Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Reporty

SEPULTURA, PRO-PAIN, CROWBAR, HAMLET, ARMED FOR APOCALYPSE, SIN-DICK-8

SEPULTURA, PRO-PAIN, CROWBAR, HAMLET, ARMED FOR APOCALYPSE, SIN-DICK-8

20.04.10
Praha, Modrá Vopice

Patřil-li bych mezi ty, kdo si myslí, že SEPULTURA a PRO-PAIN jsou vyžilé legendy předminulé dekády, které už nemají dnešní hudbě co nabídnout, po aktuálním koncertu v Praze bych mohl sám sobě s klidným svědomím opáčit, že melu blbosti. Kapely přitáhly do Modré Vopice nezvyklý počet lidí z širokého okolí, kteří se nenechali odradit ani vstupným, ani večerním chladem.

Celá akce měla výrazně festivalovou atmosféru, ačkoliv se odehrála v půlce dubna. Hlavním překvapením pro mě byly dvě pódia, malé v samotném klubu a velké na plácku venku. Netuším, proč tomu tak bylo, nejprve hrály kapely na malé stage, pak venku, a SIN-DICK-8 měli celou akci uzavřít vystoupením v klubu.

ARMED FOR APOCALYPSE jsem bohužel nestihl, nicméně druzí HAMLET mne dokázali hned po příchodu solidně nakopnout. Parta Španělů s typickou jižanskou vizáží předvedla šest chytlavých groovy skladeb, které dokázaly rozpařit především lidi uvnitř. Vznikala tak paradoxní situace, kdy se zpěvák s poměrně nevalným úspěchem snažil hecovat přihlížející z venku, ačkoliv mnohem větší odezvu dostávala kapela od hrstky fanoušků ve Vopici. Ne že by mu to vadilo, naopak jsem měl kolikrát pocit, že je pódium pro jeho skákání a blbnutí docela malé. Jinak velmi příjemné překvapení a výborný začátek.

Třetí CROWBAR, kteří otevírali vystoupení na venkovním pódiu, mě naopak moc nenadchli. Trochu si za to můžu sice sám, protože mě doomová atmosféra nikdy příliš nebrala, ani když tvoří jen koření na jinak vynikajícím HC. Taky zvuk nebyl na počátku zrovna dokonalý, kytary nebyly skoro slyšet a vše přeřval zpěv. Kapela předvedla pomalé riffování doprovázené syrovým řevem. Jejich vystoupení nepostrádalo na depresivní působivosti, jenže po třetí, čtvrté písni začalo působit únavně. Ne že by se jednalo o špatné vystoupení – bylo vidět, že kapela má velmi osobitý styl, dlouholetou praxi a svým příznivcům dokáže nabídnout nevšední zážitek – ale mne jednoduše nechytlo.

Pak následovala asi hodinová prodleva, během které se připravovalo pódium pro PRO-PAIN. Škoda tak dlouhé doby, bezpochyby se projevila na kratší době setu. Někdy během téhle pauzy se zevnitř ozvali SIN-DICK-8, taková divoká HC záležitost zkoušející na závěrečné vystoupení. Z jednoho songu, který zahráli celý, to vypadalo na solidní bordel; jak jejich vystoupení skončilo nevím, po vystoupení SEPULTURY jsem nemohl setrvat.

Tak, to by bylo malé inzermezzo, a teď PRO-PAIN. Opět se opakoval menší problém se zvukem, a opět byl naštěstí rychle odstraněn. Tuhle kapelu jsem z různých důvodů ještě naživo nikdy neviděl a v úterý více než splnila mé očekávání. Jestli někdo dokáže skutečně navodit atmosféru nasrané demonstrace, která se vymkla kontrole a přerostla v pouliční boj, tak to jsou tihle Američani. Agresivní HC/metal náhul s nasraným vokálem a v rychlém tempu. Kapela komunikovala s publikem, provokovala a ve finále zamlátila všechny do země. Žádné kompromisy! A že to jsou staří tatíci? A co jako! Nemohli to dokázat lépe než závěrečnou "Destroy the Enemy" z připravovaného alba "Absolute Power". Tatíci mají očividně i po devatenácti letech síly dost. Jediným negativem byla poměrně krátká hrací doba, tipnul bych kolem čtyřiceti minut. No, škoda dlouhé prodlevy předtím, zničení v podání nasraných PRO-PAIN mohlo být ještě více.

SEPULTURA svůj set otevřela mohutným intrem, po kterém následovala smršť písní, zpočátku převážně z novější tvorby. Po prvních tónech bylo jasné, že kapela neztratila svůj typický groovy feeling, a že je stále stejně ve formě jako před dvaceti lety. Moc nechápu lidi, kteří je pohřbívají a její úterní koncert byl nejlepším argumentem proti. Ta kapela má pořád svůj typicky drive, sice trochu jinej než za dob "Roots", ale ne slabší. Derrick Green zpívá jinak než Max Cavalera, nicméně neřekl bych že hůř. A v úterý se jasně ukázalo, že SEPULTURA dokáže lidi rozpařit stejně v Modré Vopici jako v Sao Paolu. A to bez prdele. Už jsem viděl hodně, ale aby ve frontě na záchod pařili lidi jako v kotli, to snad nebylo ani na Obscene.

Kapela předvedla nádherný průřez celou svojí tvorbou. Kromě kusů z nejnovějšího alba "A-Lex" (například vynikající "We've Lost You") se vrátili i na úplné počátky, kdy si k pětadvacátým narozeninám kapely dali prastarou "Troops of Doom". Pochopitelně nechyběly legendární "Refuse/Resist", "Slave New World", "Territory" nebo "Attitude". Čím mě však překvapili nejvíce, byla "Sepulnation" ze zatracovaného alba "Nation" – tuhle desku miluju a že z ní někdy uslyším něco naživo, jsem vůbec nečekal. K závěru přišla také překvapení s hudebníky z CROWBAR, kdy si kapely společně zahrály "Kaiowas". Derreck a CROWBAR obstarali bubenický jam, Andreas Kisser, Paulo Jr. a Jean Dolabella obstarali doprovod. Výsledek? Atmosféra jak vytažená z hlubin pralesa. Tečku za koncertem představovali legendární "Roots", co jiného...

Přiznám se, pro mě je SEPULTURA dost srdeční záležitost. Co mě však nadchlo více, než "Roots", "Territory" a "Nation" bylo zjištění, že tato často odepisovaná kapela je stále v plné síle. Co na tom, že už nevyprodává stadiony jako v 90. letech. Hraje stále dobře a dokáže připravit fantastický koncert. A v létě je tu máme zas!

Diskuze

Cekem příspěvků: 2

Díky!Core28.04.10 | 15:43:51
jako za mladavlanevlane23.04.10 | 21:11:09

Top články

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube