Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Reporty

Rock Therapy

Rock Therapy

ARAKAIN, AHARD, SALAMANDRA, VILÉM ČOK & BYPASS, KRLEŠ, PORTA INFERI, SPIDER X, SLOW TENSION
03.07.10
Orlová-Lutyně, letní kino

Orlovský festival Rock Therapy letos povýšil na téměř celodenní hudební exhibici, a tak se na druhém ročníku mohlo předvést kromě zasloužených zajetých ikon českého rockového podhoubí také několik mladých spolků vzešlých ze stylově modernějších vln "tvrdého kovu". Celá akce, podtržená podtitulem "S Adrou na pomoc dětským domovům", byla ukotvena v prostorách letního kina, což s sebou přinášelo za neúprosného červencového pařáku u mnohých přísedících, skandujících či popíjejících efekt rudých kůží, opálených slunečních brýlí či jen prostou pudovou potřebu zašít se do stínu pod nejbližší porost a vychutnávat si hudební produkci z úkrytu, na což je naštěstí orlovské letní kino navýsost vybavené.

Jako první vystoupili progresivní instrumentalisté SLOW TENSION, kterým nedávno vyšla hodně silná a podařená deska, což je jeden z velkých důvodů, proč lituji své úplné absence u jejich setu, a opožděného příjezdu do Orlové až během rozjetých SPIDER X. Ti si libovali v sice dospělých a fungujících rockových kreacích, ovšem nic, co by k člověku nedolehlo už nesčetněkrát jinde.

Mezi tím, než se nachystali novojičínští PORTA INFERI, se obloha nad areálem jasně probarvila do tyrkysových tónů, přičemž komentátor dne oznámil posun časového harmonogramu kvůli nečekané absenci MILOŠE "DODO" DOLEŽALA, jehož pouť skončila beznadějně daleko před branami kina. Díky tomu, že Miloš umlčel své tóny ještě dřív než začal, dali pořadatelé dalším účinkujícím větší prostor. Intro PORTA INFERI, spuštěné kolem druhé hodiny, odstartovalo výživnou plejádu melodického metalu opírajícího se o vlivy a inspirace zahraničních velikánů, ovšem s jistým specifickým nádechem. Jelikož hudba PORTA INFERI není stavěna prvoplánovitě na strhujícím nasazení, ale na střednětempé procítěnosti kontrastující s riffovou razantností a navzdory zatím pomalu se plnícímu rozpálenému prostranství, soustředila se účast většiny návštěvnictva zatím na poklidný poslech. KRLEŠ se sice blýskli téměř bombastickým nástupem, který podtrhla energická pěvkyně a šlapající rytmika, ovšem celkově se vše vařilo celkem v plytkém hrnci bez nějaké větší kulinářské invence a veskrze tím jakékoliv horoucí nasazení po čase začalo spíše ubíjet pozornost ve spleti monotonnosti.

VILÉM ČOK jako správný rockový eskamotér bezostyšně pohltil letní kino svou doslova neřízenou zběsilostí, nezkrotnou rozpustilostí a neumírněnou dospěláckou infantilností, v jejímž závěsu se mu několikrát podařilo dostát svého renomé showmana. V kontrastu s tím pak kapela BYPASS představila famózní a přitažlivou hudební produkci, plnou svéprávných nápadů a opravdu mistrovského vyzrálého zvuku, na němž byla poznat absolutní vymazlenost, s jakou jednotlivé nástroje a party zapadaly do sebe. Hudebně mezi tuzemskou špičkou, s esy v rukávu v podobě dechberoucího basového sóla, prasečí vizáže či hymny z legendárního disneyovské seriálu "Kačerov" rozhodně nemohli nikoho zklamat a jakkoli Vilda Čok nepůsobí jako nadpozemský zpěvák, dokáže svou nadpozemsky uvolněnou ztřeštěností a svébytností vtisknout svému počínání nezaměnitelný punc. V té době už se celkem solidně zaplněné kino začalo probouzet z divácké pasivity a poté, co se žhavý kotouč na obloze otočil za betonové plátno, aby vytvořil vytoužený stín, mohli se vynořit z různých koutů a přemístit se před pódium. Speedmetalová ostravská stálice SALAMANDRA ukázala, že je zárukou standardu, který si neodpustila ani na orlovských prknech. Je poznat, že si kapela osvojila i jistou úroveň vystupování, ladící k stylovému žargonu, takže pro skalního fanouška určitě koncertní zadostiučinění.

S vystoupením domácích AHARD čas nabral obráceného chodu a vrátil se do dob CITRONU či KREYSONU, v jejichž duchu se AHARD prořezávali svou nově vydanou deskou "Prachy vládnou", která zatím netrpělivě očekávala příjezd jednoho ze svých slovutných kmotrů, a tím také na své oficiální naplnění. Právě v dobách, k nimž se skupina svou produkcí hlásila, by bezpochyby patřila k tuzemské špičce. Instrumentálně obdařené uskupení s patřičním nasazením a přehledem, odbíhající od plytké rockové přímočarosti a hledající svůj specifický výraz, však dneska představuje jakési koření pro ortodoxní starorockové srdcaře. AHARD oživili vystoupení také hosty v podobě zpěvačky Lenky, která si střihla dva kousky, a vzápětí podmanivou atmosférickou baladu "Černý svět", kterou pomohly dobarvit také sboristky orlovského gymnázia.

Nejočekávanější z nejočekávanějších, ARAKAIN, dorazili do areálu téměř nadrc, a co čert nechtěl, jejich vystoupení ještě zbrzdil technický kolaps během zvukovky, který pořádně pocuchal a zároveň prověřil trpělivost všech nedočkavců, kteří už v gradujícím napětí hlasitě žádali své vyvolené o okamžitý start arakainovské exhibice, na kterou někteří čekali v úmorném vedru celý den. Jakmile však bylo zpěváku Honzovi Toužimskému dopřáno slyšet se v odposleších, spustili thrashoví jezdci naplno svůj set, během něhož přesvědčili, že se na tuto kapelu opravdu čekat vyplatí, a že se svým fanouškům umí odvděčit nepolevujícím kvalitním zážitkem, který ani nějak výrazně nenaboural fakt, že si kapela předtím střihla ještě jednu štaci pro změnu na jihu Moravy. Honza Toužimský naopak vypadal uvolněně a rozjetě a byť s největším nárokem na strohé přežití koncertu poletoval po pódiu jak čerstvě vylíhnutý opeřenec a jak se patří podněcoval atmosféru. ARAKAIN, leč krmil kotel před pódiem sytou a výživnou metalovou porcí, musel díky opožděnému začátku, formálnímu děkovacímu proslovu zástupců Adry za výtěžek z koncertu a křtu nového CD AHARD v půlce setu, vystoupení celkem rapidně zkrouhnout, tudíž s odbíjející jedenáctou večerní nezbývalo než se smířit s rčením "dobrého pomálu" a po vděčné "Apage Satanas" ještě také s marným voláním po přídavku.

Diskuze

Žádný komentář. Buďte první...!

Top články

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube