Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Reporty

BRUTAL ASSAULT - vol. 12 - sobota 11.08.

BRUTAL ASSAULT - vol. 12 - sobota 11.08.

09. - 11.08.07
Jaroměř, vojenská pevnost Josefov

Při méně příjemném probouzení mi asistovala skupina GYROPTIC, jejíž pomoc se mi sešla: grindcore prokládaný death metalovými pasážemi mě z ranního omámení vytrhl jako Bruce Wilis penis žlutého parchanta ve filmovém zpracování Sin City. Dost mladí chlapci se na nás mezi písničkami vesele usmívali, a tak mi vedle probuzení navodili i dobou náladu. Neméně veselá grindová kapela EXCREMENTORY GRINDFUCKERS z Německa si libuje v předělávkách "slavných" popových i jiných hitů, což dokumentovali např. písní od 2 UNLIMITED s přetěžkým refrénem "No no, no no no no…", nejvíce však přítomné asi zaujala skvělá předělávka od EUROPE - "The Final Countdown".

V předobědovém čase začali hrát atmosféričtí black metalisté SEAR BLISS se svými dvěmi kytarami, baskytarou, klávesami, bicími, ale hlavně s pozounem, který dodával hudbě atmosféru snad pagan metalovou, byť texty skupiny jsou trochu jinde. Při celém playlistu jsem uznale přikyvoval stejně jako ostatní fanoušci a přikyvovali i ti, kteří to předešlý den trochu přehnali s takzvaným chlebem našeho národa a kolem oběda teprve dorazili do areálu. Následující kapela TREPALIUM vložila do svého grindmetalu sem tam nějaký rockový či jazzový riff nebo pentatoniku, ale k vycouváni z šedého průměru festivalu jí to moc nepomohlo. Tento set mě nikterak nezaujal a jak známo se zvláštně usazené dready zpěvu nepomůžou - maximálně v odvádění pozornosti od něj.

DIE APOKALYPTISCHEN REITER kvitovala většina přítomných jako osvěžení v jinak "seriózní" dramaturgii. "Keltský" metal německé provenience střihnutý pivními nápěvy ozvláštnila slečna pozvaná na pódium (svého úkolu se zhostila parádně), a o poznání hůře se se svou rolí potýkající mladíci dostanuvší za úkol přeplavat po vlnách tvořených rukama fanoušků prostor pod pódiem. "Voda" neměla patřičnou hustotu a "Seemann" se opakovaně dostal pod hladinu. Charismatický zpěvák Fuchs po pódiu poskakoval jako šílený samuraj, došlo i na akrobatický přemet s mikrofonem v ruce. Klávesista Dr. Pest po celou dobu vystoupení vegetoval v SM oblečku v uzavřen v kleci. Mimo své klávesové party pak hecoval publikum šviháním bičíkem. Hrálo se z aktuální desky a zlatého fondu kapely ("Riders of the Storm", "Unter der Asche", "Revolution" či "Sehnsucht"). DIE APOKALYPTISCHEN REITER vkusně kombinují nadsázku a humor s instrumentální a hudební vyzrálostí. Nic pro ortodoxní metalisty - ledaže by ortodoxně fandili pivu a námořníkům.

Nory ZYKLON netřeba blíže představovat, když je ze tří čtvrtin tvoří hudebníci ze slovutných EMPEROR. Jejich našlapaný cold metal působil na rozdíl od rozjuchaných Němců až chladně vážně. Jako slast pro sluchovody se jevila roboticky přesná hra bubeníka Tryma Torsona. Počiny jako "Aeon" či loňský "Disintegrate" si vydobyly kultovní status u fanoušků severského death/blackmetalu a jejich živá prezentace neměla chybu.

KEEP OF KALESSIN, skupina, která se až do vydání nejnovějšího alba "Armada" krčila ve stínu jiných norských kapel, se v současnosti postavila po jejich bok a zmiňované album se stalo povinnosti pro každého fandu atmosférického black metalu. Tento geniální kousek se stal mou součásti a každou písničku znám úplně nazpaměť. Obýval jsem tedy s nadšením první řadu a držíce se téměř v křeči zábran jsem se nemohl dočkat začátku vystoupeni. Konečně se rozezněly první tóny a na podiu se objevili členové kapely. "Ten zvuk je tu nějaký divný", pomyslel jsem si. Píseň jsem sice ihned poznal, ale všechno do sebe divně zapadalo a atmosféra mizela v basovém obalu, které pokrýval všechny nástroje. Nechtěl jsem se vzdát tak dobré skupiny a prorval se z kotle do zadních řad s tím, že tam bude zvuk určitě lepší. Nebyl. Ještě chvíli jsem hledal nějaké místo, kde by byl zvuk alespoň trochu přijatelný, ale byl to předem prohraný boj. Jak jen mohli udělat z této geniální skupiny takovou valivou odrhovačku? Kam se poděly všechny doplňující skvosty a doprovodná sóla? Kam se poděla ta atmosféra? Odešel jsem. KEEP OF KALESSIN holt utrpěli - a nebyli v tom sami - necitlivým nazvučením, v němž se ztrácely instrumentální vyhrávky, které tvorbu těchto hymnických black metalistů činí výjimečnou.

Očekávání metalových fajnšmekrů byla letos směřována k vystoupení Norů MADDER MORTEM, žánrových nezmarů, kteří přicházejí tu s melodií jako z raného tvůrčího období BJÖRK, onde s hard rockovou gradací skladeb či nekompromisní melancholií. Poté, co se podařilo vyhovět zvukovým nárokům (až nezdravě často se letos stávalo, že první skladba či dvě sloužily k "naladění" zvuku - zřejmě oběť konceptu dvou navazujících pódií) a zpěvačka Agnete se otřepala z podklouznutí (brala to s humorem), spustili energičtí Norové pestrý set složený z toho nejlepšího nejen z nové desky "Desiderata", ale i pro leckoho nepřekonatelné "All Flesh Is Grass". Ač některé hlasy přihlížejících hovořily o falešném zpěvu, z kotle zněla Agnete naprosto přesvědčivě a MADDER MORTEM (s výjimkou nástupu) stejně živelně i melancholicky jako z desek. Rozpohybovaná Agnete (navzdory realitě, která je korpulentnější než fotografie) byla k pomilování. Tak to vypadá, když si nadaná kapela neklade žánrová omezení. "Serious headbanging" (jak by řekl Rob Halford) v kombinaci s melancholií. Velký zážitek a "hope to see you soon".

Posilnění drobnou rumovou session s kolegy ze zinů Fobia a Payo (čímž děkujeme za milou společnost, hru fotbálku a kvitujeme setkání i sdílení lahví) se vydáváme na headlinery sobotního večera a pro mnohé i celého festivalu: SATYRICON. Nepřehlédnutelní vůdci (norského) hnutí černého metalu, kteří jsou raději žánrově "free" než "true", rozhýbali instrumentálně bezchybným a přátelsky naladěným vystoupením nadšené publikum. Satyr nechtěl nechat nic náhodě, proto se obklopil doprovodnými muzikanty a na svá bedra si vzal "pouze" zpěv. SATYRICON formovali můj pohled na black metal a miluji jejich pagan/vikinské období reprezentované počiny "The Shadowthrone" a především megalitem "Nemesis Divina", proto jsem netrpělivě očekával pecky "Memesis Divina" a hymnu "Mother North" a dočkal jsem se. Pocity při prožití těchto opusů naživo se nedá popsat slovy. Ani black'n'rollové odrhovačky z "Now, Diabolical" či "Volcano" nezněly špatně, ale energii starých prověřených kompozic se nevyrovnají. Show SATYRICON se však neodehrávala jenom na něm, ale i v jednom z výklenků v hradbách, kde se parta několika nadšenců pokoušela zapalovat dřevěný obrácený kříž (podobné výjevy bylo možno spatřit už během setu GORGOROTH). V některých chvílích se to dařilo celkem dobře, a tak objektivy fotoaparátů byly namířeny právě do těch míst, kde kříž hořel. Způsob zapalování byl povedený, plivač ohně dělal dobrou atmosféru. Když však předal olej druhému fandovi, nestačili se přihlížející divit. Onen šílenec si hořlavinou nejdříve pobryndal bradu, v důsledku čehož začal hořet jeho solidní plnovous. Završením jeho komického představení byl okamžik, kdy mu láhev s tekutinou vypadla z ruky a ohníčky začaly vesele poskakovat ve výklenku, který byl takových pět metrů nad zemí. Naštěstí byl oheň pomocí velmi zábavných pohybů uhašen a láhev svržena na zem pod zdí, kde naštěstí nikdo nestál.

Předposlední kapelou na tomto vydařeném festivalu jsou thrash metalisté ONSLAUGHT. Kapela hrající už čtyřiadvacet let předvedla neurážející písničky s přesuny do death metalu. Možná to bylo odbitím první hodiny ráno, ale repertoár skupiny mě nezaujal, a tak jsem si došel pro mé oblíbené pití (Kofolu) a těšil se, jakouže to lahůdku si pro nás Shindy připravil na samý závěr.

A že to byla lahůdka! Zkušení králové drtivé deprese RED HARVEST splnili podobou úlohu jako loni EPHEL DUATH - jedna z mála věcí, kterou tyto skupiny sdílejí, je po letošním BA nezapomenutelné vystoupení na závěr festivalu. Zvuk RED HARVEST tak nekompromisně drtil, že svou monstrózností zastínil všechny předchozí interprety, dokonce i mé favority CYNIC, neboť kdo by čekal, že po půlnoci takto brutálně ožiji. Kapela působí nesmírně sehraným a sympatickým dojmem. Doslova jako životodárná vzpruha. Škoda jen, že nedošlo na gradující "Hole in Me" z letošního opusu "A Greater Darkness", plně ji však suplovala nenávistná "Antidote". Uhrančivý Ofu Khan šil do (na parametry letošní akce) prořídlého, ale o to nadšenějšího publika krutý průřez diskografií kapely s přihlédnutím k "tomu ostřejšímu". Deprese tak nenarůstala doom metalově pomalu, ale vlévala se do mozkovny s každým zabráním do kytarových strun. Skuteční "jezdci apokalypsy" učinili z prostoru před pódiem svět sám pro sebe, z něhož nebylo možné uniknout. Intenzivnější zážitek letošní Brutal Assault nepředložil, pamětihodnější tečku nebylo možné učinit. Nadšení dala najevo i kapela.

autoři:

GORYPTIC (Bull.Nulla), EXCREMENTORY GRINDFUCKERS (Tom), SEAR BLISS (Bull.Nulla), TREPALIUM (Bull.Nulla), DIE APOKALYPTISCHEN REITER (Viktor, Stephen), ZYKLON (Stephen), KEEP OF KALESSIN (Bull.Nulla, Viktor), MADDER MORTEM (Viktor), SATYRICON (Viktor, Tom, Stephen), ONSLAUGHT (Bull.Nulla), RED HARVEST (Viktor, Stephen)

TOP 10

ABYSS:

1. RED HARVEST (38 bodů)
2. CYNIC (35)
3. SATYRICON (33)
4. - 5. ENSLAVED, KATATONIA (32)
6. MADDER MORTEM (24)
7. - 8. DIE APOKALYPTISCHEN REITER, SATURNUS (17)
9. SEAR BLISS (15)
10. HEAMORRHAGE (14)

11. ROOT (13), 12. VADER (12), 13. - 15. DHG, DISMEMBER, MISANTHROPHE (7), 16. - 17. SSOGE, ZYKLON (6), 18. - 20. BY NIGHT, KEEP OF KALESSIN, PAIN (3), 21. - 22. GORGOROTH, PIGSTY (2), 23. - 24. BLACK DAHLIA MURDER, OBTEST (1)

Stephen:

1. RED HARVEST
2. CYNIC
3. KATATONIA
4. MISANTHROPE
5. ROOT
6. DIE APOKALYPTISCHEN REITER
7. SATURNUS
8. KEEP OF KALESSIN
9. SATYRICON
10. ENSLAVED

Viktor:

1. MADDER MORTEM
2. RED HARVEST
3. ENSLAVED
4. SATYRICON
5. HEAMORRHAGE
6. KATATONIA
7. SATURNUS
8. CYNIC
9. ROOT
10. BLACK DAHLIA MURDER

Elizabeth:

1. KATATONIA
2. RED HARVEST
3. SATURNUS
4. CYNIC
5. SATYRICON
6. ENSLAVED
7. DIE APOKALYPTISCHEN REITER
8. ROOT
9. ZYKLON
10. MADDER MORTEM

Tom:

1. MADDER MORTEM
2. CYNIC
3. DIE APOKALYPTISCHEN REITER
4. DISMEMBER
5. VADER
6. SEAR BLISS
7. HEAMORRHAGE
8. PAIN
9. PIGSTY
10. RED HARVEST

Garath:

1. ENSLAVED
2. KATATONIA
3. SATYRICON
4. DHG
5. VADER
6. SEAR BLISS
7. ZYKLON
8. BY NIGHT
9. ROOT
10. OBTEST

Bull.Nulla:

1. SATYRICON
2. RED HARVEST
3. ENSLAVED
4. CYNIC
5. SSOGE
6. SEAR BLISS
7. HEAMORRHAGE
8. MADDER MORTEM
9. GORGOROTH
10. SATURNUS

EXCREMENTORY GRINDFUCKERS

SEAR BLISS

TREPALIUM

DIE APOKALYPTISCHEN REITER

ZYKLON

KEEP OF KALESSIN

CARNAL FORGE

ABYSS + FOBIA + PAYO

Stephen (ABYSS), Payo (PAYO) a Márty (FOBIA)

MADDER MORTEM

VADER

SATYRICON

DYING FETUS

ONSLAUGHT

RED HARVEST

foto: Eliška Podmelová, foto EXCREMENTORY GRINDFUCKERS - TREPALIUM: Bull.Nulla

Diskuze

Cekem příspěvků: 12

Štěpán Šime...22.08.07 | 10:25:28
raketa22.08.07 | 12:02:34
BATomáš17.08.07 | 23:38:51
raketa17.08.07 | 14:04:35
Štěpán Šime...17.08.07 | 14:20:10
raketa21.08.07 | 13:55:39
gaia21.08.07 | 23:09:19
popel18.08.07 | 22:35:19
Tomáš19.08.07 | 15:16:47
Štěpán Šime...19.08.07 | 10:48:18
Thandar17.08.07 | 11:58:49
Viktor Palák17.08.07 | 12:06:03

Související články

Brutal Assault 2015 - sobota
21.08.15

Brutal Assault 2015 - pátek
20.08.15


Brutal Assault 2015 - čtvrtek
17.08.15

Brutal Assault 2015 - středa
12.08.15


Brutal Assault 2015 - fans
11.08.15

Brutal Assault - vol. 19
16.08.14


Brutal Assault - vol. 18
17.08.13

Brutal Assault - vol. 18 - II. část
16.08.13


Brutal Assault - vol. 18 - I. část
15.08.13

Brutal Assault - vol. 17 - fans
21.08.12


Brutal Assault - vol. 17 - sobota 11.08.
20.08.12

Brutal Assault - vol. 17 - pátek 10.08.
17.08.12


Brutal Assault - vol. 17 - čtvrtek 09.08.
16.08.12

Brutal Assault - vol. 17 - Warm-up party
15.08.12


BRUTAL ASSAULT - vol. 16 - fans
23.08.11

BRUTAL ASSAULT - vol. 16 - shrnutí
23.08.11


BRUTAL ASSAULT - vol. 16 - sobota 13.08.
20.08.11

BRUTAL ASSAULT - vol. 16 - pátek 12.08.
18.08.11


BRUTAL ASSAULT - vol. 16 - čtvrtek 11.08.
16.08.11

BRUTAL ASSAULT - vol. 16 - Warm-up party
15.08.11


BRUTAL ASSAULT - vol. 16 - Original Fire Show
15.08.11

JESU, KYLESA, CALLISTO
25.08.10


BRUTAL ASSAULT - vol. 15 - sobota 14.08.
22.08.10

BRUTAL ASSAULT - vol. 15 - pátek 13.08.
19.08.10


BRUTAL ASSAULT - vol. 15 - čtvrtek 12.08.
18.08.10

BRUTAL ASSAULT - vol. 15
18.08.10


Brutálně se zasnít
19.01.10

BRUTAL ASSAULT - vol. 14
10.08.09


BRUTAL ASSAULT - vol. 13 - sobota 16.08.
22.08.08

BRUTAL ASSAULT - vol. 13 - pátek 15.08.
21.08.08


BRUTAL ASSAULT - vol. 13 - čtvrtek 14.08.
19.08.08

BRUTAL ASSAULT - vol. 12 - pátek 10.08.
16.08.07


BRUTAL ASSAULT - vol. 12 - čtvrtek 09.08.
16.08.07

BRUTAL ASSAULT vol. 11
27.11.06


BRUTAL ASSAULT - vol. 11
16.08.06

BRUTAL ASSAULT - vol. 10
13.08.05


BRUTAL ASSAULT - vol. 8
24.08.03

BRUTAL ASSAULT - vol. 7
27.08.02


Zobrazit více

Zobrazit méně

Top články

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube