Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Reporty

PG.LOST, OBSTACLES, TEPHRA

PG.LOST, OBSTACLES, TEPHRA

28.08.08
Brno, Fléda

Ačkoliv trojlístek účinkujících ve čtvrtečních večerních hodinách v brněnském klubu nepatřil mezi zavedené hudební veličiny, ba právě naopak, přesto se jednalo o jednu z nejlepších hudebních akcí konce léta. Jednotliví interpreti představovali převážně svoje CD debuty, většina z hudebníků působila velmi mladickým dojmem, to však ani v nejmenším nedevalvovalo hudební zážitek. Toho večera se totiž v komorně laděné atmosféře prezentoval též mladý hudební žánr, jejž nejlépe charakterizuje škatulka post-rock. Přiznám se, že jakkoliv jsem doposud kvitoval extrémní metalové koncerty, oproti akcím rekrutujícím se převážně z post HC scény jsem doslova unešený. Přestože můžeme naleznout podobné styčné body, třeba tvoření hudby z lásky, nikoliv z komerčních tendencí, tak post HC akce nepůsobí natolik elitářsky, lidé vypadají mnohem uvolněněji, celkově více přemýšlivě... Ostatně táhlé, emocionálně laděné tóny post rockových PG.LOST, matematicky přesné riffování OBSTACLES či neuroticky řezané kytary TEPHRY k emocionálně vypjaté náladě přímo vybízejí.

Němci TEPHRA nenechali nikoho na pochybách, z jakýchžto že kořenů vznikl emotivně laděný hudební žánr post-rock. Z jejich produkce naplno vyvěraly HC afekty, především bubeník působil natolik energetickým dojmem, že jsem měl strach, že každou chvíli musí svým neutuchajícím lomozem přetrhnout bubenickou blánu (ostatně zlámané paličky byly onoho večera běžným jevem). Též zpívající kytarista Ercüment Kasalar své hlasivky nechal svíjet v syrových HC křečích. Nešlo přeslechnout vlivy velikánů žánru jako NEUROSIS či CULT OF LUNA a přesto TEPHRA dokázala žánr uchopit se svébytností sobě vlastní. Především mě zaujaly melodické kytarové linky a nezřídka syntetizátorové kouzlení Floriana. Skupina živě prezentovala hlavně loňské CD "A Modicum of Truth". Díky opravdu rafinovaným postupům a výkonům rovným s matadory žánru set TEPHRY uběhl nezvykle rychle.

Následující čistě instrumentální Dánové OBSTACLES, kde působí tři členové rozpadlých emocoreových CHILDREN OF FALL, překvapili na první pohled chaotickým, nicméně ve výsledku dokonale promyšleným riffováním. Označení jejich tvorby jako math-rock skutečně sedí, pro ty, jež si nedokážou pod touto "pseudoškatulkou" představit konkrétní hudební vyjádření, bych jejich hudební vize označil za mix propracovaného progresivního rocku s atmosférickými přesahy. OBSTACLES rozhodně neprodukují na první poslech uchu přístupnou muziku a to je jen dobře. Rafinované kytarové prstoklady nutily k hlubší poslechové koncentraci, k vydechnutí sloužily uvolněnější pasáže evokující například rozmáchlost Kanaďanů GODSPEED YOU! BLACK EMPEROR. Kdo však vydržel do konce náročného setu, byl odměněn bezesporu nekonvenčním hudebním zážitkem.

Ryzí post-rock prezentovali Švédové PG.LOST. Jejich hypnoticky táhlé kytarové vybrnkávačky, přesná rytmika a celkově charismatické vzezření ansámblu u mě rozhodlo o hvězdě večera. Připočteme-li nostalgicky laděnou projekci s exkurzem do dětského světa z období někdy z přelomu sedmé a osmé dekády, dokonale ladící k zasněným post-rockovým majstrštykům, okořeněným atypickým abstraktním vokálním projevem zpěváka Kristiana v duchu SIGUR RÓS, jedná se v mých očích o jeden z nejlepších hudebních zážitků nejen poslední doby. PG.LOST dokonale pracují s gradací, po několikaminutových intimních vybrnkávačkách následovaly masivní kytarové vzpruhy. V kooperaci s videoprojekcí se mohl dostavit až transcendentální zážitek. Přestože PG.LOST vydali pouze jedno, nicméně geniální, novinkové CD "It's Not Me It's You" (mimochodem u labelu Black Star Foundation, jenž patří Emilovi z OBSTACLES), již teď mohu prohlásit, že se jedná o jedno z nejklíčovějších post-rockových uskupení. Hudebně skupina pluje na stejně podmanivých vlnách jako populární MONO či EXPLOSIONS IN THE SKY. PG.LOST však nekopírují své kolegy, ale snaží se styl posunout k dalším hranicím. Zaujaly mě mimo jiné zajímavé kytarové efekty, jež vyluzovaly příjemný vibrující zvuk. Též zajímavý pohled se skýtal na bicí soupravu. Ačkoliv bicí se držely spíše minimalistického pojetí, ocenil jsem především opět až neskutečnou přesnost a citlivou práci s činely. Z hudby ansámblu čiší obrovská naléhavost, napětí, stále jsem se nemohl zbavit pocitu klidu před bouří. A pak to přicházelo jako orgastické křeče. Z klidné mořské hladiny se z ničeho nic vzedmuly majestátní vlny. Po poslechu CD, jejž jsem si ihned po koncertu zakoupil, jsem byl o to více potěšen, že se stejně unikátní zvuk podařilo bez jediné chybičky přenést na pódium. Věřím, že se mi někdy poštěstí opět vstoupit do světa této výjimečné kapely.

Jsem velice potěšen, že se fanouškovská základna post-rockového a post-HC žánru rozrůstá též v moravské metropoli. Podobné akce totiž vřele doporučuji všem, jež hledají opravdu nekonvenční hudební zážitek. Díky patří především pořadatelům, sdružujícím se pod hlavičkou Loser Crew, že nám připravili tak chutný hudební pokrm.

Štěpán Šimek

Ve čtvrteční večer dne 28.08.2008 se v brněnské Flédě potkali ti, kterým v hudbě nestačí pouze obyčejná jednoduchost a přehrávání stokrát okopírovaných riffů a předem daných postupů, ti, co hledají skryté (a přitom tak jednoznačné) významy a spojení, hudbu plnou energie, pocitů, naléhavosti i hravosti. A to jak ve stylu energičtějším, tvrdším (až vypjatém) a rytmicky komplikovanějším (TEPHRA a zejména OBSTACLES), tak zdánlivě klidnějším, pozvolnějším, ale stejně tak emotivním (PG.LOST).

Jako první vystoupila německá kapela TEPHRA - a byla první a zároveň i poslední skupinou, která kromě nástrojů využila pro své sdělení i texty. A nutno podotknout, že vokální projev zpěváka a kytaristy používajícího přezdívku Ercüment do hudby perfektně zapadl a zvýraznil její naléhavost. Jejich atmosférická hudba, ať už ji nazýváme post-hardcore či experimentální rock/metal, doplněná strhujícím pódiovým podáním kapely, prostě neměla chybu! Hudba absorbovala nejen "klasické" post-HC postupy, ale přesahovala i do dalších rockových a metalových oblastí, přičemž nejvýrazněji byl místy cítit vliv BLACK SABBATH. Po tomto skvělém vystoupení se stal nákup obou jejich CD (bezejmenné z roku 2005 a "A Modicum of Truth" z roku 2007) jasnou záležitostí. Z úst některých posluchačů nebylo možně neslyšet srovnávání s žánrovými kolegy NEUROSIS či CULT OF LUNA.

Stejně tak jsem se těšil i na diskové zhmotnění hudby OBSTACLES (debutní EP "Decomposition of Movement"), které jsem poprvé viděl 25. ledna 2008 v brněnském klubu Yacht. Tato instrumentální parta z Dánska v čele s výborným kytaristou Thomasem Feltheimem a bubeníkem Mortenem Clausenem (oba ex-členové žánrového pojmu CHILDREN OF FALL) svůj styl označuje jako "mathematical discourse". A vskutku - přesná řeč bicích, vzletných kytarových sólíček, experimentujících syntezátorů i hudbu tvrdící baskytary zabrala i tentokráte. Zejména skladby "Insurgents" a "Death Exercise" mi budou znít v uších ještě hodně dlouho.

Závěr patřil mladíkům ze švédského Norrköpingu - PG.LOST. Jejich instrumentální post-rock protkaný jemným vokálem baskytaristy Kristiana byl mým kolegou trefně pojmenován jako "hudba k milování". Delší melancholické skladby doprovázené filmovou projekcí by byly vskutku ideální kulisou nějakého intimního a emotivního setkání. Faktem je, že některým účastníkům tohoto hudebního svátku připadla jejich hudba ve srovnání s předchozími kapelami příliš pomalá. Jo, na tuto hudbu musí mít člověk tu správnou náladu. Pokud ji však měl zrovna ve Flédě, bylo pro něj vystoupení PG.LOST skvělým zážitkem.

Závěrem nezbývá než poděkovat pořadatelům Loser Crew Brno, kteří podobné akce pořádají už od konce roku 2000, což připomněli vystaveným přehledem plakátků. A samozřejmě i panu zvukaři, neboť též on výrazně přispěl ke skvělému hudebnímu požitku. A taky prodavačům veganských baget - byly fakt výborné, stejně jako celý koncert.

Tomáš Holub

TEPHRA

080828-fleda-tephra01080828-fleda-tephra02080828-fleda-tephra03080828-fleda-tephra04080828-fleda-tephra05

OBSTACLES

080828-fleda-obstacles01080828-fleda-obstacles02080828-fleda-obstacles03080828-fleda-obstacles04080828-fleda-obstacles05

PG.LOST

080828-fleda-pglost01080828-fleda-pglost02080828-fleda-pglost03080828-fleda-pglost04080828-fleda-pglost05

foto: Eliška Podmelová

Diskuze

Žádný komentář. Buďte první...!

Související články

Top články

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube