Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Reporty

SICK OF IT ALL

SICK OF IT ALL

support: DEAF 99, WISDOM IN CHAINS
12.09.07
Ostrava, Prostor

Po nemalém množství zrušených evropských turné s třešničkou na dortu v podobě fiaska okolo brněnského festivalu Hell in Brno by mi čekaní na říjnové koncerty (kterých už tak bude poskrovnu) přivodilo muka k nevydržení. To je asi nejhlavnější důvod, proč jsem ve středu dopoledne nastoupil do autobusu směr Ostrava. Normálně bych takovou cestu asi jen tak nevážil, ale osobně jsem v Ostravě ještě nikdy nebyl a tedy bylo rozhodnuto. Malý výlet zakončený večerním koncertem - co víc si přát. Po pár malých "turistických" dobrodružstvích mě nakonec pár ostravských kamarádů dovedlo na místo konání akce, klasicky se zpožděním. To ovšem ničemu nevadilo, jelikož i pořadatelé si dali na čas. Dokonce o něco více než my, akorát tak o jedno pivo a fotbálek.

Mile mě překvapilo, že kromě dvou amerických kapel nakonec vystoupili i ostravští DEAF 99. Narozdíl například od pražského vystoupení HATEBREED a AS I LAY DYING, kde hráli jen Američané. Navíc DEAF 99 zde určitě neměli hrát jen "předskokanskou roli". Pro mě osobně je tato kapela českou hardcoreovou špičkou, jejíž jméno značilo, že na tuto akci se bude ještě dlouho vzpomínat. Navíc si dovolím tvrdit, že od doby, kdy jsem měl tu čest je poprvé slyšet, ušli opravdu dlouhý kus cesty. Od poněkud jednoduchého a neoriginálního hardcoru si za těch pár let kapela vytvořila svůj vlastní obličej, který rozhodně stojí za to. Ne jinak tomu bylo na ostravském koncertě. I přesto, že zaujali nevděčnou pozici první kapely, dokázali vytvořit v klubu poměrně dusnou atmosféru a rozhýbat prvních pár individuí k "tanci".

Stejně jako DEAF 99, ani WISDOM IN CHAINS mě nezklamali, i když sem očekával přece jen trochu něco jiného. Hlavně kvůli tomuto vystoupení jsem poslouchal jejich poslední počin, jelikož chodit na koncerty naslepo mě již stálo až příliš zklamání. Co se týče jejich alba, pak jde o velmi syrový hardcore ze staré školy, kterému poslední dobou přicházím stále více na chuť. Naživo na mě ovšem kapela působila poněkud vyměkleji než na albu a to i přesto, že po pódiu s mikrofonem poskakoval obrovský černoch, přes jehož obrovská záda vyčníval asi nejobrovitější basák, jakého jsem kdy viděl (a to jak do výšky, tak do šířky). To ale vůbec neznamená, že vystoupení bylo špatné, právě naopak. Po chvíli jsem nemohl jen nečině přihlížet a vrhl jsem se do předu mezi pár poskakujících plešatých hlav. I přesto, že mi kapele zněla trochu více punkověji než na albu, ani náhodou nešlo o muziku, na kterou by se dalo "jen" pogovat. Tak trochu jsem měl strach, co se stane, až začneme moshovat, jelikož obzvláště poslední dobou lidé tento styl "tance" přestávají respektovat či jej naopak vůbec neznají. Ostrava mě ovšem nezklamala a našlo se i pár místních bláznů, kteří si s námi "skočili do kola". Jednoduše už před vystoupením hlavní hvězdy večera bych si na koncert rozhodně nestěžoval, i kdyby by zrovna v ten moment skončil. Ale to nejlepší mělo teprve přijít.

Klasicky chvíli před tím, než na pódiu rozjela svoji show hlavní kapela večera, se publikum takřka zdvojnásobilo. Během prvních pár songů jsem jen postával v povzdálí a sledoval od začátku do konce energií totálně nabitou bandu šílenců, kteří neúnavně pobíhali po pódiu. Nebylo možné nebýt alespoň na chvíli součástí rozpoutaného šílenství. Kapela zněla mnohem více syrově a nasraně než na albu, čímž si mě získala. Celkem mě překvapilo, že na tak malém prostoru se v kotli dalo sem tam vytvořit nějaké to malé místečko, aby si člověk trochu zabláznil i trochu jinak, než jen pouhým strkáním do ostatních lidí. Opět mě zde ostravské publikum překvapilo a to hlavně díky tomu, že i přes poměrně malý počet lidí, kteří se nebáli nějaké té modřiny, se mohlo poměrně bezpečně skákat z pódia, či se prostě jen nechat chvíli na rukách nést. A to po celou dobu koncertu, i když už ke konci zjevně všem síly docházely. Frontmanovi se dařilo publikum burcovat k šíleným výkonům, které završila moje první klubová "wall of death". Od začátku do konce prostě jedna velká zábava. Přesně to, o čem by hardcoreový koncert měl být. Navíc, ať už s politickými názory HC kapel souhlasím sebevíc, opravdu mě obtěžují předlouhé proslovy mezi songy. Všechna vystoupení se ten večer více méně obešla bez tohoto neduhu. Dlouhý proslov zpěváka SOIA ke konci setu by se dal shrnout asi takto: "Až půjdete tam ven, tak chci abyste si sebou něco odnesli a uchovali to ve svých srdcích. Disco stojí za hovno!". Čímž uvedl jeden ze songů kapely, který nese stejný název - "Disco Sucks" - a já s ním musím jen souhlasit. Diskotéku jsem si takhle v životě nikdy neužil.

Vůbec nemám rád reporty, které vypadají spíše jako agitace, ale ať přemýšlím jak přemýšlím, nemůžu na středečním koncertu shledat jedinou výraznější chybu. Nakonec mi ani ta cesta nevadila, jelikož jsem poznal nové město, viděl staré známé a pár nových poznal. Škoda jen, že ty modřiny co na sobě teď mám se zahojí, rád bych si je uchoval jako vzpomínku.

Diskuze

Cekem příspěvků: 2

dejf28.09.07 | 15:02:39
muDD29.09.07 | 20:15:53

Top články

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube