Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Reporty

Full of Hate Tour

Full of Hate Tour

AMON AMARTH, OBITUARY, LEGION OF THE DAMNED, KEEP OF KALESSIN
23.03.09
Praha, Abaton

Letošní turné Full of Hate připravilo pro návštěvníky velmi zajímavou sestavu. Mladé kapely deroucí se na vrchol žánru a popularity doplňovaly dva zástupce, těšící se velkému zájmu ze stran medií i fanoušků. Pro podobné akce jako stvořený prostor Abaton své brány otevřel již před sedmou večerní. Mnozí z návštěvníků však z důvodu nestejné informace o začátku akce v různých distribučních sítích dorazili až na osmou hodinu. S úderem sedmé hodiny večerní a našim vstupem do klubu již od šaten slyšíme intro z poslední desky KEEP OF KALESSIN

Jejich popularita stoupá v posledních letech strmě nahoru. Na svědomí to mají dozajista dvě poslední desky, skladby z nichž tvoří i celý setlist. Na již zmiňované intro ihned navazuje "A New Empire's Birth" a ihned se projevuje to, s čím se KOK budou potýkat celé své vystoupení. Nevyvážený zvuk, který se zlepšuje až ke konci setu a mezitím sráží jinak velmi sympatický projev celé bandy o třídu níže. Vynikající výkon podává především kytarista, na jehož hře hudba KOK stojí a své umění demonstruje i v krátkém sólu s nástrojem za hlavou. Velmi diskutabilním se stal výkon zpěváka, jehož hlas byl slyšet pouze v čistých polohách, v nichž ho navíc vokálně doprovází zbytek kapely. Zda se jednalo o zvukovou nedokonalost nebo o hlasovou indispozici, nejsem schopen posoudit. Necelá půlhodina určená pro první kapelu uplynula a velmi sympatičtí Norové se rozloučili titulní písní z poslední desky "Kolossus".

Během krátkých příprav podia na set LEGION OF THE DAMNED se s blížící osmou hodinou začíná Abaton nebezpečně plnit a ti, co nejsou dostatečně rychlí, hledají se začátkem vystoupení Holanďanů místo s dobrým výhledem a kvalitním zvukem jen těžko. Parta opět velmi přátelských chlapíků se do pražského publika pouští pěkně zhurta a do uší valí všem přítomným pecky především z poslední "Cult of the Dead". Přehrává titulní píseň nebo třeba "Son of Jackal" a "Malevolent Rapture". Velmi dobře vyvážená kombinace old-school thrashe, obohacená melodickým deathem působí na velkou většinu lidí blahodárně a pomalu se začínají vytvářet první menší moshpity. Ze setu LOTD mě přes dobré místo u zvukaře vyhání maximálně přehulený a přebasovaný zvuk a odcházím okouknout místní merchandise.

Design potisků triček a mikin se v tomto oboru jakoby zastavil. Už mnoho let se dají sehnat pouze trika s co nejvíce barevnými potisky, plnými krve, končetin a nepřehledných vyobrazení různých motivů spojených s kapelou, potažmo s obalem aktuální desky. Skromný a nápaditý potisk aby člověk pohledal!

Na řadu, tentokrát v roli předskokanů hlavní hvězdy, přichází legenda floridského deathu, OBITUARY. Až po okraj naplněný Abaton se začíná pohupovat v rytmu střednětempého deathu, dirigovaným bratrskou dvojicí Tardyů. Na slovo skoupý, dlouhovlasý John u mikrofonu a ryšavý Donald za bicími ženou soustředěné komando po celých čtyřicet minut neúprosně kupředu. Znějí všechny zásadní hity jako "Final Thoughts" nebo "Threatening Skies", doplněné kusy novějšími a předělávkou od SISTERS OF MERCY. Skvěle zvládnutá rytmika a podladěné kytary vytvářejí s charakteristickým vokálem nezaměnitelný zvuk a styl, s nímž OBITUARY objíždějí svět už dvacet let. Zub času však na nich nezanechal žádné viditelné vroubky a naopak nasbíral cenné zkušenosti, se kterými v současné podobě po odehrání setu zanechávají dojem nadhledu a nadšení ze skládání a živého hraní.

Kapela za dobu své existence svůj styl nijakým zásadním způsobem nezměnila a neměla k tomu ani důvodu. Po svém reunionu slaví úspěch s tím, s čím kdysi začala, a proto nové písně nenápadně zapadají mezi ty starší. Čtyřicet minut utíká pekelně rychle a závěrečná "Slowly We Rot" roztáčí početný moshpit pod podiem naposled a pro dnešní večer i nejintenzivněji. Skvělý výkon, nasazení a možná i kratší hrací doba udělala z tohoto vstoupení hodně silný zážitek a připravila půdu pro nažhavené AMON AMARTH.

Ti se ujímají své role od prvních minut naprosto profesionálně a hnáni natěšeným publikem předvádějí, kdo je v současnosti na špici melodického death metalu. Oproti loňskému vystoupení před SLAYER máme tu čest s výbornou atmosférou, zvukem a komunikací ze stran publika i kapely. Výměna energie funguje bez menších ztrát a lidé zobají urostlým Švédům z ruky. Zní všechny zásadní hity od "Free Will Sacrifice", "Under the Norhern Star", "Twillight of the Thunder God" nebo publikem vyskandovanou "Death in Fire". Celý set uzavírá dvojice "Cry of Black Birds" a "Pursuit of Vikings".

Pro fanoušky kapely, kterých bylo tento večer v Abatonu drtivá většina, musel být tento koncert životním zážitkem. Sám si nepamatuji, že by na stejném místě byla na podobném koncertu takhle skvělá atmosféra. Mezi návštěvníky se však našli i tací, kteří na show AMON AMARTH koukali s úsměvem a není se moc čemu divit. Představení svým nádechem dávalo často vzpomenout na nekorunované krále metalového kýče MANOWAR a pro mnohé mohlo postrádat dávku hudební i zvukové originality. Švédové ve své hudbě i jejím živém provedení využívají všech prvků, které v současné době spolehlivě fungují na každého nenáročného posluchače. Když se k tomu přidá trocha teatrálnosti a metalové pózy s rohem piva, úspěch je zaručen. Důkazem mohl být právě tento hudebně velmi vydařený večer.

Setlisty (bez pořadí skladeb):
AMON AMARTH
Twilight Of The Thundergod, Free Will Sacrifice, With Oden On Our Side, Varyags Of Miklagaard, Fate of Norns, Under the Northern Star, Guardians Of Asgaard, Ride For Vengeance, North Sea Storm, Tattered Banners and Bloody Flags, Death In Fire, Victorious March, Cry Of The Black Birds, Pursuit Of Vikings

OBITUARY (neuplný setlist)
Dethroned Emperor, Threatening Skies, Final Thoughts, Slowly We Rot, Evil Ways, Slow Death, On The Floor

LEGION OF THE DAMNED
Sermon Of Sacrilege (Intro), Pray & Suffer, Werewolf Corpse, House Of Possession, Son Of The Jackal, Cult Of The Dead, Legion Of The Damned, Diabolist, Black Wings Of Yog-Sothoth, Bleed For Me, Malevolent Rapture, The Final Godsend

KEEP OF KALESSIN
Origin (Intro), A New Empire’s Birth, Crown Of The Kings, Winged Watcher, , Warmonger, Ascendant, Kolossus

Diskuze

Žádný komentář. Buďte první...!

Top články

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube