Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Reporty

THE SWEET, SLADE

THE SWEET, SLADE

12.06.09
Letní parket, Výrava

Existuje několik kapel, o kterých by si už člověk ani nepomyslel, že by je mohl někdy vidět naživo. Tato skutečnost je dána i tím, že ty to kapely nemusí používat dodatky jako "original members", jako některé, ale spíše by mělo u nich být uvedeno "survived members" - přeživší členové. O jaké kapely se jedná? O legendy v pravém slova smyslu: SLADE a THE SWEET. Již nazpaměť znám historku, jak si můj otec přivezl první dlouhohrající desku z vojny a byla jí právě deska SLADE "Slayed". Od té doby uplynulo mnoho let. Výše zmíněné kapely nejsou už dávno na vrcholu popularity, ale užívají si zasloužený hudební důchodový věk a čas od času dávají svým fanouškům (mnohdy i vrstevníkům) vzpomenout na ty "staré dobré časy".

Kdo by si myslel, že se koncert bude konat ve městě jako Praha nebo Brno, byl by na velkém omylu. Pokud se nepletu, tak v Praze vystoupili před tímto koncertem pouze THE SWEET. Dějištěm tohoto koncertu se však stala vesnička Výrava, kde se již mnoho let pořádají vydařené letní akce. Areál disponuje zastřešeným parketem, což se ukázalo jako velmi užitečné. Již u vchodu vás uvítaly sympatické slečny nabízející zdarma ochutnávku Berentzenu s kávovou příchutí a rozdávaly letáky na další legendu, která přijede na podzim do Pardubic: SUZI QUATRO. Celá akce se jevila jako jedna velká zahradní slavnost. Všude stánky s pivem, stánky s klobásami... Věkový průměr na této akci se pohyboval v rozmezí 40 až 50 let, ovšem našly se i výjimky, které nebyly pouze ratolestmi v doprovodu rodičů. Aby se publikum rozehřálo, popovídalo si a našlo v hodně místo, z reproduktorů nás Láďa Suchánek "krmil" jednou rockovou lahůdkou za druhou (CREEDENCE CLEARWATER REVIVAL, SUZI QUATRO, DEEP PURPLE, BLACK SABBATH...) .

Jako první se na podiu objevili THE SWEET, v oblecích, ve kterých si je pamětníci z fotek pamatovali. Před koncertem jsem se dověděl, že momentálně existují dvě kapely vystupující s názvem THE SWEET. V obou se objevují původní členové nebo členové s prehistorické doby působení kapely. Nás poctila návštěvou kapela, kde působí kytarista a doprovodný zpěvák Andy Scott, který je členem od roku 1970.

Přesné pořadí písní ani celkový počet si nepamatuji, tak aspoň přidávám výčet, který má paměť zaznamenala: "Block Buster!", "Hell Raiser", "The Balroom Blitz", "Funny Funny", "Little Willy", "Wig Wam Bam", "Teenage Rampage", "The Six Teens", "Fox on the Run", "Love Is Like Oxygen"(se malou vsuvkou "My Generation" od THE WHO) a z alba "Sweet Fanny Adams" písně "Set Me Free" a "Restless". Všechny skladby zněly tvrději než na nahrávkách. Zpěv, i když nebyl původní, zněl téměř jako originál. Ve sborových zpěvech jsme zaznamenali vysoké hlasy, jaké byly jedním z poznávacích znamení kapely. Právě její syrovost dodávala koncertu nádech sedmdesátých let. Díky průřezu celou historií bylo možné slyšet, kolik možných poloh dokáží THE SWEET zahrát. Od prvoplánových hitů po komplexnější skladby. Kapela se po více jak hodinové produkci rozloučila a pro mě osobně byl už v tu dobu vrchol dvojkoncertu za mnou. A to jsem nevěděl, jakou pravdu jsem měl.

Necelou půlhodinu trvalo zvučení a nastoupila další legenda SLADE se skladbou "We'll Bring the House Down" následovanou "Lock up Your Daughters" a "Far Far Away". Další skladby, které jsem stihl zaznamenat jsou v náhodném pořadí: "Mama Weer All Crazee Now", "Gudbuy T'Jane", "Cum on Feel the Noize", "Merry Xmas Everybody", "Everyday", "Born to Be Wild", "My Oh My", "Run Runaway". Ani zde se nejednalo o původní sestavu. Jedinými původními členy byli kytarista Dave Hill a bubeník Don Powell. Zpěvák a doprovodný kytarista v jedné osobě s vizáží Briana Johnsona z AC/DC měl problémy se dostat do vyšších poloh, které s přehledem vyzpívával původní zpěvák a kytarista Noddy Holder. Několikrát se stalo, že člověk čekal začátek zpěvu v horních polohách a zpěv se ozval o oktávu níže a téměř neslyšitelně. On celkový zvuk SLADE nebyl příliš dobrý. Shodli se na tom nejen "obyčejní" lidé, ale i ti, kteří se zabývají zvukařinou. Celou kapelu totiž přehlušovala kytara Dave Hilla v jiných případech zase bicí překroutily náladu komorně začínající skladby ("My Oh My). Dalším nepříjemným překvapením bylo, když místo avizované hodiny a půl se kapela rozloučila po době překračující něco málo hodinu. V tomto čase jsou započítány i přídavky. Důvod ukráceného setu jsem se nedozvěděl, ale nakonec na povrch vyplaval ten příjemnější pocit, který po svém vystoupení ve mně zanechali THE SWEET. Další sen, který se proměnil ve skutečnost. Kdo byl, souhlasí. Kdo nebyl, nepochopí.

foto: Letní parket Výrava

Diskuze

Cekem příspěvků: 1

Jan Škarka17.06.09 | 07:28:01

Top články

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube