Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Reporty

RAMMSTEIN

RAMMSTEIN

25.11.09
Praha, O2 Aréna

Existují kapely, o kterých se říká, že jsou vyloženě koncertní. Pak jsou tu ty, kterým se zas naopak přezdívá studiovky (ať už jsou důvody jakékoliv). A samozřejmě i ty, které mají tyhle dvě složky muzicírování naprosto vyvážené. Jo, a pak jsou tu ještě RAMMSTEIN, v mnoha ohledech kapitola sama pro sebe, jejichž vystoupení jsou, spolu s kvalitní studiovou prací, naprosto vyhlášená. K tomu si přičtěte informaci, že na tour přivezou stejnou aparaturu od firmy Black Box Music, kterou použili KABÁT při megakoncertě na Vypichu (jistě, nehoráznej kravál už jen tak pod otevřeným nebem, tentokrát ovšem uzavřený do jedné haly!) a účinné ingredience pro jeden z koncertních vrcholů letošního roku (napříč žánry) jsou na světě.

Cestou autem směr Praha mi do uší přetékalo aktuální album "Liebe ist für Alle da" a jen tak mimoděk jsem konstatoval, že Němcům ten prostý klipový pornotah typu "ukaž ptáka sudeťáka" neuvěřitelně pomohl k bleskovému návratu na výsluní zájmu. Což se posléze potvrdilo po příjezdu na místo. Před vstupem do areálu O2 Areny nás odchytil velmi muskulaturní týpek, výměna ledových pohledů á la klasický spaghetti western, s následnou vexl otázkou, jestli nemáme zájem o lístky. Ani jsem snad nezkoušel zjišťovat cenu a raděj se přesunul přímo k hale, kde už tou dobou postávalo několik skupinek fanoušků (v davu jsem zaslechl ruštinu i polštinu). Po více než dvouhodinovém postávání ve frontě a i přes dopředu avizovanou otevírací hodinu nehýřili security nějakou ochotou začít lidi pouštět dovnitř. To ovšem banda chlapíků, jenžto za námi do těch chvil plamenně rozebírala příběh "Kterak na sr*ní v TOIbudkách při letošním Masters", nevydržela a za hromadného skandování se dav začal pomalu tlačit ke vchodům. Po opravdu důkladném prošacování a překonání bezpečnostního rámu jsme se konečně dostali do haly a ku značné nelibosti zjistili, že námi vybraná místa na sezení jsou přesně na úrovni reprosoustavy z boku pódia.

Než začala produkce předkapely - norských hvězd moderní vlny harsh electra (nebo aggrotechu chcete-li) COMBICHRIST, připomněl jsem, jak velké překvapení byl pro mě tenhle marketingový tah. Osobně jsem byl velice zvědav, kterak přijme publikum lačné metalových linek něco, co se při živé produkci může rovnat agresi hardcore techna. Ale budiž, RAMMSTEIN se rozhodli šokovat i tímhle směrem a kolem osmé hodiny se rozjelo kýžené vystoupení excentrického norského kvarteta. Do zpola zaplněné haly se teprve trousily další stovky a stovky lidí, když éterem začal pulzovat těžkotonážní electro-industriální dusot "I Want Your Blood" doprovázený krvežíznivým řevem. Uběhlo sotva pár vteřin a pódiem létaly nejen zlámané paličky od obou bicích souprav, ale taktéž jednotlivé bubny. Po chvíli mi bylo jasné, že bych nechtěl dělat téhle kapele technika, neboť sotva nebožák buben uchytil zpět na své místo, neurotický bubeník v koncertním tranzu jej opět nakopl jak Beckham fotbalový míč při standardce. Celkem zaznělo pět skladeb, převážně z aktuální řadovky "What the F**k Is Wrong with You People?" včetně skandované nasrávačky "F**k That S**t" a při pohledu na bicmana řezajícího nepříčetně paličkou do činelu, vzpomněl jsem si na tu slavnou scénu z filmu "Jáchyme hoď ho do stroje", kdy František Koudelka rozklepával nejtek. Něco málo přes půlhodinku čistého času, za doprovodu skvělé světelné show (v jeden moment mi střídané nasvicování jednotlivých aparatur připomnělo vystoupení minimalistů KRAFTWERK), zakončené definitivním rozmetáním celé bicí soupravy široko daleko a neskrývanými rozpaky stran části publika. Ti, kdož neměli tušení, co je tahle kapela zač, většinou jen nevěřícně kroutili hlavou, s výjimkou kotle, který se (zdálo se) bavil maximálně.

Atmosféra ale začala houstnou a půlhodinová přestavba pódia zdála se býti nekonečnou. Hala obstoupená měrou očekávání už tak neprostupnou, že by ji ani supernůž z teleshoppingu nebyl schopen prokrojit, dávala postupem času víc a víc najevo, koho si žádá. Kolem deváté večerní náhle světla zhasla, pískot, skandování a do tmy začala hořet zápalná šňůra. Pódium i myšlenky fanoušků staly se v ten ráz jedním velkým dynamitem čekajícím na vybuchnutí. Ještě chvilku, ještě pár centimetrů a když plamen zhasl, vstoupil na pódium charismatický Till Lindemann, odzpíval první slova, plachta se sesunula k zemi a udeřila ohlušující salva kytarových riffů úvodní skladby "Rammlied" doprovázená vším, co k RAMMSTEIN patří. Track, který svým naturelem připomíná obdobný song "Rammstein" z debutové desky "Herzeleid", dav dokonale rozpálil. Jenže vychladnout stihl jen málokdo, neboť v rychlém sledu následovala další věc z novinkové desky - "B*******", při které banda čtyřicátníků řádila, jako by jim právě bylo dvacet. Další skladba, honáckou vypalovačku "Waidmanns Heil" považuji osobně za velký hit a její živá performance mě naprosto ohromila - salva obrovských gejzírů páry tryskajících z pódia ve strojovém rytmu, dobře odfrázovaný nápěv, neskutečná energická palba! Vzápětí aktuální novinky vystřídaly tři starší fláky, které jen potvrdily, že tihle "pyromani-důchodci" (berte prosím s nadsázkou) rozhodně s věkem plameny nešetří.

Podle mého emocionální vrchol celého vystoupení přišel posléze s písní "Wiener Blut", kterážto odkazuje k odpornému příběhu zrůdného Josefa Fritzla. Na potemnělé pódium přilezl Till po kolenou, jako zpráskané štěně a nasvícen pouze stolní lampičkou, začal recitovat úvodní, vkrádavě oplzlé věty. To celé v tak autentickém podání, že mi (a použiju tu kýčovou frázi) běhal mráz po zádech. A to teprve posléze přišlo to nejlepší, s metalovým nástupem, když se scéna rozsvítila, ze stropu vysely desítky dětských panen, které v druhé části skladby začaly jedna po druhé detonovat a padat dolů. Choreograficky dokonalé podání vkusně doplnila následná frankofonní balada "Frühling in Paris", kdy uprostřed písně spadla i druhá plachta a za ní se začaly spouštět, pohupovat a otáčet tři obrovské větráky. Tuhle píseň, i přes rozpačité přijetí od fanoušků (prý působí ta němco-francouzština nechtěně komicky) považuji za jednu z nejméně typických a přesto velmi sympatických "steinovek". Snad pro takové to kytarové shoegazing kouzlo. Naživo byla velmi nenucená, pro dojem doplněná hořícím pruhem po okraji celého pódia, intimně zahaleného do rudé záře.

V rozsahu vybraných skladeb byl letošní pražský koncert jednoznačně zaměřen ku propagaci aktuální novinky "Liebe ist für Alle da". Z ní zaznělo celkem devět skladeb (8+1 přídavkem, nedostalo se tak pouze na "Mehr" a cajdák "Roter Sand") a k nim pak přibyly ověřené pecky, překvapivě především z desky "Mutter" (pochodová "Links 2 3 4", monstrózně baladická "Sonne", plameny chrlící a koncerně prověřená "Feuer frei! " či samozřejmě těžce hitová "Ich will"), ale i notoricky známá, textově prostá "Du Hast". Naopak rozpaky u mnohých vyvolalo nezařazení ironického megahitu "Amerika" (před přídavky jsem v davu tohle přání zaslechl asi nejčastěji) nebo koncertně u nás dosud neprezentované "Mann gegen Mann". Předkoncertní zvěsti, že půjde o vizuální show, která nemá obdoby, nelhaly. Těžko srovnávat, zdali a o kolik byla vizualizace pompéznější než u Reise Tour pět let zpátky. Jedno ale bylo naprosto jisté, tahle choreografie chvílemi vyloženě brala dech. Počtem světel, laserů, nejrůznějších, neustále se pohybujících propriet zabudovaných do konstrukce pódia (včetně čtyř obrovských motorů či zmíněných větráků) a v neposlední řadě strojovými salvami ohlušujících detonací, posunuli RAMMSTEIN svůj koncertní arzenál ještě o stupínek výš, než jsem u nich před těmi pěti roky zažil. K tomu navíc velmi autenticky sehrané představení, kdy během skladby "Benzin" vběhl na pódium kaskadér (???) oblečený coby fanoušek kapely. Netrvalo to ani pár vteřin, když na něj Till namířil plamenomet v podobě benzinového čerpadla a "nebožáka" podpálil. Ten pak jako jedna velká hořící koule pobíhal po pódiu, následně byl uhašen a ještě doutnajíc demonstrativně vyveden ochrankou. A v neposlední řadě došlo i na možná očekávané obscénní kousky během skladby "Pussy", kdy scéně dominoval mikrofon vyzdobený šesticí jasně růžových gumových robertků a posléze taky obří dvoumetrový megapenis na pojízdné rampě, ze kterého Till, sedíce v pozici onanujícího střelce, ejakuloval galony uměle vyrobené pěny přímo na hlavy běsnícího davu.

Letošní pražské vystoupení zkrátka mělo neuvěřitelný, dynamický spád, bralo dech množstvím kapelou vyprodukované energie, nepolevovalo ani při dvojitém přídavku zakončeném klasickou hitovkou "Engel" s Tillem oděným do obrovských hořících křídel. Těch (údajně) 750 000 Wattů výkonu zvukové aparatury bylo (možná i trochu bohužel) znát, zvláště při Kruspeho kytarových sólech, které doslova trhaly ušní bubínky. Dvě děkovačky, při té první nastoupila celá kapela v černých tričkách, každé z nich bylo opatřeno jedním slovem z názvu aktuální desky a následně jimi podarovali těch několik šťastlivců v kotli, pár frází v češtině a němčině. Uteklo dlouhých pět let, tohle už je dávno jiná doba, tvůrčí i koncertní, ale RAMMSTEIN jednoduše opět předvedli maximum, naprosté maximum, které předvést mohli a nezůstali dlužni ani jedinému střípku ze své pověsti.

Setlist RAMMSTEIN: Rammlied, B*******, Waidmanns Heil, Keine Lust, Feuer frei!, Weisses fleisch, Wiener Blut, Frühling in Paris, Ich tu dir weh, Liebe ist für alle da, Links 2-3-4, Du hast, Pussy. První přídavek: Haifisch, Benzin, Sonne, Ich will. Druhý přídavek: Engel.

foto: ilustrační

Diskuze

Cekem příspěvků: 7

Allegor30.11.09 | 08:14:34
Jirka Jakoubě30.11.09 | 13:24:29
Allegor30.11.09 | 13:41:58
Martin29.11.09 | 21:07:50
Allegor30.11.09 | 08:16:38
DW27.11.09 | 23:52:47
TOM"DEPRES...27.11.09 | 15:21:10

Top články

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube