Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Reporty

OBITUARY, HOLY MOSES, AVATAR

OBITUARY, HOLY MOSES, AVATAR

OBITUARY, HOLY MOSES, AVATAR
27.01.08
Abaton, Praha Libeň

Jednou z velkých klubových událostí letošní zimy se po exkluzivním česko-slovenském turné NAPALM DEATH stal koncert americké eathmetalové legendy OBITUARY. Dlouho dopředu avizované, skoro dvouměsíční turné zasáhlo téměř celou Evropu a ke svému závěru se dostalo i do samého srdce Evropy. Ti, kteří si nechtěli nechat tuto výjimečnou událost ujít zamířili v nedělní podvečer do klubu Abaton, nacházejícího se v místech kde jsou případné problémy s hlukem, rušením nočního klidu a dalšími průvodními jevy každé akce téměř nemožné.

Začátek koncertu stanovený na sedmou hodinu se tradičně posunul o nějakou tu minutu nazad. Okolo sedmé se totiž před klubem nacházela a vcelku rychle pohybovala fronta, která i přes důkladnou osobní prohlídku každého z navštěvníků mizela v útrobách klubu.

Jako první se představila kapela pocházející ze Švédska AVATAR. Pětice hodně mladých jinochů je na internetu prezentována jako moderní mix trashmetalu s tradičním severským melodickým deathmetalem. Těsně před rozběhnutím celého turné se na trh dostává jejich debut v podobě alba s názvem "Schlacht". Po sebevědomém nástupu na podium se pětice metalistů pouští do prezentace své prvotiny. Co se po shlédnutí celého setu nedá kapele upřít je rozhodně snaha, jenž do vystoupení vložila. Především snaha zaujmout a rozehřát publikum na další kapely. Záměr naprosto správný a chvályhodný. Způsob, kterým se o to švédové snažili naprosto úděsný. Nedokážu přesně definovat zda omezení se na klasická, křečovitá, metalová gesta a co nejvetší pařbu na podiu byla způsobena věkem kapely nebo nervozitou z role předskokana, ale snad každý kdo na podium jednou za život vyleze by se měl snažit o co nejlepší provedení svého umění a ne ze sebe dělat šaška. To je jediný a nejosvědčenější způsob jak někoho zaujmout natolik aby si mě pamatoval, popř. zakoupil desku. To se v mém případě AVATAR nepodařilo a tak po dvaceti minutách opouštím sál a jdu se věnovat pivním radovánkám. Ty se protáhly natolik, že přicházím těsně po nástupu neměckých bardů HOLY MOSES.

Na tomto koncertu přicházím s HOLY MOSES ve svém životě do bližšího kontaktu poprvé a proto zhodnotit vystoupení dokážu až po úplném shlédnutí celého setů postarších trasherů. Pětice muzikantů se na světové metalové scéně pohybuje již pěknou řádku let, což je znát především na celkovém projevu kapely jako takové. Od začátku na mě vše působí jakoby se celá kapela zapomněla na přelomu osmdesátých a devadesátých let. Zvukově i kompozičně. Můj šálek kávy jednoduchý trashmetal neměckého střihu není, ale proti gustu mnoha přítomných fanoušků žádných námitek. Na německé poměry projevem sympatická (logicky horší už je to s vizuální stránkou) blondýna okolo čtyřiceti let se na podiu pohybuje a zpívá naprosto suverénně. To se dá říci i o zbytku kapely a tak celý set zvládají i po dramaturgické stránce a tak se ke konci vystoupení daří rozpohybovat i větší skupinu lidí pod podiem. Ti se zastaví až po definitivním se rozloučení HOLY MOSES s Prahou aby se mohlo vše připravit na hlavní chod nedělního večera.

Po přestavbě podia a doladění nástrojů se začíná projevovat ta nejnatěšenější část publika, mezi níž patřila i polská skupinka, skandováním OBITUARY. Po malé chvilce se zjevují oba bratři Tardyovi a také asi největší hvězda večera, kytarista Ralph Santola, známý třeba z působení v DEICIDE. Forma v jaké kapela nahrála poslední desku “Xecutioner's Return” je naprosto famózní a proto očekávám stejnou dávku energie i z živého provedení nejnovějších skladeb. Na ty se dostává až v polovině setu a publikum, které bylo od začátku masírováno těmi “nejsmrtelnějšími” záseky z diskografie floridských je přijímá stejně dobře jako ty nejstarší. Vlastně od chvíle kdy kapela vstoupila na podium se početný kotel lidí poskakujících a užívajících si, nezastavil a pařil jako o život. Mezi písněmi se zbytečně nemluví a z repráků se valí old school deathmetal s parádním zvukem, okořeněný žánrově nejklasičtějšími kytarovými sóly páně Santoly. Unavení, ale evidentně potěšení se po necelé hodince hraní jednotliví členové přesunují do zákulisí. Po chvilce se na podiu objevuje fousatý Donald Tardy a stupňovaným sólem na bicí vyzívá zbytek kapely aby šel konečně ukončit pražskou zastávku. Žádné překvapení se nekoná, i tentokrát je tím posledním hřebíčkem do rakve stařičká "Slowly We Rot", po které se všichni navštěvníci odebírají ke svému domovu, baru či tramvaji.

Jako hlavní důvod návratu na scénu uvádějí OBITUARY radost ze společného tvoření materiálu, koncertního vystupování a stále velký ohlas předešlé tvorby. Po tomto koncertu a poslední desce jim tento důvod bez pochyby věřím. Jejich nasazení a energie, která z vystoupení šla tomu naprosto odpovídala, stejně tak jako jejich spokojené tváře přijímající po každé písni a koncertu samotném stejně spokojený potlesk pražského publika.

setlist bez chronologického řazení:
Find The Arise, On The Floor, Chopped In Half, Turned Inside Out, Threatening Skies, By The Light, Face Your God, Lasting Presence, Insane, Black Inside, Evil Ways, Drop Dead, Contrast The Dead, Stand Alone, Slow Death, Second Chance, Slowly We Rot

Diskuze

Cekem příspěvků: 2

fotkybizzaro28.02.08 | 08:58:21
FotoBizzaremifo03.02.08 | 22:30:54

Top články

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube