Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Reporty

MARDUK, UNLEASHED, ENSIFERUM, VREID, CHTHONIC, INSANIA

MARDUK, UNLEASHED, ENSIFERUM, VREID, CHTHONIC, INSANIA

12.12.07
Brno, Fléda

Při pohledu na plakát plný relativně zvučných jmen člověka napadne, že se na Flédě dvanáctého prosince konal svátek všech nesvatých a jim podobných. V podstatě je to pravda - tři ze šesti kapel hrající black metal porůznu "kontaminovaný" jinými styly a navíc hlavní hvězda se svou porcí ryzí černěkovové klasiky.

Očekával jsem obvykle zpožděný začátek, ale pořadatelé překvapili a stockholmská INSANIA začala hrát načas. Nevím, jestli je to zařazením stylově odlišné kapely nebo nezvyklým dodržením ohlášeného času, ale chudáci Švédové hráli pro zhruba dvacet lidí roztroušených po sále, takže to vypadalo spíš jako generálka v divadle. Jejich setu to ale nijak neubralo na energičnosti a musím říct, že ač heavy/power/speed metal z hloubi duše nenávidím, dosáhla u mě INSANIA nečekaného úspěchu - nevadila mi. Zazněly převážně skladby z posledních dvou alb (jak jsem si dohledal podle názvu, nebudu vytvářet falešný dojem, že mám tuto kapelu naposlouchanou), nepostrádající "decentní" epičnost, ovšem nijak nevyvracející názor, že "hevík" má ze všech metalových stylů nejblíže k totálnímu kýči. Avšak vystoupení i přes nepříznivý počet lidí pod pódiem působilo díky mírně potrhlému zpěvákovi a čistě znějícím kytarám sympaticky a těm dvěma, nebo možná třem lidem, kteří přišli na power metal, se jistě líbilo.

Taiwanská šestice CHTHONIC jsou trochu jiná kávička - se svou vizáží, kombinující blackové warpainty a východní mytologii (v případě bubeníka i SM) rozpoutali peklo ve stylu CRADLE OF FILTH se vším, co komu patří. To znamená rychlé bicí, které narozdíl od alba zněly skutečně našlapaně, vysoce položený ječák vokalisty Fredyho, klávesy připomínající neumětelské začátky DIMMU BORGIR a půvabný čistý vokál baskytaristky Doris s vizáží ideálu hentai komiksu. Její zpěv naneštěstí místy zanikal, zejména v porovnání s Fredym a jeho extatickým vřeštěním. Zajímavá byla přítomnost orientální dvojstrunné violy v rukou Su-Nunga, jenž byl díky svému bizarnímu instrumentu v protikladu k ostatním trochu statický. Pozornosti každého jistě neunikla ani maska bubeníka Daniho, který díky ní působil jako vypůjčený z laciného hororu. CHTHONIC ve mně vyvolali dojem, že se starají více o vzhled než o hudbu, které zcela chybí cokoli originálního a je pouhým odvarem zmíněných CRADLE OF FILTH, kteří už sami o sobě jsou "zábavovou" kapelou. Zahráli sice s velkým nasazením, ale ani to mě nepřimělo, abych se o ně dále nějak zajímal. Abych byl spravedlivý, nevkusné je to mnohem víc než INSANIA, působící ve srovnání s CHTHONIC až lahodně svým civilním vzhledem.

Teprve VREID a jejich nabušený black'n'roll dovedl rozpohybovat zatím spíše vlažné publikum. Díky skvělému zvuku a mocně znějícím kytarám mělo jejich vystoupení skutečný báboj. Mít v sobě šest, sedm piv, užíval bych si to, ale takhle jsem pouze poklepával nohou do rytmu a čekal až dohrají. Pusťte si ale jejich nové album "I Krig". Nepostrádá "šlapavost", prostě ideální pro jízdu na motorce nebo soundtrack k bečce.

Během vystoupení UNLEASHED mě nejvíce zaujaly krásně vonící vlasy slečny, která pařila přede mnou, na pódiu se totiž odehrával obyčejný death metal se zcela zaměnitelným vokálem hromotluka Johnnyho Hedlunda. Zvuk byl opět skvělý, nechybělo nasazení ani tah na branku a svým způsobem charismatický frontman, ale opět chyběly nápady. Z celého setu mi v hlavě neutkvěl ani jeden zajímavý moment.

ENSIFERUM představují žánr, který momentálně kulminuje - black s folkovými prvky. Však také akustická kytara, klávesy a čistý vokál dohromady s blackem bylo tím, na co lidi v sále nejvíce zabralo, nemluvě o atraktivním "ohozu" z finských vlajek. Fakt, že je Ensiferum ve srovnání s jinými kapelami stejného žánru průměrné a trochu laciné uskupení, nikomu nezabránil, aby si jejich vystoupení všichni pořádně neužili. Lidi se vyblbli, zatřásli si hlavami a hurá, už je řada na MARDUK, kvůli kterým jsem přišel.

Že jsou švédští blackmetalisté jednou z mých oblíbených kapel můžete poznat z recenze na poslední album, netřeba to dále rozepisovat. MARDUK patří mezi kapely, které jsou v popředí zájmu, proto lidé jaksi zákonitě od jejich vystoupení očekávají možná někdy až moc. Tento efekt "hlavní hvězdy", která smete vše předchozí, jsem se snažil sám v sobě potlačit a schválně se na nic netěšit, ale po předchozích kapelách, z nichž se mi ani jedna nelíbila, to šlo dost těžce. Atmosféru v sále navodila obří plachta s lebkami vyvěšená na pódiu. Zhasla světla a začalo znít intro - skladba "1651" z aktuálního alba. V tomto momentu mi ke štěstí nic nechybělo.

V těch dalších už bohužel ano. Jako první zazněl "Levelling Dust" a hned bylo jasné, že něco není v pořádku. "Basy" v reproduktorech byly natolik nahoře, že přes kopáky pana bicmena bylo jen velmi obtížně slyšet všechno ostatní. I přesto, že znám poslední dvě alba nazpaměť, musel jsem hodně natahovat uši, abych pochytil známé riffy, protože se kytary ztrácely někde vzadu. Nejsem si jistý, jestli by někdo byl schopen rozeznat jednotlivé skladby, pokud by je ten večer slyšel teprve poněkolikáté, nemluvě o lidech, kteří je třeba neslyšeli vůbec. "Hangman of Prague", "Limbs of Worship" a další skladby z posledních dvou desek se tak oproti starším skladbám z alb "Those of the Unlight" a "Heaven Shall Burn" které pro mě byly téměř nerozpoznatelné, staly pouhým pestřejším hukotem. Fléda se otřásala v základech, z Mortuuse a ostatních čišelo zlo, ale přes bicí nebylo slyšet skoro nic, těžko říct, jestli za toto mohla pouze kapela nebo i pořadatelé…

Pokud vám přijde tento reportpříliš kritický, věřte, že i mě. Ale chyba není na mém přijímači, protože tohle se skutečně nepovedlo.

INSANIA

CHTHONIC

VREID

ENSIFERIUM

UNLEASHED

MARDUK

Diskuze

Žádný komentář. Buďte první...!

Top články

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube