Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Reporty

KATAKLYSM, BEHEMOTH, ABORTED, LYFTHRASYR

KATAKLYSM, BEHEMOTH, ABORTED, LYFTHRASYR

30.09.07
Masters of Rock Café, Zlín

Poslední zářijová neděle byla ve znamení poněkud peprnějšího headbangingu. Již cestou k MoR Café jsem si všiml neklidných domorodců, kteří skoro uskakovali z cesty. Zvláštní. Před branami klubu už se srocovala pohyblivá galerie černé barvy…

Řada byla opravdu dlouhá a než se nám podařilo nasoukat dovnitř, počala strouhat první kapela. Do samotného sálu jsem se propracoval přibližně ve třetině jejich setu. Němečtí "blackanáši" LYFTHRAYSR si, žel, vychutnali nevýhodu první kapely až do dna. Celý set působil jako dlouhé bubenické sólo. Přes palbu kopáků nebylo kytary moc slyšet. Stylově by se smečka dala zařadit někam mezi IMMORTAL a NECROPHOBIC s menším přídavkem EMPEROR či starších CRADLE OF FILTH. Ač kapela s publikem příliš nekomunikovala, tak na ní byl vidět zápal a technická zdatnost. Rozhodně solidní začátek. Již teď na nás z backdropu za bicími shlížela svým chmurným pohledem bohyně Kálí.

Po nepříliš dlouhé pauze naplněné zkoušením sál potemněl a za zvuků intra se spustila muzikální cirkulárka z Belgie - ABORTED. Nasazení i teplota v sále vyšplhaly o pár metrů výš. Tihle řezníci se s tím nepidlikali a rozšmelcovali jeviště i hlediště na mikroskopickou padrť. Zvuk už se výrazně zlepšil, ale pořád nebyl ideální, zejména co se týče sólové kytary. Nicméně kapela vyslala naším směrem tolik energie, že přes všechny gigajouly nebylo vidět na metr. Tvorbu těchto notorických patologů znám spíše okrajově a jejich deathcore není až tak docela mým kýblem zabíjačky. Musím ale uznat, že s takovou vervou hraje málokdo a frontmanova gesta naplnila celé podium. Smršť.

Hned po skončení jejich setu atmosféra v sále přituhla, protože všichni čekali na jedno - na polské BEHEMOTH. Pomořanští black/deathoví sekerníci na sebe sice nechali čekat o poznání déle než jejich kolegové ze země Hercula Poirota, ale čekání se vyplatilo na 100%. Vzestup této dnes již převážně deathmetalové smečky je dnes poměrně známý, stejně tak důvody, díky kterým jejich Sethův trůn roste do stále větších výšin. Stojí nejen na základech instrumentální virtuozity, svébytných skladatelských postupů a jedinečné atmosféry, ale také strhujícího provedení jejich live performancí. Trůn BEHEMOTH je však tesán stále dál a přitahuje k sobě stále více zraků. Poloboha (album "Demigod" z roku 2004) letos neméně hřmotně vystřídal Odpadlík (album "The Apostasy") a potvrdil status BEHEMOTH jakožto jedné z nejzajímavějších tvrdších metalových kapel současnosti. Polští mistři pojali "odpadlictví" ve smyslu originality a jasně rozpoznatelného rukopisu. Kdysi dominantního blackmetalu je již užito jen jakéhosi temného pepře na dokořenění atmosféry.

Při dozvučení, kterému za svou soupravou vévodil kotelník Inferno lišácky nás pozorující zpod svých temných důlků, jsem zaslechl i fragment z intra "Rome 64. c.e.". A potom to začalo. Nergal, Orion a Seth přicházejí a za námi a za Infernem na scénu. Po doznění intra se roztočil těžký kovový vír způsobený úvodní peckou poslední desky "Slaying the Prophets ov Isa". Dál se pokračovalo největšími "hity" (nakolik se dá toto označení v souvislosti s BEHEMOTH použít). Odstrouhali tak "Demigod", "As Above So Below", "Conquer All", starší kousky jako "Summoning ov the Ancient Ones", ale i novější šrumce jako třeba "Prometherion". Zazněla tak většina stěžejních věcí z celé novější tvorby (zamrzela snad jen absence geniální "Sculpting the Throne ov Seth"). Při "Demigod" a "Slaves Shall Serve" se asi půl metru od nás strhlo kapku zuřivé pogo, které ale s utichnutím posledních tónů utichlo také, sluhové dosloužili. Přes "zlou", metalově starověkou image BEHEMOTH je fajn, že komunikace s publikem probíhala hodně uvolněně a bezprostředně. Nergal prostě ví, co a jak.

Jako frontmanovi mu nechybí nadhled, což oceňuji. (viz Nergalův operní úvod k textově vyhraněné "Christians to the Lions"). Celá kapela (kromě Inferna samozřejmě, který si vystřihl sólo ukazující jeho potenciál) nestála staticky na jednom místě. Naopak, hudebníci stále měnili místa a různě "hecovali" kotel. Jejich part uběhl neuvěřitelně rychle, aneb potvrzení relativity času. Zvuk byl typicky "behemothovský" čili strhující, nicméně někdy jsem opět postrádal sólovku, ale to jen snad ze začátku jejich gigu. Po tomhle výkonu nám všem už bylo jasné, kdože to v současnosti drží opratě metalových show.

Headliner večera zvučil přece jen o něco kratší dobu. Kanadská hyperblast rojnice KATAKLYSM se těší pozornosti vevnitř i vně metalových kruhů. Jejich zhudebněná vichřice je dobře známa a oblíbena nejen mezi deathmetalisty. Poslední placka ("In the Arms of Devastation") je toho i přes nepříliš markantní skladatelský posun důkazem. Navzdory jisté stagnaci se ale opět jedná o živelný materiál, který se přímo nabízí pro live provedení. Jako topidlo v kotli zafungovalo výborně. Vzhledem k 100% headbangingu na předchozí kolegy jsem začátek KATAKLYSM pojal více relaxačně. Ti logicky ze začátku vsadili na nové album a podobně jako Poláci postupně prokládali těmi největšími fláky. Nejvíce na dav zafungovaly klasiky "As I Slither", "In Shadows & Dust" a také závěrečná "To Reign Again", kdy hladová smečka, ač nasycená, cítila, že se blíží konec akce a tím i "krmení".

Na tomto místě bych rád poznamenal, že osobně přece jen více tíhnu spíše k tvorbě BEHEMOTH a byli tedy jakýmsi mým soukromým headlinerem. Nicméně i headliner oficiální předvedl přesvědčivý a profesionální výkon (poněkud překvapila absence backdropu). KATAKLYSM nejenže odehráli technicky brilantní set, podle mne to mělo ještě našláplejší pedál než na desce. Na celé kapele byla vidět obrovská radost z hraní a to je při délce jejich kariéry velmi potěšitelný jev. Ohledně zvuku již byla situace téměř ideální, výborně čitelné kytarové party. Takže: kovotepci, strouhejte i nadále!

Third Horseman

Diskuze

Žádný komentář. Buďte první...!

Nezávislý | 18.10.07

Top články

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube