Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Reporty

WITH FULL FORCE XV. - 1. den

WITH FULL FORCE XV. - 1. den

04.07.08
letiště Roitzschjora, Lipsko, Německo

Letos již patnáctý ročník ročník festivalu s největším zastoupením metalu, hardcoru a punku se již tradičně konal na letišti Roitzschjora, zhruba padesát kilometrů severně od Lipska. Tentokrát byl celý třídenní podnik věnován zesnulému pořadateli Peteru Zimmermanovi, a tak bylo hned o důvod víc k pozvání kapel, které by tento jubilejní ročník plnohodnotně reprezentovaly. Festival, který každý rok navštíví hodně přes dvacet tisíc návštěvníků z mnoha států Evropy je již stabilní akcí se stálou a pevnou fanouškovskou základnou a taktéž skvěle fungujícím a téměř bezchybným pořadatelským přístupem.

Po příjezdu v brzkých ranních hodinách se dostáváme k prvnímu, pro nás nejdůležitějšímu záchytnému bodu, kterým byl stánek pro novináře. S lehkým zpožděním se okolo desáté otevírá jeho okénko a během několika minut jsme společně s ostatními, převážně českými zástupci odbaveni k dalšímu posunu na stanoviště, kde dochází ke kontrole parkovacího lístku a dále pak na poslední kontrolu, kde dochází ke zběžné prohlídce auta a jeho obsahu. Do areálu kempu je zakázáno vnášet skleněné věci, zbraně a další nebezpečné předměty, které by se mohly v rukou odvázaných návštěvníků stát zdraví nebezpečnými. S VIP páskou na ruce probíhá vše mnohem rychleji než s obyčejnou páskou, a tak se v krosně ukrytá láhev rumu dostává do areálu kempu s námi. Tyto prostory jsou k dispozici již dva dny před začátkem festivalu, a tak je celkem obtížné najít několik málo hodin před začátkem festivalu vhodné místo k zaparkování a rozbití stanu. S trochu štěstí se nám to daří, a tak se začíná vařit, odpočívat a občerstvovat dovezenými nápoji.

Na minutu přesně se ve dvě hodiny na hlavním pódiu objevují němečtí deathmetalisté MISERY SPEAKS. S menším zpožděním se k jejich vystoupení dostáváme i my a za krátkou chvíli, kterou jsme u jejich půlhodinového setu strávili, nám naznačují, že některé věci zůstávají i přes velkou kilometrovou vzdálenost od našich krajů stejné. Je to především fakt, že kapely hrající v brzkých odpoledních hodinách většinou nekypí nijak invenční tvorbou a zapadají na podobných akcích do těžkého průměru. Toto je právě příklad MISERY SPEAKS, kteří již ve své kariéře mají na kontě turné s HEAVEN SHALL BURN a ABORTED. Na atraktivitě jim bohužel nepřidává ani nijak výjimečný zvuk. Neváháme a festivalovým tempem se dostáváme na vedlejší, stanovou "Hardbowl" stage, kde se každý den v odpoledních hodinách koná největší přehlídka stylů s přívlastkem "core" v Evropě, doplněná a obohacená několika psychobilly a punkovými kapelami. Jako první to rozbalili domácí WAR FROM A HARLOTS MOUTH. Jejich výkon se v mnohém podobá výše zmiňovaným MISERY SPEAKS, s tím rozdílem že tentokrát se zde nejedná o deathmetal, ale o dnes moderní deathcore s občasnými výlety do grindcoru. Tito berlíňané patří teprve k začátečníkům, a tak je jejich vystoupení doprovázeno množstvím chyb a zvukových excesů, které ale z velké části připadají na vrub zvukaři. Na hlavní stagei to v tu chvíli drtili old-school thrasheři DRONE mající na kontě celkem slušný debut "Head on Collision" a předvádí obstojnou show, která nijak nevyniká, a tak se před dalšími kapelami odcházíme občerstvit do stanu.

Jako třetí se na hlavní stagei obejvuje konečně známější jméno, MESHUGGAH. Navnaděn všemi pochvalnými recenzemi na poslední desku a ještě lepšími hodnoceními jejich živých vystoupení se dostavuji krátce po začátku jejich setu. Za čtyřicet minut, které jim byli přiděleny, se však na podiu nestalo nic, co by se mohlo nějak zásadně vrýt do paměti. Ať už jsou ohlasy na jejich aktuální formu jakékoliv, jistým zůstává fakt, že klubová podoba MESHUGGAH je určitě o mnohem působivější než ta festivalová a nepomáhá jim k tomu ani výsostná hudební technika. Po MESHUGGAH se ke slovu hlásí metalocoroví CALIBAN. Ti se již nějaký čas hřejí na slunci popularity, ale stále se jim nedaří prorazit mezi absolutní špičku a přesně tak působí i jejich vysotupení. Ze začátku dost zajímavé, po třech písních upadající do průměru.

Každá země má nějaká svá specificka a pro Němce je to enormní obliba tancovačkových kapel, hraničících s hranicemi vkusu. Skladby, které trhají rekordy v počtu melodií na minutu, se v pozdních nočních hodinách ozývají z různých koutů areálu a jenom dokreslují jejich ubohou úroveň. Jednou takovou kapelou jsou i DIE APOKALYPTISCHEN REITER, které po zkušenosti z minulých ročníků rád vynechávám a raději se chystám na první velké očekávání pátečního dne. MORBID ANGEL již nějaký čas chystají novou desku, a tak se i na jejich živá vystoupení upoutává velká pozornost ze všech stran. Nejinak je tomu i zde, a tak se ihned po spuštění první skladby tvoří početný kotel, který doprovází kapelu celých čtyřicet minut. Vystoupení MORBID ANGEL nebylo nijak výjimečné. Zvukově i výkonostně by se dalo vše hodnotit jako stoprocentní, ale bohužel se nějak vytratila jiskra, která byla na vystoupeních MORBID ANGEL v ČR cítit třeba na Metalmanii ve Zlíně v roce 2004 a celkový dojem byl pro mě jako fanouška spíše zklamáním, i přes jinak obstojný výkon.

Do osmé hodiny večerní se nestalo nic zásadního a i přes dostatek zvučných jmen se pořád nedostavoval tolik očekávaný moment, při kterém by člověku běhal mráz po zádech, a který by ho naplnil energií, kterou dokáže do těla hudba vnést. To se zlomilo s nástupem newyorských HC legend AGNOSTIC FRONT.

Těm patřila hlavní stage po dvacáté hodině. Tato kapela má neuvěřitelně pevnou a oddanou základnu fanoušků - a není se co divit! To, co předvádějí na pódiu, je ztělesněná energie. Stylově naprosto jednoznačně zakotvené, ovšem vždy naprosto přesvědčivé. Viděl jsem je asi po šesté a musím říci, že čím starší, tím snad ještě lepší! To, co se dělo při jejich vystoupení pod pódiem ... to byl jeden velký kotel! Chvílemi opravdu o zdraví, ale fanoušci toto rádi podstoupí. Playlist byl v podstatě shodný s letošním vystoupením v Praze v Abatonu, tj. hrálo se hlavně z posledních alb. Jak bylo vidět, píseň "For My Family" z posledního alba "Warriors" se stala již jasnou koncertní peckou jako třeba "Gotta Go". Zpěvák Roger Miret byl ve výborné formě, totéž platí i o ostatních čtyřech členech kapely, všichni neustále v pohybu, skvělý zvuk… Nemá cenu se sáhodlouze o jejich vystoupení rozepisovat - prostě jedním slovem paráda! Myslím, že i člověk, který jejich hudbu zrovna nemiluje, musel uznat, že toto je opravdu s chutí zahraný koncert, který může většina ostatních muzikantů jen závidět!

BULLET FOR MY VALENTINE pro mě byli před festivalem pouze jméno z MTV, kde jsem je několikrát spatřil, a tak po enegetické bombě AGNOSTIC FRONT odcházím nabrat síly před hlavním pátečním chodem, jímž byli američtí MACHINE HEAD. Ti zažívají po méně úspěšných deskách "Supercharger" a "Through the Ashes of Empire" opět světlejší časy, které dokázala navrátit loňská novinka "The Blackening". Přeplněný prostor před zvukařem mě nepouští dále než kousek za jeho úroveň, a tak se musím společně s několika dalšími tisíci hlav spokojit s pohledem na projekční obrazovku, kde se pormítá z několika kamer veškeré dění na podiu. Celý set byl odstartován první skladbou z poslední desky, "Cleanching the Fist of Disent" a od samého začátku bylo jasné, že se bude jednat o další výjimečný okamžik prvního festivalového dne. Zpěvák Robert Flynn a jeho parta nenechala nic náhodě a tak mezi novější skladby vkládala i starší kousky, "Old" nebo "Davidian" a publikum tak zobalo z ruky přesně podle předem určeného plánu. V jedné z písní si také společně s MACHINE HEAD zapěl i Roger Miret z AGNOSTIC FRONT. Celý set byl doprovázen obstojným zvukem a patřičnou světelnou show. Kdybych měl porovnat výkon MH a AF, tak by z něho vítězně vyšli AF. MACHINE HEAD tento večer k absolutnímu výkonu něco málo chybělo, možná za to mohl zvuk, možná vysoko nasazená laťka od předešlých AGNOSTIC FRONT.

Po skončení setu MH jsem se odebral na vedlejší stage, kde to krátce po půlnoci rozbalili řečtí ROTTING CHRIST, ale i přes velmi dobrý výkon jsem nevydržel déle než tři skaldby a šel se po dlouhém dni věnovat odpočinku. Bohužel mi tak unikla celá "Knuppelnacht", jak je nazvaná první noc ve stanu, zaměrená na black/death kapely. Po ROTTING CHRIST se postupně objevlili BRUTAL TRUTH, MAYHEM, KRISIUN, BELPHEGOR a 1349, kteří mě svou norskou blackovou smrští probudili v brzkých ranních hodinách.

Během odpoledních hodin se na stanovém "Hardbowl" podiu představilo mnoho kapel z nichž jsme mnohé vynechali. Ty nejzajímavější však jeden člen naší vypravy navštívil.

První kapelou pátečního programu na vedlejší scéně, která mě zajímala, byli CATARACT ze Švýcarska. Před nedávnem vydali vynikající bezejmenné album, které v záplavě metalcorových věcí určitě patří k nejlepším! Skoro se mně chce napsat, že se blíží kvalitě mých oblíbených (i když už značně profláklých) HATEBREED. Zde jen malá poznámka: tento styl je v dnešní době opravdu všude! Ovšem jako vždycky u nějakého trendu platí, že 90% kapel je naprosto zaměnitelných a po pár letech si na ně málokdo vzpomene.. Zpátky ke CATARACT: viděl jsem je vloni na Brutal Assaultu, kde se mně hodně líbili a v záplavě ostatních kapel zaujali, ani tentokrát nezklamali - ovšem do absolutního hodnocení trošku něco chybělo…Očekával jsem prostě po jejich posledním CD asi moc!

Poté patřila vedlejší stage další, řekněme, metalcorové kapele, a to BORN FROM PAIN. Jedná se o skupinu, jež je už dostatečně známá, což je určitě způsobeno i jejich častým koncertováním a předskakováním např. SICK OF IT ALL. I když jejich poslední album "War" se mně nelíbí tolik jako předchozí "In Love with the End", na pódiu to je docela smršť! Určitě nezklamali! Většina ostatních podobně stylově orientovaných kapel jejich kvalit nedosahuje.

Okamžitě po vystoupení AGNOSTIC FRONT jsem se přesunul (již pořádně omlácený a s roztrhnutou botou:-)) na vedlejší scénu, kde se chystali zahrát další, dnes již legendy z New Yorku, MADBALL (byť přeci jen služebně mladší než AF). Vše co jsem napsal o AF, platí bezezbytku i o MADBALL! Snad jen s tím rozdílem, že díky tomu, že prostor pod pódiem ve stanu je přeci jen menší než na hlavní scéně, byl v kotli ještě větší masakr! Takže: hudební stránka jasná, dopředu, ovšem podaná s neuvěřitelnou intenzitou! Prostě opět se ukázalo, že popularita MADBALL mezi HC fans je naprosto opodstatněná! Hráli průřez svou diskografií, samozřejmě s důrazem na poslední alba "Legacy" a "Infiltrate the System". Zpěvák Freddy Cricien (nevlastní bratr Rogera z AF) pobíhal po celém pódiu, pořízci Hoya s Mittsem malinko statičtí (což se ale při "XXL" váze hlavně Hoyi asi není co divit:-)), ovšem své party odehráli s naprostou jistotou! Byl představen i nový bubeník, jehož jméno si bohužel nepamatuji. Co víc k jejich vystoupení napsat? To se prostě musí zažít - sám jsem je viděl již po několikáté a nelituji! 100% HC!

foto: Jan Novák, Lucie Prokopová
text: Jan Novák, Jan Janoušek

Diskuze

Žádný komentář. Buďte první...!

Nezávislý | 10.07.08

Top články

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube