Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Reporty

Perunica fest II

Perunica fest II

ARKONA (rus), ALKONOST (rus), ROSSOMAHAAR (rus) ANCESTRAL VOLKHVEST (sk), ŽREC, MORAVSKÁ ZIMA
25.10.07
KD Svatoboj, Brno

Slavonic pagan folk black metalový svátek zažil 25. října 2007 brněnský Svatoboj. V rámci Perunica festu II se představily kapely: ARKONA (rus), ALKONOST (rus), ROSSOMAHAAR (rus) a ANCESTRAL VOLKHVEST (sk), které v Brně doplnily moravské hordy ŽREC a MORAVSKÁ ZIMA.

Avizovaný začátek v 18.00 hod. byl, jak je v těchto končinách špatným zvykem, "mírně" odsunut na 19.15 hod., ale kdo počkal a vydržel ze silami až do konce festu, rozhodně nelitoval.

MORAVSKÁ ZIMA z Vysočiny byla nemilosrdná - kytarová řež a agresivní black metal odstartoval setkání black metalových fans, kterých se v potemnělém a solidně zaplněném Svatoboji sešlo cca 220. A už na MZ fans dokazovali, že se přišli řádně pobavit a vyřádit. Úvod setu MZ obstaralo válečné intro, a první slovo frontmana Nargothrona bylo "válka" - což některé fans uklidnilo, neboť v poslední době si frontman neodpustil hlášky jiného typu… Výkon MORAVSKÉ ZIMY mě tentokrát příjemně překvapil, své udělali i fans, kteří rovněž zaslouží velkou pochvalu za povzbuzování kapel a super atmosféru celého festu. MZ se stylovým warpaintem hrála necelou půlhodinku a dokázala, že umí zaujmout nejen "hláškami" frontmana, ale i poctivě zahraným black metalem. Dokonce ani scénky s českou vlajkou, která se objevila v publiku (poté, co zpěvák uvedl skladbu slovy "pojďme všichni vlastenci"), a při poslední skladbě i v rukou zpěváka, nepůsobily nijak kýčovitě. Z reakcí fans bylo jasné, že to byl velmi povedený úvod tohoto festu.

Kapela ŽREC, rovněž Vysočané, zaujala folkovými prvky ve své hudbě, čemuž byla přizpůsobena i image - slušivé krojované košile muzikantům prostě sluší. Klávesista Ingvarr dokázal, že mu nejsou cizí ani dechové nástroje (flétny) a "čistý" zpěv. Fanoušky mohlo potěšit, že na vlastní oči viděli ne příliš používanou velkou kontrabasovou flétnu (pokud jsem tedy viděl dobře a nespletl si nástroj s jiným aerofonem). Statný zpěvák Soulburner nás oblažoval vskutku havraním vokálem - prostě dost dobrý pagan black v podání ŽREC. Škoda, že zvuk nebyl lepší, neboť jednotlivé nástrojové ingredience této kapely by si to rozhodně zasloužily. Z písní mě zaujala zejména třetí, slovy zpěváka "stará ukrajinská píseň v polštině o chlapci, který se nechce ženit, a tak jde radši do vojny" (prostě song ze života). Tato black metalová lidovka roztančila paganské publikum a poprvé se ozvalo hlasitější skandování. Nejen následný song o Perunovi jasně ukázal, že kapela klade velký důraz i na texty, a přídavek "slavonic pagan" k této kapele bezesporu patří. ŽREC má za sebou pouze jedno třípísničkové demo, takže nám nezbývá, než se těšit na plnohodnotný CD počin této kapely.

Následovalo vystoupení skupiny ALKONOST z ruského Tatarstánu, která hraje od roku 1995. O zpěv v této formaci, které kromě pagan blacku inklinuje k doomu, se stará baskytarista Alexej, o operní zpěv (nebo klasický ruský lidový zpěv, jak chcete) zase Alena Pelevinová, ženštinu mají i za klávesami (její jméno je Almira Fathullina). Zpívalo se samozřejmě v ruštině. Nejvíc mě však na vystoupení nezaujala hudba, ale skvěle provedené "vrtule" v podání kytaristů, vedle nichž vypadala drobná a nakrátko ostříhaná zpěvačka Alena jako žena, která si spletla pódium. Protože nejsem velkým příznivcem tohoto druhu zpěvu (i když Alena zpívala velmi dobře) a ozval se hlad, nezbývalo než navštívit přilehlou restauraci. A protože jsem byl na pohanském festivalu a právě dohrávala kapela z Tatarstánu, byl výběr jídla jasný - tatarák.

Vrátil jsem se právě v čas - ve 22.22 hod. začínali hrát ANCESTRAL VOLKHVEST ze slovenského Svidníka. Tuto kapelu předcházely dobré recenze na jejich zatím jediné plnohodnotné CD "Son o Iriyi" (2005). Na svých stránkách mají novou skladbu z právě dotočeného (a zatím nevydaného) druhého CD, kde hostuje i zpěvačka, a poslech skladby mě řádně na vystoupení natěšil. Řízný black metal mě však "na živo" nedostal tak jako nahrávky, ale diváci ve Svatoboji dokazovali, že ani tato smečka své věrné fans nezklamala.

ROSSOMAHAAR ze srdce Ruska, slovutné Moskvy, na metalovém kolbišti bojuje rovněž od roku 1995. Všichni tři členové (kytarista a zpěvák v jedné osobě, baskytarista i bubeník) od roku 2002 hrají také s ARKONOU (přesně řečeno doprovází Mášu). ROSSOMAHAAR předvedli nepříliš nápaditý, avšak poctivě zahraný black death, vhodný ke konzumaci zejména old schoolovým fans tohoto stylu.

Hlavní hvězda večera - ARKONA, byla bouřlivě přivítána a již od prvních tónů bylo jasné, kdo dnes Svatoboji jednoznačně vládne. Půvabná zpěvačka Máša, střídající pěkný "čistý" hlas s growlingem (taktéž výtečným), kytarista Sergej, baskytarista Ruslan a bubeník Vlad ve svém dlouhém setu obdarovali vděčné publikum písněmi ve všech svých CD, přičemž nejvíce pozitivních ohlasů (a tanečních variací) se dočkaly písně z CD "Vo slavu velikim" (2005). Uvedena byla i skladba z nového CD "Od serdca k nebu", které oficiálně vyjde 31.10.2007, kdy bude pokřtěno v moskevském klubu Točka (kde mimochodem bude 3.11.2007 hrát NAPALM DEATH). Lidové nástroje, nedílná součást hudby ARKONY, také nechyběly (byly spouštěny ze samplů). Máša, oblečená ve slušivé bílé vyšívané košili a kožešině, jako by byla děva s neomezenými silami, neboť pódium ji bylo chvílemi malé. Některé její taneční kreace mi spíše připomínaly tanec okolo indiánského ohně. S neustálým pobíháním po pódiu, povzbuzováním diváků i divokými "vrtulemi" si vychutnávala každou píseň, i kytaristovi trvalo jen pár vteřin k tomu, aby roztleskal sál. Odměnou ze strany diváků bylo pro Mášu zajisté sborový zpěv při předposlední písni jejich dlouhého setu - "Rus" (z prvního dema kapely z roku 2002). Po zasloužených ovacích ARKONA přidala jeden kousek a toto vystoupení, které bylo bezesporu vrcholem letošní pagan folk black metalové sezóny, skončilo dvacet minut před druhou hodinou ranní.

Jak už jsem psal v úvodu - kdo si počkal, ten se dočkal. ARKONA stála opravdu za to, ale dlužno dodat, že svůj kus poctivé "práce" odvedly i ostatní kapely. Pro mě bylo příjemným překvapení zejména vystoupení kapel ŽREC a MORAVSKÁ ZIMA. Vstupné bylo rovněž lidové (170 Kč v předprodeji, na místě rovných 200), pivo za 21 Kč taky v pohodě. Atmosféra byla výborná, lidi se bavili a přišlo jich dost. Jedinými (ve finále ne příliš velkými) kaňkami bylo zpoždění začátku festu a chvílemi i "nic moc" zvuk - celkově však akci hodnotím jako velmi dobrou a doufám, že takovýchto akcí bude co nejvíc.

Komu by bylo těchto akcí málo, tak informace o dalších akcích Perunica festu ad. jsou na www.maris.czechian.net a www.pagana.sk.

Tom

Poslední říjnový čtvrtek jsem se těšil hlavně na ARKONU, ačkoliv jsem měl trochu pochybnosti ohledně množství kapel, které mají vystoupit. Pořádat koncert šesti kapel, jehož délka se blížila k šesti hodinám, v sále, který nenabízí zrovna největší komfort, není nejšťastnější, nemluvě o tom, že se jako obvykle zpozdil začátek vystoupení o více než hodinu. Jakoby ani snad nebylo možné, aby začínaly koncerty alespoň přibližně v oficiální čas.

První se představila MORAVSKÁ ZIMA, která má s ostatními kapelami večera společný hlavně velmi kladný vztah k rodné zemi, byť v tomto případě občas prezentovaný v poněkud zvláštních historicko-politických souvislostech. Tentokráte se ale Nargothron omezil na mávání českou vlajkou (tatíček Masaryk by byl jistě rád), což publikum přivítalo jako sympatické zpestření jejich živelného vystoupení. Co dodat, MORAVSKÁ ZIMA příjemně oživila zatím ještě "nerozehřáté" publikum a zahájila militantním antižido-křesťanským blackmetalem (cituji web) festival zaměřený na pagan/folk-metalové kapely, a po vydařeném začátku se mohlo pokračovat dál.

Vystoupení ŽREC jsem bohužel z větší části neviděl, ale z reakcí publika usuzuji, že slušivé kroje, lidové nástroje a kombinace blackového a čistého vokálu byla tím pravým, na co se čekalo. I ta menší část, kterou jsem viděl, mě podnítila k většímu zájmu o tuto nadějnou kapelu. Držím palce při vzniku prvního dlouhohrajícího alba!

Nevím už, co mě rozhýbalo víc, jestli pivo, nebo ruský ALKONOST, ale dohromady se podařilo vytvořit tu správnou metalovou náladičku. Ještě teď mě v uších zní Alenin procítěný operní zpěv, který dovedla umně podpořit i ladným pohybem. Jen mám pocit, že tahle dáma, svým vzhledem příliš nezapadající mezi své kolegy, má hlasový potenciál na působení v opeře či divadle. Nevím, jestli bodří metaloví fanoušci umí zcela docenit kvality této vokalistky. Ale možná nemám pravdu, protože ALKONOST rozhodně nezahálejí - od roku 2004 vydali už čtyři dlouhohrající alba, která si rychle našla cestu ke svým posluchačům. Vedle ARKONY pro mě nejlepší kapela večera.

Budu upřímný. ANCESTRAL VOLKHVEST a ROSSOMAHAAR byla naprostá nuda. První zmíněné kapele sice nechyběla řemeslná zručnost, ale absence zajímavých riffů strhávala v mých očích hodně bodů. A ROSSOMAHAAR? Zcela nezáživný a rozbředlý black death, uspávájící lépe než rohypnol.

Už docela unaven po naddimenzovaném programu jsem se konečně dočkal hlavní hvězdy. ARKONA zcela ovládla publikum - Máša se svou atraktivní kožešinkou a energickým tancováním na pódiu, podpořená charismatickým kytaristou Sergejem, předvedla poutavou show. Zazněly skladby z celé tvorby, od prvního dema až po ukázku z dosud nevydaného alba "Od serdca k nebu," dostalo se i na mé nejoblíbenější "Vo slavu velikim". Chvíli mě mrzelo, že neumím rusky, jelikož Máša mezi skladbami komunikovala s publikem, pak se ale ukázalo, že kolega Tomáš je na tom po jazykové stránce lépe, takže mi mohl aspoň něco tlumočit.

Nevím, jestli byla chyba na straně zvukaře či aparátů, které si přivezla kapela, ale chvílemi došlo i na nepříjemné zaskřípání kytar. Tohle jsem ale kapele odpustil, stejně jako roztancované publikum, protože nešlo o záležitost nijak výraznou. Spíš mě nemile překvapil občasný falešný tón, který zazněl z Mášiných úst. Dohromady se zvukem, který je ve Svatoboji tradičně špatný, mi to trochu zkalilo zážitek z vystoupení, ale díky neodolatelné Máši a nadšeným lidem to neublížilo atmosféře, která byla tento večer skutečně skvělá.

Garath

MORAVSKÁ ZIMA

ŽREC

ALKONOST

ANCESTRAL VOLKHVEST

ROSSOMAHAAR

ARKONA

foto: Tom

Diskuze

Žádný komentář. Buďte první...!

Nezávislý | 26.10.07

Top články

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube