Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Reporty

Majáles ve Valdštejnské Lodžii

Majáles ve Valdštejnské Lodžii

PRVNÍ HOŘE, KILLERPANDA, POST-PUBESCENTOS, BLUDY, METRO, SATIRA REGULA, OUTCRY, SAMHAIN, MOROKWENG, ASHTRAY
12.06.10
Jičín, Valdštejnská Lodžie

Původně studentský hudební festival pro mladé kapely z Jičína a okolí nabral ve svém pátém ročníku velkých rozměrů. Do překrásného dvora Valdštejnské Lodžie u Jičína se pro sobotní převážně slunečný den nastěhovalo celkem deset uskupení, z toho jedno patřilo mezi věhlasné: PRVNÍ HOŘE.

Zatímco v loňském roce se festival málem neodehrál z důvodu nepřízně počasí (výpadek elektřiny, krupobití, silný vítr, zima), letos příroda dala největší (a v dnešní době takřka jediné) hudební akci pro Jičínsko zelenou. Headliner z Prahy byl doplněn devíti kapelami z Jičína a okolí.

Hlavní lákadlo PRVNÍ HOŘE svým vystoupením určitě nezklamalo, ba naopak. Při desáté hodině večerní měla před sebou kapela početné a rozdováděné publikum, takže navnadit se nebyl problém. Originalitou bylo uskupení v rámci festivalu jasně vpředu, a to zejména díky odvaze spojovat zdánlivě neslučitelné. Úkol odvádět pozornost lidí a nenechat je letargické, měl jako již tradičně Pan Klaun s harmonikou.

Ten, kdo neznal do zahájení festivalu PRVNÍ HOŘE, mohl být trochu konsternován a šokován, když kapela začala kouzelně excentrickou skladbou "Naruby" z alba "Lamento", a to zejména jakmile po klidném elektronickém intru přišel strašlivý řev klávesisty Bertráma.

V průběhu svého setu PRVNÍ HOŘE úspěšně kloubili smyčky z notebooku s živým hraním. Neodpustili si ani pódiovou show v podobě divadla, které rovněž sklízelo potlesk a údiv od přítomných, jenž se snažili komunikovat a být součástí. Kapela vsadila mimo jiné na hity jako "Otčenáš" či "Klavíry". I přes trvanlivou zpětnou vazbu jednoho z mikrofonů byl zvuk pečlivě nastaven a připraven na všechny nástroje. Roli headlinera tedy PRVNÍ HOŘE zvládli na výbornou.

Nebyli ovšem jediní, kdo se dočkal bouřlivého aplausu. Metodou Ivana Mládka šlo snadno zjistit, že za svůj set byla skoro až fanaticky přijímána mladá trojice KILLERPANDA, které se v roce 2010 podařilo vyhrát pražské malé finále soutěže Rock Café Contest. Od svého původního záměru tvořit převážně funky-core s příměsí jazzu upustili poté, co odešel jeden z tvůrců nápadu.

Nyní se pod vedením kytaristy Matěje Čejchana trio soustředí na emo hardcore, kdy prvky funky v některých pasážích zůstaly, jak to prozradilo i nostalgické zavzpomínání v podobě jedné písně z původního repertoáru. Kapela předvedla z internetu známou píseň "Skepse" a dále instrumentálně velmi složitou "Na periferii". Zálibu v obtížném mathcoru prohloubili členové debutem nové kompozice "Na oprátce". Fanoušci je po skončení setu nechtěli svým rachotem pustit z pódia, ale přídavky na festivalu zkrátka možné nebyly.

Podobně velkou popularitu zažila taktéž trojice METRO hrající pop rock. Dvojzpěvy, precizní rytmika a na první pohled zamilované texty. Větší oblíbenosti této kapely v poslední době přidala i skutečnost, že bubeník Roman Sklenář sedí za bicí soupravou rovněž u známé české kapely READY KIRKEN.

Setlist byl opřený především o nové skladby z připravovaného třetího alba a hrály se hlavně hity, aby si lidé mohli zazpívat společně s muzikanty. Talent všech tří se jasně potvrzoval ve schopnosti zahrát i jiný styl, kupříkladu trochu punku a metalu. METRO je tedy kapela k poslechu a ani na festivalu v ní nešlo hledat něco složitějšího; nicméně i sólová skladba hlavního kytaristy bez ostatních nástrojů slavila úspěch.

Regionálním průkopníkem dlouhých intervalů koncertní neaktivity se stala možná nejúspěšnější kapela jičínské historie BLUDY. Zranění, nemoc a osobní důvody zapříčinily v posledních osmi měsících odřeknutí několika koncertů. Když už byla kapela připravena hrát, tak zase byl pár dní před vystoupením zrušen klub. Návrat na pódia nebyl tedy bonbónkem pouze pro fanoušky, ale i samotné umělce, kteří se podle svých slov na hraní velice těšili.

BLUDY při své nedobrovolné jevištní pauze však skládali dále a kromě jedné písně nyní představili setlist, jenž neuslyšíte na žádné ze čtyř desek. Pro hudební fajnšmekry bylo dobrým znamením, že skupina upustila od hitovek a populárních písní a naopak nabídla experimentální kusy. Odvaha hrát s distorzní kytarou, nyní doladěnou druhou kytarou, dodává písním nový rozměr. Sami členové byli tak unešení z hraní, že zpěvačka v závěru vystoupení přelezla hrazení a užívala si koncert z pozice fanouška.

Mezi příjemná překvapení festivalu patřily spolky ASHTRAY a SAMHAIN, ačkoliv v případě druhého jmenovaného se jedná spíše o potvrzení jejich současné kvality, v Jičíně nepoznané. Zatímco SAMHAIN ukázali prvotřídně zahraný gotický metal s prvky speedu, místy i všudypřítomného metalcoru a zvonovitého hlasu čelní představitelky Veroniky, tuzemská "popelníková banda" se v dobrém světle představila jako otvírák celého festivalu, kdy jejich set nabídl výlety do hardcoru, rapu, punku a v jednom případě i velmi kvalitního grindu. Směr, jakým se tato podceňovaná čtveřice ubírá, je pro ni dobře zvolený.

Naopak nevýrazně působily stále stejným a poměrně již jednotvárným představením družiny POST-PUBESCENTOS a OUTCRY. V prvním případě by se jednalo o vysoce zábavnou věc, když by kapela mohla nabídnout diverzitu svého repertoáru a nespoléhala se pouze na originální poetickou vložku Přemysla Skvosta. OUTCRY je skupina velmi zkušených muzikantů, ale zkrátka naživo to nefungovalo a navíc jejich hlasitost předčila snad všechny možné meze.

Smolařem festivalu se pomyslně stali hořičtí MOROKWENG, kteří sice předvedli výtečně zvládnutou choreografii svého představení a ukázali, že u emo hardcore se člověk může dobře odvázat a bavit, ale jejich vystoupení bylo mírně zastíněno velmi nepříjemným zvukem, linoucím se z reproduktorů, za což bohužel Hugo Trkal a spol. nemohli. Festival Majáles značil další posun v jejich výkonech.

Formace SATIRA REGULA zahrála nejkratší set, a to ještě po výkonech KILLERPANDY a PRVNÍ HOŘE. Možná i dění na festivalu je ale vyhecovalo k dobrému výkonu, kdy jejich devízou byly především novější skladby založené na mathcoru. U většiny diváků však populárními nadále zůstaly nejstarší písně skočnějšího rázu. Jejich představení bylo na závěr festivalu rovněž kvitováno.

Areál navštívilo podle neoficiálních zdrojů necelých 900 lidí, čímž byl několikanásobně překonán rekord z dřívější doby. Velmi dobře propagovaná a zorganizovaná akce slavila úspěch jak u mladších, tak starších návštěvníků. Jičínský region se dlouho potýkal s absencí prostoru pro podobnou alternativní kulturu, a to ještě více po zrušení jediného hudebního klubu ve městě před dvěma lety. Tímto číslem bylo však jasně dokázáno, že lidé z okolí mají o muziku zájem a chtějí ji podpořit.

foto: Daniela Neumanová

Diskuze

Žádný komentář. Buďte první...!

Top články

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube