Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Reporty

Winter Assault Tour 2009

Winter Assault Tour 2009

NAPALM DEATH a hosté

17.01.09 - Havlíčkův Brod
18.01.09 - Plzeň
25.01.09 - Zlín

Havlíčkův Brod

Úvod grindového svátku v Havlíčkově Brodě obstarala deathcorová smečka SMASHED FACE posílená o post druhého kytaristy, který již pár koncertů hájí Sam (z projektu TOSA INU). Sál byl již při jejich vystoupení naplněn a fans si pozvolna procvičovali protřepávání hlavou do rytmu. Díky novému kytaristovi (a jeho sedmistrunné kytaře) se kapela prezentovala hutnějším a temnějším zvukem, nad kterým se nesl pestrý a precizně brutální vokální projev frontmana Freda.

Následná ostravsko-havířovská mašina DISFIGURED CORPSE vsadila na říznější zvuk a temperamentnější produkci, která byla pro mnoho účastníků (včetně mě) velmi příjemným překvapením. Fans byli rychle rozehřáti energickým mixem punku, thrashe a grindu, což mělo za následek první nápadité pogo kreace a velmi pochvalné reakce. Mě utkvěla v paměti zejména hitovka "Holy Propaganda" otvírající jejich CD "United Helland" (2002). Rovněž kapela se viditelně bavila, a někteří litovali, že (slovy zpěváka) odešla "do piči". Na cestu ale DISFIGURED CORPSE přidali skvělou punkovou vypalovačku. I zvukově se jednalo o velmi povedené vystoupení, kterému se (bohužel) kvalita zvuku dalších kapel nevyrovnala.

Nejvíce to odnesla další formace – stockholmští SPLITTER, kteří nás drtili nemilosrdným grindem s přívlastkem "tragedy". Několikrát jsem zaslechl přirovnání jejich produkce ke švédské grindové legendě NASUM, ale po několika skladbách jsem si šel raději stoupnout do předsálí (kantýny, dvojnásobné minivýčepny, neotevřené šatny a improvizované prodejny merchandise dohromady), neboť funkčnost mých sluchovodů byla vážně ohrožena. Možná by stačilo trochu stáhnout výšky na mixpultu a celkově snížit výkon aparatury, ale zvuk byl vlastně jen přizpůsoben prezentované hudbě, kterou bych zjednodušeně označil jako "totální výplach". Vystoupení SPLITTER jsem tedy neslyšel naplno, nicméně jsem se dozvěděl jednu zajímavou informaci o místě konání – "tady bývala vojenská tělocvična, tady se děly věci".

Věci se děly i při výborném půlhodinovém vystoupení sympatické vyškovské grindové úderky PIGSTY. Tato kapela na obdobném turné předskakovala NAPALM DEATH už před rokem v Brně a svým nasazením tehdy strčila do kapsy i slovutnější UPRISE a INGROWING. Jak je u PIGSTY dobrým zvykem, většinu svých písniček "věnovali". Mezi obdarovanými nechyběli jejich bývalý baskytarista (měl "nějaké" problémy s alkoholem a podobnými látkami), příznivci black metalu, prasečího fotbalu i skupiny KABÁT (pro ně byl určen grindový cover skladby "Dole v dole"). PIGSTY také nešetřili sklízeče některých potajmu pěstovaných plodin, hatících nemalé úsilí a radost drobných pěstitelů. Zazněly dvě novinky, z nichž jedna byla (opět slovy zpěváka) skladba "s patrným odklonem k doom metalu“. I zvuk měli PIGSTY dobrý, takže nic nebránilo jejich set si náležitě vychutnat a třeba i zazpívat se zpěvákem Topim, opět předvádějícím jeho pódiové kreace, "Pigs Are Back".

Že NAPALM DEATH do Havlíčkova Brodu přitáhnou nejen grindové fans jsem čekal, ale stejně jsem byl překvapen návštěvnickou pestrostí – od metalistů všech věkových kategorií a stylových zaměření po děvčata, které bych si spíše představil na koncertu MŇÁGY A ŽĎORPU. Zvláště milé bylo, když ony dívčiny tančily (v rytmu o mnoho kategorií pomalejším), usmívaly se a mávaly na kapelu tak přirozeně, že jsem se div štípal do tváří, zda na pódiu opravdu stojí a hrají NAPALM DEATH. Kromě obvyklých skokanů se z pódia vrhali i dva punkeři (oblíbená barva číra pro rok 2009 je žlutá a červená, s jemným nádechem oranžové) a dvě odvážné (a půvabné, přirozeně) dívky. Nad skoky, které někdy končily tvrdým pádem na bývalé vojenské parkety, se usmívali jak odredovaní mládenci, tak posluchači z řad čtyřicátníků. Dokonce byly vidět i takové výjevy, kdy manželka jednoho z nich znechuceně během vystoupení odešla, zakrývajíce si své uši před drtícím náporem grindu. Jo, legenda NAPALM DEATH ve spojení s dobrou cenou vstupenky, toť jistota plného sálu! Škoda, že za pohodovou atmosférou trochu zaostávala hudba.

Ano, jsem nucen konstatovat, že toto vystoupení NAPALM DEATH bylo nejhorší ze všech, které jsem dosud viděl (ale nejednalo se o žádný propadák). Mohl za to nejen horší zvuk, ale i technické problémy, které spočívaly v nestabilnosti bubenické sedačky, kterou si musel Danny třikrát měnit. Nevím, jestli to bylo zrovna tím, ale NAPALM DEATH byl v některých pasážích svých skladeb "trochu" rozhozený. Na druhou stranu musím uznat, že Barneymu to zpívalo velmi dobře, s lehkostí a bezchybně měnil hlasové podoby a rovněž se mu dařil "čistý" zpěv. Už se těším do Zlína, kde 25. ledna 2009 budou NAPALM DEATH své miniturné končit, a kde budou určitě lepší.

Setlist NAPALM DEATH (včetně tří přídavků): Weltschmerz, Sink Fast Let Go, Instinct of Survival, Unchallenged Hate, Suffer the Children, Silence Is Deafening, Fatalist, Cuntinuing War on Stupidity, Necessary Evil, Diktat, On the Brink of Exinction, It's a Man's World, From Enslavement to Obliteration, The Code Is Red... Long Live the Code, When All Is Said And Done, Scum, Life?, The Kill, Deceiver, You Suffer, Persona Non Grata, Smear Campaign, Unfit Earth, Nazi Punks Fuck Off, Siege of Power

Tomáš Holub

Plzeň

Činely řinčely, skupiny běsnily, válely se na podlaze a řvaly o svobodě (NAPALM DEATH), nenávisti (SPLITTER) či umění lásky (JIG-AI). Hudba začala ztrácet na hudebnosti a grind zažínal být hudbou. Obscénnost slova, lidského projevu a fanouškovské extáze. I tak by se dal shrnout plzeňský koncert dvou našich a dvou zahraničních hudebních těles.

Prostory koncertu nic nepostrádaly, hala Šeříkovka má svůj vlastní bar, hygienické zázemí a praktické schůdky na podium pro případné zájemce o "leaping". Někteří předvedli téměř parkurové sestavy – vyšlap na podium, objetí zpěváka, skos s obratem a nějaká ta parádička při tvrdém styku se zemí.

Už od začátku přitahoval parket mnoho rozených tanečníků, kteří zpočátku na JIG-AI v kruhu s klidem křepčili a s nástupem PIGSTY a SPLITTER zase spíše s potem na tváři odpočívali při pohodovém headbangingu. Na hlavní NAPALM DEATH však rázem ožila bitevní nálada a strhla se obrovská lavina pogujících svalů s duší válečníků.

Ostatní postávali opodál a v obličejích se jim objevovaly známky naprosté spokojenosti, prozření, ale všímavá bytost viděla i vřící ohně v očích. Člověk se ocitl v žáru extáze, v tu chvíli dokázal rukou lámat ocel, sklo i kry. Pohledem dokázal věci spálit na prach a tvořit objekty nové, nic nebylo v ten okamžik nemožné. Plachý a přehlédnutelný človíček se proměnil na Berserkerova otroka.
Nyní nezbývá, než unavené tělo připravit na další bitvu smyslů, znovu si vyčistit hlavu – o to jde především. Odclonit náš mozek od všedních myšlenek a tížících problémů. Nechat volný průběh pudovým myšlenkám, chaosu a omámenosti.

Jan Škop

Zlín

Zcela zaplněný zlínský rockový klub Masters of Rock Café byl důstojným místem pro ukončení Winter Assault Tour 2009. Úvodní hudební set skvěle obstarala léty protřelá death-grindová smečka z Uherského Hradiště – MELANCHOLY PESSIMISM. Mě nejvíce zaujal zpěv Killyho a výborná deathová sólíčka kytaristy Petra Andrýska (bývalý člen kapely, nyní jen hostující, než kapela najde nového hráče). Bohužel mu od páté skladby vypověděla službu aparatura... Úderný mix deathu a grindu kapela střídala drsnějším punkem, ve čtvrté skladbě si poprvé diváci zazpívali náročný punkový refrén "dyda dyda dyda da". Ve dvou skladbách nechyběly ani prvky folklóru ("Bůček") a popěvky, rovněž zpívané fanoušky: "možeš, ale nemosíš". Jedenáct skladeb bylo velmi kladně přijato, stejně tak i fakt, že (slovy zpěváka) kapela "v létě zase něco natočí".

Mostečtí grindeři OPITZ se prezentovali přímočařejším podáním grindu s prolínáním dvou zpěvů, hudba však byla přijata mnohem vlažněji, než úvodní produkce Melancholiků. Z jejich vystoupení mě překvapilo (dost nepříjemně) pouze prohlášení zpěváka, že zbytek turné Winter Assault Tour 2009 jedou místo SPLITTER, kteří (cituji zpěváka) "to v půlce zabalili a odjeli do Maďarska". Byť by oficiální prohlášení Obscure Promotion o zranění zpěváka SPLITTER v Havlíčkově Brodu, dokončení tohoto vystoupení a odehrání dalších dvou koncertů přes bolest a s rukou, zafixovanou v dlaze, bylo jakkoliv nadnesené (následně mělo lékařské vyšetření zjistit nalomené zápěstí a ruka se hezky uložila do sádrového oblečku, proto kapela turné ukončila), prohlášení zpěváka OPITZ mi přišlo nejen nevhodné, ale rozhodně neprofesionální. Jo, trochu soudnosti a ohleduplnosti by rozhodně neuškodilo.

PIGSTY se do Zlína těšili "na všechny ty heavykáře" a opět předvedli energické představení, které strhlo i pobavilo publikum. Podle mého názoru (a podle předvedeného výkonu) je jasné, že kapela si turné s NAPALM DEATH plně zasloužila, i když na zpěvákovi bylo poznat, že jeho hlasivky dostaly posledních pár dní solidně zabrat. Kapela ale makala na doraz, za což se jim dostalo zasloužených ovací.

To NAPALM DEATH jsou na podobné koncertní zápřahy zvyklí a jejich vystoupení bylo výtečným reparátem za mírně rozhozeným koncertem v Havlíčkově Brodu. Zvuk mě vyděsil pouze při první skladbě, pak už bylo vše OK a mě nezbylo, než se plně ponořit do neopakovatelné atmosféry jejich vystoupení, které prostě nemělo chybu!

Jako mě v Havlíčkově Brodu překvapila pestrost návštěvníků, tak ve Zlíně mě překvapil počet mladých dívek (spíše začínajících slečen) v prvních řadách před pódiem. Basák Shane asi příliš nevěřil svým očím, když před ním stála celá rodinka s dvěma děvčátky, moje maličkost a další dvě dívenky (věk bych odhadl tak na 16 let). Ale není nad to vyrazit s rodinou v neděli na pěkný hudební výlet! Taky je fakt, že jsem si spíše připadal jako na tiskové konferenci, neboť tolik neúnavných fotografů a "mobilních kameramanů" jsem ještě nezažil. Ale chápu to – Zlín je bezesporu městem zejména heavy a power metalu (a lze mu jen závidět, s jakou frekvencí tady koncertují žánrové legendy), takže iknonu grindu je potřeba řádně zadokumentovat, neboť takováto událost se tu asi moc opakovat nebude. Nebo ano?

Tomáš Holub

fotogalerie z Havlíčkova Brodu

SMASHED FACE

090117-smashed-face01 090117-smashed-face02 090117-smashed-face03 090117-smashed-face04 090117-smashed-face05 090117-smashed-face06

DISFIGURED CORPSE

090117-disfigured-corpse01 090117-disfigured-corpse02
090117-disfigured-corpse03 090117-disfigured-corpse04 090117-disfigured-corpse05

SPLITTER

090117-splitter01 090117-splitter02 090117-splitter03 090117-splitter04 090117-splitter05 090117-splitter06

PIGSTY

090117-pigsty01 090117-pigsty02 090117-pigsty03 090117-pigsty04 090117-pigsty05

NAPALM DEATH

090117-napalm-death01 090117-napalm-death02 090117-napalm-death03 090117-napalm-death04 090117-napalm-death05 090117-napalm-death06
090117-napalm-death07 090117-napalm-death08 090117-napalm-death09 090117-napalm-death10 090117-napalm-death11 090117-napalm-death12 090117-napalm-death13 090117-napalm-death14 090117-napalm-death15

foto: Milan Jurkas

Diskuze

Žádný komentář. Buďte první...!

Nezávislý | 21.01.09Milan Jurkas | 21.01.09

Zobrazit profil redaktora - Milan Jurkas

Další články spoluautora:

Aerodrome festival 2016 | 18.06.16
Tattoo Convention 2016 | 24.05.16
Night of Wolves | 23.04.16
THELL BARRIO, SKYWALKER | 18.02.16
Europa Blasphemia 2016 | 05.02.16

Všechny články

Top články

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube