Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Reporty

NEAERA, DEADLOCK, PITBULL DIESEL

NEAERA, DEADLOCK, PITBULL DIESEL

29.10.07
Brno, Favál

Snad všichni, kdo mají rádi tvrdou muziku, zaregistrovali velmi pozitivní fakt, kdy mnohem častěji světové kapely zavítají nejen do naší matky měst, ale také například do Brna či Ostravy. Samozřejmě Praha v počtu zajímavých koncertů ostatní dvě zmíněné města neustále neúměrně přesahuje, což má spoustu důvodů, o jejichž analýze ovšem tento článek není. Pointa je ta, že my "nepražští" už jsme si zvykli, že nemusíme za každou svojí oblíbenou kapelou podnikat dobrodružné výlety do hlavního města. I přesto je podobných příležitostí, kdy nám je dopřán ten luxus namísto tří hodin v autobuse jet na koncert tři zastávky "šalinou", poměrně poskrovnu. O to víc potom zamrzí, když po dlouhé době hrají v Brně dvě skvělé kapely v jeden den a člověk si musí vybírat. Rozhodovaní to rozhodně nebylo lehké, jelikož NEAERA i ENDSTAND patří k mým momentálním "top" kapelám. Nakonec ovšem zvítězila NEAERA. Nutno podotknout spíše z praktických než kvalitativních důvodů.

I když plakáty mluvily o dvou kapelách (DEADLOCK, NEAERA), pořadatelé přizvali ještě brněnské PITBULL DIESEL, kteří zastali nejméně vděčnou roli první kapely. Dalo se totiž očekávat, že klub rozhodně ve švech praskat nebude a to hned z několika důvodů. Již zmíněný koncert ENDSTAND jistě odlákal nemálo potencionálních návštěvníků a navíc, popravdě řečeno, NEAERA je poměrně mladá kapela, která sice roste velmi rychle, ale u nás si zatím nedokázala vytvořit dostatečnou fanouškovskou základnu, aby vyprodávala kluby. O to sympatičtěji působila snaha PITBULL DIESEL, kteří hráli před téměř prázdným klubem - rozhodně mnohem sympatičtěji, než na mě působila jejich hudba. Zatím jsem neměl tu čest spatřit živé vystoupení tohoto brněnského uskupení, jejich tvorbu znám jen z nahrávek, které mě nezaujaly stejně jako jejich pondělní koncert. Mám pocit, že existuje až přespříliš "new hardcore/metalových" českých kapel, které zní podobně, až skoro stejně. Mě tento styl vůbec nesedí, a proto se raději zdržuji velké kritiky, jelikož z osobních zkušeností vím, jaké je hrát před skoro prázdným sálem. Přinejmenším je potřeba pochválit za profesionální výkon.

On to vlastně pro mě měl být večer jedné kapely, jelikož ani DEADLOCK mě svojí tvorbou prozatím nijak nezaujali. Už jen to, že v popisku akce se mluvilo o podobnosti s EVANESCENCE, pro mě znamenalo děsivé mrazení v zádech. Tyto "holčičí pseudo - metalové" projekty opravdu bytostně nesnáším. Pokud ovšem opět odhlédnu od své nevraživosti k podobné muzice, dalo by se říci, že mě kapela příjemně překvapila. Asi mám úplně opačný názor než všichni fanoušci DEADLOCK, ale zpěvačka v jejich řadách jim podle mého strašně škodí. Naivně věřím, že ti chlapci to myslí upřímně a hudbu hrají od srdce, ale podle mého názoru jde jen o šikovný "marketingový" tah. Tady by se ovšem měla hodnotit převážně hudba a ne věci ze zákulisí. Hudební stránka by se dala shrnout vlemi jednoduše. Všechny skladby začínají jako poměrně velmi povedený metalcore podpořený charismatickým zpěvákem. Pak se ovšem odkudsi objeví prťává slečinka se slušivými "emo" rukávky a celá pekelná mašina ubírá na údernosti, energie se ztrácí a přichazí "romantická" pasáž s ženským vokálem, jak jej známe třeba od zmíněných EVANESCENCE. Až jsem měl chvílemi opravdu chuť slečnu z pódia unést, aby už ten nadějný a poměrně příjemný metal dál nekazila. Ano, její tvářička je opravdu hezká, ale o tomhle metalcore přeci není.

Naštěstí očekávaný vrchol večera na sebe nenechal příliš dlouho čekat. "Obavy" se vyplnily a kapela začala jedním ze svých nejšílenějších songů z nového alba - "Spearheading the Spawn". Jako by jim nestačilo, že po první písni již nikdo nemohl popadnout dech. Takovou krutost jsem nečekal, jelikož ani u "Let the Tempest Come" prostě nemůžete jen postávat. Jak jsem již psal, lidí se mnoho neukázalo, ale i přesto se pod pódiem vytvořil poměrně solidní mosh pit s všemožnými končetinami poletujícími vzduchem. Hlavou potřepávající "headbangery" tedy vystřídali "hardcore kids" a i v tak malém počtu se jim dařilo několikrát vytvoři circle pit. Obával jsem se, že v tak malém počtu lidí nebude atmosféra v klubu dostatečně šílená, ale kdo ten den na chvíli stál, nebo pobíhal před pódiem, jistě potvrdí má slova. Takové peklo v pár lidech jsem ještě nezažil. A bohužel jsem si snad poprvé z koncertu odnesl nepříjemné "zranění". Hned u druhé písničky jsem zakopl a upadl na zem tak nešťastným způsobem, že jsem se udeřil do hlavy a většinu koncertu jsem strávil mimo sál. Postupně jsem se nějakým zázračným způsobem dal dohromady, ale na nějaké bláznění jsem už neměl ani pomyšlení. Opustit klub před koncem jsem nechtěl, jelikož takové nasazení a mohutný zvuk se jen tak nevidí. Klubová atmosféra jim sedí rozhodně víc, než velké festivaly jako Danube Inseln Fest, kde jsem NEAERU viděl poprvé. Ani nechci myslet na to, co by se přihodilo, kdyby na Favál přišlo tak o sto lidí víc. I v tak malém počtu jsem tak tak došel domů…

I přes všechny nepříjemnosti toho večera jsem opravdu rád, že jsem takto zvolil, jelikož hudební zážitek jménem NEAERA za to opravdu stál. Pokud máte rádi nekompromisní a tvrdý metalcore v moderním hávu a nebojíte se pár modřin, či lehkého otřesu mozku, je velkou chybou, že jste si nechali tento koncert ujít.

foto: Neaera

Diskuze

Cekem příspěvků: 3

FiN09.11.07 | 17:17:14
Limba05.11.07 | 16:35:14
muDD07.11.07 | 10:23:28

Top články

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube