Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Reporty

Beltis Time, Drinking Time

Beltis Time, Drinking Time

MAY RESULT, AVENGER, ASGARD, PANYCHIDA, TROLLECH, BESATT, CRUADALACH, ABSTRACT, SKYFORGER
03.04.10
Ostrava, Tančírna

Snaha vyhnout se opakujícím přívlastkům a totožným dojmům z hudebníků a zvuku, který provázel jejich představení, není na žánrově uceleném a hojně obsazeném festivalu vždy snadná. Report, jenž je pouhým výčtem kapel, ztrácí na originalitě a s postupujícími řádky bývá nudnější a plný stereotypů. V následujícím článku nejsou zcela úmyslně zmíněni všichni interpreti, kteří na prvním ročníku Beltis Time vystoupili. Prostor dostali ti, o kterých se více mluvilo či dokázali zaujmout.

Od tuzemských CRUADALACH jsem očekával mnoho. Není článku, který by nevyzdvihoval jejich přínos pro českou folk/paganmetalovou scénu. Počet pozitivních přívlastků (František Kovač se o skupině dokonce zmiňuje jako o "budoucnosti českého metalu") je tak veliký, že se kapele buď daří vytvářet neobvykle nápaditou hudbu či uplatili novináře, aby nešetřili kladným hodnocením. Vzhledem k tomu, že můj účet nezaznamenal žádné navýšení finančního obnosu, bude pravda u prvního zmíněného faktu.

Kapela hrála v devítičlenném složení plném různorodých nástrojů pro metal typických i zcela atypických. Rozličnost instrumentů měla neblahý vliv na zvukovou stránku vystoupení, kdy se v průběhu koncertu obě cella střídavě ztrácela v hlukové kouli, zajímavá šalmaj nebyla slyšet kvůli příliš hlasitému vokálu Jana "Radalfa" Vrobela a stejné problémy potkávaly i druhého vokalistu Aleše "Axe" Cipru. Jediný nástroj, který byl bez problémů slyšet, byly housle. I přes zvukové obtíže mělo představení překvapivě silný náboj a zástup přítomných fanoušků nebyl zrovna malý.

Plzeňská PANYCHIDA patřila k dalším tahounům paganmetalové části a představovala zde nové CD "Měsíc, les a bílý sníh ~ Moon, Forest and Blinding Snow" a nového zpěváka. Mladičký Vlčákův vzhled netřeba vztahovat na pěvecký projev, který – jak tvrdí sama kapela – posunul PANYCHIDU novým směrem. Ač se mi projevy Appii (BELLIGERENCE) líbily, hlasu nového člena nemohu vytknout zhola nic.

Příliš hlasité bicí a méně výrazná baskytara byly u vystoupení na škodu, jelikož plná síla se projevila až u jeho konce, kdy bylo vše mnohem čitelnější, veselejší, skákavější a hudba dokázala přimět více fanoušků, aby se zvedli z lavic a přišli Západočechy podpořit. Kapela působí na české scéně již poměrně dlouhou dobu a stihla si vybudovat silné jméno, přesto mě zarazil mnohem menší zájem diváků než u skupiny předchozí. Vlivem časového tlaku už nebyla možnost pro přídavek, i když by byl mnohými uvítán. Plzeňští byli nuceni ukončit vystoupení zrovna ve chvíli, kdy začalo mít vzrůstající energii.

Ne vše bylo výborné

Snaha zkombinovat dva koncerty (MAY RESULT, AVENGER, ASGARD, PANYCHIDA – SKYFORGER, TROLLECH, BESATT, CRUADALACH, ABSTRACT) do jednoho, zde spíše narazila, než aby se setkala s kladným přijetím. Trávit devět hodin zavřený v Tančírně nebylo nic příjemného a únava byla na mnohých znát, přeci jen je venkovní areál pro tyto akce lepší. Druhým momentem byly zdvižené pravice jistých dlouhovlasých extrémistů, které jsem sledoval se značnou nevolí a jistým opovržením – nikoliv problém pořadatelů, ale mozkoven daných individuí. A posledním byla jednoznačně účast. Na akci dorazilo nějakých sto dvacet návštěvníků, což je málo i na koncert lokálních poměrů. Dle organizátorů se black/pagan metalu v Ostravě už nedočkáme, jelikož o výdělku zde hovořit opravdu nelze.

TROLLECH byli jednou z kapel, která zaštiťovala blackmetalovou část večera. Půlhodinový časový skluz nebyl zrovna příjemný, ale na fanoušcích nebylo znát rozhořčení. Spíše bylo vidět očekávání, jelikož sál se dle předpokladů naplnil a bylo poznat, že čekal na jednoho z favoritů. Už od prvních tónů se začal tvořit moshpit a pomyslné souboje se od té chvíle staly běžným doplňkem melodií. I zde skupina představovala nové album, které vyšlo v prvním měsíci letošního roku. Prostor byl dán pro klasické skladby z alb předchozích ("Stromy jsou v nás") i novým z alba "Jasmuz" ("Moudrost kováře").

Z představení proudila profesionalita, bylo vidět, že kapela hraje již deset let. Nevím, zda to bylo tvůrčími schopnostmi Lorda Morbivoda nebo jejich "přátelským" vzezřením, ale u TROLLECH nedochází k oposlouchání a návštěvnost na koncertech je stále větší. Očekával bych, že lidé už jsou tvorbou TROLLECH naplněni a postupem času odezní jejich blackmetal zpět do lesů, ale je tomu právě naopak.

Na SKYFORGER z Lotyšska už netrpěliví diváci čekali pod pódiem, aby nezmeškali ani notu. Vzpomínám na jejich vystoupení v roce 2006 na Brutal Assaultu, kdy byli přijati s obrovskými ovacemi a zcela bezpochyby jsou špičkou mezi světovým pagan metalem. Dubnový večer nebyl výjimkou. Na velmi živou hudbu se začalo skákat a znalci textů doprovázeli kapelu. SKYFORGER se ukázali jako jednoznační tahouni, kdy jejich vystoupení sledoval úplně každý.

Dobrý zvuk dal vyniknout flétnám (ony ty folklórní prvky najednou nazvučit šly) a Kaspars Bārbals měnil nástroje dudami počínaje a tradiční lotyšskou kokle konče. Nestačil jsem se divit, s jakou grácií střídal různé typy píšťal a do toho doprovázel zbytek skupiny svým zpěvem. To Pēteris Kvetkovskis svým blackovým křikem udržoval celý sál ve varu a rychlé riffy se střídaly jeden za druhým. I tito pánové představovali nový nosič, a tak se krom osvědčených hitů ze starých alb dočkali diváci nových věcí z alba "Kurbads". Pohledem do sálu bylo vidět, že každý si vystoupení opravdu užil. Po odehraném setu se kapela vydala do zákulisí, ale vykřičený přídavek byl nutností. Ani SKYFORGER nečekali, že si publikum vykřičí celé tři přídavky. Konec už byl Pēterisem komentován slovy "It is time to get some beer. I hope I will see you next time". Výborné vystoupení.

foto: Krygel

Diskuze

Cekem příspěvků: 1

Hobit05.04.10 | 15:02:00

Top články

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube