Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Reporty

Fekal Party XI.

Fekal Party XI.

29.08.09
Praha, Modrá Vopice

Předem musím upozornit na jednu věc: reporty z festivalů jsem nikdy psát nechtěl a tohle je čirá výjimka. Nicméně osud tomu chtěl jinak, uvrhl na mne kletbu v podobě antibiotik a postavil mne tak před dilema – nejít na Fekal Party (dále jen FP), nebo tam jít a zůstat na nealku. Vynechat akci, která představuje jakési neoficiální ukončení festivalové sezóny, nepřipadalo v úvahu, tak jsem spojil nutné s užitečným a výsledek je tady.

Do tradičního areálu v Modré Vopici v Libni docházím akorát včas, abych chytil začátek první kapely DECOMPOSING MANURE. Pražská čtveřice se poprvé představila s novým basákem a nenechala se zastrašit nevděčnou pozicí první kapely ani téměř prázdným prostorem pod pódiem, ze svých dvaceti minut využila maximum a nasázela do postupně houstnoucího publika sérii krátkých grindových vypalovaček, které se setkaly s pozitivní odezvou. Nic objevného sice nepředvedli, ale na první kapelu velmi slušný výkon. Na "Cirkus Extreme" nebo "Vivisection" se budu těšit na jakékoliv další akci.

Jako druhá nastupují hovádka PISSTOLERO, kteří pro mě byli jedním z překvapení této akce. Očekával jsem porci gore grindu, nicméně Jihočeši rozpoutali na pódiu nevídané industriální peklo. Takový GODFLESH smíchaný s grindem. Tak tahle kapela má solidní potenciál, který mně potvrdil i poslech první desky, kterou zde na FP pokřtili. Jestli se tahle smečka nerozpadne, máme se příští roky na co těšit. Vystoupení PISSTOLERO uběhlo jako nic, areál se postupně plní a z pódia se hlásí další kapela, zkušení harcovníci PURULENT SPERMCANAL. Vystoupení zahájili intrem "Clean Shit" s čistým zpěvem, než pustili další várku grindového bordelu. Ostraváci pojali své vystoupení velmi energicky a nekompromisně, zadováděli si na pódiu a mezi skladbami nezapomněli pozdravit i dělníky z přilehlé šrotovny. U skladby (jestli se tomu tak dá říkat) "Řezání provazem" se ledy poprvé prolomily a pod pódiem začalo pár šílenců pogovat, nemluvě o celkově pozitivní odezvě ostatních.

Naopak slovenští MIZAR byli trochu studenou sprchou. Ne že by hráli špatně, ale prostě nedokázali většinu lidí (včetně mně) zaujmout. Slováci předvedli sérii rychlejch grindovejch vypalovaček, nicméně paradoxně měla kapela největší energii v těch několika málo pomalejších pasážích. I reakce publika (s výjimkou skalního kotle vpředu) byla poměrně chladná a úporné hecování ze strany zpěváka se naprosto minulo účinkem. Rakouská smečka DISTASTE, tvořená ze dvou třetin členy blackových ESCHATON, byla razantnější a sehranější než jakákoliv kapela před ní, nicméně úspěch moc neměla. DISTASTE hráli spíše core na úkor grindu, což se na odezvě posluchačů podepsalo. Sice tvrdý a nekompromisní core, žádný sranec z americké střední školy, ale pořád core. Hudebně vzato to nebylo špatné, kapela excelovala v tvrdších pomalejších pasážích, naopak zpěv docela kazil celkový dojem. Nakonec z toho DISTASTE nevyšli tak špatně, nicméně dle mého názoru by jim mnohem více sedělo prostředí na Brutal Assaultu než na FP.

Už během zkoušení nastalo "stěhování národů", jak se téměř všichni účastníci přesunuli dopředu na vystoupení SPASM. Tím, co teď napíšu, bezesporu naseru hromadu lidí, nicméně musí to ven. Po jejich show na FP jsem definitivně přesvědčen, že celý letošní humbuk kolem SPASM je nafouknutá bublina. Když odečtu originální image a úchylné vtipkování mezi skladbami ("kdo z vás líže rád ženskou kundu?"), tak zbyde naprosto průměrná a opakující se gore-grind sypačka bez špetky nápadu. Jistě, já vím, grind je taky o srandě a té si fanoušci na SPASM užili bezesporu dost. Nicméně pokud ta sranda není podpořená kvalitní muzikou, jako třeba u švédských cvoků BIRDFLESH, tak se jedná o šašky a ne o dobrou kapelu. A, ruku na srdce, kdo z nás grinderů ještě nikdy úchylně vtipné vystoupení neviděl?

Frontman následující kapely RECTAL SMEGMA otevřel vystoupení otázkou "who is drunken right now?", načež se rozpoutalo skočné grindové peklo. Holandské kvarteto byli nejlépe sehraní ze všech kapel, co zatím vystoupily, a na jejich hudbě to bylo znát. Veselou grind tancovačku provázeli příslušné opičky hudebníků na pódiu a na reakci publika to bylo znát. Objevili se první stagediveři a půlhodinové vystoupení uběhlo, ani člověk nevěděl jak. "Dobrý den fekálisti, tady je prasečák z Moravy", uvedli se vyškovští PIGSTY, kteří začali ještě pět minut před stanoveným časem. Tak tuhle kapelu mám vážně rád a opět mne nezklamali. PIGSTY patří mezi naprostou špičku evropského grindu a to zcela zaslouženě. A přitom to jsou stále stejní sympatičtí prasáci, jako když jsem je před mnoha lety viděl poprvé. Jejich veselý grind'n'roll se značnou příměsí deathu měl úspěch jako vždy a to přesto, že hráli především věci z nové desky "Planet of the Pigs". Line-up měli naprosto odlišný oproti všem dřívějším koncertům (když nepočítám vystoupení na OEF, ze kterého si nicméně po blíže neurčitém počtu nápojů lásky nepamatuju ani ň), dokonce obměnili i tradiční cover vložku – místo známé "Kings of Metal" nebo "Wishmaster" tentokrát přišli s vtipnou coververzí "Vypusťte psy" od CITRON.

Vyškováci skončili a na pódiu se zjevilo asi největší překvapení letošní FP, nizozemští DR. DOOM. Jejich vystoupení je těžké popsat, to se musí vidět. Zahájili jej pomalým, těžkým intrem, které bez jakéhokoliv varování přešlo do šíleného grind/blackového náporu. A střídání divokých pasáží s depresivními drone-metalovými plochami v těch nejméně očekávaných chvílích bylo typické pro celé jejich vystoupení. Holanďani si neustále hráli s kytarovým zvukem, kdy prošli snad všechny škatulky od heavy přes drone až k blacku, a kytaristům zdatně sekundoval šílenec za bubny. Nejblíže mi to připomínalo asi ANAAL NATHRAKH. Osobně to považuju za nejlepší vystoupení celé FP.

Němečtí DEAD jsou deathová stálice, která se v branži pohybuje skoro dvacet let. Jejich vystoupení tomu odpovídalo. DEAD spustili nekompromisní deathovou sypačku, připomínající CANNIBAL CORPSE. Ortodoxním grinderům asi příliš nesedli, ostatním docela ano. DEAD odehráli svůj set profesionálně a z hudebního hlediska jim nelze moc vytknout. Ohlas měli poměrně pozitivní, největší šílenci pod pódiem vytvořili (miniaturní) moshpit, a když svoje vystoupení uzavřeli coverem "I Wanna Be a Hippy" od britských TECHNOHEAD, sklidili zasloužené ovace.

Francie a tvrdá hudba obvykle nejdou moc dohromady, nicméně je ověřeno, že když se už objeví kapela, který dokáže tyto dva atributy skloubit dohromady, tak z toho většinou vyleze naprostá šílenost v dobrém slova smyslu. INHUMATE jakoby byli na FP vysláni potvrdit toto pravidlo. Frontman zahájil set křečovitým smíchem do mikrofonu, ze kterého přešel do neartikulovaného vytí, vše doprovázeno opičkami na pódiu, před kterým bledlo vyvádění všech předešlých kapel. To, co s tím hlasem během vyčleněných padesát minut prováděl, bylo naprosto neuvěřitelné; ten chlap nejspíš nemá v krku hlasivky, ale něco úplně jiného. Celé vystoupení byl naprostý úlet, pěkně grindově od podlahy a s patřičnou odezvou od publika. Tomu kapela příslušně poděkovala ("you’re really sick, I love you") a celé vystoupení ukončila hromadným pogem s fanoušky na pódiu. Merci bien, INHUMATE.

Naopak avizovaný vrchol večera, vystoupení legendárních COCK AND BALL TORTURE byl mírným zklamáním. CBT spustili rychlý a agresivní grindcore/death, který se však velmi rychle oposlouchal. Neuvěřitelně zkreslený zpěv a monotónní opakování stejného riffu pořád dokola nakonec začalo nudit, a někteří účastníci odešli z koncertu sotva v polovině. V druhé části vystoupení (přesně od 21:41) začali CBT hrát poněkud odlehčenejší, punkové melodie, ale už bylo trochu pozdě, navíc ta změna nebyla zase až taková a kytarový motiv se vracel pořád dokola. Ne že by CBT byli vyloženě špatní, ale čekal jsem od nich tak nějak víc než stereotypní odlidštěnou šrotovnu. Nejlepší byly paradoxně dva přídavky na konci koncertu; jeden z nich byl cover (nevím čeho a od koho, přes ten zkreslený mikrofon jsem zpěvákovi prd rozuměl). To samo o sobě o něčem svědčí. Nicméně vyposlechl jsem si je až do konce a pak vyrazil domů.

Ještě pár poznámek k celkovému dojmu z akce:

Poměrně slabá účast (řekl bych že dorazilo méně lidí než loni), která měla poměrně jasnou příčinu v ceně akce. Čtyři stovky jsou za jedno odpoledne a dvanáct kapel trochu moc, když si to porovnám s OEF, kde jsem platil tisícovku za 3 dny a 60 kapel.

Jeden, dva stánky s pivem navíc by se hodily, fronty na pití byly fakt neskutečné a chvílemi jsem byl za ta antibiotika dokonce i rád.

Naopak musím pochválit zvukové zajištění akce. Zdlouhavé prostoje mezi kapelami se nekonaly, navíc i zvuk byl v rámci daných možností poměrně kvalitní.

A ať se nenavážím jen do organizátorského týmu: chování některých účastníků bylo fakt na pěst. Zvláště jedinci vrhající kelímky z pivem. Já jsem pro každou prdel, ale tohle je čirá zhovadilost. A ono obligátní pořvávání "hoblúúj" zezadu – sakra, to jsme z toho agrometalu ještě nevyrostli? Prostě někteří jedinci by se nad sebou měli fakt zamyslet.

Když pominu tyhle excesy, atmosféra na festu byla naprosto špičková, díky všem grindmaniakům za perfektní zážitek a see you next year.

COCK AND BALL TORTURE

090829-fekal-party-xi-cock-and-ball-torture-01090829-fekal-party-xi-cock-and-ball-torture-02090829-fekal-party-xi-cock-and-ball-torture-03090829-fekal-party-xi-cock-and-ball-torture-04090829-fekal-party-xi-cock-and-ball-torture-05090829-fekal-party-xi-cock-and-ball-torture-06090829-fekal-party-xi-cock-and-ball-torture-07090829-fekal-party-xi-cock-and-ball-torture-08

DEAD

090829-fekal-party-xi-dead-01090829-fekal-party-xi-dead-02090829-fekal-party-xi-dead-03090829-fekal-party-xi-dead-04090829-fekal-party-xi-dead-05

DISTASTE

090829-fekal-party-xi-distaste-01090829-fekal-party-xi-distaste-02090829-fekal-party-xi-distaste-03090829-fekal-party-xi-distaste-04090829-fekal-party-xi-distaste-05

DR. DOOM

090829-fekal-party-xi-dr.doom-01090829-fekal-party-xi-dr.doom-02090829-fekal-party-xi-dr.doom-03090829-fekal-party-xi-dr.doom-04090829-fekal-party-xi-dr.doom-05090829-fekal-party-xi-dr.doom-06090829-fekal-party-xi-dr.doom-07

INHUMATE

090829-fekal-party-xi-inhumate-01090829-fekal-party-xi-inhumate-02090829-fekal-party-xi-inhumate-03090829-fekal-party-xi-inhumate-04090829-fekal-party-xi-inhumate-05090829-fekal-party-xi-inhumate-06090829-fekal-party-xi-inhumate-07090829-fekal-party-xi-inhumate-08090829-fekal-party-xi-inhumate-09090829-fekal-party-xi-inhumate-10

PIGSTY

090829-fekal-party-xi-pigsty-01090829-fekal-party-xi-pigsty-02090829-fekal-party-xi-pigsty-03090829-fekal-party-xi-pigsty-04090829-fekal-party-xi-pigsty-05090829-fekal-party-xi-pigsty-06

RECTAL SMEGMA

090829-fekal-party-xi-rectal-smegma-01090829-fekal-party-xi-rectal-smegma-02090829-fekal-party-xi-rectal-smegma-03090829-fekal-party-xi-rectal-smegma-04090829-fekal-party-xi-rectal-smegma-05

SPASM

090829-fekal-party-xi-spasm-01090829-fekal-party-xi-spasm-02090829-fekal-party-xi-spasm-03090829-fekal-party-xi-spasm-04090829-fekal-party-xi-spasm-05

Lidi a atmosféra

090829-fekal-party-xi-fans01090829-fekal-party-xi-fans02090829-fekal-party-xi-fans03090829-fekal-party-xi-fans04090829-fekal-party-xi-fans05090829-fekal-party-xi-fans06090829-fekal-party-xi-fans07090829-fekal-party-xi-fans08090829-fekal-party-xi-fans09090829-fekal-party-xi-fans10090829-fekal-party-xi-fans11090829-fekal-party-xi-fans12090829-fekal-party-xi-fans13
090829-fekal-party-xi-fans14090829-fekal-party-xi-fans15090829-fekal-party-xi-fans16090829-fekal-party-xi-fans17090829-fekal-party-xi-fans18090829-fekal-party-xi-fans19090829-fekal-party-xi-fans20090829-fekal-party-xi-fans21090829-fekal-party-xi-fans22090829-fekal-party-xi-fans23090829-fekal-party-xi-fans24090829-fekal-party-xi-fans25090829-fekal-party-xi-fans26090829-fekal-party-xi-fans27

foto: Milan Jurkas

Diskuze

Cekem příspěvků: 8

Náš rýportSud27.09.09 | 19:34:47
jozziss02.09.09 | 13:13:22
Štěpán Šime...02.09.09 | 13:53:06
Jakub Němec02.09.09 | 13:44:06
Gross-Seelowitz...02.09.09 | 07:28:50
Bodla31.08.09 | 13:31:13
grindsnake31.08.09 | 14:30:08
Cyberolas31.08.09 | 13:34:40

Související články

Top články

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube