Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Reporty

WITH FULL FORCE XV. - 3. den

WITH FULL FORCE XV. - 3. den

06.07.08
letiště Roitzschjora, Lipsko, Německo

Do posledního dne jsme se probudili poněkud zlomení náročným sobotním programem, a tak jsme dopoledne strávili regenerací a nabráním nových sil na poslední, neméně zajímavý festivalový den.

V půl druhé odpoledne se areálem začaly rozléhat první tóny povědomých melodií. Měl je na svědomí člověk říkající si MAMBO KURT. Toto zjevení působilo zpočátku docela úsměvně, ale po několika minutách už z něho začaly vstávat vlasy na hlavě. Tento interpret si vzal do rukou známé hity SLAYER nebo GUNS 'N' ROSES a podával je v surové klávesové podobě známé třeba z prvních počítačových her jako Domm či Heretic. Tento čas jsme využili k návštěvě Metal marktu, který se nacházel v zadní části areálu, kde byly k sehnání veškeré dostupné metalové desky, vinyly, DVD a spousta dalších doplňků.

Nedělní program jsem zahájil kapelou okolo skvělého kytaristy Waldemara Sorychty ENEMY OF THE SUN. Byl jsem na to zvědavý, předtím jsem je nikdy neslyšel. No thrash jak sviňa! Waldemar tam hrnul jeden riff za druhým, zpěvák zvládal jak klasický thrashový řev, tak i melodický zpěv, baskytaristka (trochu XL) drhla na 5-ti strunnou basu taky v pohodě. Bubeník sice nehrál na dva kopáky jako Dave Lombardo, ale "Ostracized" od GRIP INC. byla vynikající!

Na vedlejší scéně v brzkém odpoledni zahráli SHE-MALE TROUBLE. Vynikající punk - r'n'r partička se zpěvačkou říkající si Carol La Rock. V obličeji žádná tvrďačka, ale její pokérovaný ruce jsou docela hustý - to není žádný typický holčičí tatoo á la 2 cm delfínek nad prdelí:-) Každopádně koncert super! Všichni v kapele byli v dobré náladě, vyloženě na nich bylo vidět jak je to baví! Zahráli na 100% a já se těším, že je zase někdy uvidím.

Po zajímavých ENEMY OF THE SUN se dostatečně natěšenému domácímu publiku představují jejich miláčci, několikrát v průběhu festivalu vyvolávaní VOLBEAT. Byl jsem na jejich set velmi zvědav, a tak jsem neváhal a zamířil do prvních řad. Ty jsem po několika odehraných písních opustil hned ze dvou důvodů. První z nich byl obrovský kotel, v němž se již silně posilnění němečtí fanoušci oddávali totálnímu pogu. To by mi nevadilo tak jako hudební produkce VOLBEAT. Zvukově i instrumentálně ok, ale jinak totálně průměrný rock 'n' roll s akustickou kytarou a s větším důrazem na levné melodické refrény. Mezi skladbami dlouhé prostoje věnované komunikaci s publikem a vzkazům všem, kteří v tu chvíli s VOLBEAT nebyli.

Následující EXPLOITED a J.B.O. vynechávám a vracím se až s nástupem velkého lákadla festivalu, LIFE OF AGONY. Na ty jsem se tešil jako na jednoho z velkých oživení metalového víkendu. Bohužel mi výkon kapely a dobrý pocit z jejich vystoupení zkazil frontman Keith Caputo. Sám po druhé písni konstatoval: "I'm drunk" a odpotácel se znovu napít. Že by nová deprese rockové hvězdy? Jinak se pořadatelům tato stylová odbočka podařila. V místech, kde jsme stáli, se pohybovalo hned několik fanoušků starší generace a evidentně jim bylo jedno v jaké formě se Kaputo nachází a vesele pařili o život. Názory se mohou různit a zde je pro ilustraci pohled opačný.

Tak tahle partička nepatří mezi mé úplné top oblíbence, ale to co předvedli na WFF bylo skvělé! Zpěvák Keith Caputo tedy vypadal jak kdyby byl něčím sjetej, jeho pohyby byly opravdu šílený, ale odezpíval vše s přehledem. A ostatní hudebníci - to jsou páni muzikanti! V záplavě ostatních účinkujících byly jejich melodie docela oživením - ovšem nejednalo se o nějaké měkotiny, oproti studiovým podobám zněly jednotlivé písně razantněji a tvrději!

V podvečerních hodinách, se po setu LIFE OF AGONY odehrávaly na vedlejší stanové stagei dvě poslední vystoupení "Hardbowl" 2008.

PÖBEL UND GESOCKS byla kapela, na kterou jsem šel vyloženě ze zvědavosti (ani nevím co to znamená česky, Pöbel je v němčině lůza nebo chátra, ale Gesocks netuším). Jejich logo, znak (zkřížená kladiva) a zpěvák s nápisem DDR ve mně budili spíše podezření zda nejde o nějaké "red skins". Na Wikipedii jsem si pak našel, že jejich začátky sahají do roku 1979! Šlo o klasický Oi!, samozřejmě hlavně pro místní publikum - jinde asi nebudou moc známí… Když jsem viděl zpěváka, jak se marně snaží vydrápat na stěží metr vysoký odposlech, pochopil jsem, že konzumoval ještě více jak návštevníci. I když měl ještě ke všemu projev vidláka, tak písně PÖBEL UND GESOCKS nepostrádali pár dobrých nápadů (samozřejmě v rámci stylu), zbytek kapely to docela uhrál! Sám se divím, ale musím konstatovat: čekal jsem hrůzu a vydržel jsme skoro do konce!.

Poslední kapelou festivalu na Harbowl scéně byli bostonští SLAPSHOT. Jedná se o letité představitele tamější HC scény, v posledních letech o nich ovšem nebylo vůbec slyšet (i když bych řekl, že se "oficiálně" nikdy nerozpadli). Vzhledem k tomu, že jsem je naživo viděl poprvé a neznám podrobnosti ohledně změn jejich sestavy za dlouhou kariéru, nemohu říci kdo se v současném line-up nachází. Řekl bych, že kytarista a basák určitě nejsou původními členy. Na tom však tak nesejde - vystoupení opravdu super! Pařilo se jak o život, kapela jela na 100%. Prostě Old Time Hardcore!

Na hlavní scéně se po AVENGED SEVENFOLD, které jsme vynechali a připravovali se na večerní program, představili další zástupci HC scény, BIOHAZARD!

Předposlední kapela na festivalu, co hrála na hlavní scéně, byla opět jedna z mých oblíbených - BIOHAZARD! A po dlouhé době v původní sestavě - čili Evan, Billy, Danny a Bobby (který od nich odešel již po natočení veleúspěšného alba "State of the World Address" v roce 1995!). Jejich mix hardcoru a metalu s občasným "rapovým" zpěvem je pro žívé provedení přímo stvořen, navíc s nezaměnitelnými hlasy Billyho a Evana (jejich alba bohužel energii živého vystoupení nezachytí naplno). Předvedli velmi kvalitní vystoupení, Evan samozřejmě nezapomněl mezi písněmi pozdravit spřátelené bandy především z New Yorku (Biohazard za svou kariéru jeli svá turné s neuveřitelnou spoustou kapel) a Billy se vrhl i mezi lidi. Tak nějak projeli svou bohatou diskografii, nemohli chybět věci jako např. "Punishment" nebo "Human Animal!. Prostě jak zamlada!

Jako hlavní hvězda se na závěr celého festivalu na hlavním podiu objevili THE CAVALERA CONSPIRACY. Letos není v mediích protěžovanější kapely a z různých stran se většinou objevují pozitivní ohlasy jak na jejich albový debut, tak na živé vystoupování. Po předešlých zkušenostech s panem Cavalerou a jeho SOULFLY jsem neočekával žádný extra zážitek. Dobře jsem udělal. Toto vystoupení bylo lepší, než jaké předvedl s domovskou kapelou vloni na Brutal Assaultu, ale i tak šlo pouze o "nutnou dávku" klasického "soulfly" thrashe s ubohým zvukem (jako obvykle) a ničím navíc. Max Cavalera, připomínající čím dál více ošuntělého bezdomovce, se svým značně obtloustlým bratrem předvedli dosti křečovitý výkon a při poslechu mnohých popěvků jako "Refuse/Resist", "Territory", "Roots Bloody Roots" mi v hlavě vyvstala myšlenka jak dlouho jsou tyto písně schopny udržet Cavaleru a spol. na výsluní popularity. Při pohledu na pogující tísíce lidí, uznale pokyvující hlavou při hostování Cavalery juniora na bicí (velmi slušný marketingový tah!) je odpověď celkem jasná: velmi dlouho. Velká spousta lidí bere všechno, co se kolem Maxe Cavalery děje, stále velmi vážně a jeho popularitě to velmi svědčí. Bohužel s tím ruku v ruce pokulhává hudební invence s jakou skládá nový materiál pro CC nebo SOULFLY, proto celý koncertní set složený ze starých kusů SEPULTURY a z aktuální desky "Inflikted" CC, nakonec vyzní velmi nijace až monotónně.

Na samý závěr festivalu je ve stanu připraven program s názvem "The Last Supper" a z něho ochutnávám jediný, ale velmi chutný chod. MOONSPELL patří již spoustu let ke kvalitním koncertním kapelám. Setlist čítající především staré písně jako "Alma Mater", "Vampiria", "Full Moon Madness" nebo "Opium" jsou vždy doplněny aktuálními skladbami z nové desky. V tomto případě o "At Tragic Heights" a "Scorpion Flower", kde hostující Anekke nahrazuje "zpívající" kytara. MOONSPELL se v poslední době naživo s ničím moc nepářou, a tak jsou všechny skladby řádně zrychleny a přitvrzeny. Po čtyřiceti minutách je všemu konec a já se společně s ostatními odebírám ke spánku před cestou domů.

Letošní ročník WFF byl oproti těm předchozím opět velmi kvalitním a opět povtrdil svůj vysoký standard na poli největších festivalů Evropy. Mezi jednotlivými vystupujícími, jejichž nároky na podiovou prezentaci mohly pořadatelům leckdy činit velkou potíž, nedocházelo k nějakým větším zpožděním, a tak se každý mohl spolehnout na rozpis kapel. Ten byl jako vždy k dispozici ve formě knížečky z křídového papíru, obsahující detailní informace o kapelách, festivalu samotném i jeho doprovodných programech. Kapitolou sama pro sebe je občerstvení a hygiena, která letos svou kapacitou tak tak stačila. Možná by do příště stálo objednat namísto dosluhujících, letitých "toi toi" novější, voňavější a netekoucí budky. Občerstvení co se týče sortimentu srovnatelné s tím jaké je běžné v našich krajích, čínské nudle, langoše, klobásy, buřty, palačinky a další. Otřesným zážitkem je pak kvalita piva, které bylo vážně děsné a velké díky všem, kteří u nás na festivalech čepují klasické velké značky. Jaká výzva stojí před pořadateli s nadcházejícím šestnáctým ročníkem netuším, všechno totiž funguje jak má a větší nedostatky mě v tuto chvíli nenapadají. Takže jen doufám, že další ročník bude stejně jako ten letošní na "full force"!

foto: Jan Novák
text: Jan Novák, Jan Janoušek

Diskuze

Žádný komentář. Buďte první...!

Nezávislý | 12.07.08

Top články

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube