Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Reporty

Czech Rock Block 2008

Czech Rock Block 2008

02.08.08
Plasy

Sluneční paprsky probudily v sobotu 2. srpna 2008 poklidné malé městečko Plasy do dne, kdy občané tohoto malebného místa měli zažít již 15. ročník festivalu Czech Rock Block 2008. Tento 15. ročník měl jednu novinku - druhé podium, kde vystupovaly mladé kapely z regionu. Tato novinka byla víceméně úspěšná, ale o tom až dále.

Letošní ročník CRB mírně "změknul", ale domnívám se, že to nebylo na škodu (na rozdíl od některých jiných redaktorů, např. z Deníku). Diváků bylo letos určitě více než vloni.

Rockové odpoledne začala kapela z Kdyně ZVLÁŠTNÝ ŠKOLA. Jde o kapelu, která hraje většinou na zábavách a je v okolí dosti známá a populární, o čemž svědčí i to, že nahrála hymnu hokejistů Lasselsbergeru "Škody" Plzeň. ZVLÁŠTNÝ ŠKOLA se svého nelehkého úkolu zahájit festival zhostila se ctí.

Jako druzí vystoupili punkoví PLEXIS. Tato formace před mnoha a mnoha lety "přivezla" punk do Čech. Mnozí starší návštěvníci si při jejich písních vzpomněli na své punkové mládí a dnešní mladí punkeři si před podiem vesele zapogovali. Na závěr jejich vystoupení se spustil z oblohy krátký osvěžující déšť.

Vrcholem první třetiny festivalu bylo vystoupení A.B. BANDU (Aleš Brichta Bandu), alespoň co se do ohlasu u posluchačů týče. Před podiem se poprvé v tomto dni objevil les hrozících rukou a Aleš Brychta ukázal, že zpívat nezapomněl. Mě osobně se více líbil v ARAKAINU, ale dle úspěchu na CRB jsem asi v menšině.

Po A.B.BANDU vystoupila plzeňská skupina TURBO. Zahráli většinu svých starých hitů, diváci byli spokojeni, leč pro mě to byla nejslabší kapela dne. Po odchodu Richarda Kybice už kapela žije jen ze své bývalé slávy.

První polovinu festivalu ukončili severočeští KRUCIPÜSK. Skupina zahrála to, co jsme slýchali většinou na předcházejících ročnících CRB. Jejich "tvrdá" muzika potěšila všechny příznivce metalu a charismatický zpěvák Tomáš Hajíček dokázal, že Michal Pavlíček si ho ne nadarmo vybral do své kapely. Velice dobré vystoupení.

Druhou polovinu zahájila skupina ŠKWOR. Další z kapel, která to dotáhla z regionálních tancovaček do celorepublikové známosti a úspěšnosti. Ač stále hrají "tancovačkový" rock, mají mnoho a mnoho příznivců. Nebo právě proto?

Poté nastal (alespoň dle úspěchu u diváků) další z vrcholů festivalu. KATAPULT. Bohužel jde pravděpodobně o poslední sezonu této letité kapely a příští CRB se již bude muset obejít bez této formace. Diváci zlidovělé písně Katapultu znají a tak často Olda Říha přestával zpívat a mnohatisícihlasý sbor pěl místo něj. Bohužel pro KATAPULT asi platí slova z jejich písně: "Loučím se, už vím, nestihnu už všechny věci, co jsem chtěl...".

Následující ARAKAIN je pro mě to co A. Brychta. Hrají sice dobře, leč společně se mi líbili víc. Ač měl ARAKAIN nejdelší vystoupení dne, diváci se nenudili a muzikanti museli dlouho přidávat.

Po nejdelší přestávce (30 minut) přišel vrchol večera. KABÁT. O této partičce z Teplic netřeba se mnoho rozepisovat. Ohlas u diváků obrovský. KABÁTI kdysi vystupovali v Plasích jako jedna z mnoha kapel a dnes jsou nejpopulárnější kapelou v Čechách. Která z kapel vystupující na vedlejší scéně dosáhne stejného úspěchu? Při vystoupení kabátů se z repráků do diváků linuly nové, starší i úplně staré hity podpořené efektními ohni na podiu.

Závěrečný KREYSON měl těžkou pozici hrát po kabátech, ale zhostil se své úlohy úspěšně. Láďovi Křížkovi to stále zpívá a naštěstí už snad nadobro opustil hudební dráhu spojenou s DAMIENS a vrátil se ke kořenům, kdy na něj rockeři "hrozili" při vystoupení CITRONU.Pak už jen nezbytný ohňostroj a milí občané městečka Plas mohli spokojeně usínat pro prožití kulturního dne.

Vedlejší scéna: rozhodně dobrý nápad, obrovský úspěch u posluchačů, leč nedostatečný prostor jak pro diváky, tak pro muzikanty. Regionální kapely dokázaly, že na západě Čech je mnoho a mnoho (a možná ještě více) kvalitních nezaměnitelných kapel (úplně namátkou: FATA MORGANA, V3SKA, CHROCHTÁTOR...). Jistě nebude dlouho trvat a některá z nich bude vystupovat v hlavním programu. I páteční promítání hudebních filmů doplatilo na nedostatečný prostor. Přesto by byla velká škoda vedlejší scénu rušit.

Celkový dojem z CRB je rozhodně pozitivní. Většina vystupujících kapel je kvalitní a festival "změkčením" neutrpěl. Co je však nutné pořadatelské agentuře vytknout je nezvládnutí dopravy na CRB. Příjezd do areálu brzdí (a to je slabé slovo) pomalé vybírání parkovného, takže na důležité silnici I/27 z Plzně do Mostu vznikla několikakilometrová kolona (několik kilometrů jeli auta více než hodinu!), ve které uvízli kromě účastníků CRB (ti nestihli první kapely) i stovky řidičů, kteří na CRB nesměřovali.

Naprosto subjektivní shrnutí Czech Rock Blocku 2008

Klady:

  • Vedlejší scéna - kapely
  • Občerstvení - sortiment jídla
  • Výběr účinkujících
  • Doprava autobusem

Zápory:

  • Vedlejší scéna - prostor
  • Občerstvení - dlouhé fronty na pití
  • Nezvládnutá doprava auty
  • Chybějící promítací plátno na podiu (oproti loňskému ročníku)

Petr Škop
foto: Petr Škop

Diskuze

Žádný komentář. Buďte první...!

Nezávislý | 08.08.08

Související články

Top články

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube