Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Reporty

WITH FULL FORCE XV. - 2. den

WITH FULL FORCE XV. - 2. den

05.07.08
letiště Roitzschjora, Lipsko, Německo

Druhý den ráno se probouzíme do pěkného počasí, které se během dne stráveném na travnatém letišti, kde není před sluncem úniku, mění v ubíjející. Dopoledne strávené vařením, odpočinkem a přípravou na nadcházející nabitý program ubíhá jako voda a okolo druhé svou show na hlavním podiu předvádějí neměčtí A.O.K., které však v rámci zachování zdravého vkusu vynecháváme a přicházíme až na druhé vyvolené. Těmi jsou dánští deathmetalisté ILLDISPOSED, kteří se aktuálně prezentují deskou nazvanou "Prestige". Jejich předchozí album mě ve své době docela zaujalo, a tak jsem byl zvědav na koncertní podobu těchto sympatických Dánů. Bohužel se mi dostalo velice průměrného výkonu a i přes obstojnou kvalitu některých skladeb vše vyznělo do ztracena. V tu dobu se však na vedlejším stanovém podiu začínají odehrávat první zajímavé věci!

První kapelou kterou jsem ze sobotního programu Hardbowl shlédl, byli holandští Tech 9. Viděl jsem je poprvé, neznám ani žádné jejich album. V programu byli popsáni jako streetcore a musím říci, že naprosto výstižně! Už ona image hodně napověděla (pokérovaní svalnatí chlapíci, kteří určitě nejsou žádní intelektuálové řešící ve svých textech filozofické otázky ohledně existence lidstva:-)). Žádné hudební překvapení, ale vystoupení nechyběla energie (bez níž by to v tomto stylu ovšem byla nuda). Všechny kytarové riffy člověk sice již někde slyšel, ale jako celek perfektní! Zkusím si sehnat nějaké jejich album (i když naživo to asi bude vždy lepší). Jejich vystoupení mně prostě rozhodně nenudilo!

Na hlavním podiu se mezitím představili JOB FOR A COWBOY, které jsme kvůli osvěžení vynechali, a vracíme se až na jeden z prvních taháků druhého dne a to na švédské deathmetalové veterány ENTOMBED. Kvalitní loňská deska napověděla, že by se kapela mohla nacházet v plné síle a nasazení, ale opak byl bohužel pravdou. Deathmetal není v podobě, v jaké ho ENTOMBED prezentují, nijak složitou instrumentální záležitostí, a tak fakt, že vše bylo zahráno s přehledem, zůstává jedním z mála pozitiv na jejich vystoupení. Asi největším zklamáním byl pro mě výkon zpěváka L.G. Petrova, který pro styl sice disponuje kvalitním hlasovým arsenálem, ale jeho projev byl naprostý propadák. Spíše než na kvalitní pěvecký výkon se soustředil na siláckou gestikulaci směrem k publiku, o pauzách mezi písněmi nemluvě. ENTOMBED tak překvapili pouze velkým množtsvím písní z počátku své kariéry a kvalitním zvukem. Z novějších věcí zazněly "When in Sodom" nebo titulní skladba poslední desky "Serpent Saints". Ve stanu se po dobu vystoupení ENTOMBED odehrávalo jedno z dalších neméně kvalitních vystoupení.

Další kapelou, kterou jsem na vedlejším podiu shlédl, byli američtí míchači všeho možného CONVERGE. Doma mám jen jejich poslední CD "No Heroes", nejsem tedy znalec jejich tvorby. Kdo měl ale možnost slyšet byť jen jednu jejich věc, umí si představit, co je to za "jednoduchou" muziku:-). Jejich vystoupení bych popsal jako řízený chaos! Bohužel to nemám dostatečně naposlouchané, takže jsem se v tom docela ztrácel. Pro někoho, kdo je dobře zná, to ale jistě musel být dobrý zážitek! Zpěvák je opravdu skvělý showman!

Po zběsilosti CONVERGE se představují ve stanu berlínští psychobilly MAD SIN. Tahle hudba je pro rozdovádění publika jako dělaná a svým rock 'n' rollovým základem dává všem přítomným pořádně zabrat. Pro tento styl je typický kontrabas, který nahrazuje klasickou baskytaru a je mu dán o mnoho větší prostor, než je tomu v klasickém rock 'n' rollu, kde hraje prim kytara. Když se k tomu přidá jednoduchý a chytlavý kytarový riff, je o zábavu postaráno. Po hc/metalovém maratonu rozhodně vítaná změna, která se setkává s velkou odezvou jak v kotli, tak v celém tančícím stanu.

Okolo sedmé večerní již měli nastoupit holandští DISCIPLINE. Mám doma několik jejich alb, ale naživo jsem měl ovšem možnost vidět je poprvé, takže jsem se dost těšil, jak si zařvu Oi!, Oi! Samozřejmě jsem si předtím dal nějaké to pivo a musím konstatovat, že jsme si naštěstí přivezli z Čech vlastní zásoby - tamní, pro mě neznámá značka, by byla drahá i zadarmo (natožpak 0,4l za 2,40 EURO!). Na pódium vběhlo pět namakaných týpků se stylovými mikinami Hooligan a začal jejich HC, Oi-punk. Němečtí fans zpívali nahlas všechny refrény (to ostatně i u většiny ostatních účinkujících, tentokrát jen více hlasitě), kotel životu nebezpečný (radši jsem byl maličko dál), a i když pánové z DISCIPLINE opravdu nebyli největšími mistry nástrojů na festivalu, nikomu to moc nevadilo!:-) Hooligans' Heaven! A cover "We're Not Gonna Take It" od TWISTED SISTER nebyl až tak úplně kýčovitý:-)

Posledními v sobotním programu na "Harbowl" byli domací RYKER'S. Tak na to jsem se těšil! Viděl jsem je totiž před jedenácti lety na North Power Jam v Litoměřicích (pamatuje ještě vůbec někdo?) a od té doby mně nějak unikali (načas se dokonce myslím rozpadli, ale podrobnosti neznám). Jedná se o klasický skočný HC - čili vyloženě určeno pro koncertní provedení. Co ovšem sráželo tento set dolů byl totálně zkurvenej zvuk kytary! Naprosto utopená, a když byla slyšet, tak zněla jak puštěná přes kazeťák, který byl koupen v roce 1990 na tržnici. Už jsem byl trochu ke konci druhého dne nahluchlý, ale stejně: na takovémhle festivalu a u takové kapely bych si představil lepšího zvukaře. Jinak dobré - zpěvák podal skvělý výkon! Na závěr dorazili na pódium i DISCIPLINE, kteří si ve skvělé atmosféře zařvali s RYKER'S poslední dvě věci.

Vracíme se až na další deathmetalovou atrakci a tou je parta okolo čím dál více zarostlého Chrise Barnese, SIX FEET UNDER. Ti rozjíždějí od prvních tónů rozhodně nejlepsí death, co byl na letošním With Full Force k vidění. Stoprocentní hráčský výkon umocněný extra hlubokým growlingem mistra Barnese ukazuje kapelu ve světle v jakém jsem ji na českých podiích nezažil. Došlo tak k prvnímu velkému okamžiku druhého dne, který se bohužel o několik hodin později, po výkonu nasledujících MINISTRY a IN FLAMES trochu vytratil.

Tak a už jsem netrpělivě očekával MINISTRY. Nikdy předtím jsem je neviděl, a protože toto turné je frontmanem Alem Jourgensenem avizováno jako poslední v jejich dlouhé kariéře (i když víme, jak o s těmi "posledními vystoupeními a alby" chodí…), byl to jeden z důvodů mé cesty na WFF. Vpředu pódia byly postaveny čtyři klecové stěny, zpěvákův mikrofon byl na pohyblivém podstavci. A najednou to začalo: "Let's Go" z posledního (nepočítáme-li "Cover Up!") alba "The Last Sucker"! Tak mohutný zvuk se jen tak neslyší! Kytary na maximum, basa z člověka skoro vyrazila dech, zkreslený Alův zpěv (řev)… Ovšem žádný zvukový bordel! I když, oproti studiovým podobám jednotlivé věci ještě značně přitvrdili (klávesy byly upozaděny, kytary vládly)! Oba kytaristi přebíhali po pódiu, často i chodili na odposlechy mezi zmíněné "klece", Al před sebou kýval mikrofonem, jedna pecka za druhou bez sebemenšího zvolnění! Připadal jsem si jak ve slévárně (kde jsem měl tu nemilou možnost dělat) za plného provozu. Nechtěl bych být Georgem W. Bushem a tyto týpky potkat! Vynikající! Hráli samozřejmě i z asi svého nejúspěšnějšího počinu "Psalm 69" ("Just One Fix", "New World Order"). Takhle se odchází na vrcholu!

Jak už jsem naznačil, tak tímto výčet velkých jmen pro sobotní večer nekončí a na jeho závěr se pro publikum WFF představují, pro mě trochu nepochopitelně, švédští IN FLAMES. Jejich v poslední době přehnanou popularitu jsem i po několika zhlédnutých vystoupeních nikdy nepovažoval za zcela oprávněnou, a tak jsem k jejich vystoupení přicházel po několika odehraných skladbých s mírným despektem. O to větší nadšení ve mně jejich vystoupení vyvolalo a ke konci setu, který byl obohacen mnoha pyrotechnickými a projekčními efekty jsem mohl konstatovat, že se jednalo o důstojnou tečku za ulynulým sobotním programem na hlavní stagei. Stoprocentní nasazení, výběr chytlavých písní a závěrečný ohňostroj dokázal zastřít i slabší zvuk, kterým vystoupení Švédů trpělo.

Sobotní noc ve stanu, nazvaná "Saturday Night Fever", byla co se týče vystupujících účinkujících velkou neznámou. Jako první se představil sympatický rocker DANKO JONES, kterého jsme nakonec po jedné skladbě ponechali jeho osudu a šli spát. Byli však tací, kteří ještě neměli dost.

V nočním programu vedlejší scény jsme ještě zhlédl vystoupení pro mě úplně neznámých PSYCHOPUNCH a téměř neznámých THE TURBO AC'S. Rozepisovat se o tom moc nemůžu, neboť v té době jsme se již věnovali hlavně konzumaci přivezených zásob a nasávání festivalové atmosféry. Obě kapely míchaly r'n'r, punk, trochu HC - což se mně osobně dost líbilo! Na party určitě skvělá muzika! HARDCORE SUPERSTAR už jsem nezvládl - únava byla silnější a odebral jsem se do svého stanu.

foto: Jan Novák
text: Jan Novák, Jan Janoušek

Diskuze

Žádný komentář. Buďte první...!

Nezávislý | 11.07.08

Top články

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube