Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Reporty

XXII. Metalmania

XXII. Metalmania

MEGADETH, THE DILLINGER ESCAPE PLAN, SATYRICON, PRIMORDIAL, VADER, STOLEN BABIES, OVERKILL, POISON THE WELL, MARDUK, IMMOLATION, FLOTSAM & JETSAM, ARTILLERY a další
08.03.08
Spodek, Katowice, PL

V pravý čas na pravém místě

Již po dvaadvacáté se v polské metalové Mekce v Katowicích sešli příznivci všech možných metalových odnoží, aby oslavili svůj oblíbený žánr na jednodenní přehlídce toho nejlepšího (ale i průměrnějšího), co metal roku 2008 nabízí. Dramaturgové festivalu vždy v jeden březnový den zvou a z okolních zemí stahují kapely povětšinou takových jmen, že se jejich kumulace na jednom pódiu může zdát až neuvěřitelně luxusní.

Na kruté časové rozvržení nabité přehlídky tak doplatili zejména POISON THE WELL (kteří z toho, že svou tvorbu "šijí" do sporadicky zaplněné haly, nebyli zjevně dvakrát nadšeni) a rovněž irští PRIMORDIAL, které jakoby pořadatelé stále považovali za kapelu festivaly doplňující a nikoliv formující. Navzdory tomu, že druzí jmenovaní v Polsku hráli po osmi letech, a bez ohledu na sílu jejich prozatím posledního počinu "To the Nameless Dead", byla jim zasvěcena jen půlhodinka, během níž zahráli i to nejlepší ze zmiňovaného alba. Bojovně naladěný Alan i zbytek kapely stvrdili aktuální mimořádné rozpoložení kapely (k němuž zajisté přispěly i první vyprodané koncerty kapely v rodné zemi), kterou v srpnu na Brutal Assaultu snad zhlédneme v důstojném, pokud možno temnotou noci obestřeném čase.

Mezi prvně zmíněnými kapelami dostali prostor Rusové INSIDE YOU a chabá odezva na jejich silácké pózy v kontrastu se spontánně reagujícím publikem pod miniaturním "B" pódiem (hráli dvěma growlingujícími ženami vedení Holanďané IZEGRIM) potvrdila, že ve stísněném prostoru se káží klasické metalové formulky lépe než rozkoukávajícímu-se publiku v hale. Nezanedbatelnou proměnnou v rovnici divácké odezvy je bezesporu i žánrová kvalita, jak následně potvrdili zasloužilí death metaloví umělci IMMOLATION.

Klauni chtění i nechtění

FLOATSAM AND JETSAM v Katowicích stejně jako ATRILLERY natáčeli DVD, což se navzdory jejich spíše časnému zařazení do programu promítlo v nadprůměrné délce setů. A zvláště v případě dánských thrashových veteránů to bylo ke škodě věci. Tam, kde FLOATSAM AND JETSAM dokáží vnést jedinečnou atmosféru jižanské pohody, ARTILLERY jen plýtvají střelivem a ve snaze zasáhnout několik cílů najednou je všechny míjejí. Zpěvák Søren Adamsen působil, jakoby chtěl být ve speedových výšinách i HC bahně zároveň, a jeho vypjaté heavymetalové vypravěčství v tradici Roba Halforda výkon kapely vyloženě sráželo. A když se to s publikem pokoušel uhrát na otevření plechovky domácího piva, musel sám cítit, že jeho snažení nedopadá tak docela na úrodnou půdu. To závany metalové prehistorie v podání Floatsam and Jetsam zněly o poznání svěžeji a kapela potvrdila, že hraní postaru ještě nemusí znamenat obstarožní auru.

Přestože má jeho program vyplňovat čas, kdy se přestavuje hlavní scéna, jsou účinkující na "B" pódiu odsouzeni ke spíše symbolickému zájmu kolemjdoucích. Role letošního "headlinera" této nedůstojné instituce nakonec padla na americké STOLEN BABIES, kapelu, která ve svém pátrání po jedinečném výrazu čerpá z mnoha zdrojů, přičemž nejzřetelnější je její okouzlení světem klaunů a sideshows, které se promítá do kostýmů, v nichž vystupují, i nálady převážně svižných skladeb. Na projevu suverénní Dominique Lenore Persi v roli zpěvačky a občasné akordeonistky lze vysledovat charakteristiky zobecnitelné na projev celé kapely. Ta se s ohledem na jednotlivé písně tu rozdovádí, onde zachmuří, přičemž celkový výraz klaunské zakaboněnosti dává kapele výraz na metalové scéně neopakovatelný. Chvílemi evokující britské temné kabaretiéry Tiger Lillies, jindy zas Američany Sleepytime Gorilla Museum, zůstávají Stolen Babies jedinečným ansámblem, který navozuje asociace s pejsky pokyvujícími na zadních oknech automobilů hlavičkami, s nimiž sdílejí jejich smutnoveselost, ale od nichž se odlišují pestrostí svého počínání.

Zatímco Stolen Babies dokončovali přídavek vyžádaný nadšeným a na parametry "B" scény i početným publikem, dohrávali na "áčku" raraši MARDUK. K tomu málu, co jsem z jejich vystoupení stihnul, mohu podotknout pouze tolik, že mě překvapila zvuková tlumenost oslabující jejich zlobné deklamace. To set VADER představoval kázání domácích proroků. Stále ještě nejcennější polský metalový export předvedl k potěše publika set, jehož explosivnost - jak ví i loňští návštěvníci Brutal Assaultu - je takřka zárukou.

Dillinger měli plán

Začátek setu SATYRICON postihla podobná tlumenost, jakou jsem zaznamenal u MARDUK, po několika minutách se však populární Norové vzedmuli k suverénnímu výkonu. Průřez tím nejlepším se zvláštním důrazem na hity z alba "Now, Diabolical" stvrdil jejich pozici jedné z nejatraktivnějších kapel současnosti, hovor s přihlížejícím (a nově ostříhaným) Satyrem během vystoupení Megadeth mi pak zase potvrdil, že více než ďáblu se frontman kapely (který na rozdíl od jiných "blackerů" neváhá s úsměvem komunikovat s publikem) oddává tvorbě hudby s nadhledem. Oproti albu ještě svižněji zahraná eruptivní píseň "Fuel for Hatred" představovala jeden z vrcholů festivalu jako takového.

OVERKILL čili záruka klasické heavy/thrashové jízdy splnili, co se od nich čekalo, a s nasazením, které zahrnovalo energické pobíhání Bobbyho "Blitze" Ellswortha mezi mikrofonem a zákulisím, vtáhli publikum do svého pojetí metalu. Pro českého fanouška si pak lehce nevybíravě přihřáli polívčičku, když nabádali Poláky "do skoku" s tím, že přece nebudou "jako ti Češi včera večer" (OVERKILL byli jednou z kapel, které se představili na tuzemské Metalmanii ve Zlíně).

Jakoby z jiného (metalového) světa vlétli na pódium Američané THE DILLINGER ESCAPE PLAN. Těžko říct, kdo měl na svědomí jejich zařazení mezi kapely tak tradiční jako jsou Overkill a Megadeth, v každém případě je nutné vyzdvihnout odvahu zodpovědné osoby, která pochopila, že metaloví vizionáři nepatří na "B" pódium nebo do dopoledního programu. Zatímco Biomechanical na své nedávné třetí desce "Cannibalised" předvedli imponující dekonstrukci metalu, THE DILLINGER ESCAPE PLAN i naživo ukázali, jakže se dá futuristický metal konstruovat. Hypermoderní sonické stavby, jimiž Američané se symbolickou výpomocí kouřových efektů zaplnili halu Spodek, byly nakonec stabilnější než vratké pokusy o tradiční metalové konstrukce v podání Artillery i jiných. Nikoliv tak headlinerů MEGADETH v čele se zjevně dobře naladěným Davem Mustainem, jejichž reprezentativní set se na snímaném DVD bude i díky odezvě publika zajisté vyjímat.

Katowická Metalmania i po letošním ročníku zůstává v daný den tím nejlepším místem na světě, na němž se mohou sejít příznivci všemožných podob tvrdé hudby. "Multi-subžánrovost" festivalu není navzdory kombinacím jako byla ta, kterou vytvořili The Dillinger Escape Plan a kapely hrající před nimi a po nich, na škodu. Nemluvě o tom, že tolik hořčice, kolik vám tady nandají do hamburgeru, by u nás pohledal i v leckterém párku s rohlíkem.

Diskuze

Žádný komentář. Buďte první...!

Související články

Top články

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube