Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Reporty

BRUTAL ASSAULT - vol. 13 - pátek 15.08.

BRUTAL ASSAULT - vol. 13 - pátek 15.08.

14. - 16.08.08
Jaroměř, vojenská pevnost Josefov

Výborným budíčkem do druhého assaultovského dne bylo vystoupení pražské pětky PSYCHOTIC DESPAIR, která nám nálevem death/grindu řádně propláchla ušní bubínky. Ranní rozcvička v rytmu jejich skladeb sice nebyla tou nejjednodušší, o to však byla účinnější. TISÍC LET OD RÁJE s hostem, violoncellistkou a zpěvačkou Dorkou (TARA FUKI, VERTIGO), pokřtili na festivalu své nové CD s názvem "Waves", ze kterého zazněly kompozice "Sea Fever", "Nightmare", "L:O:R“ a "The Storm", mezi které se ještě vlezla starší skladba "The Devil". Jako tradičně nechybělo halasné "hurá" od zpěváka Křečka, stejně jako jeho krvavé herecké vsuvky. Dobré vystoupení této svérázné kapely trochu pokazil fakt, že chyběl baskytarista Bacil. Ten sice na poslední chvíli před vystoupením dorazil, leč přehnaně úzkostliví pořadatelé ho na pódium nevpustili, neboť neměl ten správný pásek na ruce...

Mladící WARBRINGER mě chytli svým nasazením a čitelným zvukem, díky čemuž zapůsobily skladby z jejich zatím jediného dlouhohrajícího alba "War Without End" stejně dobře jako léty prověřené vály od jejich legendárních a už trochu zaprášených kolegů SODOM. Kevillův vokál znějící narozdíl od desky skvěle, klasická kvílivá sólíčka a především stoprocentní podání. Díky tomu všemu WARBRINGER přesvědčili, že thrash's not dead, a navíc se mi postarali o krásné probuzení.

"Tak si všichni userte, je tady DEBUSTROL" - to, že tato fráze pro fans thrash metalu stále něco znamená, se ukázalo i na BA. Již "zlidovělé“ skladby "Přerušit" (sekyrou na dvě části, samozřejmě), "Údolí Hádu", "Vyhlazení", "Antikrist", "Protest" i "Vyznání smrti“ byly kvitovány spokojenými fans, nechyběly ani nové skladby včetně vyskandovaného přídavku. Zajímavé bylo i sdělení jedné ze skladeb - "hudba je hnijící shit", ve které bylo nejopakovanějším výrazem "běž do prdele". Naopak slogan z další jejich hitovky těžce nekorespondoval ze sloganem na plakátu BA ("Proti násilí a netoleranci") - "zabij mámu, zabij tátu, podřezej krky všem, zabij všechno co se hejbá...“. Prostě DEBUSTROL se vším, co k nim patří - až s jedinou výjimkou. Tentokráte se totiž v rukou zpěváka Kolinse neobjevila motorová pila.

Časový skluz (na celém festivalu jediný) před vystoupením amerických A STORM OF LIGHT se mi náramně sešel, neboť jsem se cestou do areálu zpozdil. Ještěže tak, protože výkon kapely drobnými technickými potížemi sužovaného Joshe Grahama, patřil - podobně jako o den později KRUGER - k mimořádným popoledním radostem. I když zrovna takové slovo nepatří mezi ty, které bychom si s těžkotonážní tvorbou post-metalových kapel spojovali. Přestože jsou takřka zbrusu novým uskupením (debut vyšel na Neurot Records letos), zkušenost členů kapely z UNSANE či BATTLE OF MICE se projevila a výsledkem bylo vyčerpávající vystoupení, které však nemohlo oslovit ty, kteří si metal ztotožňují se šablonkou "zlé intro - sloka - refrén - sloka - refrén". Připomeňme, že A STORM OF LIGHT vystoupí v ČR ještě jednou - 12. září v pražském klubu 007.

Kvůli nenadálé absenci Francouzů ETHS se set A STORM OF LIGHT protáhl na příjemnou délku, aby na tomtéž pódiu záhy vystoupila kapela, která svou "přítulností" nemohla být o moc kontrastnější. NOVEMBRE patří mezi zástupce přístupného metalu kombinujícího melodičnost a dostatečnou razanci a jako takoví se dočkali mezi publikem důstojné odezvy. Po uhrančivých Američanech to ale byl příliš vyluhovaný čaj…

První set CEPHALIC CARNAGE neztrácel nic z dostatečné dravosti a progresivnosti. Kapela má tajemství svěžího death grindu opravdu v malíčku a celé vystoupení působilo velmi svěže a dynamicky. Půl hodinka určená pro odpolední zastavení s CEPHALIC CARNAGE uplynula tak moc rychle… Ta druhá přišla v nočních hodinách. THE BERZERKER lze bez váhání označit za největší zběsilost a nejnejkompromisnější nářez z celého festivalu. Jejich masakrální elektrizující industrial grind je zvukovým klystýrem, který mě naprosto převálcoval. Bohužel chvílemi i nudil, neboť narozdíl od ANAAL NATHRAKH, jako jejichž náhrada byli uvedeni, stojí hlavně na rychlosti a nedovedou tak skvěle spojit arcibordel s hudbou, jako se to daří AN. I tak ale pozoruhodné. To finská formace SWALLOW THE SUN, jejíž styl je označován jako neo-doom, odehrála střednětempý náladotvorný set, který bych shrnul jediným slovem: emotivní. Taky by se dalo říct, že po záplavě grindových, thrashových a deathových kapel působili SWALLOW THE SUN jako balzám na jemnější hudební duši. DESPISED ICON pro mě nebyl ničím víc než nudným bordelem. Klasická várka brutal-deathového blití se sypačkami. Nevidím v tom ani smysl ani zábavu. Hurá na pivo.

Kapela SOILWORK, s již třináctiletou praxí, zahrála jak melodický death metal dřívější tvorby, tak i nynější rockovější kousky, které oproti svým tvrdším předchůdcům neztrácely nic na dynamičnosti, ba naopak z nich čpěl žánrový nadhled a profesionalita. Kapela během svých čtyřiceti minut prezentovala méně známě skladby i přesto, že si tím u širšího publika trochu uškodila. Fanoušci očekávajíce "své" hity dostali skladby méně známé, ale zato více propracované a méně profláklé, oposlouchané.

PRIMORDIAL patřili ke kapelám, na které jsem se těšil nejvíce, přičemž, jak už to bývá, dostavilo se mírné zklamání plynoucí z naprosto přehuleného zvuku kytar. Mnohé melodické vyhrávky tak zanikaly ve zvukové kouli a Nemtheanga měl co dělat, aby se prosadil. Na adresu jeho vokálu jsem také později slyšel mnoho negativních ohlasů - jeho projev lidem často připadal příliš monotónní díky nedostatečnému rozsahu, což je sice pravda, ale pro mě byl po tunách grindového chrochtání a zvracení jeho osobitý hlas hotovým pohlazením. Navíc jako jeden z mála zpěváků skutečně zpíval. Zvukař sice zapomněl, že se hraje a on musí zvučit, ale i tak jedno z nejlepších vystoupení.

Švédský old school death metal vzorně reprezentovala čtyřčlenná smečka ENTOMBED, která se na metalových kolbištích pohybuje od roku 1989. Jejich představení se však až příliš neslo ve starém duchu a jako takové nepřineslo žádné překvapení. Na BEHEMOTH jsem se raději vůbec netěšil, zkušenost totiž praví, že majestátní blacková, resp. death/blacková hudba v tomto případě, je obtížně převeditelná na pódium ve stejné kvalitě jako na albu (srov. loni KEEP OF KALESSIN). Navíc byli Poláci jedním z headlinerů (pro mě rozhodně větší jméno než Monty Pythonův létající cirkus CRADLE OF FILTH), a ti mají na BA ošklivou tendenci mít zku***ný zvuk. Snad kromě místy utopeného vokálu se naštěstí žádné zklamání nekonalo, a BEHEMOTH předvedli bezkonkurenčně nejintenzivnější a nejmajestátnější vystoupení. Jediným poměrně dost intenzivním vyrušením z metalového rauše byla přítomnost jistého brněnského vokalisty… Už během odpoledne se ke mně dostaly zvěsti, že na jednu skladbu se na pódiu spolu s BEHEMOTH ukáže zatím nejmenovaný host. Považoval jsem to za originální vtip, který ovšem jako myšlenka nepřekračuje hranice totální hovadiny a úspěšně na to zapomněl. Najednou z ničeho nic Nergal vysloví v pauze mezi skladbami ono jméno ("BigBoss") a ohlásí cover od MASTER'S HAMMER "Jáma pekel". Nebesa se rozestoupila a na pódium skutečně přišel frontman ROOT ve svém tradičním černém hábitu. O následujících čtyřech minutách nejsem schopen příliš objektivně referovat, neboť jsem BigBossovu přítomnost na pódiu přikládal množství Fernetu, které jsem do sebe vpravil pro případ, že by to BEHEMOTH zmrvili. Nezmrvili, a dokonce BigBossovým pozváním neuvěřitelně pobavili.

Jak poznamenal kolega Juano, britská ANATHEMA se na letošním festivalu ukázala ve skvělé formě. Zatímco na internetu zveřejněné ukázky nových skladeb ve mně vzbuzují skeptické myšlenky, že se liverpoolští začali až příliš spoléhat na pomalost coby ideálního "buditele" emocí, josefovské vystoupení kapelu ukázalo v mimořádně pozitivním rozpoložení, které se promítlo i do spontánní nálady skvěle odehraného setu. Dodává Juano: Nejlepší vystoupení na festivalu. Průřez alby. Kapela, při jejíž písni všichni utichli ("A Natural Disaster"). Vtipnou tečku na konec vystoupení v podobě motivu z písně "Black Sabbath" (stejnojmenné kapely) a do toho zpívané obměněné verše z "Another Brick in the Wall Part II" korunoval cover "Orion" (METALLICA).

CRADLE OF FILTH inklinují jak k naprostému odmítnutí z pochybného důvodu, že byli vůbec zařazeni do sestavy festivalu, tak nadšení z pouhé skutečnosti, že na něm zahráli. Důvod pokyvovat hlavami budou mít nakonec spíše ti první. Zatímco fanoušci kapely byli nadšeni už třeba výběrem skladeb, ti ostatní měli až příliš důvodů ke stvrzení prvotních obav. COF byli zajímaví jen v jednotlivých momentech, pozornost strhával "našinec" za bicími či - když se zadařilo za zvukařským pultem - náladotvorné vyhrávky jednotlivých skladeb. Fanoušci však kapelu důstojně podpořili a přehlušili nespokojené hlasy. Anebo - podobně jako mí kamarádi - glosovali Daniho ječák pochodováním na improvizovaný pokřik "Nech to prase být!". Takový propadák jako vloni se SOULFLY to rozhodně nebyl.

Lhal bych, kdybych řekl, že jsem nebyl zvědavý na vystoupení britských CRADLE OF FILTH, trochu jsem doufal, že smyjí svou image mainstreamové heavy metalové kapely a vrátí se alespoň při živém vystoupení více ke ranějším kořenům. Kapela opravdu hrála dřívější hity ("Dusk...And Her Embrace", "Cruelty Brought Thee Orchids", "The Forest Whispers My Name", "Her Ghost in the Fog", "The Principle of Evil Made Flesh"), ale zabalené ve zvuku alb "Nymphematine" či "Thornography", kterými byl doplněn zbytek setlistu. Velká škoda, že kapela i své dřívější skladby prezentuje uhlazenou formou, ale asi s tímto postupem sklízí ohlasy u většího spektra publika. Areál byl na COF úplně plný, akorát nevím, jestli to bylo kvůli dobrému výkonu, či spíše ze zvědavosti. Potěšilo mě, s jakou lehkostí zvládá hrát bicí party český bubeník Marthus…

NEUROSIS patří mezi ty kapely, pro něž hudba opravdu není prostředkem k tomu, aby lidi pobavili. Namísto pomíjivých juchanic omračují hudbou, která přetrvává v nitrech ponořených posluchačů a nutí k dalším návratům k ní. Naživo pak předvádějí vystoupení, jejichž detaily i mimořádný dopad si pamatujete ještě dlouho poté. A tak zatímco loňské vypnutí velkoplošné obrazovky během setu Soulfly nebylo ničím jiným než trapným rozmarem, v případě NEUROSIS měl tentýž krok jasné opodstatnění. Díky zadní projekci, jejímž autorem není nikdo jiný než storm-of-lightovský Josh Graham, a od níž by právě velkoplošná obrazovka odváděla pozornost, nabídli Američané jednoznačně nejkomplexnější audiovizuální zážitek. Zážitek, který nejen díky dlouhým hlukovým zakončením skladeb jako „The Water Is Not Enough“ dozníval ještě hodiny a dny po vyvrcholení pohlcujícího setu v podání nejnáročnějšího z headlinerů.

NEUROSIS jsou pro mě absolutním vítězem letošního ročníku. Jejich žánrově jen velmi obtížně vymezitelná hudba dokazuje, jak zbytečné jsou žabomyší války mezi fanoušky různých metalových odnoží. Žánry neexistují, existuje pouze dobrá a špatná hudba, přičemž kalifornštní ultra - progresivisté (jediné stylové přiblížení, které má smysl) se pohybují někde na pomezí genialita/nic lepšího není. Obvyklé klišé "atmosféra by se dala krájet" v pátek hodinu před půlnocí neplatila. Ona už by se ani krájet nedala. Velkoplošná projekce z pódia zpoza kapely dokreslila různými napůl surrealistickými záběry táhlou, extrémně sugestivní a naléhavou hudbu zadírající se pod kůži ne díky nářezu, ale díky schopnosti NEUROSIS vytvořit pomocí kytar, kláves a syntezátorů něco, co mě naprosto pohltilo, donutilo zapomenout na vše ostatní a na hodinu přibylo můj zrak ke kapele a k projekci, kde jsem postupně spatřil rostoucí květinu, vybuchující sopku, lidskou tvář, zpomalený záběr na běžící vlky v negativu (moji favorité), tekoucí magma, atomový výbuch, plynoucí mračna a já nevím, co ještě všechno, přičemž by mě nikdy nenapadlo, že takhle relativně vizuálně fádní věci dovedou vyvolat tak intenzivní pocity. Známé rčení o jednom italském městě bych parafrázoval takto: Vidět NEUROSIS a zemřít.

Bohužel právě NEUROSIS mi znemožnili vychutnat si 1349, klasickou blackovku se vším všudy, obligátně zvukově přehulenou. Škoda, ač sem se na ně docela těšil jako na tradiční černěkovový prasopal, po předešlé kapele už ze mě nedokázali vyždímat příliš mnoho sympatií. Prostě klasické vystoupení typické žánrové kapely, bez žádné větší vady na kráse. Jen ta hudba není nic extra přínosného, narozdíl od Fernetu, z jehož nadčasovosti a neodolatelnosti by si "třináctky" mohli vzít příklad.

Kdo slyšel aktuální album "In Full Swing" či jeho předchůdce "Burninhell", nemohl - déšť, nedéšť - chybět na večer zakončujícím vystoupení MALIGNANT TUMOUR. Pánové z města, odkud pochází fotbalový tým, "který letos vyhraje ligu - zase", rozpumpovali navzdory provazcům deště přítomné početné publikum - za úvodních tónů "Bristroll" jsem sám odhodil deštník a stejně jako (vzhledem k počasí i času) důstojný počet přihlížejících křepčil jak o duši. I tímto večerním vystoupením se potvrdilo, že pořadatelé BA opravdu mají cit pro dramaturgické řazení kapel.

autoři:

Tomáš Holub: PSYCHOTIC DESPAIR, TISÍC LET OD RÁJE, DEBUSTROL, SWALOW THE SUN, ENTOMBED
Tomáš Kouřil: WARBRINGER, THE BERZERKER, DESPISED ICON, PRIMORDIAL, BEHEMOTH, NEUROSIS, 1349
Viktor Palák: A STORM OF LIGHT, NOVEMBRE, ANATHEMA, NEUROSIS, MALIGNANT TUMOUR
Jan Škop: CEPHALIC CARNAGE, SOILWORK, CRADLE OF FILTH

PSYCHOTIC DESPAIR

TISÍC LET OD RÁJE

A STORM OF LIGHT

NOVEMBRE

ALL SHALL PERISH

CEPHALIC CARNAGE

SWALLOW OF SUN

DESPISED ICON

SOILWORK

PRIMORDIAL

ENTOMBED

BEHEMOTH

ANATHEMA

CRADLE OF FILTH

NEUROSIS

Lidi a atmosféra

nejmladší učastník Brutal Assaultu 2008

foto: Jan Škop, Tomáš Holub (PSYCHOTIC DESPAIR, TISÍC LET DO RÁJE, SWALLOW THE SUN)

Diskuze

Cekem příspěvků: 4

BA-den cislo dva (ca...kostrc08.09.08 | 21:05:42
BA-den cislo dva (ca...Bull.Nulla08.09.08 | 22:19:38
BA-den cislo dva (ca...kostrc08.09.08 | 21:04:50
NEUROSISKOLINSS02.09.08 | 21:25:29

Nezávislý | 21.08.08

Související články

Brutal Assault 2015 - sobota
21.08.15

Brutal Assault 2015 - pátek
20.08.15


Brutal Assault 2015 - čtvrtek
17.08.15

Brutal Assault 2015 - středa
12.08.15


Brutal Assault 2015 - fans
11.08.15

Brutal Assault - vol. 19
16.08.14


Brutal Assault - vol. 18
17.08.13

Brutal Assault - vol. 18 - II. část
16.08.13


Brutal Assault - vol. 18 - I. část
15.08.13

Brutal Assault - vol. 17 - fans
21.08.12


Brutal Assault - vol. 17 - sobota 11.08.
20.08.12

Brutal Assault - vol. 17 - pátek 10.08.
17.08.12


Brutal Assault - vol. 17 - čtvrtek 09.08.
16.08.12

Brutal Assault - vol. 17 - Warm-up party
15.08.12


BRUTAL ASSAULT - vol. 16 - fans
23.08.11

BRUTAL ASSAULT - vol. 16 - shrnutí
23.08.11


BRUTAL ASSAULT - vol. 16 - sobota 13.08.
20.08.11

BRUTAL ASSAULT - vol. 16 - pátek 12.08.
18.08.11


BRUTAL ASSAULT - vol. 16 - čtvrtek 11.08.
16.08.11

BRUTAL ASSAULT - vol. 16 - Warm-up party
15.08.11


BRUTAL ASSAULT - vol. 16 - Original Fire Show
15.08.11

JESU, KYLESA, CALLISTO
25.08.10


BRUTAL ASSAULT - vol. 15 - sobota 14.08.
22.08.10

BRUTAL ASSAULT - vol. 15 - pátek 13.08.
19.08.10


BRUTAL ASSAULT - vol. 15 - čtvrtek 12.08.
18.08.10

BRUTAL ASSAULT - vol. 15
18.08.10


Brutálně se zasnít
19.01.10

BRUTAL ASSAULT - vol. 14
10.08.09


BRUTAL ASSAULT - vol. 13 - sobota 16.08.
22.08.08

BRUTAL ASSAULT - vol. 13 - čtvrtek 14.08.
19.08.08


BRUTAL ASSAULT - vol. 12 - sobota 11.08.
17.08.07

BRUTAL ASSAULT - vol. 12 - pátek 10.08.
16.08.07


BRUTAL ASSAULT - vol. 12 - čtvrtek 09.08.
16.08.07

BRUTAL ASSAULT vol. 11
27.11.06


BRUTAL ASSAULT - vol. 11
16.08.06

BRUTAL ASSAULT - vol. 10
13.08.05


BRUTAL ASSAULT - vol. 8
24.08.03

BRUTAL ASSAULT - vol. 7
27.08.02


Zobrazit více

Zobrazit méně

Top články

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube