Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Reporty

NEAERA, DEADLOCK

NEAERA, DEADLOCK

28.10.07
Praha, Rock Café

Mou poslední letošní cestu za koncertem do Prahy měla svou muzikou vyprovodit německá metalcorová kapela NEAERA, která se zastavila i v České republice při svém turné s novou deskou "Armamentarium" a přizvala si k sobě krajany z DEADLOCK. Vše se odehrávalo ve sváteční nedělní den v klubu Rock Café na Národní třídě.

Při vstupu a zejména pohledu na osazenstvo v kavárně mi hlavou prolétl menší náznak toho, že tento koncertní den nebude nijak úspěšný. Hlavní část podniku s velkým barem, šatnou a obchodem s CD a DVD zela prázdnotou. V podzemí, kde bylo také k dispozici příjemné posezení a bar, to s návštěvností nebylo o moc lepší. Lidé se nehrnuli, netvořily se fronty a zřejmě nikoho nezajímalo, že koncert měl začít od osmi hodin, přičemž v tento čas to ani nevypadalo, že by někdo začal na pódiu hrát.

Se zpožděním začala podle očekávání jako první hrát kapela DEADLOCK. Když jsem se na ní doma připravoval a pročítal články, zaujal mě fakt, že spojuje goticky laděný metal s rázným metalcorem. Navíc pracuje se dvěma vokály, a to mužským řevem a ženským čistým zpěvem. Stejně jako hlavní kapele večera, byla i této letos vydána deska s názvem "Wolves", a to pod záštitou Lifeforce Records. Na parketu to však nevypadalo, že by někdo měl zájem si nové album zakoupit. Laickým odhadem bych účast spočítal maximálně na čtyřicet lidí. Ta hrstka včetně mě byla svědkem příšerného zvuku, který přilil svou měrou do ohně, jenž začal planout po organizačních problémech a nesrovnalostech. Basa byla vytažena nepříjemně nahlas a v temných těžkých pasážích to vadilo obzvláště. Zpětná vazba se občas ozývala a než jsem se nadál, tak po pár minutách mě celý projev kapely přestal bavit. Nemohu najisto říci, zdali tento negativní jev způsobil pouze špatný zvuk nebo se na tom podepsala i samotná kapela. Nejspíše v tom budou hrát roli oba elementy. Pokaždé, když na řadu přišel part ženského čistého vokálu, nabýval jsem dojmu, že mi krvácejí uši, tak jsem se pokaždé ujišťoval, jestli ze mě nekape něco rudého, protože bolest při poslechu by tomu nasvědčovala. Mužský řev byl úplně vedle. Johannes měl na sobě triko CRADLE OF FILTH a při svém výkonu byl tak nudný, nejen svým monotónním řevem, jenž mi několikrát svým zabarvením připomněl frontmana české kapely ATARI TERROR, ale i pohyby, které se omezily na zvednutou pravou ruku a občasné kymácení hlavou. Syntéza mezi oběma vokály zkrátka nefungovala. Více bych uvítal, kdyby kapela vytvořila písně, kde je zpěv i řev praktikován najednou, nikoliv odděleně. Kvitoval jsem tedy, že DEADLOCK nehráli příliš dlouho, neboť uši opravdu bolely a ještě k tomu jsem se natolik nudil, že jsem párkrát i zívnul.

O pauze jsem si v duchu přál, aby se zvuk dal do pořádku a atmosféra zhoustla. Jenomže mé prosby byly vyslyšeny pouze částečně. Lidí sice dorazilo na NEAERU více, ale nebyla to žádná sláva, spíše velké zklamání. Členové kapely na mě působili úplně obyčejně, což mám vždycky velmi rád. To, co však zahráli, nic obyčejného nebylo. Zvuk se naštěstí od začátku povedlo celkem slušně nastavit, takže NEAERA mohla bortit zdi svou úvodní písní "Spearheading the Spawn". Kytaristé to mydlili ostošest, až mi rozum z toho stál. Všechen nářez na desce byl beze ztráty převeden do živého vystoupení. Nejvíce mě zajímalo, zda zpěvák Benjamin umí opravdu tak ječet nebo ne. Hned mě přesvědčil, že mé pochyby byly zbytečné, protože to na jevišti rozjel natolik, až jsem se bál, jestli náhodou nezkolabuje. Výborně střídal extrémně vysoký ječák s velmi hlubokým growlingem; pro posluchače je vždy příjemnější, když zpěvák zvládá několik poloh hlasu. Vyzařovala z něj mohutná energie, kterou se na nás snažil přenést, ale bylo mi ho líto, když se musel dívat na malý počet návštěvníků, nehledě na to, že většina z nich vůbec nespolupracovala. Téměř nikdo nereagoval na jeho výzvy, zřídka publikum roztleskal. O circle pit se raději ani nesnažil, když viděl, jaká bída to je. Najevo to ale nedal a vážil si toho mála, co kapelu skutečně podporovalo.

Němečtí mladíci za čtyři roky svého působení na hudební scéně dokázali vydat tři desky, z nichž "Armamentarium" má ve všech uznávaných časopisech vysoké hodnocení. Na koncertě zahráli z každé desky přibližně stejný počet skladeb. Byl jsem natolik iritován těmi lidmi a zvukem, že jsem i chápal občasné chyby bubeníka a zpěváka, který jednou zapomněl zpívat a udělal si pár úlev při změnách tónu řevu. Jinak se ale jednalo o precizní metalcore, jaký má lidem co říci jak svou hudbou, tak i texty. Oddaní fandové se snažili situaci zlepšit tím, že podnikli dva skoky do řídkého publika a kapelu jejich snaha evidentně potěšila. Na závěr při bonusové písni "Synergy" se rozpoutalo menší peklo v podobě sedmičlenného circle pitu, kterého jsem se osobně zúčastnil, a aspoň nějakého moshování. Pěkná tečka za nepříliš zdařilým večerem.

Celá akce v Rock Café na mě spíše působila jako nějaká soukromá německá party než koncert. Mám dojem, že na koncert se přišli podívat i lidé, kteří neholdují metalové hudbě a zkrátka si byli jen sednout v kavárně a řekli si, že se půjdou podívat dolů. Dalším problémem byl nepovedený zvuk a nijaké vystoupení předkapely. V České republice NEAERA není ještě moc známá a tento fakt hrál asi největší roli při návštěvnosti. U nás vždycky všechno trvá déle, takže za nějakých pár let by situace mohla být lepší. Nelituji, že jsem podstoupil tak náročnou cestu tam a zpátky na tento nepovedený koncert. Viděl jsem poprvé a zajisté ne naposledy NEAERU, která za všechno to negativní prostě a jednoduše nemohla.

foto: Neaera

Diskuze

Cekem příspěvků: 3

NEAERA DEADLOCK FAVA...FiN04.11.07 | 01:59:58
NEAERA DEADLOCK FAVA...Limba04.11.07 | 06:42:01
NEAERA DEADLOCK FAVA...FiN04.11.07 | 10:51:31

Top články

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube