Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Reporty

Metal Swamp No. 32

Metal Swamp No. 32

GOREFEST (NL), ONE MAN ARMY AND THE UNDEAD QUARTET (SWE), BEFORE THE FALL (AUT)
30.10.07
Brno, Favál

K návštěvě tohoto koncertu jsem se rozhodl pouze několik hodin před začátkem, ale vůbec jsem tohoto rozhodnutí nelitoval, stejně jako další fans, kteří ve slušném počtu dorazili v nepříliš vlídném počasí do brněnského klubu Favál.  Úvod měla obstarat kapela SIN OF KAIN (extrem gothic metal z Maďarska), ale z nějakých důvodů kapela nedorazila, což nikomu moc nevadilo, stejně jako již tradiční odložení začátku koncertu, tentokráte o hodinku a čtvrt (i proto, že křivka kvality piva Starobrno byla tohoto dne nad průměrem).

V 19.45 hod. po stylovém intru spustila rakouská kapela BEFORE THE FALL - a vrhli se do hraní s chutí a řádnou dávkou chytlavé agresivity, jak se na správný metal core sluší a patří. Po prvním velkém překvapení v podobě výborného zvuku (tato kapela měla dle názoru mých sluchovodů ten den nejlepší zvuk) mě čekalo i překvapení v podobě prezentované hudby. Žádné zbytečné nu-zasekávačky a podbízivé hopsavé HC, ale přímočařejší nekompromisní nářez, který položil hudební laťku hodně vysoko. Možná někdo namítne, že to byl standartní metal core, ale nasazením hned od začátku, kdy publikum bylo ještě řídké a ostýchavé, bezchybnou hrou (mě se líbil nejvíc bubeník), do které kapela dávala srdce i duši - to vše způsobilo, že tato smečka mě dostala. Po čtvrté písničce se zpočátku ostýchaví fans přiblížili blíže k pódiu a představení tak získalo další grády. Nemohu opomenout i další stylové vychytávky, jako netradiční tvar baskytary a zajímavé tetování charismatického kytaristy, který byl vděčným tématem fotografů. Po vystoupení se chlapci z kapely ukázali jako pohodáři a užívali si focení s fans (stejně potom i další kapely). Po necelé třičtvrtěhodince skončil povedený úvodní devítiskladbový metal coreový uragán.

Švédští ONE MAN ARMY AND THE UNDEAD QUARTET začali ve 20.45 hod. rovněž intrem. Banda kolem zpěváka Johana Lindstranda mě nalákala svým posledním albovým počinem "Error in Evolution" (2007), prezentující solidní thrash death. Padesát minut jejich vystoupení na Faválu jasně ukázalo jejich hudební kořeny a původ. Pohodu večera dokumentoval kytarista Pekka Kiviano. Když jsem totiž dopil svoje starobahno v plastovém kelímku, dolil mi do něj svoji vodu. Když i ta padla za oběť mé vyprahlosti, způsobené neustálým zmítáním těla v rytmu švédské muziky, automaticky mi nalil podruhé (samozřejmě jsem se o vodu rozdělil). Aby toho ze strany tohoto sympatického kytaristy nebylo málo, uznale pokyvoval hlavou nad trikem CELTIC FROST mého kámoše Zdenála, kterému následně dal svoje trsátko značky Ibanez medium (to mu docela závidím, neboť takové trsátko ve své sbírce ještě nemám). Kapela sklidila zasloužené ovace, i když před poslední skladbou bylo malé zdržení, způsobené odstraňováním technických problémů na bicí soupravě (zřejmě do toho bubeník příliš bušil). Zpěvákova košile, promočená skrz naskrz, byla jasným důkazem toho, že Švédi se rovněž nešetřili, a i z výrazu ostatních muzikantů bylo jasné, že se jim atmosféra koncertu na Favále náramně zamlouvala. Dle playlistu (děkuji Pekko) odehrál Johan Lindstrand a jeho kvartet tyto písničky: 1. Taking, 2. Devil, 3. K.I.S.S., 4. Church, 5. Sick boy, 6. Burn, 7. Sun, 8. Public, 9. Grim, 10. Butcher, 11. Bulldozer.

Death metalová legenda z Nizozemského království, hrající v původní sestavě a momentálně propagující poslední CD "Rise to Ruin" (2007), začala ve 22.10 hod. - pro změnu intrem. Chvílemi agresivní světelná show a mlha umocňovala dojem z tohoto výborného představení průřezu jejich tvorbou, kdy ke slovu přišly i skladby z prvních CD. Atmosféra byla vskutku vynikající, což se odráželo i na výkonu muzikantů. Už v průběhu energického setu předchozí kapely mi bylo jasné, že zítra asi nebudu hýbat krkem. A to jsem se ještě otáčel po metalových divách, zejména po půvabné dívce s fotoaparátem (a s odzbrojujícím úsměvem) po mé levici - škoda že ihned po koncertu zmizela, neboť bych se jí pochlubil tím, že jsem (stejně jako ona) i já chytil jedno z trsátek, vhozené do publika tentokráte zpěvákem a baskytaristou GOREFEST v jedné osobě (frontman Jan-Chris de Koeijer). Pro upřesnění: jednalo se o trsátko značky Jim Dunlop, nylon, šířky 1 mm. Svoji sbírku trsátek jsem tímto bohužel nerozšířil, neboť stejná trsátka používám i já, i když spíše preferuji šířku 0,88 mm (no, alespoň má KANTHAKA s GOREFEST něco společného, že). Krátce po půl dvanácté se GOREFEST pokusil rozloučit, ale bylo jasné, že přídavky budou nutností. Dvě typově trochu odlišné písničky, totální náhulovka "Speak When Spoken To" a zpočátku těžkotonážnější "Confessions" byly vyčerpávajícím rozloučením se skvělým Metal Swampovým večerem. Protože i tentokráte jsem byl obdarován playlistem, uvádím kompletní přehled odehraných písní: 1. The Glorious Dead, 2. State Of Mind, 3. For The Masses, 4. When The Dead, 5. Revolt, 6. Rise To Ruin, 7. Mental Misery, 8.You Could Make Me Kill, 9. Babylon's Whores, 10. Get A Life, 11. Erase, 12. The War On Stupidity, 13. Reality - When You Die + dva přídavky: Speak When Spoken To, Confessions.

Akce se opravdu podařila a spokojenost byla viditelná (i slyšitelná) na stranách fans i samotných muzikantů. Velmi kladné hodnocení akce potvrdilo i sdělení mých Brutal Assaultových bratří, podle kterých byl nedávný koncert KATAKLYSM, BEHEMOTH a ABORTED ve Zlíně velmi slabým odvarem brněnské zastávky GOREFEST. Závěrem nezbývá než poděkovat brněnskému Metal Swampu za skvělý výběr kapel i za umožnění vzniku této reportáže. Na tuto pohodovou akci budu vzpomínat ještě dlouho!

BEFORE THE FALL

ONE MAN ARMY AND THE UNDEAD QUARTET

GOREFEST

foto: Tom

Diskuze

Žádný komentář. Buďte první...!

Top články

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube