Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Reporty

BOLT THROWER, ROTTING CHRIST, ENEMY REIGN, PANDEMIA

BOLT THROWER, ROTTING CHRIST, ENEMY REIGN, PANDEMIA

12.05.10
Praha, Abaton

Květnový koncert BOLT THROWER a ROTTING CHRIST v pražském Abatonu sliboval prvotřídní podívanou. Koncert začínal v sedm, nicméně do Abatonu se mi podařilo dorazit až o půl hodiny později. Kvůli tomu mi utekla česká PANDEMIA, jejíž set měl celý večer otevírat. Už od schodů mě vítal tvrdý zvuk amerických nováčků ENEMY REIGN, jež sliboval pěkně agresivní podívanou. Kluci z Colorada hráli klasický americký brutal death, s určitými vlivy grindu a deathcoru. Občas jsem měl dojem, jako by se jim kytaristi splašili a nechali zbytek nástrojů za sebou, ale v celkovém vyznění to zase tak nevadilo. ENEMY REIGN hráli živě a nekompromisně a bylo vidět, že extrémní muzika jim není cizí. Bohužel o co působili agresivněji, to postrádali na originalitě. Americký death jako ze škatulky, nic míň, nic víc. Celkově (velmi) mírný nadprůměr, ale skutečně žádný zázrak.

Na ROTTING CHRIST  jsem se od vydání jejich posledního alba "Aealo" těšil jako dědek na důchod. Musím uznat, že kapela udělala vše pro to, aby se moje očekávání naplnila. Set otevřelo bombastické intro, při kterém se člověk ponořil do atmosféry krvavých bitev někde na peloponéském pobřeží. Pak se z playbacku rozkřičely babizny z Pliades a kapela spustila úvodní song "Aealo", následovaný druhým "Eon Aenaos". Řekové byli perfektně sehraní, živí a bylo vidět, že si vystoupení skutečně užívají. Platilo to především pro frontmana Sakise, který několikrát přestal hrát a gestikulací hecoval rozvášněné publikum.

Škoda jen nevalného zvuku, který výsledný dojem značně kazil. Například hitová "Noctis Era" zněla v některých pasážích, jako by ji nahrávala parta puberťáků v zaplivané garáži (což teda nic nemění na tom, že zrovna při téhle písni publikum bouřilo nadšením nejvíc). Kompozičně představovalo vystoupení organický mix nové a staré tvorby. Z nové desky zahráli kromě výše zmíněných ještě "Fire, Death and Fire", ze starších například "Non Serviam", "In Domine Sathana" nebo "The Sign of Prime Creation".
BOLT THROWER jsou zvláštní kapela, která od svých prvopočátků zpupně ční z metalového moře veškerým trendům navzdory. Na rozdíl od mnohé konkurence mají desky těchto Angličanů kvalitativně vzestupnou tendenci, a to už přes dvacet let. Kapela si zároveň dokáže udržet fanoušky, kteří zrovna u starších uskupení občas tíhnou k prvoplánovému "první tři desky byly dobrý, pak už je to shit". Je to tím, že ač BOLT THROWER hrají prachsprostý old school death, dokázali si vytvořit nezaměnitelnou tvář, která jim zajistila místo na samotné špičce. Kdo tomu nevěří, mohl se přesvědčit právě v Abatonu.

Jestli by hudba ROTTING CHRIST mohla evokovat řež u Thermopyl, tak BOLT THROWER posluchače přenesli přímo doprostřed krvavých jatek u Verdunu. Vše zahájilo intro jak z válečného filmu 60. let a pak už se spustila nelítostná metalová mašinérie, drtící vše, co se jí postavilo do cesty. Kupodivu se kapela mohla pochlubit (na Abaton) výborným zvukem. Ale koneckonců, je asi jednodušší nazvučit syrovou kapelu, než ROTTING CHRIST, kteří pracují s vyumělkovanějším zvukem.

To ale nic nemění na tom, že BOLT THROWER předvedli naprosto výborný koncert, kterým mi bez přehánění vytřeli zrak. Prachsprostý bordel hraje kdejaká kapela, ale takový, aby udržel stovky lidí hodinu ve varu, jen málokterá. Podobný kotel jsem v Abatonu neviděl od doby, co tam kdysi hráli NAPALM DEATH. Kapela bezohledně pálila ze všech svých zbraní a podle toho to pod pódiem vypadalo. A přirovnání k bitevnímu poli není zase tak přehnané... už dlouho jsem neviděl stagediving někde jinde než na grindu či podobné prasárně. Tady se hopsalo jedna radost. V hlavě mi utkvěly především "Anti-Tank" a "No Guts – No Glory", ale nedá se říct, že by zbytek vystoupení měl nižší úroveň. Nejlepším důkazem byly dva přídavky, které si publikum vyžádalo bez ohledu na celkovou únavu.

Diskuze

Žádný komentář. Buďte první...!

Top články

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube