluvíme o sólu a celkově skladba vyzní jako shluk za sebou co nejvíce poskládaných tónů. Technika je jedna věc, technika ohromí hudebníky. Druhá věc je melodie či nápad a ten podle mě osloví posluchače. Mojí filozofickou myšlenku mi může vyvracet obrovsky kotel fanoušků, který se utvořil před podiem a zběsile prokazoval poctu této kapele. Vše dobře šlapalo a podle hesla v nejlepším přestat, se hlasitostní kolíky otočily doleva, ozvalo se ticho a započala ta slavná chvíle, okamžik kvůli které vlastně celý festival začal, a to křest nového CD MARTYRIUM CHRISTI "We Will Kill ... For You", za pomoci manažera, přátel skupiny a samozřejmě fanoušků byl nový stříbrný kotouč pokřtěn Fernetem. Všechno mohlo plynule pokračovat dál, skupina začala znovu trhat struny a řezat do blan od bubnů. Bohužel kromě zpěvákovy lyrické tvorby a jásotu, který přicházel z místa před podiem, jsme mohli rozpoznat věty typu "Židi jsou svině" či "Ať chcípnou" a pomalu se mi vybavovala poloha místa konání. Starec se na mapě téměř se dotýká hranic s Německem, s Německem, o kterém slyšíme, že jsou tam všichni hodní a civilizovaní. Potom, co jeden začal heilovat, jsem viděl, že několik lidi začalo odcházet, několik lidi stále pogovalo. To, co předváděli němečtí metalistů, se dalo přirovnat k zvířecím pudům. Oháněli se lokty a téměř každý, kdo se s nimi setkal, skončil na zemi. Bývá zvykem, že si lidé pomáhají, těmto lidem to však očividně nic neříká, bavili se tím, že když někdo spadnul na zem, tak na něj schválně "házeli" další lidi, aby si taky šlápli. To, že někdo může mít steely, jim taktéž vůbec nevadilo. Nakonec před podiem zbylo pár fanoušků, kteří házeli hlavou a téměř všichni ostatní stáli několik metrů od pódia.

Tahounem se na tomto festivalu stali Američtí MUCOPUS, zpěvákovi se dařilo prodat své zkušenosti ze své druhé kapely SKINLESS, chodil mezi lidmi, koukal se jim téměř do očí a brutálním murmurem zpíval textově hluboce založené poznatky o zvracení a perverzních věcech, přitom všem se velmi drsně mračil. Již zmiňovaná americká image vypadala pro někoho efektivně, avšak pro někoho možná trochu přehnaně až vtipně. Ostatní členové kapely stáli vedle sebe, na centimetr seřazeni a všichni ve stejných intervalech a téměř totožně házeli hlavou. Rychlejší brutální death metal se šířil mezi diváky. Únava vzala za své a téměř všichni jen postávali a uznaně pokyvovávali hlavou

Poslední kapelou se stali staří/noví BREAKING BEADS, thrash/death metal, který kapela hrála, zněl propracovaně a z kapely byla vidět mateřská láska ke starým kořenům thrash metalu. U kapely bylo cítit nadšení z toho, že znovu koncertují, které se neměnilo po celou dobu hraní, i přesto že v těchto ranních hodinách většina návštěvníků už byla jedenáctihodinou show velmi zmožená, a proto poslouchala písničky z pozice v sedě. Z hospody co stala vedle pódia.

foto: Bull.Nulla

Diskuze

Cekem příspěvků: 4

Vyjádření autora ...Bull.Nulla17.07.07 | 20:36:30
kalfas16.07.07 | 00:07:46
Reakce Martyrium Chr...kalfas15.07.07 | 15:10:32
Reakce Martyrium Chr...Tomáš15.07.07 | 18:34:36

Top články

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube