Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Reporty

Ragnarök's Aaskereia

Ragnarök's Aaskereia

GWYDION, SVARTSOT, ALESTORM, HOLLENTHON, TÝR
19.10.08
Zlín, Masters of Rock Café

Prohraná bitva

Z německého metalového festivalu Ragnarök se během pěti let stala kultovní záležitost, která ustála i snahy o pošpinění kvůli údajné propagaci fašismu. Letos se kvintet vyvolených družin vydal na lov také za hranice své domoviny. Pohanských duší, jež se mu podařilo zlákat, bylo ale méně než piva na dně vikinského korbelu po oslavě vyhrané bitvy (protože Vikingové přece jen kosí nepřátele a chlastají, né?). Odhadoval bych to tak na dvě stovky účastníků. Bylo to snad poprvé, co se ve zlínském Masters of Rock Café dalo dýchat i na konci téměř pětihodinové koncertní zátěže. Někteří mizernou návštěvnost přisuzovali podzimní koncertní zahuštěnosti, jiní nedělnímu večeru, kdy se akce konala. První může být dáno do souvislosti s podobně cíleným blížícím se Heidenfestem, osobně se ale obávám, že by to dopadlo stejně, i kdybychom měli dva roky prázdnin a bezedné peněženky. Nejvýdělečnějšího koně stáje Napalm Records - KORPIKLAANI - už ve Zlíně musel vidět každý, a tak zatímco finští zbojníci letos rozeskáčou Prahu, na Moravu byli vysláni jen "poníci" - GWYDION, SVARTSOT, ALESTORM, HOLLENTHON a TÝR. Nehledě na hudební kvality vystupujících, papírově velké jméno, které by přitáhlo více hlav, chybělo. Neodpustím si rýpnutí směrem k velícímu důstojníkovi, který pětici vyslal do terénu pod vlajkou "nového putovního vikinského festivalu". Přijal bych ještě ALESTORM, ale HOLLENTHON s výpravou pojila snad jen modrá barva jejich poslední desky a loga festivalu.

V půl osmé před třicítku přihlížejících bez průtahů naběhli Portugalci GWYDION. Po více než deseti letech existence vydali letos debut "Ynis Mön" a jelikož na mě udělal dobrý dojem, těšil jsem se. Po těžkopádném rozjezdu jejich set začínal nabírat grády, a i když by se jim dalo vytknout leccos, důležité je, že fanoušci proudili do sálu, nikoliv z něj. Jestli kapelu ještě někdy uvidím, budou už stoprocentně vyhranější a zvuk lépe vyváží. K desce se určitě vrátím a zavzpomínám na zpěváka Rubena, který výtečně přecházel z bohatýrsky světáckého vokálu k blackovému chrapláku. Jen mě zamrzelo, že zatímco z alba cítím nadsázku, z pódia to vypadalo, že GWYDION všechny ty vikingské móresy myslí vážně. Ale nejspíš to bylo jen přílišným soustředěním na výkon.

Naopak pohoda byla cítit z Dánů SVARTSOT. Tradičně ozbrojeni nejen hudebními nástroji přilákali do sálu nejvíce veselí chtivých jedinců a navíc se suverénně vypořádali s absencí svého pištce. Předvedli, že jejich folkmetal není folkmetalem jen díky začlenění flétny a bodhránu a obstáli na jedničku i v komunikaci s publikem. Excelentní medvědí chropot frontmana Clause doprovázely sborově také kytaristé, a když se v jedné ze skladeb připojili členové GWYDION a ALESTORM, byl to jeden z nejsvětlejších okamžiků večera. A vůbec, věřím, že mi většina zúčastněných potvrdí, když řeknu, že SVARTSOT předvedli toho večera nejlepší výkon, který vynikl i díky zdaleka nejlepšímu zvuku.

A ačkoliv zvuk nerad hodnotím, i takové ucho jako já muselo poznat, že jak v případě GWYDION, tak u ALESTORM, mohly být klávesy nazvučeny efektivněji. Třetí debutanti v pořadí se s tím ale nepárali a podporováni intenzivní bubenickou kopačkou to do lidí začali hrnout zpříma. Sice jsem zahnal myšlenky na Michala Davida, avšak pocitu, že jsou tito Skotové možná až příliš horlivě protlačováni, nikoliv. Můžete argumentovat tím, že ve Vizovicích byla v podstatě jiná sestava, ale reputaci po utahaném vystoupení z Masters of Rock, si dle mého příliš nenapravili. Autorský potenciál u nich ale je, a tak si nemyslete, že bych je hned házel přes palubu. Ve srovnání s GWYDION, kteří jsou v mezinárodních vodách také ještě zelenáči, působili ale ALESTORM mnohem zakřiknutěji.

To Martin Schirenc se sebedůvěrou potíž nemá, a tak za jeho vtipkováním bylo snad úmyslně čitelné rozčarování z početnosti publika. Navíc dobře věděl, že jeho HOLLENTHON mohou být ve výpravě sice nejzkušenější kapelou, ovšem mezi Vikingy se nehodí. Párkrát si na toto téma do svých kolegů uštěpačně rýpnul a nezachránil to ani skandováním "Hail to the Hammer" v průběhu setu TÝR. Naopak arogantní dojem ze své osoby dovršil vajglem vhozeným do publika. Ostatně nemohl si z pódia nevšimnout, že někteří diváci sál průběžně opouštěli. HOLLENTHON těžili především ze svých dvou posledních alb a nudu střídaly světlejší momenty, s možná zbytečně potlačenými samply. Lituji, že nemohu srovnávat s vystoupením na letošním Brutal Assaultu, kapela mi nicméně přišla spoutaná klubovými prostory.

TÝR jako headlineři měli oproti dubnovému Paganfestu dvojnásobek času a tak mohli probrat celou svoji čtyřalbovou diskografii. Úvod z aktuální desky "Land" a hned v "Sinklars Vísa" prezentují svoji největší sílu. Zúčastnění ale vědí, na koho šli, a tak kanonické sbory v souladu s tradičními kovanými melodiemi nezarážejí tak, jako před půl rokem. V záplavě jazykové exotiky potěšily anglicky zpívané songy "Dreams" nebo "The Wild Rover" z desky "Eric the Red". Kapela svůj vypravěčský best of zvládla muzikantsky na výbornou, ovšem ani oni nedokázali zamaskovat zklamání z prořídlého prostoru pod pódiem. Náhlé utnutí outra slibujícího přídavek a komunikace mezi techniky v duchu "Tak co, budou ještě hrát?" mě utvrdila v rozpačitých dojmech z celého večera.

Diskuze

Žádný komentář. Buďte první...!

Top články

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube