Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Reporty

ALEC EMPIRE

ALEC EMPIRE

host: ALUMINUM BABE
27.10.09
Praha, Lucerna

Electronoisový vizionář ALEC EMPIRE navštívil Prahu letos už podruhé; poprvé se zde zjevil v červnu jako předskokan na koncertě NINE INCH NAILS. Jeho tehdejší set však vyvolal poněkud rozpačité pocity, za které však z velké části mohlo prostředí (přece jenom, Alecova tvorba mi zapadá mnohem více do klubu než do haly) a skutečnost, že svůj set musel omezit na půl hodiny. O to více se všichni příznivci německého hudebníka mohli těšit na včerejší koncert, kde ALEC EMPIRE vystupoval v roli hlavní hvězdy.

I když ono těch příznivců u nás asi zase tolik nebude. Před devátou večerní, kdy měl koncert začít, zela pražská Lucerna prázdnotou. Ve finále bych to tipl tak na dvě stovky účastníků, možná o chlup a půl víc. Zato skladba obecenstva byla značně různorodá: od vážně se tvářících intelektuálů přes "depešáky" a pár vlasatých až po postpunkery. Vcelku osvěžující pocit po všech těch "zloborech" na metalových či grindových akcích. Jenom, ksakru, proč je nás tak málo?! Když začala hrát předkapela, bylo pod pódiem víc fotografů než všech ostatních.

Jednu věc musím Alecovi přiznat: předkapelu si nemohl vybrat lépe. O švédsko-amerických ALUMINUM BABE jsem slyšel na koncertě poprvé a taky jsem pochopil, že nehráli svůj obvyklý set. Z kapely přijela jen její švédská část (zpěvačka Anna a basák Jorge) a místo své běžné alternativně dancerockové hudby předvedli něco, co bych nazval electro-punkovou performancí. Na plátno za pódiem promítali film znázorňující mix sopečných výbuchů, egyptské mytologie a jakýchsi prapodivných rituálů a pod tím předváděli své hudební kreace.

Už hodně dlouho jsem neviděl na pódiu tak nesourodou dvojici. Jorge, který se svou koženou bundou a kudrnatými vlasy připomínal vyžilého rockera z osmdesátých let, byl prakticky celou dobu v pozadí s prostor přenechával rozpustilé Anně. Tahle holčina, navlečená do bílého tílka a laciných tenisek, v sobě kombinovala nevinnost desetileté dívky s rozjíveností zkušeného punkera a velmi přirozeně na sebe přitáhla pozornost. Její "Infatuation" mi zní v hlavě ještě teď. Člověk nevěděl, co sledovat dříve, zda ono prapodivné video v pozadí nebo rozpustile hopkající Annu (i když to jsem vlastně věděl až moc dobře), nechal se unášet hudbou, až… až najednou Jorge hodil baskytaru o zem a ALUMINUM BABE byl konec.

Po poněkud delší pauze (nechápu, na co se čekalo, vždyť nebylo co ladit!?) opět zhasla světla a pod pódium se nahrnuli i ti, kteří doposud stáli v pozadí. Ano, přichází prorok toho zajímavějšího z elektronické hudby, anarchista a šílenec ALEC EMPIRE. Kdo o jeho významu pochybuje, měl si zajít do Lucerny a nesedět doma. Místo aby začal, sebral mikrofon a natáhl jej nad publikum. A řvěte, parchanti! Až když byl spokojený s hlasitostí řevu (která slabším povahám musela trhat bubínky), spustil. Nejprve pár klidnějších věcí (jestli se tohle slovo ve spojení s Alecem dá vůbec použít) ze svojí sólové tvorby, pak hodil "Burn, Berlin, Burn!" od ATARI TEENAGE RIOT a v Lucerně se rozpoutalo peklo.

Alec skáče po jevišti jako opice, vykopává do vzduchu, střihne si pár skoro až metalových riffů na kytaru a ve finále si dvakrát skočí mezi lidi do kotle. Ten v té době připomíná moshpit někde na Obscene, sakra! Co ten chlap s námi provedl, bylo naprosto neuvěřitelné. Punkerky, depešáci, vlasatí, všichni v jednom kotli, a mezi tím hubenej Alec s mikrofonem. Vlastně nebylo vůbec poznat, že moc lidí ani nepřišlo. Vše v dokonalém kontrastu s druhou členkou kapely, Nic Endo, která ve vysokých platformách s nalíčeným obličejem obsluhuje "mašinky", a zdá se být zcela nedotčená celým tím šílenstvím pod ní. Kontrast mezi ní a Alecem nemůže být větší: zatímco on je punkový démon v lidském těle, ona je chladná, nedosažitelná, nelidská.

Zajímavým způsobem řeší ALEC EMPIRE přídavek. Postaví mikrofon na okraj pódia směrem k divákům a spolu s Nic odejde pryč. A čeká, až budeme opět řvát natolik, že mu stojíme za návrat. Jiné kapely by se možná se zlou potázaly, ale on ne. Moc dobře ví, že si radši strháme hrdla, než abychom ho nechali odejít. Parchant.

Diskuze

Žádný komentář. Buďte první...!

Související články

Top články

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube