Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Reporty

Psyche Music Art Fest Vol. 3

Psyche Music Art Fest Vol. 3

01.08.09
Hranice, areál Restaurace Na střelnici

Ačkoliv jsou Hranice kolébkou mnoha metalových kapel zvučnýchjmen, minimální množství tvrdě rockových koncertů v této lokalitě letitémustatusu moc neodpovídá. Tím lépe, když se člověk setká se snahou tento stavaspoň částečně změnit. Hybnou silou se tak zdá být Psyche Music Art Fest,který už potřetí v řadě nabídl vydatnou porci známých i neokoukanýchmetalových veličin.

Samozřejmě, už teď ke mně doléhá vlna nevole a vzdoru od místních usedlýchrockerů louskajících tyto řádky, kteří se přeci rok co rok s velkýmnadšením, dávkou zatuchlé rebelie a cílem uniknout ze životního stereotypuoblečou do džísky, pamatující ještě největší slávu ZZ TOP, přesunou zpohodlí kanape na lavičky hranického letního kina, kde si s každoročněsílícím pocitem nostalgie zanotují spolu s OLYMPIC či Péťou Kolářemnejslavnější rádiové hitovky a po pěti pivech i ta Lenka Dusilová přeci jennezpívá a hlavně nevypadá tak špatně. Nemějme jim to však za zlé, mají na toprávo. Ovšem, co je nejdůležitější, kdysi zaseté sémě takovýchto rockerůdnes rodí plody v podobě mladé generace, která se metalových koncertůneštítí a jejich neukojitelný hlad po neortodoxní hudbě je významnou nadějído budoucna. K tomu všemu Psyche Music Art Festu přálo také letošnínevyzpytatelné počasí a tak se na zelené louce v areálu restaurace NaStřelnici mohlo bez jakýchkoliv okolků rozpoutat pravé metalové běsnění.Po příjezdu na místo činu vcelku pohodlným vozem značky Renault (tímto ještějednou díky za dobrovolný stop a odvoz leaderovi LIVEEVIL, i když mělnejspíš v plánu svést spíš vysokou dlouhovlasou blondýnku než maskulinníhozuřivého reportéra) už hudební produkce lákala k pódiu. Právo prvnívystoupivší kapely měla první srpnovou sobotu místní mladá partičkaINSCELLET, holdující si místy až v blackovém ražení. Leč bohužel jim oběsobotní prvenství přinesla spíš velkou smůlu. Fenomén mizerného nazvučení,kterému se snaží vyhnout snad každá kapela, si naneštěstí vybral právězrovna tuto nadějnou uhrančivou formaci, která místo toho, aby v plné temněmetalové kráse předvedla svůj potenciál, musela bojovat se zákeřnýmprotivníkem. (Tady bych chtěl na pořadatele a potažmo zvukaře mírněapelovat, jelikož byl tento nedostatek snad jedinou a možná i zbytečnoukosmetickou vadou na kráse celého festivalu) Ale i tak si borci z INSCELLETvedli obstojně a ve zkráceném setu ze sebe vymáčkli maximum a dokázali tím,že očekávání na jejich adresu jsou naprosto na místě.

Další překvapení přinesla programová změna, kdy místo brněnských INFINTEDARK, na které jsem byl vcelku hodně zvědavý, nastoupili doomoví bardiDISSOLVING OF PRODIGY. Jejich set jakoby skoro zastavil čas. Táhlé pasážepodporované dunící unylostí kytar člověka zarážely do země pěkně centimetrpo centimetru, všudypřítomná poletující flétna prohlubovala zasmušiloumelancholii a najednou prostě nebylo kam utéct. Hudba DISSOLVING OF PRODIGYza žádnou cenu neuhnula ani o píď a když už to vypadalo, že se schylujedramatickému zlomu, přišel najednou konec.

Zato PORK SODA odstartovali svůj set pěkně zostra. Už samotná zvukovázkouška oznamovala posilňujícím se návštěvníkům rozsetých po areálu, že titochlapci z Pelhřimova nejsou žádní maminčini mazánci a že se s náminásledujících čtyřicet minut rozhodně mazlit nebudou. Nevím jak přítomnédámy, ale u mě by při pohledu na hordy jejich potetovaných těl o žádnémmazlení nemohla být stejně ani řeč, i přestože smršť kornovských riffů vespojení s palbou nekompromisních textových úryvků (borci se opravdu na světnedívají přes růžové brýle) budila menší dojem agrese, uměli Pelhřimovácizanechat na prostranstvím před pódiem celkem intenzivní závan pocitů.Každopádně PORK SODA alespoň částečně rozvířila zatím mírně pasivní diváckouaktivitu.

HELPNESS přilili do horkého sobotního odpoledne směsici svého atmosférickéhothrashe veskrze napěchovaného drásavostí, melodičností s nekonečnou příchutísyrovosti. Na postu druhého kytaristy se pohybovala nová, ještě neokoukanátvář, ale i když už jsem tyhle chlápky viděl několikrát, stále mě vystoupenípřišlo takové jakési neslané, nemastné.

Mezi jedny z největších tahounů festu patřili bezpochyby brněnští RATTLEBUCKET. Jejich precizní pojetí crossoveru líznutého vlnou moderníhoamerického rocku klukům přináší stále větší ohlas, což je z linievíkendových amatérských kapel řadí do jakési vyšší třídy. A nutno říct, že vHranicích byl výkon Brňáků opravdu přesvědčivý a téměř neposkvrněný. A animalé zaváhání z řad diváctva, kdy ani jedna z metalových princezen nechtělaza malý úplatek v podobě kapelního trika ukázat lačnému frontmanoviRadimovi, jestli je spíš po mamince nebo po tatínkovi (možná to bude chtítvzít příště za jiný konec, za triko toho, jak je vidět, dneska lidi udělajímálo), nemohlo zastínit jejich nasazení a hodně profesionální výstup.V programu zbylo místo také na progresivnější kategorii, což uvítali zejménahudebně nadaní nadšenci, kteří se při pohledu na frontmana domácích PSYCHORADIO nestačili divit, jaké že šibalské kousky a eskamotérská čísla lze skytarou na hrudi v parném dnu vypotit. Zběsilá sóla s odpovídajícíobličejovou mimikou ve stylu netopýra zavěšeného v průvanu poutala opravduvelkou pozornost a na ty, kdož si libují spíše v jejich pohodově stavěnémenergetickém rockovém feelingu, měly ujeté grimasy spíše pobavující efekt. Aprávě snad díky oné mírně infantilní teatrální hravosti a instrumentálnídovednosti jednotlivých členů bych viděl PSYCHO RADIO jako jednu z dalšíchhudebních nadějí Hranicka.

Stejně jako jsem byl na karvinském AnimalFestu nadšen z atmosféry, kteroudokázali vyčarovat gotici GREEDY INVALID, tak přesně v tom duchu na mězapůsobilo také vystoupení doomové hydry EUTHANASIA. Skomírající melodie zadobu života těchto dobrovolných "usmrcovačů" přesáhly hranice prosté doomovéškatule a převtělily se do novodobého melancholického hábitu ušitého ztrýzně a odhodlání. Při pohledu do publika, které se zasněně se zavřenýmaočima poddávalo půvabným tonům tohoto havířovského tělesa, bylo jasné, žednešní EUTHANASIA má stále co nabídnout a že citlivé metalové duše jsou jimstále nakloněny.

Po EUTHANASII nadešel čas na jediného zahraničního hosta, pro mě zcelaneznámou polskou kapelu NO MADS. Ta připravila pro většinu dohlížejícíchvcelku příjemný šok. Stejně jako dokázal málokdo uvěřit, že blonďatá dračiceza mikrofonem je v civilní profesi učitelkou v mateřské škole, tak i samotnévystoupení, které se přes pódium prohnalo jako tornádo, bralo dech. Pivníthrash v podání této čtveřice zahladil jakékoliv melancholické stopyodpoledního programu a rozdráždil do pohybu krční svalstvo nejednohodlouhohřivnatce. Řekl bych, že NO MADS jsou takovou polskou obdobouostravských MALIGNANT TUMOUR. Zkrátka naprosto zabijácká zběsilost.A ve jménu zběsilosti se neslo také finále festu. Při pohledu na davfanoušků bylo jasné, na koho se celý den čekalo. Další z domácích oblíbenců,hraničtí LIVEEVIL, nacházející se před vydáním dlouho očekávanéhopřelomového následovníka "ArcAngel" udeřili mocnou silou. Atmosféra nabralana obrátkách a hromový hlas tahouna Petra Staňka musel přesvědčit snadkaždého, že si LIVEEVIL pozornost rozhodně zaslouží. Na paměti mi okamžitěvytanul pocit, kdy jsem tohoto charakterického zpěváka a kytaristu vidělvůbec poprvé ještě s částí bývalých SILENT STREAM OF GODLESS ELEGY. Kolemtéto osoby i nadále setrvává jakási aura živelnosti, zápalu a dravosti,stejně jako před oněmi osmi roky. Ostatní členové LIVEEVIL neponechali nicnáhodě, a tak se vystoupení proměnilo v adekvátně divokou pódiovou show.Většina se také těšila na novinkovou skladbu "Monster World", která ovšemprozatím zůstala pod koncertní pokličkou, a jako přídavek tedy sáhla kapelaznova po klipovce "Sky & Nails" a tím završila také tento celý vysoceatraktivní sobotní program.

Pořadatelsky velice pohodový a vstřícný přístup (který se, ruku na srdce, naHranicku zřídkakdy vidí), přispěl v nemalé míře k celkovému rodinnémucharakteru festu, což považuji za jeden z hlavních aspektů, proč si lidéužívali celou akci v uvolněném duchu. Vybrané prostranství kolempohostinného objektu střelnice se zdálo být výborným řešením, i když městoani v tomto případě nepřivřelo oči nad popůlnočním hudebně reprodukčnímzákazem a tak nezbývá než se těšit zase na příští ročník, který už snad bezobčasných zvukových neduhů přiláká i více metaluchtivých jedinců.

LIVEEVIL

090801-psyche-fest-liveevil-01090801-psyche-fest-liveevil-02090801-psyche-fest-liveevil-03090801-psyche-fest-liveevil-04090801-psyche-fest-liveevil-05090801-psyche-fest-liveevil-06

INSCELLET

090801-psyche-fest-inscellet-01090801-psyche-fest-inscellet-02090801-psyche-fest-inscellet-03090801-psyche-fest-inscellet-04090801-psyche-fest-inscellet-05090801-psyche-fest-inscellet-06

DISSOLVING OF PRODIGY

090801-psyche-fest-dissolving-of-prodigi-01090801-psyche-fest-dissolving-of-prodigi-02090801-psyche-fest-dissolving-of-prodigi-03090801-psyche-fest-dissolving-of-prodigi-04

PORK SODA

090801-psyche-fest-pork-soda-01090801-psyche-fest-pork-soda-02090801-psyche-fest-pork-soda-03090801-psyche-fest-pork-soda-04

HELPNESS

090801-psyche-fest-heplness-01090801-psyche-fest-heplness-02090801-psyche-fest-heplness-03090801-psyche-fest-heplness-04090801-psyche-fest-heplness-05

RATTLEBUCKET

090801-psyche-fest-rattle-bucket-01090801-psyche-fest-rattle-bucket-02090801-psyche-fest-rattle-bucket-03090801-psyche-fest-rattle-bucket-04090801-psyche-fest-rattle-bucket-05

PSYCHORADIO

090801-psyche-fest-psycho-radio-01090801-psyche-fest-psycho-radio-02090801-psyche-fest-psycho-radio-03090801-psyche-fest-psycho-radio-04090801-psyche-fest-psycho-radio-05

EUTHANASIA

090801-psyche-fest-euthanasia-01090801-psyche-fest-euthanasia-02090801-psyche-fest-euthanasia-03090801-psyche-fest-euthanasia-04
090801-psyche-fest-euthanasia-05090801-psyche-fest-euthanasia-06

NO MADS

090801-psyche-fest-no-mads-01090801-psyche-fest-no-mads-02090801-psyche-fest-no-mads-03090801-psyche-fest-no-mads-04090801-psyche-fest-no-mads-05

Lidé a atmosféra

090801-psyche-fest-lide-01090801-psyche-fest-lide-02090801-psyche-fest-lide-03090801-psyche-fest-lide-04090801-psyche-fest-lide-05090801-psyche-fest-lide-06090801-psyche-fest-lide-06

foto: Miroslav Schwanzer

Diskuze

Cekem příspěvků: 8

Veliké poděkován...Psychos Romulus...06.08.09 | 15:39:56
Amazing fest vol. 3jnc ( Inscellet...04.08.09 | 20:32:37
Amazing fest vol. 3kikina05.08.09 | 22:06:58
Amazing fest vol. 3Tomáš Kouřil...05.08.09 | 23:06:16
Amazing fest vol. 3jnc 05.08.09 | 16:34:52
Amazing fest vol. 3Cyberolas06.08.09 | 13:26:35
Amazing fest vol. 3Cyberolas04.08.09 | 22:07:30
Amazing fest vol. 3insomnic (Insce...05.08.09 | 13:35:44

Top články

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube