Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Reporty

Without Ice Festival

Without Ice Festival

DARK GAMBALLE. BETHRAYER, SATISFUCKTION, HANNIBAL LECTER, HANZ'S FUCKERS, IQ OPICE, HC3, N.S.O.S, SPOCENÁ UKLÍZEČKA
29.05.10
Přerov, Maxi-Tip Arena

Pro Přerov je jakákoliv ambiciózněji a velkolepěji pojatá metalově rocková akce velkou vzácností a nutno říct, že po letošním květnovém Without Ice Festivalu se není čemu divit. Uspořádat v tomto zřejmě prokletém koutu Moravy akci hudebně těžšího kalibru by se dalo klást spíše na úroveň pořadatelského hazardu. Atraktivně zvolené místo konání mezi mantinely přerovského zimního stadionu spolu s předem avizovaným špičkovým pódiovým zázemím a opravdu naditým groove metalovým programem slibovali celkem intenzivní vytržení z jarní děšťovolební reality a plodnou návštěvnost. Jak se však ukázalo, pravda nakonec levitovala někde jinde a tak organizačně téměř bezchybně ukotvenou akci kazil pohled na ostře bílou hrací plochu, kde se občas mihl nějaký živáček v černých barvách, aby si v hloučku před pódiem prohýbal krční svalstvo.

Atmosféra po příchodu do haly, kde již pódium okupovala mladičká parta N.S.O.S, navazující na rozjezdovou, lehce heavy oděnou SPOCENOU UKLÍZEČKU, se pohybovala ve stopách pohodového, mírně melancholického rocku, vytvářejícího spíše odpočinkovou náladu. Jejich výstup tak působil decentně a skromně s možná přebytečnou plachosti. IQ OPICE se už do toho opřít nebáli. Vyrukovali se svou opičí evoluční hymnou, ukázali rozmanité polohy, nenásilně dokázali střídat melodické pasáže s razantností, nejvíce však zaujala zběsilá až zabijácká artikulace páně zpěvákova, který k tomu všemu ještě stačil s přehledem krotit svých šest strun, za což mu patří celkem solidní obdiv.

Následující HANZ'S FUCKERS si trochu protáhli zvukovku a tak se nemohli moc rozmlsávat. Po tom, co kapela spustila svůj plnohodnotný program, nastal velký údiv, kdy tetovaný frontman s "rambovským" šátkem na hlavě, který by se svým drsňáckým vzezřením mohl rozrývat brázdy na kolchozních polích, začal svým hláskem jako konipáskem pět ódu o tom, jak už svou rybu nezajímá. O to víc je toto jemné pěvecké zosobnění zarážející, když při burcování přihlížejících disponoval celkem zvučným hromořvem. Hbitou svěžest během koncertu udržoval basák, který se projevil jako nefalšovaný a neúnavný eskamotér. Celkově HANZ'S FUCKERS navazovali hudebně tam, kde kdysi skončil VITACIT s Milošem Dodo Doležalem, samozřejmě v modernějším podání.

Naproti tomu HANNIBAL LECTER nastoupili v těžkotonážním znění, a to i přes chybějícího druhého kytaristu, který údajně nezvládl náročný přejezd. Kornovská skočnost smíchaná se sepulturovskými ingrediencemi vytvořily hodně nahuštěnou atmosféru, přitom výrazný řvoun pochodoval po pódiu jako mezopotámská slepice a nakonec došlo také na legendární "Roots Bloody Roots". HC3 dostáli svého jména a nastoupili jako tři neohrožení jezdci. Po chvíli se ukázalo, že jezdec za bicími jako by už spíše mlel z posledního, což potvrzovaly jeho zoufalé výkřiky mezi skladbami. Nakonec všechno odmlátil a odzpíval, takže to na výkonu kapely nebylo tolik znát. HC3 trochu odlehčili klima svým alternativněji laděným metalem, ponechávajícím prostor pro spontánní intenzitu, která ovšem v Přerově vyplynula celkem nasucho. Českobujevičtí SATISFUCKTION na tom byli o třídu lépe. Během úvodní skladby už kolem sebe měli seskupenu většinu návštěvnictva, které se rozhoupávalo pohlceno důslednými rafinovanými kompozicemi, odehrávajícími se na pomezí rockové poetiky a metalové hutnosti. Na SATISFUCKTION bylo vidět, že už mají také něco odehráno, jejich pódiové nasazení bylo dosyta divácky vřelé a profesionální.

Ostré riffy, burácející sedmistrunnou hutností, pohnuté textové příběhy a obrovská naléhavost tlačila před sebou sobotní noční realitu přerovského stadionu jako nasupěný bizon cválající prérii. Privilegiem BETHRAYER stejně jako jejich předchůdců SATISFUCKTION byla naprostá odhodlanost a přesvědčivost, kterou bezezbytku pěchovali do publika se svéráznou neústupností. BETHRAYER čerpali především ze své čerstvé desky "Love & Hate", která je opravdu povedenou krystalizací bezkompromisní tvrdosti a zároveň jisté éterické přiléhavosti.

Výsostnou uzavírací divokou kartu večera vyfasovali - a to zcela oprávněně - moravští Don Quijotové DARK GAMBALLE. Viděno rybím okem, nahodili gamballští performátoři do přerovských vod pořádnou dávku hudební návnady, vypálili své energetické torpédo vstříc návštěvní nepřízni a postavili se s vervou proti nekompromisní halové akustice, která jejich originální zvukomalbě dala snad nejvíce ze všech účinkujících zabrat. Koncertů DARK GAMBALLE jsem už zažil nespočet, ale při produkci na větších pódiích jako by vždycky předtím po cestě na benzínkách vybrakovali všechny energeťáky. Možná v tom také hrála zarputilost vyburcovat sebe i diváky, dát do výkonu maximum, zkrátka Vyškováci se nezalekli komornější pařby a s elegantní profesionalitou sobě vlastní vytesali v Přerově svou nezaměnitelnou hudební bystu.

I po skončení prvního ročníku Without Ice Festivalu tedy stále visí nad městem mamutů plno otazníků a zdejší doufaní v prolomení návštěvní impotence se pomalu stává pořadatelským evergreenem. Nezbývá než se rozloučit slovy gamballského pěvce DeSeda: "Uvidíme se v lepších časech". Třeba zrovna opět na vydařeném Without Ice Festivalu vol. 2.

Diskuze

Žádný komentář. Buďte první...!

Top články

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube