Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Reporty

Obscene Extreme 2009

Obscene Extreme 2009

16. - 18.07.09
Svojšice u Přelouče

Úvodem naliju čistého vína. Nejsem žádný ortodoxní grinder. Mám tento styl sice velice rád a zvláště jeho leckteré tuzemské představitele, žel rozhodně neposlouchám tuto hudbu každý den od rána do večera. Naprosto mi vyhovuje poslech v průměru tak dvou až tří grindových alb za týden. Rovněž nejsem schopen sedět celé tři dny v hledišti a pozorně sledovat jednu po druhé všech šedesát víceméně podobných kapel, z nichž asi polovinu neznám ani podle názvu. Až takový nadšenec fakt nejsem.

Přesto jsem opět zavítal na Obscene Extreme, největší domácí festival svého druhu, ve svém ranku jeden z nejprestižnějších v Evropě a možná i na světě. Byl jsem zde pošesté a dost možná naposled, minimálně na čas. Možná se sem ještě někdy vrátím, ale opravdu těžko říct. Ne, nehodlám praštit s grindem, deathem nebo crustem. Jen je asi trochu blbé, když skoro každý rok žádám Čurbyho o akreditaci a pak sepíšu slabý report. Nejinak je tomu i letos. Pokud nějaký grinder z řad čtenářů požaduje podrobný rozbor, v němž bude na mnoho řádků detailně popsána každá kapela, nechť klikne na Tuberculosis či něco takového. Před rokem mi někdo vyčetl příliš stručné a povrchní reporty a doporučil, abych o grindu již raději nepsal. Těmto námitkám nehodlám vyhovět, nadále si budu psát o čem chci, včetně grindu. Snad jen chci podotknout, že tyto mé žblechty jsou názory někoho, kdo není 100% grinder. Zahraniční extrémy nesleduji takřka vůbec, ty domácí sice mnohem intenzivněji, přesto tvoří tato scéna jen asi 30% mého veškerého hudebního rozhledu.

Mám-li se vžít do optiky ortodoxního grindera, musím být z koncepce tohoto festu nadšen. Vrátím-li se do svého běžného vícežravého vnímání, jsem lehce zahlcen. Pokud bývaly dva dny této akce vyčerpávající, potom současné tři dny jsou již bezmála vražedné. Právě na tuto délku se fest ve svém 11. ročníku rozšířil, neboť dosavadní čtvrteční intro show nahradil zcela plnohodnotný program. Jestli je to dobře či špatně, nechť si rozebere každý sám, osobně jsem však měl radši předchozí systém. Neméně zásadní změnou se stal přesun z Trutnova do Svojšic, kde se nachází sice podstatně rovnější a méně lavičkový, přesto docela příjemný areál, kde již pár festivalů proběhlo, mimo jiné i Antifest, Brutal Assault nebo třeba Play Fast Or Don't, ba dokonce i Hip Hop Jam. Jedinou zásadní nevýhodou se jeví jeho značná odlehlost a tedy obtížnější dostupnost pro ty lidi, kteří stejně jako já nemají a nikdy nehodlají mít auto.

Organizačně lze odsoudit hlavně ceny jídla a pití. Platilo se žetony, kus za 28 Kč, takže kupříkladu tofu párečky byly v přepočtu za 42 Kč, což je přece jen poněkud přehnané. Občas také netekla voda v umývacím prostoru, naopak pochválit lze dostatek stánků a malé fronty. Prim však pochopitelně hrálo 60 kapel z 28 zemí a 5 kontinentů. Převažoval grind, občas doplněný deathem, thrashem, crustem nebo jiným běsem, to vše pro tradičně hojnou návštěvu odhadem tří až čtyř tisíc osob. A nyní již konečně k povrchnímu popisu dění očima nedostatečného grindera.

OBSCÉNNÍ ČTVRTEK

CHOKED BY OWN VOMITS / F.A.M. / ABNORMYNDEFFECT / TSUBO / SLAVEBREED / CAPTAIN CLEANOFF / DESECRATION / BIRDFLESH / MUNICIPAL WASTE / DEAD INFECTION / Hell Show

Poprvé plnohodnotný čtvrteční program rozjelo zábavně goregrindové uskupení CHOKED BY OWN VOMITS, jež současně možná zahájilo etapu zvýšené pozornosti ze strany posluchačů. Prvním výraznějším zahraničním počinem se stal docela svižný grindoroll řeckých SLAVEBREED, který však byl, podobně jako poctivý death metal britských DESECRATION, jen malým předkrmem před hlavními chody. Tím určitě byl povedený výkon úderných švédských grindothrasherů BIRDFLESH, stejně jako neméně kvalitní riffová thrashopalba amerických MUNICIPAL WASTE či vyzrálý set zkušených polských grinderů DEAD INFECTION. Pro perverznější povahy byla připravena již tradiční hell & freak show made by Hell, což asi někoho baví, mě osobně však nijak moc nezajímá.

EXTRÉMNÍ PÁTEK

PRASELIZER / LIVSTID / DISTASTE / SOUND OF DETESTATION / IDIOT'S PARADE / GAF / M-40 / IMPERIAL FOETICIDE / FEASTEM / WORMROT / MUMAKIL / BOMBSTRIKE / AFGRUND / LIVIDITY / VENOMOUS CONCEPT / DISFEAR / NAPALM DEATH / WOLFBRIGADE / OXIDISED RAZOR / ABADDON INCARNATE / JOE PESCI / URTIKARIA ANAL / AMOCLEN

Páteční hlukový příval odstartovalo prasečí kvičení souboru PRASELIZER, jež se ještě má co učit. Naopak crustová palba slovenských IDIOT'S PARADE velmi potěšila výrazně přesvědčivou prezentací, k níž dopomohla i poměrně schopně křičící zpěvačka. Poněkud techničtějším výkonem zaujali také brutaldeatheři IMPERIAL FOETICIDE, slušně si vedli švédští crusteři BOMBSTRIKE, ještě více pozornosti ale na sebe strhl set rovněž švédských grinderů AFGRUND, jejichž jak cirkulárka ostrý zvuk krásně zařezával do uší. Byť příliš neselhali ani američtí brutální smrťáci LIVIDITY, ten pravý vrchol celého festu přišel až o něco později, přičemž jeho náplní byl ve všech směrech brilantní crustový mazec švédského komanda DISFEAR. Splněným velkým snem organizátorů se stala přítomnost britské megalegendy NAPALM DEATH, která nezněla úplně optimálně, přesto jednoznačně potvrdila své letité kvality, včetně připomenutí počátků svého běsnění z dob přes dvě dekády starých. A aby té palby nebylo málo, také švédští crustothrasheři WOLFBRIGADE se stali skvělým návodem k tomu, kterak provozovat prvojakostní a strhující nářez.

PROCHCANÁ SOBOTA

BOILER / DEFECAL OF GERBE / SPINELESS FUCKERS / 40GRADI / SEPTICOPYEMIA / RAS / NECROVILE / MONDO GECKO / MORTIFILIA / A DEN OF ROBBERS / HEAVING EARTH / ULTIMO MONDO CANNIBALE / RAMMING SPEED / SPASM / BELCHING BEET / ACCION MUTANTE / PIGSTY / JIG-AI / FLESHLESS / MOB 47 / HAIL OF BULLETS / BLOOD DUSTER / RATOS DE PORAO / MACHETAZO / BUFO / CREPITATION / HIROŠIMA

Jestliže předchozí oba dny bylo velmi teplé a slunečné počasí, potom sobota přinesla nepěkné zážitky. Již během grindujících vtipálků SPINELESS FUCKERS se na lidi snášel zatím únosný déšť, který se však odpoledne ráčil proměnit v trvalou a vydatnou vodní sprchu, jež vytvořila mohutné kaluže, rozbahnila terén v ulici mezi distry, po celé dlouhé hodiny se nebyla ochotna umoudřit a ještě i později se krátce připomněla. Žel se tímto dosti omezil můj pohyb po areálu, jenž se zřetelně zlepšil teprve až při domácím trojlístku, který tvořili pomalu se loučící PIGSTY, mladší kolegové JIG-AI a zkušení veteráni FLESHLESS. Pokud se mi to nezdálo, repráky v této fázi festu zněly zřetelně slaběji a vyznění těchto kapel tak nebylo zcela optimální. Více hutnosti až valivosti poskytli holandští HAIL OF BULLETS, ještě lépe však dopadli hodně ostří australští nářezníci BLOOD DUSTER či již dlouhověcí brazilští řezníci RATOS DE PORAO. Jen o málo hůře si počínalo španělské MACHETAZO, které také bylo posledním známějším pojmem festivalu.

Navzdory nepřejícnému sobotnímu počasí přesto možno opětovně konstatovat, že celková atmosféra byla jako vždy vynikající. Čímž lze mé bláboly na téma Obscene Extreme uzavřít. Možná navždy, možná jen na čas. Komu se tento report zdá neprofesionální, má správný postřeh. Je to tím, že nejsem profesionál a tedy nic v hudbě nedělám profesionálně. Jsem amatérský pisálek, který pod názvem Bažina provozuje zcela amatérský mikrolabel, amatérské mikrodistro či amatérský fanzin a pod názvem Břitva neméně amatérskou anketu, završenou amatérsky organizovaným koncertem. Ba co víc, za všechen tento amatérismus se v rozporu s požadavky dnešní doby vůbec nestydím. Nehodlám si hrát na profesionála, když jím reálně nejsem. Rovněž nejsem žádný všeznalý grindový maniak, pouze umírněný sympatizant.

CHOLED BY OWN VOMITS

F.A.M

ABNORMYDEFFECT

TSUBO

SLAVEBREED

CAPTAIN CLEANOFF

DESACRATION

BIRDFLESH

MUNICIPAL WASTE

DEAD INFECTION

HELL SHOW

DISTASTE

SOUND OF DETESTATION

IDIOTS PARADE

GAF

M-40

IMPERIAL FOETICIDE

FEASTEM

WORMROT

MUHAKIL

BOMB STRIKE

AFGRUND

LIVIDITY

VENOMOUS CONCEPT

DISFEAR

NAPALM DEATH

WOLFBRIGADE

NECROVILE

MONDO GECKO

MORTIFILIA

A DEN OF ROBBERS

HEAVING EARTH

ULTIMO MONDO CANNIBALE

RAMMING SPEED

SPASM

BELCHING BEET

ACCION MUTANCE

PIGSTY

JIG-AI

FLESHLESS

MOB-47

HAIL OF BULLETS

BLOOD DUSTER

RATOS DE PORAO

Lidé a atmosféra

foto: Milan Jurkas

Diskuze

Cekem příspěvků: 4

oliva30.07.09 | 07:43:50
AlCock27.07.09 | 15:16:02
genialni fotkyJan Škop22.07.09 | 17:03:36
genialni fotkyMichal Smrkovsk...22.07.09 | 18:11:20

Související články

Zobrazit více

Zobrazit méně

Top články

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube