Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Reporty

Kinder Grinder II.

Kinder Grinder II.

BLOOD, INGROWING, RUBUFASO MUKUFO, M.A.C. OF MAD, KONFIDENT, DIPHTERIA, CLYTOR
23.01.10
Praha, Exit Chmelnice

Klubový festival s nejroztomilejším, ale zároveň žánr dobře vystihujícím názvem Kinder Grinder letos nalákal solidně zaplněný klub Exit – Chmelnice a mimo jiné potvrdil, že grindové akce jsou co do složení publika značně pestřejší než koncerty klasicky metalové. O optimisticky pospolité náladě nemluvě.

Ač jsou stížnosti na zvuk ve fanouškovských debatách i koncertních reportážích mnohdy až banálním koloritem, v případě Kinder Grinder nemohu začít jinak než právě pozvednutím obočí nad podivně zastřeným zvukem, kvůli němuž jsem trpěl po celou dobu intenzivním pocitem, že čtenářům nebudu s to poskytnout reprezentativní charakteristiku vystupujících. Zvuk v sále jakoby filtrovala neviditelná stěna a já měl zejména u prvních tří kapel palčivé nutkání zajít k mixážnímu pultu a vytáhnout nahoru v prvé řadě kytary.

Informací o tom, jak si počínali večer otevírající CLYTOR, nemohu sloužit; to následující DIPHTERIA nijak výrazněji nezaujala. Nevýrazný zvuk učinil jejich počínání docela marným, ovšem stopy nu-metalového frázování (mírně pomohl hostující zpěvák z KILL THE PAIN) a neúčelné instrumentální mezihry budily intenzivní dojem, že zde jde v prvé řadě o následování zažitých schémat než jakoukoliv vynalézavost. A tomto ohledu není třeba vidět resty jen v technické stránce toho, co vycházelo z reproduktorů.

Dutý zvuk popravil i moravské KONFIDENT, jimž nebyla příliš platná ani mírně groovy údernost, ani technické vyhrávky. "Má tady někdo rád Slayery?", tázal se mezi písněmi zpěvák Tom. A když se ani takováhle sázka na jistotu nesetká s pražádnou odezvou, je něco špatně. A do třetice: nevyvážený zvuk uškodil i nejexperimentálnějšímu spolku večera – tekknogrindovým bordelářům M.A.C. OF MAD, jejichž elektronické pumelenice se nedočkaly patřičného podílu v celkovém zvuku a vystoupení tak v některých zanechalo pochopitelné rozpaky. I tak ale M.A.C. OF MAD, jejichž aktuální fázi šílenství by bylo více než žádoucí zachytit na fyzický nosič, vynikali.

Oč méně zkušení INGROWING experimentují, tím více dokáží zaujmout suverenitou, s níž zvládají syrový grind z nejklasičtějších. Technicky potentní, nekompromisní a přes koleno nelámaný grind strhává zcela spontánně a nejinak tomu bylo tentokrát. Nemáte-li za žádnou cenu nutkání pouštět se do moshpitových veletočů, INGROWING zachytí vaši pozornost možná jen svou doslova hmatatelnou rychlostní kadencí. Máte-li však pro zběsilé tanečky na zběsilou hudbu geny, sdílíte pravděpodobně část DNA s českobudějovickými velikány a volání přírody přece nelze odolat.

Se zasloužilými BLOOD se do Chmelnice dostavil závan starých časů – aby taky ne, když Němci hrají už více než dvacet let. Deathová součást skladeb zajišťovala patřičnou temnotu, ta grindová zase žádoucí drive, s nímž to však na poměry žánru ležérně hrající pánové nepřeháněli. O kousek dál zašli s pódiovými proprietami a líčením – vše ale v mantinelech, a tudíž ne až tak překvapivé. O to zde nicméně nešlo. Jediní zástupci zahraniční scény (na prvním ročníku Kinder Grinderu byli tři) totiž nenuceně stvrdili, že můžete donekonečna obkreslovat klasické žánrové šablony, ale pokud k tomu přidáte schopnost hezky vybarvit jejich vnitřek, můžete se těšit na aplaus i dvacet let poté. Žádné přemáhání, žádné krkolomnosti, milý set.

Nejvíce rozjívené vystoupení předvedli závěreční RUBUFASO MUKUFO, ta z kapel, které vidí v grindu především legraci, což ovšem neznamená, že jsou pro srandu oni sami. Písně tak krátké, že by v kterékoliv jiné odnoži neprošly, lákaly k nárazovým výdajům energie, ale i úsměvu opodál stojících. Příjemná nadsázka spojená s dostatečnou chytlavostí úderných grindových zpívánek se ukázala jako ideální volba na závěr druhého ročníku klubové přehlídky, jejíž "seznamovací slogan" vlastně nakonec docela výstižně charakterizoval příjemnou a přátelskou náladu celé akce. Akce, která byla nakonec pestřejší, než by grindová hlavička slibovala.

DIPHTERIA

KONFIDENT

M.A.C OF MAD

INGROWING

BLOOD

RUBUFASO MUKUFO

Lidé a atmosféra

foto: Milan Jurkas

Diskuze

Cekem příspěvků: 1

zuza15.02.10 | 21:33:47

Související články

Top články

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube